Srijeda, 06.11.2024 | 15:35
IZVOR: kolektiv.me

URA: "Budva mora RIJEŠITI sistem prevoza i gradskih gužvi, ovo su koraci"

Opština Budva mora riješiti i značajno unaprijediti sistem javnog prevoza, a to je moguće samo kroz preuzimanje procesa i investicije, koje će se vratiti na srednjem i dugom roku.




Foto: URA

To je saopšteno iz liste "URA - Blažo Rađenović - Drugačije!“.

Budvanska URA je predstavila proces rješavanja saobraćajnih gužvi u četiri ključna koraka, koja će biti preduzeta odmah nakon formiranja nove opštinske uprave.

"Prvi korak podrazumijeva izradu ozbiljne, sistematske saobraćajne studije, koja će podrazumijevati višemjesečno brojanje automobila, sagledavanje važeće planske dokumentacije, potreba građana i anticipirati dalji razvoj saobraćajne infrastrukture. Ta studija će nam dati precizan raspored autobuskih linija, broj potrebnih autobusa, njihovu veličinu (kapacitet) na svakoj od linija i napraviti mapu puta daljeg razvoja javnog saobraćaja“, ukazali su iz budvanske URA.

Drugi korak, ističu u budvanskom pokretu URA, podrazumijeva osnivanje opštinskog preduzeća koje bi preuzelo javni saobraćaj i kupovina potrebnog broja novih autobusa i mini-buseva, koji bi zadovoljili kriterijume saobraćajne studije.

"Treći korak, koji ćemo paralelno sprovoditi, podrazumijeva integraciju sistema javnog saobraćaja na Google Maps aplikaciju i druge povezane aplikacije, kako bi naši sugrađani, ali i turisti lako i brzo mogli koristiti javni prevoz i imali informacije o dolasku autobusa u realnom vremenu. To podrazumijeva i GPS praćenje svakog od autobusa u realnom vremenu, putem integrisanih GPS uređanja iz validatora, kako bismo u svakom trenutku znali - gdje je autobus koji čekamo i za koliko stiže na svoje odredište“, poručili su iz budvanske URE.

Oni ističu da četvrti korak podrazumijeva digitalizaciju semafora na svim raskrsnicama u Budvi, kako bi se ubrzao protok saobraćaja i značajno rasteretile ogromne saobraćajne gužve, posebno tokom turističke sezone.

„Sve raskrsnice u našem gradu dobiće svoje kamere, koje će komunicirati sa serverom i vršiti monitoring nad saobraćajem - te u zavisnosti od prilika, produžavati trajanje "zelenog talasa“, ili ga skraćivati. Pametne semafore ćemo najprije instalirati na Jadranskom putu, a odmah nakon toga i u drugim dijelovima Budve, kako bismo uvezali potrebe javnog transporta, saobraćajne studije i pametnih tehnologija i konačno riješili višedecenijski problem saobraćaja“, ukazali su iz URA.

Iz budvanske URA su zaključili da će u najkraćem roku započeti izgradnju obilaznice oko Budve (na relaciji Lastva Grbaljska – Markovići).

"To će sav tranzitni saobraćaj izmjestiti iz Budve i rasteretiti postojeću infrastrukturu, ali i da će izgraditi podzemnu garažu kapaciteta 500 parking mjesta, na lokaciji ispred zgrade bivšeg Zeta filma", zaključeno je u saopštenju. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mugoša: Nedavno većina pokušavala da uguši javna okupljanja, danas kod njih licemjerni tajac

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:50

Ne tako davno je većina pokušavala da uguši javna okupljanja, danas kod njih licemjerni tajac, saopštio je poslanik i funkcioner Evropskog saveza Boris Mugoša.

Asanović: Nećemo biti dio vlasti u Podgorici, Mujović možda obezbijedi većinu u DPS-u

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:09

Predsjednik Opštine Zeta i funkcioner Demokratske narodne partije Mihailo Asanović poručio je sa današnje blokade Botunjana u Donjoj Gorici da ta stranka više neće biti dio vlasti u Podgorici.

Murić: PES kao nekad DPS, kontinuitet sabotiranja slobodnog pristupa informacijama

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:04

Glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me Darvin Murić, saopštio je da građani koji tuže institucije zbog uskraćivanja informacija, čak i kada dobiju spor, od sada će sami plaćati svoje sudske troškove, prema amandmanu PES-a na Zakon o slobodnom pristupu informacijama.

Knežević: Sam ću sebe da prijavim, sinoć sam na proslavi zapjevao “Kaćušu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:48

Da me ne bi prijavljivali Upravi policije ili ministarki prosvjete sam ću sebe da prijavim. Sinoć sam na proslavi rođenja kumovog sina zapjevao “Kaćušu”, napisao je na Fejsbuku predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Vuković: Ne zna se je li Knežević miliji Camaju ili Vučiću

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:20

Predstavnica Evropskog saveza Jovana Vuković rekla je da ko u Milanu Kneževiću vidi političku korist za Crnu Goru i evropejca, logično nema ništa protiv četničkih pjesma.

