Utorak, 12.11.2024 | 16:57
IZVOR: Kolektiv.me

Milatović: Crna Gora posvećeno daje doprinos borbi protiv klimatskih promjena

Kao jedna od prvih potpisnica Pariškog sporazuma, Crna Gora je tokom posljednjih decenija uspostavila sveobuhvatan zakonodavni i institucionalni okvir za podršku zelenim politikama. Od ranih devedesetih godina, posvećenost Crne Gore usklađivanju nacionalnih politika s međunarodnim standardima održivosti je očigledna, posebno kada je postala prva zemlja koja je proglasila ekološku državu u svom Ustavu, obavezavši se na integraciju ekoloških načela u sve oblasti državnog upravljanja, poručio je predsjednik Jakov Milatović na Samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama COP29, koji se ove godine održava u Bakuu.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

„Negativne posljedice klimatskih promjena sve više pogađaju zajednice širom svijeta, a Crna Gora nije izuzetak, što naglašava hitnu potrebu klimatskih akcija. Iako je naš udio u globalnim emisijama CO2 minimalan (0,009 odsto) i doprinos Crne Gore ekološkim ciljevima može izgledati skroman u globalnom kontekstu, to nas ne oslobađa odgovornosti da doprinesemo kolektivnim naporima ka postizanju karbonske neutralnosti”, kazao je Milatović.

Prema njegovim riječima, nijesu iznenađujući podaci UN-a da je 2024. godina na putu da postane najtoplija godina u istoriji, s obzirom na to da globalno zagrijavanje privremeno dostiže 1,5°C iznad nivoa iz predindustrijskog perioda.

Milatović je istakao da kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, Crna Gora usklađuje svoje politike s EU i stoga se obavezala na dijeljenje klimatskih ambicija izraženih u Zelenoj agendi za Zapadni Balkan i postizanje karbonske neutralnosti do 2050. godine.

„Putem našeg Nacionalno određenog doprinosa (NDC), Crna Gora je obećala smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za 35 odsto do 2030. godine u odnosu na nivo iz 1990. Budući da je procijenjeno da je ovaj cilj već postignut, država planira povećati cilj na 55 odsto, dok donosioci politika aktivno istražuju načine za dodatno unaprjeđenje ovog cilja. Paralelno, Crna Gora aktivno ulaže u infrastrukturu obnovljivih izvora energije, uključujući razvoj vjetroelektrana i solarnih panela, dok su u planu i radovi na povećanju kapaciteta podmorskog električnog kabla s Italijom, čime se Crna Gora pozicionira kao jedinstvena veza između balkanskog i italijanskog elektroenergetskog sistema”, rekao je predsjednik Milatović.

On je poručio da Crna Gora takođe ubrzava implementaciju inicijativa energetske efikasnosti, posebno unutar javnih institucija, a ove napore podržavaju velike međunarodne finansijske organizacije koje djeluju u zemlji i regionu.

„Uz to, sredstva EU omogućila su Crnoj Gori da započne šire programe energetske efikasnosti, podržavajući privatna domaćinstva. Ove aktivnosti osnažuju napore zemlje u cilju povećanja energetske efikasnosti na nacionalnom nivou. Crna Gora se takođe nametnula kao regionalni lider u inovativnim mehanizmima finansiranja održivog razvoja. Oslanjajući se na postojeće institucije, poput Eko Fonda i Fonda za inovacije, Crna Gora je, u partnerstvu s Kancelarijom UN-a u našoj zemlji, uspostavila Fond za ubrzanje Ciljeva održivog razvoja, stvarajući jedinstven i snažan alat za podsticanje partnerstava koja predstavljaju novu generaciju finansiranja usmjerenog ka ubrzavanju realizacije agende održivog razvoja”, naveo je Milatović.

Uspjeh Fonda je, kako je dodao, u velikoj mjeri rezultat nacionalnog doprinosa Crne Gore, koji je najveći po glavi stanovnika u regionu, osnažen donacijama partnerskih zemalja i otvorenim mogućnostima za uključivanje privatnog sektora. Ovaj partnerski pristup, kazao je, učinio je Fond izuzetnom platformom za unaprjeđenje ciljeva Agende za održivi razvoj do 2030. godine.

