Utorak, 12.11.2024 | 14:25
IZVOR: rtcg.me

"Porodice sa više od petoro djece će dobiti DJEČIJI DODATAK"

Poslanici Bošnjačke stranke predali su danas u Skupštinsku proceduru izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti. Predloženim izmjenama se nastoji zaštiti najosjetljivija kategorija društva, a to su djeca, kazala je poslanica BS Edina Dešić.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

„Naime, važećim zakonskim rješenjem je predviđeno da pravo na dodatak za djecu može ostvariti do petoro djece u porodici, čime se pravi diskriminaciju u odnosu na ostalu djecu u porodici. Porodice koje imaju više od petoro djece su izuzetak u današnjem društvu, pa je obaveza države da ih dodatno zaštiti a ne da ih ograničava“.

Dešić je naglasila da se briga o svakom pojedincu mora sprovoditi bez izuzetka i selektivnosti.

„Posebno imajući u vidu rezultate Popisa stanovništva, domaćinstva i stanova iz 2023. godine čiji uporedni podaci sa popisom iz 2011. godine ukazuju da naše stanovništvo stari, te da se posebno opštine na sjeveru suočavaju sa depopulacijom stanovništva. Imajući u vidu da je u skladu sa članom 1 Ustava, Crna Gora država socijalne pravde , te da članom 19 svako ima pravo na jednaku zaštitu svojih prava, briga o svakom pojedincu, a posebno djetetu se mora sprovoditi bez izuzetka i selektivnosti“.

Izmjenama se isključuje obaveza djeca koja su korisnici lične invalidnine da budu na redovnom školovanju do 18 godine kako bi ostvarili pravo na dodatak za djecu.

„Iz razloga što zdrastveno stanje određene djece koja su korisnici lične invalidnine nisu u umogućnosti da redovno pohađaju školu. Dodatno, prema Anketi o dohotku i uslovima života ( EU-SILC) u 2023. godini lica mlađa od 18. godina su najviše bila izložena riziku od siromaštva, tako da širenjem obuhvata korisnika socijalnih davanja, direktno se utiče na smanjenje procenta osoba koje su u riziku od siromaštva“.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Budite jako oprezni: Novi način na koji vam hakeri kradu podatke

Petak, 28.11.2025 | 21:29

Pametni telefoni danas čuvaju gotovo cijeli naš život, kontakte, fotografije, poruke, pa čak i bankovne podatke.

Pomoćnica blagajnika priznala da je prevarila Čelsi za preko 200 hiljada funti

Petak, 28.11.2025 | 21:15

Prenose britanski mediji.

UEFA kaznila Atletiko Madrid zbog rasističkog ponašanja navijača

Petak, 28.11.2025 | 21:06

Evropska fudbalska unija (UEFA) izrekla je danas ozbiljne sankcije Atletiku Madrid nakon rasističkog i diskriminatornog ponašanja navijača tokom utakmice Lige šampiona protiv Arsenala u Londonu.

Ibrahimović u Barseloni: Zajednički odgovor na izazove ključan za stabilnost i prosperitet regiona

Petak, 28.11.2025 | 20:58

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova, Ervin Ibrahimović, učestvovao je danas u Barseloni na 10. Regionalnom forumu Unije za Mediteran (UzM), na poziv visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku i bezbjednosnu politiku Kaje Kalas, ministra vanjskih poslova Kraljevine Španije Hosea Manuela Albaresa i potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Hašemitske Kraljevine Jordan Ajmana Safadija.

Ko je sve bio na sastanku sa Željkom? Zakazan novi, odlučujući razgovor

Petak, 28.11.2025 | 20:50

Očekivalo se da Željko danas promijeni ranije donijetu odluku, ali se to za sada nije desilo.

Milatović: Izbor Podgorice priznanje mladima koji mijenjaju Crnu Goru

Petak, 28.11.2025 | 20:46

Predsjednikm Crne Gore Jakov Milatović čestitao je Glavnom gradu na izboru za Evropsku prijestonicu mladih 2028.

Božović: Velika čast nastupiti, daćemo sve od sebe, Marsenić: Najbitnija je pobjeda, čeka nas teška utakmica

Petak, 28.11.2025 | 20:05

“Lavice” su opravdale ulogu favorita u duelu sa Paragvajem, slavile su 34:25, i to je ono što su morale da urade pred ključnu utakmicu u grupi.

Pletikosić: Kada igramo sa velikom energijom, nikome nije lako protiv nas

Petak, 28.11.2025 | 20:00

Matea Pletikosić je još jednom pokazala koliko znači našem timu. Kaže da sa borbom i energijom koja krasi "lavice" pobjeda protiv Španije je realnost.

Domaći proizvodi zbog visokih cijena ne mogu da budu konkurencija uvoznim

Petak, 28.11.2025 | 19:52

Da bi prednost trebalo dati domaćim proizvodima, svjesni su građani jer je vrijednost u kvalitetu. Uprkos tome, zbog visokih cijena često ne mogu da budu konkurencija uvoznim proizvodima. Zato je bolja promocija domaćih proizvoda, ali i edukacija potrošača da kupuju ono što se proizvodi u Crnoj Gori neophodna.

Lazović: Još nismo pokazale sve, protiv Španije damo maksimum

Petak, 28.11.2025 | 19:51

Selektorka Crne Gore, Suzana Lazović, istakla je za naš izvor da je uvijek izazovno igrati protiv ekipa poput Paragvaja, zbog njihovog sporijeg ritma. Ipak, kako je kazala, zadovoljna je što je uspjela da odmori neke igračice.