Utorak, 12.11.2024 | 09:19
IZVOR: kolektiv.me

POGLEDAJTE - Ovako će izgledati "Podgoričanka" nakon rekonstrukcije

Objekat nekadašnje robne kuće „NA-MA“ (Narodni magazin) dugo godina bio je van upotrebe i u veoma zapuštenom stanju, nakon čega je uprava Glavnog grada odlučila da ga sačuva kroz prenamjenu i uvođenje novih sadržaja, a posebno imajući u vidu lokaciju objekta i njegovo dugo trajanje u kolektivnoj memoriji grada, saopšteno je iz Glavnog grada.




Foto: podgorica.me

"Primarni cilj međunarodnog konkursa, raspisanog krajem juna ove godine, bio je obezbjeđivanje vizije adaptivne prenamjene objekta po principima održivosti kako bi se mogao koristiti na savremen način, ali uz očuvanje graditeljskog nasljeđa".

Na konkursu koji je bio otvoren do 24. septembra, pristigle su 52 prijave, a osim domaćih timova na konkursu su prijavljeni radovi iz Kine, Poljske, Turske, Argentine, Rumunije, Filipina, Egipta, Italije, Kenije, SAD-a, Francuske…

"Članovi konkursnog žirija Aleksander Vujović, SUPA; Dijana Vučinić, DVARP; Frane Šesnić, ZICER; Slobodan Radoman, RADDAR i Duška Mačić, glavna gradska arhitektica Glavnog grada Podgorica odabrali su tri najbolja rješenja i tri otkupa", istlču iz Glavnog grada.

Od 52 pristigla rada, žiri je jednoglasno odlučio da prvu nagradu dodijeli radu ,,Spirala susreta” pod šifrom 01445, rad autorskog tima iz Argentine koji je okupio gotovo 30 stručnjaka iz oblasti arhitekture i očuvanja istorijskog naslijeđa koji su ponudili najbolje rješenje za rekonstrukciju ,,Podgoričanke”.

Druga nagrada dodijeljena je radu pod šifrom 18616, autorke Aleksandre Kozłowska iz Poljske, a treća radu pod šifrom 17900 tročlanog tima u sastavu Cihan Sevİndİk, Sıddık Güvendİ, Dr. Senem Müştak Sevİndİk iz Turske.

"Spirala susreta”, idejno rješenje po kojem će se raditi prenamjena ,,Podgoričanke”, osvojila je novčanu nagradu od 25 hiljada eura, drugorangirani rad 12 hiljada eura, dok će trećerangirani dobiti novčanu nagradu od 6 hiljada eura.

"Metod adaptivne ponovne upotrebe daje prednost fleksibilnim, programski orijentisanim prostorima koji podstiču kontinuirano korištenje, orjentisano na lokalnu zajednicu, transformišući zgradu Robne kuće od statičnog obilježja grada u dinamičnog učesnika u gradskom životu, pozivajući posjetioce da uđu, istraže i aktivno se uključe. Strateški transparentna i otvorena, zgrada poziva građane i posjetioce da se popnu uz spiralu koja pruža sadržaj i motiviše posjetioce da učestvuju u programu koji je pristupačan i inovativan, naglašavajući osjećaj zajedništva i povezanosti. Spirala postaje mjesto susreta, biblioteka, auditorijum, kancelarija”, stoji u obrazloženju. Ovaj projekat vješto spaja istorijski kontekst jugoslovenskog i crnogorskog modernizma sa savremenim potrebama, predstavljajući dizajn koji poštuje prošlost, a istovremeno prihvata budućnost. Korištenjem ovih elemenata, NA-MA 2.0 postaje omaž arhitektonskom nasljeđu grada, čuvajući vezu sa prošlošću kroz vizuelni jezik i programski sadržaj”, stoji u obrazloženju.

Foto: podgorica.me

"Veoma smo zadovoljni nagrađenim idejnim rješenjem i načinom na koji su autori odgovorili na konkursni zadatak povezujući ambijent u kojem se nalazi sa sadržajima koji će biti integrisani kroz coworking prostore i brojne sadržaje namijenjene našim sugrađanima. U narednoj fazi projekta bavićemo se detaljima koji će osigurati da zgrada bude u potpunosti prilagođena za odživu upotrebu. Svakako, ostaćemo posvećeni onome što smo definisali kao glavni cilj, a to je očuvanje istorijske vrijednosti i kulturnog značaja u smislu urbane memorije grada na način da se objekat robne kuće sačuva kroz prenamjenu u fleksibilan radni prostor, ali i kao centar za društvene i kulturne događaje. Kreativni centar služiće kao platforma za povezivanje ljudskog potencijala Podgorice sa sadržajima koji podstiču pokretanje aktivnosti na svim nivoima. Kako je zgrada smještena u centru grada, ,,Spirala susreta” predstavlja posvećenost Podgorice urbanoj obnovi uz prihvatanje vizije grada usmjerene ka kulturi, inovaciji i revitalizaciji cijelog centra”, kazala je Duška Mačić, glavna gradska arhitektica.