Milatović je napomenuo da na putu ka karbonskoj neutralnosti, moramo ostati posvećeni pravednoj tranziciji, te da u tom smislu, Crna Gora razvija Mapu puta za pravednu tranziciju kako bi maksimalno iskoristila prednosti i minimizirala socioekonomske rizike u transformaciji prema zelenoj ekonomiji.

„Vrijeme je najdragocjeniji resurs koji imamo na raspolaganju i svaki dan je ključan u našim kolektivnim naporima ka ekonomiji otpornoj na klimatske promjene. Saradnja je neophodna u ovom poduhvatu. Pozivam sve da sa ovog skupa odemo s obnovljenim osjećajem posvećenosti i istinskom odlučnošću za djelovanje, a Crna Gora ostaje čvrsto posvećena postizanju ciljeva karbonske neutralnosti, vođena duhom zajedničkog napora i solidarnosti”, poručio je on.

Na marginama Samita, kako su zaključili, u odvojenim susretima Milatović je razgovarao sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i prestolonasljednikom Kuvajta Sabahom Al-Halid Al-Sabahom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Satler: Svako glasanje o reformama biće mini-referendum o članstvu Crne Gore u EU

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:36

Ambasador Evropske unije u Podgorici Johan Satler poručio je da će svako predstojeće glasanje u Skupštini o ključnim reformama i imenovanjima za koja je potrebna dvotrećinska većina predstavljati svojevrsni “mini-referendum” o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji. Istakao je da odgovornost za evropski put države podjednako snose vlast i opozicija, te izrazio uvjerenje da će politički akteri postići kompromis u interesu građana.

VIDEO - Spajić: Neka živi prijateljstvo Crne Gore i SAD

Subota, 04.07.2026 | 23:14

Povodom 250 godina američke nezavisnosti, premijer Milojko Spajić je uputio čestitke građanima Sjedinjenih Američkih Država uz želje za mirom, prosperitetom i daljim jačanjem prijateljskih odnosa između Crne Gore i SAD.

Bečić iz Plužina: Crnu Goru na evropskom putu više niko neće zaustaviti

Subota, 04.07.2026 | 14:45

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić poručio je tokom posjete Plužinama da će reformski procesi i evropski put države biti nastavljeni uprkos, kako je naveo, pokušajima opstrukcija i političkih manipulacija. Govoreći na skupu u okviru obilaska opština i reevidencije članstva, Bečić je istakao da su ustavne promjene istorijski interes države, a da Demokrate ostaju posvećene borbi protiv kriminala, jačanju institucija i direktnom radu sa građanima.

Kandić odgovorio Periću: Objavite dokaze ili je cijela priča bila šarada

Subota, 04.07.2026 | 14:33

Odbornik PES-a u Skupštini Glavnog grada Stevan Kandić odgovorio je predsjedniku Skupštine Glavnog grada Srđanu Periću na tvrdnje da se iz budžeta Glavnog grada finansiraju „botovi“, poručujući da za takve optužbe mora ponuditi dokaze.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

FOTO: Granična policija dobila 23 nova službena vozila

Subota, 04.07.2026 | 10:03

Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore za potrebe Uprave policije nabavilo je 23 nova službena vozila marke Škoda Karoq, proizvedena 2025. godine, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Air Montenegro se izvinio javnosti: Kašnjenje novog aviona zbog administrativnih prepreka zakupodavca

Subota, 04.07.2026 | 09:52

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro oglasila se povodom odlaganja isporuke novog vazduhoplova, navodeći da do pomjeranja planiranog preleta iz Njemačke za Podgoricu nije došlo zbog propusta kompanije, već usljed administrativno-tehničkih prepreka za koje je odgovoran zakupodavac aviona, kompanija TrueNoord.

