Utorak, 12.11.2024 | 14:52
IZVOR: cdm.me

Ustavni sud NIJE DONIO odluku o žalbi kotorskog DPS-a

Ustavni sud (US) na današnjoj sjednici nije donio odluku u vezi žalbe Demokratske partije socijalista (DPS) na odluku Državne izborne komisije (DIK) da odbije njihov prigovor u vezi sa izborima na dva biračka mjesta u Kotoru.




Foto: DPS

Odluka nije donijeta, jer predlog sudije izvjestioca nije dobio Ustavom propisanu potrebnu većinu.

“Troje sudija izrazilo je stav i podsjetilo na dobro uspostavljenu praksu Ustavnog suda izraženu u brojnim predmetima (U-VII br. 16/23, 17/23, kao i u nedavnim predmetima vezanim za izborni postupak u Podgorici), gdje je Ustavni sud utvrdio da nepravilnosti u toku izbornog postupka koje bi bile razlog za ponavljanje izbora po Zakonu o izboru odbornika i poslanika, nijesu bile od bitnog uticaja na izborni rezultat na konkretnim biračkim mjestima (kao što bi bila 2 kontrolna kupona manje u odnosu na broj glasačkih listića, odnosno pogrešno pečatirani glasački listići), zbog čega nisu bili ispunjeni uslovi za poništavanje dijela ili cijelog izbornog postpuka shodno odredbama Zakona o Ustavom sudu”, kaže se u saopštenju koje je objavljeno na sajtu US.

Ovo, kako su naveli, iz razloga jer nije svaka nepravilnost razlog za poništaj izbornog procesa već samo ona koja bi mogla bitno uticati na izborni rezultat.

Takođe, podsjetili su na praksu ESLJP gdje je utvrđena povreda biračkog prava kada se kroz pretjerano formalistički pristup opravdavalo izbjegavanje ispitivanja izbornih žalbi u suštini.

“Sa druge strane, troje sudija je smatralo da je izborni postupak strogo formalni postupak koji podliježe strogo formalnim pravilima i da je Ustavni sud isključivo vezan sadržinom rješenja nadležne izborne komisije i ispitivanjem procesnih nepravilnosti u njenom radu, te da takav pristup ne predstavlja pretjerani formalizam već poštovanje zakona, nadležnosti izbornih organa i pravila izbornog procesa”, kazali su iz suda.

Na jučerašnjoj sjednici Ustavnog suda, predlog predsjednice Ustavnog suda za održavanje javne sjednice, uz prisustvo predstavnika sredstava javnog informisanja, i javne rasprave, povodom izborne žalbe u predmetu U-VII br. 20/24, koja je danas razmatrana, nije usvojen jer predlog nije dobio Ustavom propisanu potrebnu većinu.

Predlog je podnijet imajući u vidu preporuke ODHIR-a da je za veću transparentnost u rješavanju izbornih sporova potrebno održavati javne rasprave, uz prisustvo i izlaganje stranaka, kao i predstavnika javnog informisanja, uz činjenicu da u određenim izbornim sporovima rezultat glasanja nije ishodovao odlukom Ustavnog suda.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Božović: Podrška inicijativi da provjera integriteta mandatara i članova Vlade bude uređena Ustavom

Srijeda, 19.08.2026 | 14:44

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović saopštio je da podržava inicijativu da provjera integriteta mandatara i članova Vlade bude uređena Ustavom.

Vuksanović: Crnoj Gori pripada mjesto na Zapadu

Srijeda, 19.08.2026 | 14:13

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović boravi u višednevnom parlamentarnom posjetu Argentini, tijekom kojeg će održati niz susreta s predstavnicima političkog, akademskog i kulturnog života, kao i s predstavnicima crnogorske i hrvatske zajednice, saopštili su iz Hrvatske građanske inicijative.

Koprivica: Stega temelj crnogorske državnopravne tradicije i poruka o važnosti zajedništva

Srijeda, 19.08.2026 | 13:56

Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica, povodom 230 godina od donošenja Stege crnogorske i brdske, kazao je da ovaj istorijski akt i danas nosi snažnu poruku o odgovornosti prema državi i opštem interesu, ističući da savremena Crna Gora svoje nasljeđe treba da potvrdi kroz vladavinu prava, snažne institucije i modernizaciju pravnog sistema

Spajić: Vjerujemo da ćemo dobiti organizaciju Evropskog prvenstva u vaterpolu 2028.

Srijeda, 19.08.2026 | 13:39

Premijer Milojko Spajić kazao je kako u Vladi vjeruju da će Crna Gora dobiti organizaciju Evropskog prvenstva u vaterpolu 2028. godine.

Zečević: PES će podržati uvođenje provjere integriteta mandatara i članova Vlade

Srijeda, 19.08.2026 | 11:14

Pokret Evropa sad podržaće izmjene Ustava kojima se uvodi obavezna provjera integriteta kandidata za mandatara i članove izvršne vlasti, saopštio je poslanik PES-a u Skupštini Crne Gore Milan Zečević.

Policija i Poreska uprava: U toku akcija kontrole poslovanja više objekata na primorju

Srijeda, 19.08.2026 | 13:12

Službenici Uprave policije u saradnji sa službenicima Poreske uprave sprovode akciju kontrola poslovanja u više objekta na primorju.

