Utorak, 19.11.2024 | 11:32
IZVOR: kolektiv.me

„Creative Gate“ prva regionalna platforma za budućnost Balkana kao globalnog centra kreativnosti

„Creative Gate“ (creative-gate.org) regionalna digitalna platforma, namijenjena akterima kulturnih i kreativnih industrija na Zapadnom Balkanu, zvanično je predstavljena na događaju Western Balkans Creative Day.




Ustupljena fotografija; Foto: „Creative Gate“

Lansiranjem ove platforme, razvijene u saradnji EXIT fondacije i makedonskog festivala Taksirat, stvoren je digitalni prostor koji će da povezuje kreativne organizacije, umjetnike, kulturne centre širom regiona, stvarajući prilike za poslovnu saradnju i razmjenu ideja, sa vizijom pozicioniranja Balkana kao jednog od globalnih centara kreativnosti i kreativnih biznisa. Pozivamo sve zainteresovane aktere da se uključe i registruju na plaformu na adresi: www.creative-gate.org

Kroz „Creative Gate“ platformu, koja je dio projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs), koju finansira Evropska unija, a implementiraju UNESCO, British Council i Italijanska razvojna agencija (AICS), kreativci imaju priliku da se povežu sa investitorima i partnerima. Platforma im takođe omogućava da unaprijede svoju javnu prisutnost,  poslovanje te da doprinesu jačanju društveno-ekonomskog uticaja kreativnih industrija, stvarajući održivo i inkluzivno kreativno okruženje u regionu.

Na otvaranju Western Balkans Creative Day-a prisutnima su se obratili Clare Sears, direktorka British Council-a za Zapadni Balkan, Renata Radeka, regionalna projektna koordinatorka iz UNESCO-a, i Ivan Petrović, predsjednik UO EXIT Fondacije, koji su predstavili viziju „Creative Gate“-a kao prostora koji povezuje kulturne i kreativne industrije i jača regionalnu sinergiju.

„Naš region ima ogroman potencijal u kreativnim industrijama i vjerujemo da može postati jedan od globalnih centara kreativnosti i kreativnih biznisa jer posjeduje ključni “sastojak” za to, a to je tzv. kreativna klasa tj. superkreativne ljude sa ovih prostora. Upravo su kreativne industrije ključne za transformaciju Balkana i najveća razvojna šansa kako za ekonomski rast, kulturnu participaciju, brendiranje i očuvanje kulturnog nasljeđa, razvoj kulturnog turizma tako i u kontekstu zapošljavanja domaćih talenata i sprečavanje odliva mozgova“, rekao je Ivan Petrović, predsjednik UO EXIT fondacije.

Direktorka British Councila za Zapadni Balkan Clare Sears rekla je da ova inicijativa, finansirana od strane Evropske unije, ima za cilj jačanje kreativnosti u regionu, pružajući priliku kreativnim pojedincima da se povežu, razmjenjuju ideje i uče jedni od drugih. „Ideja zbližavanja ljudi i omogućavanje da se sretnu, da uče nove vještine veoma je važna za cijeli region“, izjavila je Sears.

„Digitalna platforma Creative gate, pomaže u pronalaženju adekvatnih partnera za saradnju u stvaranju novih umjetničkih djela, ko-produkciji, ili ostalim vidovima partnerskih odnosa pogotovo kada su različiti tipovi dostupnih finansiranja omogućeni upravo za zajedničke prijave više od jedne organizacije. U praksi je dokazano da kolaborativni pristup donosi bolje rezultate. Digitalna Platforma zamišljena je da omogućava saradnju na Zapadnom Balkanu i Evropi i da služi za najavu, planiranje događaja, traženje partnera za apliciranje za sredstva. Kreativne i kulturne industrije postaju sve važniji  faktor za ekonomski razvoj,“, rekla je Renata Radeka regionalna koordinatorka projekta “Kultura  i kreativnost za Zapadni Balkan”  u UNESCO-u.

Western Balkans Creative Day okupio je lidere i profesionalce iz svijeta kreativnih industrija, koji su kroz inspirativne diskusije razmatrali potencijal Zapadnog Balkana. Govorilo se o budućnosti kreativnih industrija kroz saradnju asocijacija iz svih oblasti kreativnih industrija, kao i o načinima na koje se autentični identitet regiona može brendirati i plasirati na globalna tržišta.

