Utorak, 05.11.2024 | 15:10
IZVOR: cdm.me

Jakšić-Stojanović: Problem vršnjačkog nasilja problem je cijelog društva, ne samo obrazovnih ustanova; Bojanić-Lalović: Školski ambijent nesiguran

Nastavljena je posebna sjednica Drugog redovnog zasijedanja u Skupštini Crne Gore, a na pitanja poslanika odgovaraju članovi Vlade.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/Saša Matić

Jakšić-Stojanović: Problem loše infrastrukture u obrazovnim ustanovama gomilao se godinama

Poslanica PES-a, Branka Marković imala je pitanje za Ministarku porsvjete za Anđelu Jakšić-Stojanović, o infrastrukturi obrazovnih ustanova u Crnoj Gori, te koji su planovi za modernizaciju školskih objekata.

„Posebno loše stanje je u ruralnim područjima – krovovi prokišnjavaju, griju se na drva. Ovo je slika koju je ostavila prethodna vlast“, rekla je Marković.

Jakšić-Stojanović je kazala da se problem loše infrastrukture gomilao godinama.

„Prije par dana potpisan je ugovor sa EBRD bankom vrijedan 20 miliona eura koji obuhvata rekonstrukciju 24 objekta. Ugovor će trajati tri godine“, kazala je ministarka.

U toku su, navodi Jakšić Stojsnović, radovi na rekonstrukciji devet srednjih škola, a kaže da će se graditi novi paviljon u OŠ “Oktoih” u Podgorici.

“U City kvartu u Podgorici gradiće se škola, za koju je završeno idejno rješenje, u toku je tender za izbor glavnog izvođača”, navela je ona i dodala da je u toku i tender za izgradnju vrtića u City kvartu.

Urađena su, dodaje, idejna rješenja za vrtiće u Beranama, Ulcinju, Baru…

“Pitanje prevoza djece konačno je riješeno, imali smo kombije stare 40 godina, tako da je divno čudo što se nikom od djece nije ništa dogodilo dok su se prevozila u takvim vozilima“, kazala je Jakšić-Stojanović.

Bojanić-Lalović: Skoro svakog dana u nastavnoj godini imamo slučaj vršnjačkog nasilja

Zoja Bojanić-Lalović (DPS) za ministarku Jakšić-Stojanović imala je pitanje na temu vršnjačkog nasilja.

„Svjedoci smo pojačanog vršnjačkog nasilja, a skoro smo imali i slučaj umalo fatalnog ishoda“, kazala je poslanica DPS.

Od 180 radnih dana, navodi Bojanić-Lalović, koliko ih imamo u nastavnoj godini – svakog dana se dogodio primjer vršnjačkog nasilja.

„Pitanje konkretno za ministarku – da li škole pružaju konkretna rješenja u regulisanju ovog problema“ upitala je Bojanić-Lalović.

Jakšić-Stojanović: Problem vršnjačkog nasilja problem je cijelog društva

Problem vršnjačkog nasilje, kaže ministarka Jakšić-Stojanović, se ne vezuje samo za obrazovne ustanove, već je to problem cijelog društva.

„MPNI je suočeno sa porastom broja vršnjačkog nasilja. U funkciji je broj za prijavljivanje vršnačkog nasilja, završili smo nacrt izmjena Zakona o opštem obrazovanju gjde se definiše zabrana svakog oblika nasilja u obrazovnim ustanovama od strane učenika, roditelja i svih drugih lica, organizuje se obuke za nastavnike, učenike, a posebno je akcenat stavljen na sajber nasilje“, kazala je ministarka.

Bojanić-Lalović: Crnoj Gori fali 1.500 policajaca, tako da o školskim nema ni govora

Škole su, navodi Bojanić-Lalović – nesiguran ambijent.

“Roditelji šalju djecu u obrazovne ustanove sa mišlju da su sigurna, međutim imamo slučajeve da se baš u školskim dvorištima dešava ono što se dešava“, kazala je Bojanić-Lalović u komentaru na izlaganje ministarke MPNI.

U Crnoj Gori, prema riječima poslanice DPS, nedostaje 1.500 policajaca, te o školskim policajcima nema ni govora.

Dobričanin: Potrebna izmjena Pravilnika

Vladimir Dobričanin (UCG) pitao je ministarku prosvjete, nauke i inovacija Anđelu Jakšić-Stojanović o mogućnostima đaka koja su završavala srednju školu u inostranstvu, da upišu fakultete u Crnoj Gori.