Perić: Glavni grad plaća armiju botova, jedan građane košta od 600 do 1.000 eura

Subota, 04.07.2026 | 09:09

To je poručio predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić, dodajući kako građani jednog bota plaćaju od 600 do hiljadu eura.

Skaloni poslije drame: Ovo je Argentina, kod nas ništa ne dolazi lako

Subota, 04.07.2026 | 09:32

Selektor Argentine Lionel Skaloni nije krio zadovoljstvo zbog plasmana u osminu finala Svjetskog prvenstva, ali su poslije iscrpljujuće pobjede nad Zelenortskim Ostrvima (3:2 poslije produžetaka) istakli da je rival zaslužio veliko poštovanje.

FIFA pred važnom odlukom: Oluje prijete meču Engleske i Meksika

Subota, 04.07.2026 | 09:21

Utakmica osmine finala Svjetskog prvenstva između Engleske i Meksika mogla bi da bude odigrana u drugačijem terminu od prvobitno planiranog zbog nepovoljnih vremenskih uslova u Meksiko Sitiju.

UP: U ekspoloziji u Herceg Novom nema povriieđenih, nastala manja materijalna šteta

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:29

Policija preduzima mjere i radnje na rasvjetljavanju događaja u kojem je aktivirana eksplozivna naprava u dvorištu kuće u Herceg Novom.

Nedjelja donosi SUNCE - Pročitajte detaljniju prognozu za 05. JUL

Subota, 04.07.2026 | 22:23

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz slab do umjeren lokalni razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima tokom poslijepodneva, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Prvi dan EXIT-a u Ulcinju protekao bez incidenata, festival posjetilo oko 15.000 ljudi

Subota, 04.07.2026 | 15:30

Prvi dan EXIT festivala u Ulcinju protekao je bez narušavanja javnog reda i mira, a manifestaciji je prisustvovalo oko 15.000 posjetilaca, saopšteno je iz Uprave policije.

U Beranama uhapšen državljanin Srbije kojeg potražuje NCB Interpol Beograd

Subota, 04.07.2026 | 15:15

Policija je u Beranama uhapsila državljanina Srbije N. L. (38) iz Kraljeva, kojeg potražuje NCB Interpol Beograd.

Skupština i FPN potpisali memorandum o saradnji: Znanje najvažniji resurs

Subota, 04.07.2026 | 15:08

Generalni sekretar Skupštine Boban Stanišić i dekan Fakulteta političkih nauka UCG Boris Vukićević potpisali su Memorandum o saradnji.

Bečić iz Plužina: Crnu Goru na evropskom putu više niko neće zaustaviti

Subota, 04.07.2026 | 14:45

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić poručio je tokom posjete Plužinama da će reformski procesi i evropski put države biti nastavljeni uprkos, kako je naveo, pokušajima opstrukcija i političkih manipulacija. Govoreći na skupu u okviru obilaska opština i reevidencije članstva, Bečić je istakao da su ustavne promjene istorijski interes države, a da Demokrate ostaju posvećene borbi protiv kriminala, jačanju institucija i direktnom radu sa građanima.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

Glavni grad; Perić da dokaže svoje tvrdnje ili da snosi odgovornost za izrečeno

Subota, 04.07.2026 | 13:52

Glavni grad najoštrije je odbacio navode novoizabranog predsjednika Skupštine Glavnog grada Srđana Perića, iznijete u emisiji „Fakti“ na TV Adria, da Glavni grad „plaća armiju botova“ putem ugovora o djelu.

Novak: Ona ima 44 godine, legenda je i ljudi je osuđuju umjesto da uživaju

Subota, 04.07.2026 | 13:54

Novak Đoković odmah nakon plasmana u 4. kolo Vimbldona na zvaničnoj pres konferenciji govorio je o godinama i konstantnom osuđivanju po društvenim mrežama.

Ljumović: Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana

Subota, 04.07.2026 | 13:37

Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana, svjesnih da više nikada neće biti u prilici da prevare građane, kazao je predstavnik Evropskog saveza Aleksandar Ljumović.