Sve radove možete pogledati na linku:

https://podgorica.me/konkurs-za-idejno-arhitektonsko-rjesenje-adaptivne-prenamjene-robne-kuce-na-ma-u-podgorici-competition-for-the-conceptual-architectural-design-of-the-adaptive-reuse-of-the-n/

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

SAD: Pogrebnik kod kog je pronađeno 190 tijela osuđen na 40 godina zatvora

Subota, 07.02.2026 | 21:39

Direktor pogrebnog preduzeća u Koloradu, Džon Holford (46), osuđen je na 40 godina zatvora nakon što su vlasti otkrile skoro 200 tijela u stanju raspadanja u njegovom pogrebnom preduzeću.

Begić: UNICEF protiv Zakona o obaveznoj vakcinaciji predškolaca

Subota, 07.02.2026 | 20:13

Fond Ujedinjenih nacija za djecu ne podržava novi Zakon koji uslovljava pristup djeteta predškolskom obrazovanju vakcinacijom, saopšteno je RTV Podgorica iz te međunarodne organizacije. U UNICEF-u smatraju da ovakva rješenja imaju veoma ograničen uticaj i ne targetiraju srž problema – odlaganje imunizacije djece.

U januaru zbog vožnje u alkoholisanom stanju uhapšeno 68 vozača

Subota, 07.02.2026 | 21:22

Samo u Podgorici, tokom januara, policija je uhapsila 68 vozača zbog vožnje u alkoholisanom stanju i 17, koji su bili pod dejstvom narkotika, prethodne godine više od 2000 vozača, među kojima je bilo i taksista, kazao je za RTV PG pomoćnik komandira saobraćajne policije Dalibor Baltić.

Brzom intervencijom vatrogasaca ugašen požar u kući u Zagoriču

Subota, 07.02.2026 | 19:52

U podgoričkom naselju Park-šuma Zagorič izbio je požar u jednoj montažnoj kući. Samohrana majka troje djece, Danijela Mladenović, koja već dvije godine živi kao podstanar, danas je, kako sama kaže, ostala bez ičega.

Opštinama ostaje novac koji su nezakonito uzele

Subota, 07.02.2026 | 19:17

Ustavni sud donio odluku da je porez nezakonit, ali sa objavom čekao izmjenu zakona. Građani i drugi obveznici, kojima su od 2019. godine opštine naplaćivale porez na nepokretnost na "objekte u izgradnji" i "druge objekte", nemaju pravo na povraćaj.

Mujović: Inspektor koji je zbog jednog papira zapečatio gradilište u Botunu ne vidi nelegalnu gradnju u centru Podgorice

Subota, 07.02.2026 | 08:18

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kazao je da očekuje da radovi na postrojenju u Botunu budu nastavljeni početkom sedmice, te da je zbog praktično jednog papira i trivijalnih stvari zapečaćeno gradilište, a da je najviše interesantna reakcija inspektora koji ekspresno reaguje u slučaju Botuna, a ne vidi nelegalnu gradnju u strogom centru Podgorice koja traje godinama.

Sloboda na točkovima - Kako mlada Podgoričanka razvija kamper turizam u CRNOJ GORI

Subota, 07.02.2026 | 09:34

Nekada ambulantno vozilo, danas simbol slobode na točkovima – Kristina Burzanović Brnović iz Podgorice pretvorila je svoju ljubav prema putovanjima u inovativan biznis.

Stručnjaci o snimku Medenice: Vrijeme je za zakon o vještačkoj inteligenciji

Subota, 07.02.2026 | 08:16

Snimci odbjeglog osuđenika Miloša Medenice najvjerovatnije su plod vještačke inteligencije, smatraju stručnjaci. Kako bi takve situacije prevenirali, prepoznali, ali i adekvatno djelovali, oni ukazuju da je tu oblast neophodno regulisati zakonom.