„Pravilnik je rigidan o upisivanju te djece na fakultete Crne Gore, jer dobijaju diplome kasnije nego ovdašnja đaci. Izmjena Pravilnika je ovdje krucijalna“, kazao je on.

On je kazao da treba izmijeniti Pravilnik, da bi ta djeca nastavila obrazovanje na našim fakultetima.

„Ovu borbu gubimo“, kazao je on.

Jakšić-Stojanović je kazala da je radna grupa završila rad na Zakonu o visokom obrazovanju.

„Novi tekst o visokom obrazovanju, za 12. novembar je okrugli sto, na kojem ćemo diskutovati o ovom pitanju“, kazala je ministarka i dodala da se slaže da posebna pažnja treba se posvetiti učenicima koji su u ovoj situaciji.

Zirojević: Najbolje da Metodije bude ministar kulture

„Po kojem osnovu ste donijeli rješenje kojem niste dozvolili izgradnju spomenika Amfilohiju u Beranama i zašto ste donijeli novo kojim tu gradnju dozvoljavate, upitao je poslanik SD-a Nikola Zirojević ministarku kulture i medija Tamaru Vujović i kazao joj da može bježati od rasprave na ovu temu – ali da ne može pobjeći.

Zirojević je upitao Vujović šta krije kada je ova tema u pitanju.

„Da li je prilikom donošenja rješenja bavila stručna komisija? Da li je prvobitno rješenje donijeto prema mišljenju te komisije?“, upitao je Zirojević ministarku MKM.

Amiflohija se sjetite, navodi on, samo kada vam trebaju glasovi.

“Gdje ima da se ministarka Vlade izvinjava vjerskoj organizaciji i da se na osnovu ‘packe’ donosi novo rješenje?”, uptiao je Zirojević i dodao da se Vujović ne pita u njenom resoru.

Vujović: Sve učinjeno u skladu sa zakonom

Vujović je kazala da je MKM donijelo prvobitno rješenje koje je potpisala, te da je isto donijeto suprotno proceduri, zbog kojeg je ono poništeno.

“Nakon toga, MKM je u ponovnom postupku zatražilo saglasnost Vlade, nakon čega je Vlada dala saglasnost za podizanje spomen-obilježja”, odgovorila je Vujović.

Sve je učinjeno na način, navodi ona, koji je predviđeno zakonom o spomen-obilježjima.

Zirojević: Vaš odgovor je haotičan

Najbolje bi bilo, kazao je Zirojević na izlaganje ministarke Vujović, da izaberemo episkopa Metodija za ministra kulture i dodao da bi tako bio riješen svaki problem.

„Razgovarate sa mnom kao da veze nemate o čemu pričate, kao da ste slučajno tu“, kazao je Zirojević.

Da li je pokrenuta, upitao je poslanik SD, procedura protiv stručne službe, tj. lica koje je napravilo kardinalnu grešku u donošenju prvobitnog rješenja.

„Vas je i sama SPC optužila da ste odbili da date saglasnost za podizanje spomenika. Vaš odgovor je haotičan, zatečen sam“, kazao je on.

Zirojević dodaje da je malo četiri godine za procijeniti da li treba podići spomenik Amfilohiju.

Vujović: Zaštita kulturnih dobara prioritet MKM; Smailović: Neažurnost u slučaju kamenog mosta na Bistrici je nedopustiva

„Da li ministarstvo na čije ste čelu radi na zaštiti kulturnih dobara sa sjevera Crne Gore, a koji pripadaju zaostavštini bošnjačko-islamske kulturne zajednice? Zašto više od pet godina komisija Uprave za zaštitu kulturnih dobara nije izašla da procijeni kulturnu vrijednost Starog kamenog mosta na Bistrici kod Bijelog Polja i isti zaštiti?“, upitao je ministarku kulture i medija (MKM) Tamaru Vujović, poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović.

Zaštita kulturnih dobara je, navodi Vujović u odgovoru Smailloviću, prioritet ministarstva.

„Vlasnici i držaoci kulturnih dobara takođe su dužni da održavaju kulturna dobra koja posjeduju“, kazala je ona i dodala da MKM pruža finansijsku podršku iz oblasti kulturne baštine.