Između panela, predstavljeni su regionalni projekti u okviru sesije „Creative Minds of the Balkans“, koji su prikazali jedinstvene talente i inovacije iz regiona. Ovi projekti ne samo da odražavaju kulturno nasljeđe Balkana, već i ilustruju kako integracija tradicije i modernih kreativnih pristupa može doprinijeti razvoju novih kulturnih i poslovnih vrijednosti.

Završni dio ovog kreativnog dana obilježila su dešavanja na još dvije lokacije u Beogradu: premijera filma „EXIT Dance Arena - Electronic music temple“ u Bioskopu Balkan, koji je prikazao uticaj EXIT Dance arene na globalnu scenu elektronske muzike, a potom su učesnici uživali i na NoSleep Festivalu u Hangaru Luke Beogard. Western Balkans Creative Day bio prilika za umrežavanje, razmjenu ideja i kreativni rad, stvarajući prostor za dalji podsticaj razvoju kulturnih i kreativnih industrija na Zapadnom Balkanu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Snapchat sve više pod lupom Evropske unije: U fokusu zaštita djece u online prostoru

Subota, 28.03.2026 | 21:32

Regulatori Evropske unije pokrenuli su istragu protiv Snapchata zbog sumnji da platforma ne čini dovoljno kako bi zaštitila djecu i da ih izlaže rizicima poput povećane ranjivosti na predatore ili vrbovanja od strane kriminalaca.  

„Danas je dobar dan za djecu u našoj zemlji“: Austrija će zabraniti korišćenje društvenih mreža za mlađe od 14 godina

Petak, 27.03.2026 | 18:20

Vladajuća koalicija u Austriji danas je najavila planove da zabrani korišćenje društvenih mreža za djecu mlađu od 14 godina, pridružujući se nizu drugih zemalja koje uvode ograničenja za mlade.

Sigurnost koja radi u pozadini: Zašto je Knox jedan od najvažnijih razloga za kupovinu Galaxy S26

Srijeda, 25.03.2026 | 08:00

U vremenu kada se na telefonu nalaze bankovne aplikacije, lične fotografije, poslovna komunikacija i pristup brojnim online servisima, sigurnost više nije dodatna opcija već jedan od ključnih kriterijuma pri izboru uređaja. Upravo zato Galaxy S26 serija donosi rješenje koje funkcioniše kontinuirano, bez potrebe za dodatnim podešavanjima i bez uticaja na svakodnevno korisničko iskustvo.

SAD zabranile sve nove mrežne rutere proizvedene u inostranstvu

Utorak, 24.03.2026 | 13:48

Federalna komisija za komunikacije (FCC) objavila obavještenje kojim se svi potrošački ruteri proizvedeni izvan SAD-a označavaju kao sigurnosni rizik.

OpenAI razvija super aplikaciju, koja ujedinjuje ChatGPT, browser i Codex

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 17:35

OpenAI razvija "super aplikaciju" za desktop računare koja objedinjuje ChatGPT, browser (pretraživač) i aplikaciju Codex.

Država dužna 5,18 milijardi eura

Subota, 28.03.2026 | 08:20

Ukupan javni dug na kraju prošle godine iznosio je 5,18 milijardi eura, odnosno 63,5 bruto domaćeg proizvoda (BDP), navodi se u godišnjem izvještaju Ministarstva finansija o javnom dugu, piše Pobjeda.

Medenica pod optužbama za opstrukciju istrage ubistva Jovanovića, tužilaštvo ćuti

Subota, 28.03.2026 | 08:13

Uprkos tome što je bivši istaknuti policijski funkcioner Milan Vujanović prije skoro pet godina optužio raniju predsjednicu Vrhovnog suda Vesnu Mednicu za opstrukcije u istrazi o ubistvu urednika "Dana" Duška Jovanovića, do danas nije poznato šta je tužilaštvo preduzelo tim povodom. Nije poznato ni je li Vujanović uopšte saslušan u državnom tužilaštvu povodom njegovih optužbi na račun Medenice.

Dizel skuplji 11, benzin tri centa?

Subota, 28.03.2026 | 08:36

Cijena eurodizela od utorka na crnogorskim pumpama mogle bi biti veće za oko 11 centi i iznosiće 1,68 eura, dok će cijene dvije vrste benzina najvjerovatnije poskupjeti za oko tri centa pa će eurosuper 98 koštati oko 1,59 eura, a super 95 oko 1,55 eura. Lož ulje će vjerovatno poskupjeti za 11 centi pa će njegova cijena iznositi 1,83 eura za litar, pišu današnje Vijesti.