Milatović: Investicije, bezbjednost i vladavina prava u fokusu susreta

Subota, 07.02.2026 | 08:16

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se u Vašingtonu sa visokom zvaničnicom Stejt dipartmenta, Alison Huker, državnom podsekretarkom Sjedinjenih Američkih Država za politička pitanja.

Vučević dobar na debiju za Boston

Subota, 07.02.2026 | 08:58

Iako su Boston seltiksi na poluvremenu gubili čak 21 poen razlike, domaćin je u nastavku odigrao fenomenalno i na kraju savladao Majami hit rezultatom 98:96 (15:29, 23:30, 36:15, 24:22).

FNC 27: Džoker Ilić brutalno nokautirao Fabjana u prvoj rundi!

Subota, 07.02.2026 | 22:49

Ilić se revanširao Fabjanu za samo 24 sekunde, sudije prekinule meč nakon tehničkog nokauta!

SAD: Pogrebnik kod kog je pronađeno 190 tijela osuđen na 40 godina zatvora

Subota, 07.02.2026 | 21:39

Direktor pogrebnog preduzeća u Koloradu, Džon Holford (46), osuđen je na 40 godina zatvora nakon što su vlasti otkrile skoro 200 tijela u stanju raspadanja u njegovom pogrebnom preduzeću.

Istraga protiv bivšeg francuskog ministra kulture i njegove ćerke zbog veza sa Epstinom

Subota, 07.02.2026 | 21:17

Protiv bivšeg francuskog ministra kulture Žaka Langa i njegova ćerke Karolin otvorena je istraga zbog sumnje da su odgovorni za poresku prevaru i pranje novca, što je povezano sa američkim pedofilom Džefrijem Epstinom.

Svi u “Moraču”: Kapiten Budućnosti zove navijače na Zvezdu i Burg

Subota, 07.02.2026 | 20:54

Prodaja ulaznica je uveliko u toku, košarkaši Budućnost Volija u ponedjeljak odnosno srijedu igraju dvije veoma važne utakmice na svom terenu.

(VIDEO) Zelenski nakon masovnog napada Rusije: "Ovo ni teroristi ne bi uradili"

Subota, 07.02.2026 | 21:01

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je večeras da današnji ruski napadi na postrojenja od kojih zavisi rad nuklearnih elektrana u Ukrajini imaju, kako je naveo, "nivo udara koji nijedan terorista na svijetu ne bi dozvolio".

Begić: UNICEF protiv Zakona o obaveznoj vakcinaciji predškolaca

Subota, 07.02.2026 | 20:13

Fond Ujedinjenih nacija za djecu ne podržava novi Zakon koji uslovljava pristup djeteta predškolskom obrazovanju vakcinacijom, saopšteno je RTV Podgorica iz te međunarodne organizacije. U UNICEF-u smatraju da ovakva rješenja imaju veoma ograničen uticaj i ne targetiraju srž problema – odlaganje imunizacije djece.

Kolašin 1450: Za manje od mjesec dana prodato oko 14.000 ski pass-ova

Subota, 07.02.2026 | 21:09

Ski centar Kolašin 1450 ove zimske sezone bilježi odličnu posjećenost. Prema posljednjim podacima na ski centru je za manje od mjesec dana prodato oko 14.000 ski pass-ova.

Kako ostati dosljedan i pridržavati se rutine vježbanja

Subota, 07.02.2026 | 21:41

Ukoliko se pitate kako da ostanete dosljedni treningu i planiranoj rutini vježbanja, stručnjaci savjetuju da ne trebate postavljati ljestvicu previsoko te da treninge trebate planirati u "rupama" vašeg slobodnog vremena, ali i birati aktivnosti koje volite.

U januaru zbog vožnje u alkoholisanom stanju uhapšeno 68 vozača

Subota, 07.02.2026 | 21:22

Samo u Podgorici, tokom januara, policija je uhapsila 68 vozača zbog vožnje u alkoholisanom stanju i 17, koji su bili pod dejstvom narkotika, prethodne godine više od 2000 vozača, među kojima je bilo i taksista, kazao je za RTV PG pomoćnik komandira saobraćajne policije Dalibor Baltić.

Kako je epizoda Dosijea X dovela do serije Breaking Bad?

Subota, 07.02.2026 | 21:34

Dugogodišnja kreativna partnerstva često stoje iza nekih od najboljih filmova i serija, a u svijetu televizije malo ih je toliko kultnih i uticajnih kao saradnja scenariste i producenta Vinsa Giligana i glumca Brajana Kranstona.