Petak, 08.11.2024 | 07:47
IZVOR: rts.rs

Vjernici danas obilježavaju MITROVDAN - Ovo su običaji

Pravoslavna crkva slavi dan Svetog velikomučenika Dimitrija, koji je u narodu poznatiji kao Mitrovdan.




Foto: YouTube screenshot/Телевизија Храм

U narodu se pominje kao hajdučki rastanak i doba godine kada počinje zima. Jedno od najvažnijih vjerovanja je da svako na Mitrovdan treba da bude kod svoje kuće, jer ko ne bude, taj će preko cijele godine noćivati po tuđim kućama.

Mitrovdan je posvećen antičkom komandantu Soluna iz trećeg vijeka, mučenom i pogubljenom zbog širenja hrišćanstva. Rođen je u Solunu, za vrijeme cara Maksimilijana. Ignorisao je carevo naređenje da progoni hrišćane i javno je propovijedao hrišćanstvo.

Kada je car čuo da je solunski zapovednik hrišćanin, naredio je da ga bace u tamnicu gdje je mučen i pogubljen. Solunski hrišćani Dimitrija su tajno sahranili. Na mjestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva i proglašen je zaštitnikom grada Soluna.

Po predanju, Dimitrijev grob odisao je bosiljkom i smirnom, te je zato nazvan Mirotočivi.

I danas se vjeruje u ljekovitost njegovih moštiju. Crkveni spisi navode da je potom sveti Dimitrije "bdio nad svojim gradom i spasavao ga zemljotresa i drugih nesreća".

Običaji

Narodna vjerovanja kažu da na Mitrovdan i Đurđevdan treba da je svako kod svoje kuće, jer ko tada ne bude u svom domu, taj će preko cijele godine noćivati po tuđim kućama. Ovo se ujedno smatra i najvažnijim mitrovdanskim običajem.

Negdje se vjeruje i da do Mitrovdana moraju da budu završeni svi veliki radovi na polju i druge stvari koje se rade napolju. Vjeruje se da posle Mitrovdana zima može svakog časa da iznenadi, pa se zato ustalilo mišljenje da je loša sreća ako se neki posao ostavi za posle velikog praznika.

Ovaj dan je poznat i prema tome što su se hajduci tada rastajali da bi kod jataka prezimili zimu i ponovo se sastali o Đurđevu danu sledeće godine. Tako je i nastala krilatica: Mitrovdanak – hajdučki rastanak i Đurđevdanak – hajdučki sastanak.

Ako 8. novembra kojim slučajm pada snijeg, kaže se da je Sveti Dimitrije došao na bijelom konju, a vjeruje se da će se sniježni prekrivač zadržati sve do aprila. Ako je oblačno čeka nas topla zima, a ako je pak vedro, prema narodnom vjerovanju, zima pred nama je oštra.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nedjelja ipak radna za neke trgovce – zatvoreno 118 objekata, kazne skoro 90.000 eura

Nedjelja, 02.08.2026 | 08:10

Iako je zakon propisao da je nedjelja neradni dan u trgovini, zloupotreba ima, tvrde u Privrednoj komori. Da je ipak radni dan u pojedinim, potvrđuju i u Tržišnoj inspekciji. Glavna inspektorka Marina Radulović za RTCG saopštila je da su od 1. jula kontrolisali preko 120 objekata i u gotovo istom broju utvrdili nepravilnosti i zatvorili maloprodajne objekte. Izrekli su skoro 90.000 eura kazni.

Zečević okuplja tim: Marko Milačić kandidat za državnog sekretara

Nedjelja, 02.08.2026 | 08:44

Predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić biće u timu novog ministra saobraćaja Radoša Zečevića. Tu je Danu potvrdio Zečević, koji je kazao da ove sedmice treba da sjednu i da se dogovore oko toga ko će biti raspoređen na značajnim pozicijama u tom resoru.

Adžić na pragu Kaljarija

Nedjelja, 02.08.2026 | 09:33

Poslije dvije sezone u kojima je u Juventusu bio "zakucan" za klupu, Vasilije Adžić će konačno imati veliku minutažu u Seriji A.

Tramp otkazuje napade na Iran pod uslovom da se brzo postigne dogovor; Arakči: Zemlje u regionu treba da budu oprezne kada staju na stranu SAD

Nedjelja, 02.08.2026 | 08:25

Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da otkazuje napade na Iran pod uslovom da se brzo postigne dogovor. Teheran poručuje da zemlje u regionu treba da budu oprezne kada staju na stranu Amerike.

