Četvrtak, 07.11.2024 | 08:48
IZVOR: klix.ba

Znate li zašto je potrebno s vremena na vrijeme OPRATI VUNENE DŽEMPERE SIRĆETOM

Vuna je organsko vlakno napravljeno od ovčjeg krzna koje se može tkati ili plesti u meke tkanine.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Kao prirodni materijal, vuna je veoma cijenjena, posebno zbog svoje prozračnosti i izdržljivosti. Međutim, vuneni džemper će zadržati svoj oblik i izgled samo ako se pravilno operu i osuše. Inače, će se vlakna brzo skupiti, a džemper će postati krut i hrapav na dodir. Da se to ne bi dogodilo, povremeno koristite sirće kada perete vunenu odjeću.

Destilirano bijelo sirće, sastojak koji nije samo koristan u kuhinji, već je i vrlo efikasan prirodni čistač, može pomoći u uklanjanju mrlja i mirisa s vunenog džempera, a da vlakna budu mekana i gipka.

Sirće se može dodati u vodu za ispiranje svaki put kada perete vuneni džemper ručno ili u mašini za pranje veša. Blaga kiselina pomaže u uklanjanju svih ostataka deterdženta koji se lijepe za vlakna, čineći ih tvrdima i grubim. Bilo koji ostatak deterdženta koji je ostao u vlaknima takođe može brže privući prljavštinu.

Mrlje na bazi kiseline kao što su čaj i kafa mogu prekinuti molekularnu vezu s vlaknima zbog prisustva druge kiseline kao što je sirće, tako da se lako mogu isprati.

Prije pranja džempera ručno ili u mašini, očistite neke mrlje poput kafe, čaja i krvi destilovanim bijelim sirćetom. Krpicu od mikrovlakana navlažite sirćetom i nanesite na mrlju. Počnite od spoljašnje ivice  mrlje, a zatim idite prema sredini kako biste spriječili širenje mrlje. Tapkajte po njoj blagim pritiskom i nekoliko puta između toga preklopite ili promijenite krpu. Kada mrlja nestane, isperite vodom dio odjevnog predmeta koji je bio prljav prije pranja.

Ako džemper ima neugodan miris, potopite ga u otopinu sirćeta i vode oko 20 do 30 minuta. Sirće će pomoći u ubijanju mikroba koji uzrokuju neugodne mirise. Oštar miris sirćeta može se kratko zadržati na mokrim vlaknima vune, ali kada se vuna osuši, više ga nećete osjetiti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Katnić: Dritan tražio da ne diramo ogranak škljarskog klana u Budvi

Utorak, 02.12.2025 | 14:58

U Višem sudu u Podgorici danas je saslušanjem svjedoka nastavljeno suđenje Milivoju Katniću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu, Zoranu Lazoviću nekadašnjem pomoćniku direktora Uprave policije i bivše specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću, koji su optuženi za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebe službenog položaja i pranja novca.

Mujović nakon sastanka sa Botunjanima: Nismo postigli kompromis; Stijepović: Ne prihvatamo predlog gradonačelnika

Utorak, 02.12.2025 | 17:36

Nakon današnjeg sastnaka u vezi sa planiranom izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u tom zetskom naselju sa predstavnicima mještana Botuna i gradonačelnik Saša Mujović je izjavio da nisu postigli kompromis.

Spajić: Najveća rekonstrukcija puteva do sada – Berane postaje saobraćajno čvorište sjeveroistoka

Utorak, 02.12.2025 | 15:53

Rekonstrukcijom magistralnog puta od Slijepač mosta do ulaza u Berane, kroz projekat Lepenac - Ribarevina - Poda - Berane, osigurana je bezbjednija, brža i udobnija veza Bijelog Polja i Berana i obezbijeđena moderna pristupna saobraćajnica budućem auto-putu Bar - Boljare.

