Ponedjeljak, 11.11.2024 | 15:25
IZVOR: citymagazin.rs

Koliko SKLEKOVA bi trebalo da uradite u odnosu na pol i godine?

Sklekovi mogu da budu pokazatelj vaše fizičke spreme, tvrde naučnici sa Mejo klinike.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Sklekovi su jednostavni – u početnoj poziciji stavite ruke u širinu ramena, držeći tijelo ravno i paralelno sa podom, pa se podižite i spuštajte koliko vam snaga dozvoljava. Za početnike postoji lakša verzija na koljenima.

Klinika Mejo objavila je koliko sklekova bi trebalo da uradimo u zavisnosti od starosti i pola.

Na primjer, muškarci sa 25 godina bi trebalo da u jednom pokušaju urade 28 sklekova, dok je za žene cilj 20 sklekova.

Broj se smanjuje kako godine prolaze: za muškarce od 35 godina cilj je 21, dok bi žene trebalo da mogu da urade 19.

Za 55-godišnjaka ciljni broj sklekova je 12 za muškarce. i 10 za žene, a za 65-godišnjake oba pola cilj je 10 sklekova.

Stručnjaci: Prilagodite ciljeve u skladu sa svojim mogućnostima

Međutim, mnogi stručnjaci smatraju da ove preporuke nisu univerzalne. Trener Natalija Aleksejenko ističe da je važno uzeti u obzir individualne faktore, kao što su istorija povreda, način života, ishrana, nivo stresa i kvalitet sna.

Trener Karolina Bekvit se slaže, napominjući da stvarni učinak često ne odgovara preporučenim brojevima. „U mojoj grupi, gdje su učesnici uglavnom između 40 i 65 godina, većina radi sklekove na koljenima. Ključni su realni ciljevi i doslednost“, objašnjava Bekvit.

Dokazano je da redovna fizička aktivnost donosi brojne zdravstvene prednosti. Jedno istraživanje iz 2019. pokazalo je da muškarci koji mogu da rade sklekove imaju 96% manje šanse da razviju srčane bolesti. Sve u svemu, redovna fizička aktivnost može smanjiti rizik od raznih bolesti: za 29% smanjuje rizik od raka debelog crijeva, za 31% rizik od smrtnosti od svih uzroka, za 35% rizik od demencije, za 38% smrti od srca bolesti i za 42% od dijabetesa.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), odraslima je potrebno 150 minuta aktivnosti umjerenog intenziteta tokom nedjelje, poput vožnje bicikla, plesa ili brzog hodanja. Dva dana treba da posvetimo jačanju mišića kroz sklekove, čučnjeve ili dizanje tegova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ČETVRTAK: Pretežno OBLAČNO sa kišom u većem dijelu Crne Gore

Srijeda, 19.11.2025 | 22:06

Čitajte vremensku prognozu za sjutra.

Ova biljka odlično pročišćava vazduh u prostoriji: Legende kažu da je i 'magnet za bogatstvo'

Srijeda, 19.11.2025 | 21:47

Dodavanje sobnih biljaka u vaš životni prostor može poboljšati atmosferu, kvalitet vazduha, pa čak i vaše raspoloženje.

FIFA rang lista: Kurasao ISPRED “sokola”, Crna Gora NAZADOVALA dvije pozicije

Srijeda, 19.11.2025 | 20:55

Crnogorska fudbalska reprezentacija će 2026. godinu dočekati kao 83. na rang listi Svjetske fudbalske federacije (FIFA).

BUDVA: Grđevica NOSILA automobile, Jovanović: Građani bili upozoreni

Srijeda, 19.11.2025 | 20:33

Budvanske ulice danas su bile pod vodom. Uslijed obilnih padavina nabujala je i rijeka Grđevica i odnijela desetak automobila koji su bili parkirani u koritu rijeke. Iz Opštine kažu da su mještani bili upozoreni, te da je trebalo da uklone automobile na vrijeme.

Mask tvrdi da će VJEŠTAČKA inteligencija ELIMINISATI siromaštvo

Srijeda, 19.11.2025 | 20:24

Tehnološki mogul Ilon Mask izjavio je u srijedu, 19. novembra, da će vještačka inteligencija i humanoidna robotika dramatično preoblikovati globalno društvo, predviđajući budućnost u kojoj će siromaštvo biti eliminisano, a rad postati opcionalan.

Mutnoća vode sa Mareze IZNAD propisanih vrijednosti

Srijeda, 19.11.2025 | 20:15

Kao i početkom novembra, zbog obilne kiše, voda sa izvorišta Mareza nije za piće. I dok nadležni ponovo preporučuju da se voda prokuva – čini se da građani to ne rade, prenosi RTV Podgorica.

Đeka: Djeca sa invaliditetom NE SMIJU biti nevidljiva u našem sistemu

Srijeda, 19.11.2025 | 19:59

U susret obilježavanju Međunarodnog dana djeteta, danas je u Vladi Crne Gore Savjet za prava lica sa invaliditetom održao sjednicu posvećenu temi "Položaj djece sa invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju - intersekcijska diskriminacija"

Zečević: U Lijevoj rijeci asfaltirano 20 kilometara seoskih puteva u vrijednosti od oko dva miliona eura

Srijeda, 19.11.2025 | 19:50

Mještani više sela u Lijevoj rijeci godinama su čekali obnovu seoskih puteva. Nakon završene građevinske sezone, iz preduzeća „Putevi“ poručuju da je asfaltirano više nego što je planirano, ali da posao nije završen, kazao je direktor GP Putevi, Radoš Zečević, u Jutarnjem programu.

Savez udruženja penzionera traži VEĆE penzije, povlastice i mjesto u Socijalnom savjetu

Srijeda, 19.11.2025 | 19:34

Savez udruženja penzionera Crne Gore traži povećanje penzija zbog velikog rasta cijena osnovnih životnih namirnica, povlastice pri kupovini robe u svim privrednim organizacijama, kao i predstavnika u Socijalnom savjetu.

Knežević: PRVA palica, prva marica, PRVI NAPAD na bilo kojeg građanina Botuna, znači moju OSTAVKU i napuštanje vlasti na državnom nivou

Srijeda, 19.11.2025 | 19:19

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević u emisiji “Iznova” na TV Nova M saopštio je da izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu neće početi u naredne tri sedmice, te da će napustiti vlast na državnom nivou ukoliko policija primijeni represiju prema građanima Zete. Takođe je ponovio da ostaje i ranije obećanje, da će napustiti podgoričku vlast ako dođe do gradnje kolektora.