Crvenko: Ne želimo promjenu upravljanja trajektnom linijom

Srijeda, 19.08.2026 | 12:36

Rukovodilac Sektora za pomorski i priobalni prevoz Aleksandar Crvenka i zaposleni u tom sektoru oglasili su se povodom sve učestalijih polemika o statusu trajektne linije, ulozi Javnog preduzeća „Morsko dobro“, kao i inicijativa iz pojedinih opštinskih struktura koje se odnose na upravljanje trajektnom linijom i ostvarene prihode.

Herceg Novi: Opet gori iznad Đenovića

Srijeda, 19.08.2026 | 13:34

Nakon relativno mirnog jučerašnjeg dana, ponovo se aktivirao požar u Đenovićima u hercegnovskoj opštini.

Bokan: Podigli smo budžet, Budućnost je regionalni gigant i ponos Crne Gore

Srijeda, 19.08.2026 | 13:01

Konferencijom za medije i prvim treninzima u „Kući košarke”, Košarkaški klub Budućnost Voli u ponedjeljak je zvanično je otvorio pripreme za novu takmičarsku sezonu 2026/2027, a danas je organizovao konferenciju za medije na kojoj su govorili predsjednik kluba Dragan Bokan, šef stručnog štaba Andrej Žakelj, sportski direktor Gavrilo Pajović i Suad Šehović, zamjenik izvršnog direktora za sportska pitanja.

Rasvijetljeno razbojništvo u kazinu, uhapšen Novljanin: Osumnjičen da je uz prijetnju pištoljem ukrao 4.000 eura

Srijeda, 19.08.2026 | 12:39

Policija je saopštila da je rasvijetlila razbojništvo počinjeno početkom avgusta u budvanskom kazinu i uhapsila S.M. (29) iz Herceg Novog, koji je ranije osuđivan za isto krivično djelo.

Dočekala svojih pet minuta: Halep ismijala Kirjosa poslije pozitivnog testa

Četvrtak, 20.08.2026 | 12:02

Bivša prva teniserka svijeta Simona Halep nije ostala dužna Niku Kirjosu nakon što je Australijanac objavio da je pao na doping testu zbog prisustva metabolita kokaina.

Mladić u Beranama izboden nožem u masovnoj tuči, uhapšeno šest osoba

Četvrtak, 20.08.2026 | 11:51

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Berane su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, uhapsili šest osoba, među kojima je i jedno maloljetno lice, zbog sumnje da su učestvovala u tuči, dok su protiv sedam osoba podnijete krivične prijave, saopšteno je iz Uprave policije.

Senzacija u Sinsinatiju: Sabalenka eliminisana (VIDEO)

Četvrtak, 20.08.2026 | 11:21

Bjeloruska teniserka Arina Sabalenka eliminisana je sa turnira u Sinsinatiju i prvo mjesto joj je ugroženo.

Ferstapen vjeran Red Bulu, produžio ugovor do 2030. godine

Četvrtak, 20.08.2026 | 10:57

Jedna od najuspješnijih saradnji u istoriji Formule 1 biće nastavljena i u narednim godinama – Maks Ferstapen potpisao je novi ugovor sa Red Bulom i ostaće u timu najmanje do kraja sezone 2030.

Bešović: Šest požara aktivno u Crnoj Gori, većina pod kontrolom

Četvrtak, 20.08.2026 | 10:51

Na teritoriji Crne Gore jutros je aktivno šest požara, od kojih je većina pod kontrolom, saopštio je generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Miodrag Bešović.

BMW povlači gotovo 28.000 automobila zbog kvara koji može biti problem i kada je vozilo parkirano

Četvrtak, 20.08.2026 | 10:23

BMW je pokrenuo opoziv gotovo 28.000 automobila zbog problema s pogonskim vratilom koji u određenim situacijama može dovesti do gubitka prijenosa snage, ali i neočekivanog pomicanja parkiranog vozila.

Pritvor osumnjičenom za prijetnje supruzi i djeci

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:46

Okrivljenom D.J. određen je pritvor do 30 dana zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

Brod “Jadran” obilježava 93 godine postojanja: Njegova jedra decenijama nose priču o povezanosti Crne Gore sa morem

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:26

Školski brod „Jadran“ Mornarice Vojske Crne Gore obilježava 93. rođendan, a tim povodom realizovan je niz aktivnosti kojima su se građanima približili istorija, značaj i vrijednosti ovog jedinstvenog jedrenjaka, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Formiran predmet protiv bivšeg šefa SPO Dragana Radonjića zbog sumnje u lažno svjedočenje

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:04

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet protiv bivšeg šefa Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Dragana Radonjića zbog sumnje da je lažno svjedočio u postupku protiv nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića i navodnih pripadnika njegove kriminalne grupe, penzionisanog glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i suspendovanog specijalnog tužioca Saše Čađenovića, saznaje portal Adria.

TikTok razvija slanje novca unutar aplikacije

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:50

S obzirom na popularnost koja se mjeri milijardama korisnika, bilo je samo pitanje vremena: Tiktok razvija funkciju omogućava slanje novca putem poruka u okviru aplikacije.