U samo nekoliko koraka napravite mirisnu svijeću s aromom medenjaka i unesite zimski ugođaj u svoj prostor.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Potrebno:
Vosak za svijeće: Možete odabrati sojin vosak (za dugotrajnije i čišće gorenje), pčelinji vosak ili parafinski vosak, zavisno od želja.
Staklenka ili posuda: Reciklirajte staru staklenku od džema ili odaberite dekorativnu posudu.
Fitilj: Prilagodite dužinu fitilja veličini posude.
Mirisno ulje medenjaka: Dostupno u specijalizovanim radnjama ili online. Možete i sami kombinovati ulja cimeta, klinčića, đumbira i vanile za sličan učinak.
Boje za svijeće: Za dodatnu vizuelnu privlačnost.
Drveni štapići ili držač za fitilj: Za stabiliziranje fitilja tokom izlivanja voska.
Korak po korak do mirisne svijeće:
Priprema posude i fitilja: U sredinu staklenke postavite fitilj i učvrstite ga drvenim štapićem ili držačem, kako bi ostao uspravan dok izlivate vosak.
Otopite vosak: Vosak polako otopite na pari ili u mikrotalasnoj. Ako se odlučite za mikrotalasnu, radite to u intervalima od 30 sekundi uz povremeno miješanje kako biste izbjegli pregrijavanje.
Dodajte miris: Maknite otopljeni vosak s izvora toplote i dodajte mirisno ulje. Preporučena doza je 30–40 ml ulja na 500 g voska, ali provjerite specifikacije proizvođača za najbolju razmjeru.
Boja po želji: Ako želite da svijeća ima određenu boju, dodajte prirodnu ili specijalnu boju za svijeće. Dobro promiješajte kako bi se boja ravnomjerno rasporedila.
Izlijte vosak: Pažljivo ulijte otopljeni vosak u staklenku. Provjerite da fitilj ostane centriran. Ostavite nekoliko centimetara prostora do vrha posude.
Hlađenje i učvršćivanje: Ostavite svijeću da se stvrdne na sobnoj temperaturi, što može potrajati nekoliko sati. Ako se na površini pojave udubljeja, dodajte još malo toplog voska kako biste ih izravnali.
Obrežite fitilj: Kada je svijeća potpuno ohlađena i stvrdnuta, skratite fitilj na 1 cm iznad površine.
KOMENTARI (0)