Strateški cilj resora je, navodi Vujović, obezbjeđivanje ravnopravnog tretman kulturne baštine na teritoriji cijele Crne Gore.

“MKM je kroz program zaštite i očuvanja kulture i dobara finansiralo šest projekata na sjeveru u iznosu od 110 hiljada eura, a direktno islamskoj zajednici uplaćeno je 75 hiljada eura”, kazala je ona.

Smailović: Ovaj most samo jedan od primjera kako se ne vodi računa o kulturnim dobrima

Nedopustivo je, navodi Smailović, da se ovako mali iznos izdvaja za kulturna dobra vjekovima utemeljenih u Crnoj Gori.

“Sva ova priča ne može opravdati neažurnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara kada je u pitanju nasljeđe bošnjačkog naroda. Neažurnost u slučaju kamenog mosta na Bistrici je nedopustiva“, kazao je Smailović u odgovoru Vujović.

Ovaj most je, prema riječima Smailovića, samo jedan od primjera kako se ne vodi računa o kulturnim dobrima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Statis: Dolaze novi svjetski brendovi, Crna Gora postaje magnet za luksuzni turizam

Četvrtak, 14.05.2026 | 10:22

Petros Statis, jedan od ključnih investitora u crnogorski turizam, uključio se online na RED konferenciji, poručujući da Crna Gora danas ima priliku da postane jedna od najatraktivnijih luksuznih destinacija u Evropi, ali da je za to neophodno nastaviti sa privlačenjem talenata, investicija i globalno prepoznatih brendova.

Spajić – De Dominićis: Ulaganja u djecu ključna za budući razvoj Crne Gore i reforme na putu ka EU

Četvrtak, 14.05.2026 | 10:08

Kako Crna Gora napreduje ka članstvu u Evropskoj uniji, veća ulaganja u djecu biće ključna za smanjenje siromaštva, bolju zaštitu djevojčica i dječaka od nasilja i pripremu mladih za tržište rada budućnosti, poručili su nakon sastanka u Podgorici premijer Milojko Spajić i regionalna direktorica UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju Ređina De Dominićis.

Laković: Potrebno racionalizovati javnu upravu, napreduje se uglavnom na osnovu lojalnosti

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:52

Važno razvijati dobre regionalne odnose na temeljima međusobnog uvažavanja i dobrosusjedske saradnje.

U Kotoru danas četiri kruzera

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:42

U Kotoru su danas četiri broda, prenosi Radio Kotor.

Đukanović: Rijetko sam se pitao “šta će meni sve ovo”

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:36

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da se tokom svoje višedecenijske političke karijere rijetko pitao „šta će mu sve to“, uprkos brojnim napadima kojima su, kako navodi, bili izloženi i on i njegova porodica.  

Nojer pred potpisom novog ugovora sa Bajernom

Srijeda, 13.05.2026 | 11:20

Kapiten i golman Bajern Minhena Manuel Nojer dogovorio je sve uslove sa klubom i potpisaće novi jednogodišnji ugovor, prenosi Fabricio Romano. Potpis će u narednim danima biti ozvaničen.  

Demi Mur o vještačkoj inteligenciji u Holivudu: Nemamo se čega bojati, ne može zamijeniti pravu umjetnost

Srijeda, 13.05.2026 | 11:05

Glumica Demi Mur komentarisala je rastuću raspravu o korišćenju vještačke inteligencije u Holivudu i filmskoj industriji.

VDT podiglo zahtjev za zaštitu zakonitosti u predmetu Telekom: Odluka Višeg suda suprotna zakonu i sudskoj praksi

Srijeda, 13.05.2026 | 10:32

Na osnovu obrazložene inicijative Specijalnog državnog tužilaštva, Vrhovno državno tužilaštvo podiglo je zahtjev za zaštitu zakonitosti protiv rješenja Višeg suda u Podgorici u predmetu poznatom u javnosti kao „Telekom“, saopšteno je iz VDT-a.

Tramp objavio mapu Venecuele kao 51. američke savezne države

Srijeda, 13.05.2026 | 12:08

Američki predsjednik Donald Tramp na svojoj mreži Truth Social objavio je mapu Venecuele sa zastavom SAD-a i natpisom "51 država".