Odlazak stranaca uticao na korekciju cijena zakupnine stanova: Kirije pale do 20 odsto

Subota, 28.03.2026 | 08:57

Cijene zakupnine stanova danas su za do 20 odsto niže u odnosu na početak prošle godine, a na to su uticali odlazak stranih državljana i znatno povećanje ponude stanova za izdavanje na tržištu, saglasni su sagovornici "Dana".

FOTO: Zaplijenjen 21 kilogram marihuane, uhapšen Zećanin

Subota, 28.03.2026 | 10:31

Službenici Sektora za borbu protiv kriminala – Odsjeka za borbu protiv droge su, u saradnji sa službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ – Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje, uz asistenciju službenika Sektora granične policije, juče na Graničnom prelazu „Dobrakovo“ izvršili ciljanu kontrolu lica i vozila, kojom prilikom su zaplijenili 21 kilogram marihuane i lišili slobode osumnjičenog.

Vremenska prognoza - NEDJELJA donosi OVE temperature

Subota, 28.03.2026 | 21:42

U južnim predjelima promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim intervalima i uglavnom suvo, na sjeveru umjereno do potpuno oblačno, ponegdje sa slabim padavinama.

"Plavi" bez greške: Budućnost Voli ubjedljiva u ABA ligi

Subota, 28.03.2026 | 21:20

Košarkaši Budućnost Volija ni ovog puta nisu imali problema protiv Igokee.

Nemanja Čađenović, pripadnik PJP, osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u kik-boksu

Subota, 28.03.2026 | 21:03

Nemanja Čađenović, pripadnik Posebne jedinice policije, večeras je Budvi osvojio titulu profesionalnog prvaka Evrope u kik-boksu. On je u trećoj rundi nokautom pobijedio Stevena Kitoka, francuskog borca, kazali su iz Uprave policije.

Snapchat sve više pod lupom Evropske unije: U fokusu zaštita djece u online prostoru

Subota, 28.03.2026 | 21:32

Regulatori Evropske unije pokrenuli su istragu protiv Snapchata zbog sumnji da platforma ne čini dovoljno kako bi zaštitila djecu i da ih izlaže rizicima poput povećane ranjivosti na predatore ili vrbovanja od strane kriminalaca.  

Tuhel razočaran: Navijači izviždali Vajta

Subota, 28.03.2026 | 21:55

Selektor Engleske Tomas Tuhel priznao je da je razočaran reakcijom navijača koji su izviždali Bena Vajta tokom remija sa Urugvajem (1:1) na prijateljskoj utakmici na Vembliju.

PS-SD-Građani Kolašin: Opština osniva novo preduzeće, nastavlja se masovnim zapošljavanjem pred izbore

Subota, 28.03.2026 | 20:45

Iz Klub odbornika DPS, SD i Građani Kolašin poručili su građanima tog grada da lokalna vlast planira da osnuje peto opštinsko preduzeće kako bi nastavila sa zapošljavanjem partijski podobnih kadrova i kako bi zadovoljili neostvarene lične ambicije pojedinih lokalnih funkcionera.

Tužilaštvo provjerava ko je uništio termalnu kameru na Plavnici

Subota, 28.03.2026 | 20:34

Termalna kamera koja se nalazi na Plavnici a koja je uništena 12, marta bila je izuzetno važan dio sistema nadzora Nacionalnog parka Skadarsko jezero. Dok na tom slučaju sada rade policija i tužilaštvo, pomoćnik direktora Nacionalnih parkova poručuje da je nadzor nastavljen aktiviranjem dodatnog ljudstva, te da postavljaju i kamere-zamke. 

Bulatović: Slovenija izvanredna ekipa i bez Oblaka i Šeška, biće to dobar test

Subota, 28.03.2026 | 20:20

Crnogorski fudbaleri su se mučili protiv Andore, ali su uspjeli da slave sa 2:0 i godinu započnu pobjedom. Vezista "sokola" Andrija Bulatović kaže da imamo problem kada treba probiti "bunker" rivala.

Bastoni rekao “da” velikanu?

Subota, 28.03.2026 | 19:57

Inter po svemu sudeći na ljeto ostaje bez jednog od najboljih igrača.

CNN: Iran ima novi zahtjev za okončanje rata – i mogao bi donijeti milijarde

Subota, 28.03.2026 | 19:45

Kada je jedan iranski zvaničnik ove sedmice iznio listu zahtjeva za okončanje rata koji su započele Sjedinjene Države i Izrael, dodao je stavku koja ranije nije bila dio zahtjeva Teherana: priznanje iranskog suvereniteta nad Ormuskim moreuzom.