Nedjelja, 10.11.2024 | 13:34
IZVOR: krstarica.rs

Da li možda ZNATE koliko bi danas KOŠTALA Zastava 101?

Ovaj model je bio najprodavanije Zastavino vozilo u bivšoj Jugoslaviji.




Foto: YouTube screenshot/Meeyo's small repairs garage

Zastava 101, u narodu poznatija kao Stojadin ili Kec, proizvodila se u Kragujevcu od 1971. do 2008. godine, a nastala je na bazi tada tehnički veoma modernog Fiata 128, sa malo izmijenjenim zadnjim dijelom i bila je jedan od prvih automobila proizvedenih u danas preovlađujućoj hatchback varijanti.

Petoro vrata su u tadašnje vrijeme bila su raritet, a Zastava 101 je pored dizajnerskog iskoraka kupcima bila privlačna i zbog povoljne cijene.

Ovaj model je brzo postao najprodavanije Zastavino vozilo u bivšoj Jugoslaviji, a zbog pristupačne cijene postigao je i značajan izvozni uspjeh, prevashodno u zemljama istočne Evrope, ali i širom svijeta. Fejsbuk stranica „Zastava 101 forum“ objavila je isječak iz AVTO magazina koji je objavljen davne 1972. godine, praktično na samom početku prodaje ovog modela u kome se navodi da je tadašnja cijena iznosila je 40.040 dinara, odnosno 2.084 dolara.

Kada se uračuna inflacija za prethodnih skoro 50 godina, dolazimo do podatka da bi danas Zastava 101 koštala tačno 15.191 dolara, odnosno 14.085 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Austrijska privreda zainteresovana za saradnju sa Tivtom

Petak, 30.01.2026 | 09:42

Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijana Štajnera, koji je boravio u prvoj zvaničnoj posjeti Opštini Tivat izrazio je interes austrijske privrede da ostvari saradnju sa tim gradom u turizmu, ali i u drugim privrednim oblastima. Njega je ugostio predsjednik opštine Tivat Željko Komnenović.

PSŽ veže Luisa Enrikea do 2030.

Petak, 30.01.2026 | 09:25

Čelnici Pari Sen Žermena spremni su da produže saradnju s trenerom Luisom Enrikeom sve do 2030. godine.

Novi peh za Denver, krilni centar obnovio povredu

Petak, 30.01.2026 | 08:30

Novi peh zadesio je Denver, koji ove sezone nikako nema sreće s povredama. Iako je Džamal Mari važio za najsklonijeg povredama, upravo je on jedini član startne petorke koji je uglavnom stalno na raspolaganju treneru Dejvidu Adelmanu.

Lady Gaga će nastupiti na dodjeli Grammyja u nedjelju, nominovana je u sedam kategorija

Petak, 30.01.2026 | 08:28

Lady Gaga će u nedjelju nastupiti na dodjeli Grammy nagrada 2026. godine, gdje je nominovana u sedam kategorija, uključujući snimak, album i pjesmu godine na ceremoniji u Los Anđelesu.

Šakira oborila rekord: Zaradila 421,6 miliona dolara od turneje

Petak, 30.01.2026 | 08:15

Ovaj uspjeh obilježen je sa 82 stadionska koncerta širom Sjeverne i Latinske Amerike, koje je pratilo više od 3,3 miliona fanova

Danilović: Da je sreće, na Miloša Medenicu bi pazila majka

Četvrtak, 29.01.2026 | 21:21

Predsjednik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović izjavio je da je istina da Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) nije morala da „pazi“ na Miloša Medenicu, koji je juče kao organizator kriminalne grupe osuđen na 10 godina i dva mjeseca zatvora.

Šćepanović: Nema obavještajnih podataka da je Miloš Medenica napustio zemlju

Četvrtak, 29.01.2026 | 20:46

On je u emisiji „Načisto“ rekao da je do sada stotine objekata pregledano. Istakao je i da je sinoć na državnoj granici bilo 150 policijskih službenika. 

Berancu određeno zadržavanje, osumnjičen da je sugrađanina ošamario i oteo mu 270 eura

Četvrtak, 29.01.2026 | 20:35

Berancu I.I. određeno je zadržavanje do 72 sata zbog krivičnog djela teška krađa, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva u Beranama.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 29.01.2026 | 21:31

U petak se očekuje pretežno oblačno vrijeme, povremeno slaba kiša, u planinama na sjeveru povremeno slab snijeg i susnježica.

Čarapić: Odgovornost za bjekstvo Miloša Medenice je na Upravi policije i sistemu bezbjednosti

Četvrtak, 29.01.2026 | 20:07

Primarna odgovornost za bjekstvo Miloša Medenice leži na Upravi policije i sistemu bezbjednosti, koji su trebali locirati bjegunca i sprovesti presudu, saopštio je Vasilije Čarapić (PES) u specijalnoj emisiji „Akcenti“