Cetinje: Prijavljena pucnjava u Kobiljem Dolu, policija blokirala šire područje

Srijeda, 13.05.2026 | 14:23

Dežurnu službu Odjeljenja bezbjednosti Cetinje danas je oko 13 časova muška osoba je obavijestila da je u mjestu Kobilji Do, na teritoriji cetinjske opštine, čuo pucanj iz vatrenog oružja koji je dolazio iz pravca obližnje šume. Kako je prijavio, tom prilikom nije zadobio povrede.

Statis: Dolaze novi svjetski brendovi, Crna Gora postaje magnet za luksuzni turizam

Četvrtak, 14.05.2026 | 10:22

Petros Statis, jedan od ključnih investitora u crnogorski turizam, uključio se online na RED konferenciji, poručujući da Crna Gora danas ima priliku da postane jedna od najatraktivnijih luksuznih destinacija u Evropi, ali da je za to neophodno nastaviti sa privlačenjem talenata, investicija i globalno prepoznatih brendova.

Ćulafić: Balans između razvoja i zaštite životne sredine najveći izazov

Četvrtak, 14.05.2026 | 10:17

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, govorio je na panelu ’’Ekologija između politike i prava’’ koji se organizuje u okviru Škole prava EU „Evropsko pravo, ekologija i Crna Gora“ u Baru. Ministar je istakao značaj saradnje akademske zajednice i institucija u procesu evropskih integracija Crne Gore, saopšteno je iz MERS-a.  

Spajić – De Dominićis: Ulaganja u djecu ključna za budući razvoj Crne Gore i reforme na putu ka EU

Četvrtak, 14.05.2026 | 10:08

Kako Crna Gora napreduje ka članstvu u Evropskoj uniji, veća ulaganja u djecu biće ključna za smanjenje siromaštva, bolju zaštitu djevojčica i dječaka od nasilja i pripremu mladih za tržište rada budućnosti, poručili su nakon sastanka u Podgorici premijer Milojko Spajić i regionalna direktorica UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju Ređina De Dominićis.

Uhapšena Ulcinjanka, osumnjičena da je maloljetnu ćerku primoravala na prosjačenje

Četvrtak, 14.05.2026 | 10:05

U Podgorici je uhapšena Z.A. (39) iz Ulcinja koja je osumnjičena da je svoje maloljetno dijete primoravala na prosjačenje, saopšteno je iz Uprave policije.

Emotivno veče u "Morači": Oproštaj velikih imena crnogorskog rukometa

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:59

Uoči početka baraž meča protiv Slovenije biće upriličen oproštaj za trojicu ljudi koji su ostavili neizbrisiv trag u našem nacionalnom timu - Mirka Radovića, Vuka Lazovića i Andriju Damjanovića.

Laković: Potrebno racionalizovati javnu upravu, napreduje se uglavnom na osnovu lojalnosti

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:52

Važno razvijati dobre regionalne odnose na temeljima međusobnog uvažavanja i dobrosusjedske saradnje.

U Kotoru danas četiri kruzera

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:42

U Kotoru su danas četiri broda, prenosi Radio Kotor.

Đukanović: Rijetko sam se pitao “šta će meni sve ovo”

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:36

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da se tokom svoje višedecenijske političke karijere rijetko pitao „šta će mu sve to“, uprkos brojnim napadima kojima su, kako navodi, bili izloženi i on i njegova porodica.  

Opet front u Budućnosti: Mujović i "varvari" žele Radonjića, UO gura Globarevića

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:21

Ostavkom Miodraga-Grofa Božovića je po peti put ove sezone ostalo upražnjeno mjesto na klupi Budućnosti, a izbor Dušana-Duška Globarevića, o čemu su izvijestili pojedini mediji, daleko je od realizacije. Razlog? Treneru fudbalerki Budućnosti i članu Upravnog odbora kluba podršku daju njegove kolege iz rukovodećeg organa, ali Saša Mujović i "varvari" žele da ekipu na preostale tri utakmice vodi Srđan Radonjić.

Krapović: Načinom zakazivanja sjednice Odbora narušena dobra praksa da se provjeri dostupnost ministra i usaglasi termin

Četvrtak, 14.05.2026 | 09:15

Ministar odbrane Dragan Krapović rekao je da je narušena praksa koja je do sada omogućavala korektnu, profesionalnu i odgovornu saradnju između Skupštine i Ministarstva odbrane. Krapović je kritikovao način zakazivanja sjednice Odbora za bezbjednost i odbranu.