Utorak, 12.11.2024 | 08:41
IZVOR: n1.info.rs

NAJVIŠA kamena piramida na svijetu - Mjesto na kojem je STROGO ZABRANJENO penjanje

Australijski Everest je visok skoro kao dvije Ajfelove kule, a penjači iz cijelog sveta sanjaju da osvoje njegov vrh...




Foto: YouTube screenshot/Custodian Gardens

Najviša kamena kula na svijetu izgleda kao tačka u Tasmanovom moru, jugozapadnom dijelu Tihog okeana između istočne obale Australije i ostrva Tasmanije na zapadu, Novog Zelanda, Norfolka i Nove Kaledonije na istoku .

Oni koji su je vidjeli jedva su mogli da povjeruju u njenu veličinu. Sa svojih 562 metra koja se uzdižu iz vedra neba, Balova piramida kao da dodiruje oblake.

Skoro duplo veća od Ajfelove kule, ova kamena piramida nalazi se oko 700 kilometara sjeveroistočno od Sidneja. Piramida je zapravo ugašeni vulkan sa samo vrhom iznad mora, a posljednji put je bila aktivna prije sedam miliona godina.

Od tada se oko nje igraju ptice, ribe i druga morska stvorenja i privlači pažnju mornara, pilota i penjača koji sanjaju da se popnu na vrh.

Prvi čovjek za koga se zna da je vidio tu ogromnu kulu bio je Henri Bol, koji ju je, naravno, nazvao po sebi. Godine 1788, Henri je prošao brodom Supply, prevozeći naseljenike u Norfolk.

Oko 20 kilometara od piramide nalazi se ostrvo Lord Hau, sa kojeg se čamci često kreću ka Balovoj piramidi da bi se divili nestvarnoj veličini ovog australijskog Everesta.

Samo nekoliko penjača uspjelo je da se izbori sa jakim talasima i da se popne na vrh piramide. Ali to je tek početak iskušenja. Razlog tome su krhke stijene koje se urušavaju u more i predstavljaju veliku opasnost za penjače, a zbog toga je zabranjeno penjanje na piramidu. Kazna za neposlušne penjače je 5.000 dolara, odnosno oko 3.000 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Srpskom državljaninu 15 dana zatvora zbog vožnje pod dejstvom alkohola

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:43

Državljanin Republike Srbije M.V. (56),  proglašen je krivim i osuđen na kaznu 15 dana zatvora  zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.  

Viši sud prihvatio žalbu tužilaštva: Kovačević kriv za govor mržnje, kažnjen 2000 eura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:00

Više državno tužilaštvo u Podgorici saopštilo je da je usvojena žalba čime je konstatovano da je Marko Kovačević je učinio prekršaj.

Konačno ukinuta obaveza prevođenja diploma na službenim jezicima

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:31

Centar za građansko obrazovanje pozdravio je odluku Univerziteta Crne Gore da konačno ukine obavezu građana i građanki da sami finansiraju i dostavljaju prevode dokumentacije na jezicima koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori u postupku priznavanja inostranih kvalifikacija.

Crnogorski olimpijski komitet u Budimpešti na Generalnoj skupštini Evropskih olimpijskih komiteta

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 15:32

U Budimpešti je održana Generalna skupština Evropskih olimpijskih komiteta (EOK), na kojoj je učestvovala i delegacija Crnogorskog olimpijskog komiteta, koju su predstavljali predsjednik Dušan Simonović i zamjenica generalnog sekretara Maja Peković.

Vuković: Uspostavljamo jasan, koordinisan i profesionalan okvir upravljanja državnom imovinom

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:58

Vuković je u Skupštini kazao da je predloženo zakonsko rješenje sistematski i sveobuhvatno i na potpuno savremen način uredilo vršenje vlasničke funkcije države u preduzećima.  