Podgorica: Uhvaćena životinja za koju su građani tvrdili da je vuk

Srijeda, 14.01.2026 | 17:29

Rukovoditeljka Skloništa za napuštene životinje Maša Jovanović pojasnila je da je u pitanju mlada životinja, vjerovatno dobijena ukrštanjem psa i vuka. Do daljeg, životinja će biti smještena u Skloništu za napuštene životinje na Vrelima ribničkim, u naselju Konik    

SAD obustavljaju obradu zahtjeva za vize građana Crne Gore, Kosova, Albanije...

Srijeda, 14.01.2026 | 20:39

Američki Stejt department najavio je značajnu promjenu u viznoj politici: od 21. januara 2026. biće privremeno obustavljena obrada zahtjeva za američke vize za građane 75 zemalja, uključujući Somaliju, Rusiju, Avganistan, Brazil, Iran, Irak, Egipat, Nigeriju, Tajland i Jemen.  

Put Edina Džeke: Kako je dječak iz Želje postao jedan od najvećih bh. fudbalera

Srijeda, 14.01.2026 | 18:42

U današnjoj retrospektivnoj sportskoj reportaži vraćamo se u vrijeme kada je Edin Džeko bio samo dječak sa snovima, nespretno trčeći za loptom u plavom dresu Željezničara, prije nego što je postao jedan od najpoznatijih fudbalera sa ovih prostora.

Đoković prekinuo trening zbog bolova u vratu

Srijeda, 14.01.2026 | 19:16

Srpski teniser Novak Đoković prekinuo je današnji trening nakon samo desetak minuta zbog povrede.    

Protesti Zećana će biti svakodnevni

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:10

Stanovnici Zete i Botuna juče su nenajavljeno blokirali kružni tok na putu prema Cetinju i Nikšiću u znak protesta zbog početka gradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Tešanović: Nemamo imperativ protiv Španije, ali to nije izgovor da ne pružimo maksimum

Četvrtak, 15.01.2026 | 17:06

Golman crnogorskih vaterpolista Petar Tešanović kaže da je Španija moćna ekipa, ali da on i saigrači žele da pruže maksimum i pokušaju da iznenade favorizovanog rivala.

Incident u Donjoj Gorici tokom blokade: Vozilom pokušao da prođe “na silu”, mještani Botuna ga spriječili

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:55

U podgoričkom naselju Donja Gorica, na mjestu gdje su mještani zetskog sela Botun blokirali saobraćaj, danas je došlo do incidenta.

Španija ekipa za respekt, ne smijemo da primamo jeftine golove

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:47

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore igraće sjutra sa Španijom na startu glavne runde Evropskog prvenstva u Beogradu.

Dinar pred premijeru sa Slovenijom: Da primijenimo sve što smo radili do sada

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:35

Selekor "lavova" poručio da su igrači spremni da daju maksimum.

Samardžić: Crna Gora kao da se stidi da bude dio koalicije voljnih

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:23

Admiral u penziji Dragan Samardžić za Antenu M kaže da mu nije jasno zašto Crne Gore nije bilo u Parizu, imajući u vidu ranije donijete odluke u crnogorskom parlamentu o podršci Ukrajini kroz obuku ukrajinske vojske, kao i oko 10 miliona eura isporučene opreme Kijevu.

Kontrole u Nikšiću: Tri osobe uhapšene zbog prekršaja, oduzeta tri vozila

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:18

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić sinoć su realizovali pojačane aktivnosti usmjerene na učesnike u saobraćaju, u okviru kojih je sprovedena intenzivna kontrola radi otkrivanja i sankcionisanja prekršaja, sa posebnim akcentom na kontrolu operativno interesantnih i sa njima povezanih lica. Tokom tih aktivnosti uhapšena su tri lica, dok su radi daljih provjera privremeno oduzeta tri putnička motorna vozila.

Murić: PES kao nekad DPS, kontinuitet sabotiranja slobodnog pristupa informacijama

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:04

Glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me Darvin Murić, saopštio je da građani koji tuže institucije zbog uskraćivanja informacija, čak i kada dobiju spor, od sada će sami plaćati svoje sudske troškove, prema amandmanu PES-a na Zakon o slobodnom pristupu informacijama.

Knežević: Sam ću sebe da prijavim, sinoć sam na proslavi zapjevao “Kaćušu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:48

Da me ne bi prijavljivali Upravi policije ili ministarki prosvjete sam ću sebe da prijavim. Sinoć sam na proslavi rođenja kumovog sina zapjevao “Kaćušu”, napisao je na Fejsbuku predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Mještani Botuna i Park šume Zagorič blokirali više kružnih tokova u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:37

Mještani Botuna blokirali su danas dva kružna toka, a mještani podgoričkog naselja Park šuma Zagorič jedan.

Vuković: Ne zna se je li Knežević miliji Camaju ili Vučiću

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:20

Predstavnica Evropskog saveza Jovana Vuković rekla je da ko u Milanu Kneževiću vidi političku korist za Crnu Goru i evropejca, logično nema ništa protiv četničkih pjesma.