Utorak, 12.11.2024 | 11:52
IZVOR: informer.rs

Kako da vam BOŽIĆNA ZVIJEZDA traje što duže?

Božićne zvijezde su među najpopularnijim biljkama u zimskim mjesecima, ali su veoma osjetljive, pa ih treba pažljivo njegovati.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Božićna zvijezda ili Poinsetija je porijeklom iz Meksika, gdje su temperature umjerene tokom cijele godine. Božićna zvijezda izraste u metar visok žbun, pa nije ni čudo što ne može da se nosi sa hladnom i vlažnom zimom.

Da bi ostale zdrave, ove biljke ne treba izlagati promaji ili temperaturama nižim od 12°C. Čak i ako su  samo na kratko izložene hladnoći, reagovaće gubitkom listova, obično nakon nekoliko dana. To znači da nikada ne treba kupovati božićne zvijezde ako su izložene ispred prodavnice ili na ulazu, gdje duva hladan vazduh.

Ova prelijepa biljka se može umotati za transport i donijeti kući što je prije moguće. U kući im je potrebno toplo mjesto dalje od otvorenih prozora i vrata. Preporučuje se da biljku najprije stavite u manje toplu prostoriju na nekoliko sati da se aklimatizuje prije nego što je postavite na mjesto koje ste joj namenili.

Ako primjetite da je površina na koju biljku postavljate hladna, obavezno ispod stavite tanjir kao toplotnu izolaciju. Idealna temperatura za ovu divnu egzotičnu biljku je 15-22°C.

Božićnoj zvijezdi je potrebna svjetlost, pa se preporučuje postavljanje biljke na svijetlo mjesto kod kuće. Ova biljka voli toplo, ali ne previše toplo okruženje. Mnogo bolje funkcionišu na temperaturama od 18 do 20°C nego u veoma toplim prostorijama. Iz tog razloga ih ne smete postavljati u neposrednoj blizini radijatora, kamina ili peći. 

Prekomjerno zalivanje je još jedna od najčešćih grešaka u njezi božićne zvezde. Stručnjaci savjetuju da sa zalivanjem sačekate dok se zemlja ne osuši do dubine od dva do tri centimetra. U idealnom slučaju, za zalivanje koristite meku vodu na sobnoj temperaturi.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Za ljubitelje pite od jabuka: Ovi keksi donose savršen jesenski užitak

Petak, 14.11.2025 | 17:43

Ovi keksi "sadrže"  sve što volimo u jeseni, te su idealni za doručak uz kafu ili kao desert koji ne izaziva osjećaj krivice. 

PEČENE JABUKE koje vraćaju u djetinjstvo: Recept koji miriše na novogodišnje PRAZNIKE

Petak, 14.11.2025 | 11:46

Pečene jabuke su desert naših baka: jednostavan, mirisan i topao, bez ikakvih dodatnih trikova, samo jabuke, cimet i malo šećera.

Nije isto u dnevnom boravku i spavaćoj sobi - Ovo su IDEALNE temperature u domu tokom ZIME

Petak, 14.11.2025 | 09:36

Odlučivanje o idealnoj temperaturi za vaš životni prostor zavisi o ličnim preferencama, ali za pametno korištenje energije Ministarstvo energetike Ujedinjenog Kraljevstva preporučuje postavljanje termostata na između 20 i 21 stepen tokom zimskih mjeseci, pa čak i niže kada spavate ili vas nema kući.

Pire krompir kao iz RESTORANA: Trik koji SVI moramo znati

Četvrtak, 13.11.2025 | 13:45

Tokom hladnih zimskih dana, malo koje jelo pruža toliko utjehe kao topla zdjela kremastog pire krompira. Iako se čini jednostavnim za pripremu, mnogi se često suočavaju s problemima – previše rijedak, gnjecav ili pun grudvica. No, jedan kulinarski stručnjak otkrio je jednostavan trik koji garantuje savršeno kremast pire svaki put, a sve što vam treba vjerovatno već imate kod kuće.

Brza POSLASTICA za sve sladokusce: Napravite čupavce bez pečenja

Srijeda, 12.11.2025 | 18:40

Ako tražite desert koji se lako priprema, a ukusom podsjeća na klasične čupavce, ovaj recept je idealan izbor.

Marković: CG nikada bliža EU, i nikada više antievropske politike vlasti

Petak, 14.11.2025 | 09:29

Predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković ocijenio je u Zagrebu da je Crna Gora nikada nije bila bliža Evropskoj uniji, ali i da nikada u potezima dijela vlasti nije bilo više neevropske politike te da vjeruje da će u susret izborima 2027. jačati suverenistička, građanska i evropska politička opcija.