Pavličić: Svaka grana vlasti da preuzme odgovornost, sudska vlast ne može sama nositi teret vladavine prava

Utorak, 16.06.2026 | 15:25

Predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić poručila je, obraćajući se poslanicama i poslanicima na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, povodom predstavljanja Izvještaja o radu sudstva, da je Crna Gora ušla u odlučujuću fazu evropskih integracija i da uspjeh reformi u oblasti vladavine prava više ne zavisi isključivo od pravosuđa, već od sposobnosti svih institucija da odgovorno izvršavaju svoje ustavne nadležnosti.

MJU: Predstavljena Studija za sigurnu mrežu državnih organa

Utorak, 16.06.2026 | 15:17

Ministarstvo javne uprave predstavilo je Studiju izvodljivosti za sigurnu mrežu državnih organa Crne Gore, dokument koji predstavlja osnovu za razvoj moderne digitalne infrastrukture, unapređenje sajber bezbjednosti i pouzdanije elektronske usluge za građane i privredu. Ministar Maraš Dukaj poručio je da ova mreža predstavlja temelj digitalne transformacije države i "digitalni autoput kojim će saobraćati sve buduće javne usluge".

Perić: Nema političke trgovine, funkcije se neće dijeliti iza zatvorenih vrata

Utorak, 16.06.2026 | 15:14

Lider Pokreta Preokret Srđan Perić poručio je da nije bilo razgovora o kadrovskim kombinacijama niti političkih dogovora iza kulisa.

Na graničnom prelazu Božaj oduzeto vozilo koje potražuje Interpol Italije

Utorak, 16.06.2026 | 14:44

Pripadnici granične policije na izlazu iz Crne Gore kontrolisali su državljanina Indije koji je upravljao vozilom marke "Audi Q2", nakon čega je provjerom utvrđeno da se automobil potražuje od strane NCB Interpola Italije od 2022. godine. Vozilo je privremeno oduzeto i predato na dalju nadležnost Odjeljenju bezbjednosti Podgorica.

Šaranović: U biračkom spisku preminuli, pogrešne adrese, hiljade građana bez lične karte...

Utorak, 16.06.2026 | 14:29

Tačan, pouzdan i ažuran birački spisak osnov je demokratskih i slobodnih izbora, poručeno je na okruglom stolu „Birački spisak – izborni integritet Crne Gore“ koji je u Vili Gorica organizovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Povrijeđena žena evakuisana sa Gospe od Škrpjela

Utorak, 16.06.2026 | 14:26

Uprava pomorske sigurnosti je 14.juna sa ostrva Gospa od Škrpjela evakuisala ženu koja se povrijedila prilikom izlaska iz plovila i bezbjedno je predala hitnoj medicinskoj službi u luci Kotor.

Mjesec pritvora za Kotoranina osumnjičenog za seksualno uznemiravanje devetogodišnjakinje

Utorak, 16.06.2026 | 14:22

Na predlog Osnovonog državnog tužilaštva Herceg Novi nadležni sud je odredio pritvor do 30. dana osumnjičenom B.R. (39) iz Kotora.

Serena i Venus Vilijams igraju zajedno u dublu na Vimbldonu

Utorak, 16.06.2026 | 14:10

Američke teniserke Serena i Venus Vilijams igraće zajedno u dublu na predstojećem Vimbldonu, pošto su danas dobile specijalnu pozivnicu organizatora.

Gorčević: Crna Gora već sada doprinosi jačanju demokratske otpornosti Evrope

Utorak, 16.06.2026 | 13:25

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević učestvovala je u Luksemburgu na ministarskoj diskusiji o Evropskom demokratskom štitu i demokratskoj otpornosti, organizovanoj na marginama Savjeta za opšte poslove (GAC), gdje je predstavila stavove i iskustvo Crne Gore u jačanju otpornosti demokratskih institucija, izbornog procesa i informacionog prostora.

Vučinić najavio da će glasati za Perića, za razliku od kolega iz kluba

Utorak, 16.06.2026 | 13:24

Kako je istakao, to radi jer mu je javni interes na prvom mjestu.