DPS: Nikšić grca u smeću, dok se rukovodstvo fotografiše

Utorak, 02.12.2025 | 18:18

Iz Kluba odbornika DPS Nikšić navode da u gradu danima vlada komunalni haos, kontejneri puni, smeće na svakom koraku, divlje deponije, otpad se ne odlaže.

Botunjani na sastanku kod Mujovića; Ćetković: Nećemo im dozvoliti tu da grade

Utorak, 02.12.2025 | 16:11

U Podgorici je u toku sastanak predstavnika mještana Botuna i gradonačelnika Saše Mujović u vezi sa planiranom izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u tom zetskom naselju.

Procesuiran Nikšićanin kod kojeg su pronađene puške i municija u ilegalnom posjedu

Srijeda, 03.12.2025 | 14:27

Policijski službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ su, nakon sprovedenih odgovarajućih vještačenja i kriminalističke obrade, podnijeli Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću krivičnu prijavu protiv M.K. iz Nikšića zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.    

Mujović i Alabar razgovarali o strateškim lokacijama za razvoj urbanih zelenih sadržaja u Podgorici

Srijeda, 03.12.2025 | 14:12

Poseban akcenat stavljen je na važnost uspostavljanja kontinuirane mreže šetališnih i biciklističkih staza, koja bi povezala ključne djelove grada i omogućila građanima više prostora za boravak na otvorenom

Šezdeset godina igre, muzike i radosti: AKUD „Mirko Srzentić“ slavi veliki jubilej!

Srijeda, 03.12.2025 | 14:10

Podgorica će 12. decembra biti ispunjena posebnom energijom — energijom koja traje već šest decenija! Akademsko kulturno-umjetničko društvo „Mirko Srzentić“ slavi 60 godina postojanja, a tim povodom će u KIC-u „Budo Tomović“ u 19h biti održan svečani koncert koji će obuhvatiti najbolje od scenskog stvaralaštva ansambla.

Osvjetljavanje noći: Posljednji ‘Hladni’ supermjesec ove godine

Srijeda, 03.12.2025 | 13:48

Pun Hladni Mjesec biće vidljiv u četvrtak, 4. decembra.  

MPŠV i Uprava za vode poručili Nišaviću: Za održavanje Mareze nadležni organi lokalne samouprave

Srijeda, 03.12.2025 | 13:40

Mareza se smatra vodom od lokalnog značaja, te su, u skladu sa Zakonom o vodama, za upravljanje i održavanje ovog vodotoka nadležni organi lokalne samouprave, saopštili su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprave za vode u reagovanju na izjave direktora JP “Vodovod i kanalizacije” Aleksandra Nišavića.

Papović: NSD-ova fabrika neistina

Srijeda, 03.12.2025 | 13:36

Piše: dr Dragutin Papović, istoričar i predsjednik Političkog savjeta DPS-a.

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 03.12.2025 | 13:03

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

USSCG: Svim zaposlenima povećati plate za deset odsto

Srijeda, 03.12.2025 | 11:43

Unija slobodnih sindikata Crne Gore organizovala je u 11 sati pres konferenciju na kojoj se govori o povećanju zarada zaposlenima u javnom sektoru.

Datum za istoriju naše avijacije: Aerodromi prvi put u istoriji opslužili tri miliona putnika

Srijeda, 03.12.2025 | 11:35

Treći decembar 2025. godine postaje jedan od simbola crnogorske avijacije. Prvi put u istoriji, kroz vrata Aerodroma Podgorica i Aerodroma Tivat, u jednoj godini, prošlo je tri miliona putnika. 

DPS: Potrebno osnivanje posebnih ustanova za osobe sa smetnjama iz spektra autizma

Srijeda, 03.12.2025 | 11:32

Poslanica Demokratske partije socijalista Zoja Bojanić Lalović istakla je da je klub DPS-a inicirao izmjene i dopune Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojom traže osnivanje ustanova za podršku licima sa smetnjama iz spektra autizma.