Stigao i najbolji igrač Mundijala: Rodri uživa u Crnoj Gori (FOTO)

Nedjelja, 02.08.2026 | 09:46

Brojnim zvijezdama sporta i šou biznisa koje su odabrale Crnu Goru za odmor pridružio se i najbolji fudbaler Svjetskog prvenstva, Rodrigo Ernandes.

Ljekar otkriva zašto porcija pomfrita na plaži nije nužno loš izbor tokom velikih vrućina

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:23

Pročitajte...

ChatGPT pokreće novi program: Samo odabrani dobijaju besplatan pristup

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:15

Program će početi sa 10.000 učesnika ovog ljeta i proširiće se na 100.000 do 2027. godine

Ponedjeljak donosi sunčano vrijeme: Živa u termometru do 39 stepeni

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:30

U ponedelak nas očekue sunčano i veoma toplo vrijeme, uz ponegdje  slab razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Budva: Uhapšena dva državljanina Srbije, zaplijenjeni marihuana, kokain i novac

Nedjelja, 02.08.2026 | 13:48

Budvanska policija u ciljanim kontrolama ugostiteljskih objekata i operativno interesantnih osoba uhapsila je dva državljanina Srbije, dok su protiv još jednog podnijete prekršajne prijave zbog zloupotrebe droga. Tokom akcije zaplijenjeno je oko 200 grama marihuane, sedam pakovanja kokaina, vaga za precizno mjerenje i 1.320 eura za koje se sumnja da potiču od prodaje narkotika.

Bez rerne i jaja: Ljetnji tiramisu s kajsijama gotov za 15 minuta

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:07

Vreli ljetni dani traže lagane poslastice koje se pripremaju brzo, bez uključivanja rerne i dugog stajanja u kuhinji. Upravo zato tiramisu s kajsijama može biti savršen izbor – zadržava kremastu teksturu čuvenog italijanskog deserta, ali dobija potpuno novo, osvježavajuće lice zahvaljujući jednom od najljepših sezonskih plodova.

Na ulazak u Crnu Goru čeka se i do 10 sati

Nedjelja, 02.08.2026 | 13:18

Zbog višesatnih kolona vozila prema graničnom prelazu Karasovići gdje se na prelazak u Crnu Goru čeka i do deset sati, gradonačelnik Opštine Konavle Božo Lasić aktivirao je u nedjelju Stožer Civilne zaštite, te ocijenio da su Konavle "praktički paralizovane", prenosi Hrvatska radio-televizija.

Trik koji rashlađuje spavaću sobu noću za 5 minuta i to bez klime

Nedjelja, 02.08.2026 | 15:00

Ako se tokom noći borite s vrućinom i teško zaspite, naročito kada dnevne temperature prelaze 30 stepeni, a ni u večernjim satima ne donose pravo osvježenje, postoji jednostavan trik koji može pomoći da rashladite spavaću sobu za svega nekoliko minuta – i to bez dodatnih troškova.

Kordić u Baru: Rast turističkog prometa potvrđuje uspješnu sezonu i sve kvalitetniju ponudu

Nedjelja, 02.08.2026 | 12:57

Ministarka turizma Simonida Kordić boravila je u radnoj posjeti opštini Bar, gdje je obišla turističke i kulturno-istorijske lokalitete, kao i hotele. 

"Monteput": Auto-putem za dan prošlo 21.455 vozila, najviše od puštanja saobraćajnice u rad

Nedjelja, 02.08.2026 | 12:50

Auto-putem "Princeza Ksenija" je u subotu, 1. avgusta za 24 sata prošlo 21.455 vozila, što je najveći dnevni promet od puštanja te saobraćajnice u rad, objavilo je državno preduzeće "Monteput".

Crnogorski učenici prvi put predstavljaju državu na IOAI 2026

Nedjelja, 02.08.2026 | 12:44

Državna sekretarka Tatjana Ćalasan, pozdravila je na polasku crnogorski tim, koji putuje na IOAI 2026. Od sutra će Astana (Kazahstan) biće centar svjetske AI scene, a Crna Gora prvi put ima svoje predstavnike na Međunarodnoj olimpijadi iz vještačke inteligencije (IOAI 2026), saopštili su iz Ministartsva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).