Studentska menza u Podgorici nudi RAZNOVRSNE OBROKE za više od 1.200 studenata dnevno

Petak, 14.11.2025 | 08:18

Menzu u Novom domu svakog dana koristi oko 700 studenata, dok menzu u Starom domu posjećuje oko 500 studenata, saopštio je za portal Kolektiv.me generalni direktor domova u Podgorici Luka Ilić.

Mandić u SAD: Mnogo OČEKUJEMO od administracije predsjednika Donalda Trampa

Petak, 14.11.2025 | 09:54

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je tokom svoje posjete Sjedinjenim Američkim Državama imao niz sastanaka u Njujorku i Vašingtonu čiji dometi i realizacija će biti detaljno sagledani, praćeni i analizirani u narednim danima.

Ćetković: Tražimo rad NEDJELJOM tokom pet mjeseci u ljetnjoj i zimskoj SEZONI

Petak, 14.11.2025 | 12:18

Malim trgovcima treba dozvoliti da rade nedjeljom tokom pet mjeseci, odnosno u ljetnjoj i zimskoj turističkoj sezoni, poručuju iznova iz Udruženja malih trgovina.

Nišić: Ulaskom u EU bolji standard, građani će imati uvid u sva SLOBODNA radna mjesta u Uniji

Petak, 14.11.2025 | 11:17

Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić u emisiji "Link" Radija Crne Gore kazala je da će ulaskom u Evropsku uniju porasti standard građana, te da će svaki građanin imati uvid u sva slobodna radna mjesta u Evropi. Naglasila je da će i Crna Gora postati privlačnija za radnu snagu regiona.

Selena Gomez o BRAKU - "Prvih mjesec danaa bilo je kao u SNU"

Petak, 14.11.2025 | 20:49

Selena Gomez progovorila je o bračnom životu sa suprugom Benijem Blankom i otkrila kako se osjeća nakon što su se vjenčali 27. septembra u Santa Barbari.

Tri znaka koja su OPSJEDNUTA ličnim razvojem

Petak, 14.11.2025 | 20:16

Na trećem mjestu po opsesiji poboljšavanja samoga sebe, nalazi se Vaga. 

Ljiljanić: Naredne godine 140 HILJADA za pomoć preduzetnicama

Petak, 14.11.2025 | 19:52

Podrška lokalnih samouprava često je presudna za prve korake žena u biznisu. U glavnom gradu, interesovanje za projekte namijenjene preduzetnicama raste iz godine u godinu, što potvrđuju i aktuelni konkursi, kaže za RTV Podgorica zamjenica gradonačelnika Nađa Ljiljanić.

Šćekić o NOVOFORMIRANOJ partiji: Kongres na proljeće, uskoro odbori u tri grada

Petak, 14.11.2025 | 19:28

Osnivački kongres Pokreta narodnog povjerenja (PNP) održaće se u martu ili aprilu sljedeće godine, rekao je “Vijestima” osnivač novoformirane partije Dragoslav Šćekić. 

OSUMNJIČEN da je varajući starije osobe uzeo više od 3.000 eura, određeno mu zadržavanje

Petak, 14.11.2025 | 19:06

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici odredilo je zadržavanje I.K. zbog produženog krivičnog djela prevara.

POVREDA članka: Mbape preskače meč u Azerbejdžanu

Petak, 14.11.2025 | 18:53

Kapiten reprezentacije Francuske Kilijan Mbape neće putovati u Azerbejdžan na posljednju utakmicu kvalifikacija za Mundijal, saopšteno je iz tamošnjeg saveza (FFF).

PRETJERANA konzumacija POMFRITA povećava rizik od ove bolesti

Petak, 14.11.2025 | 18:43

Može imati ozbiljne posljedice po zdravlje

Podgoričaninu ODREĐENO ZADRŽAVANJE: OSUMNJIČEN da je prijetio smrću supruzi, napao je, pa pucao iz auta

Petak, 14.11.2025 | 18:36

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata Podgoričaninu D.Ž. zbog sumnje da je ozbiljnim prijetnjama upućenim supruzi počinio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

Siner izjednačio REKORD Federera, branilac titule protiv de Minora u polufinalu

Petak, 14.11.2025 | 18:25

Branilac titule u polufinalu će za rivala imati Aleksa de Minora. 

Za ljubitelje pite od jabuka: Ovi keksi donose savršen jesenski užitak

Petak, 14.11.2025 | 17:43

Ovi keksi "sadrže"  sve što volimo u jeseni, te su idealni za doručak uz kafu ili kao desert koji ne izaziva osjećaj krivice.