Nedjelja, 24.11.2024 | 14:37
IZVOR: rtcg.me

"SDT da FORMIRA PREDMET povodom izjave Bogdanovića"

Udruženje sudija Crne Gore saopštilo je da Demokrate neprimjerenom terminologijom targetiraju sudije u Crnoj Gori kao članove kriminalnih organizacija. Pozvali su predsjednika poslaničkog kluba Demokrata Borisa Bogdanovića, da odmah saopšti imena svih sudija za koje, kako tvrdi, zna da su u službi kriminala. Ujedno, pozvali su i Specijalno državno tužilaštvo da povodom izjave Bogdanovića formira predmet i pokrene izviđaj.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Iz Udruženja sudija podsjećaju da je u subotu, 23. novembra, Bogdanoviće u svojom obraćanju, između ostalog naveo: 'Ovo je jasna poruka da pojedine sudije, umjesto da budu stubovi pravnog sistema, postaju saveznički oslonci kriminala. Njihove odluke ne služe zakonu, već destruktivnim interesima'.

"S obzirom da je evidentno da je retorika poslaničkog kluba Demokrata u odnosu na crnogorsko sudstvo u posljednjem periodu nedopustiva i da, bez obzira na naša ranija reagovanja, ovaj politički subjekt nastavlja sa neprimjerenom terminologijom i targetiranjem sudija Crne Gore kao članova kriminalnih organizacija, Udruženje sudija Crne Gore smatra da je nužno reagovati, ne samo radi objektivnog informisanja javnosti, već i radi zaštite sudske grane vlasti i integriteta i nezavisnosti sudijske funkcije. Ovoga puta, nećemo ponavljati da pretjerivanje pojedinaca u neutemeljenom kritikovanju dovodi do opšte sklonosti javnosti ka tendecioznim zaključcima, niti možemo vjerovati da su ovakve izjave posljedica nedostatka iskustva i znanja koje se tiču rada sudova, ili želje aktera javnog života za postizanjem popularnosti u političkom okruženju", navode u reagovanju.

Smatraju da Bogdanović, koji je nosilac jedne od najvažnijih funkcija u državi, a ujedno i šef poslaničkog kluba Demokrata, partije koja kadrira nosioce funkcija iz bezbjednosnog sektora, ima pouzdana saznanja da su pojedine sudije i zaista u sprezi sa kriminalom.

"Udruženje sudija Crne Gore postoji i radi kako bi se izborilo za efikasno i zakonito pravosuđe u službi građana, pa ukoliko među sudijama ima takvih, koji nijesu dostojni obavljanja sudijskog poziva, a za koji su potrebni najhrabriji, najčestitiji i najznaveniji pravnici koje Crna Gora ima, mi smo prvi koji želimo da takve sudije ne budu dio sudskog sistema", dodali su u reagovanju.

Pozvali su Bogdanovića da saopšti imena svih sudija za koje zna da su u službi kriminala.

"I na taj način pomogne Udruženju sudija i nadležnim organima u borbi protiv kriminala, a ujedno i skine metu sa leđa svih onih sudija koji svoj posao rade časno i pošteno, a takvih je, po uvjerenju Udruženja sudija Crne Gore, najviše. Osim toga, još jednom ga pozivamo da založi svoj profesionalni autoritet, imajući u vidu njegovu participaciju u zakonodavoj grani vlasti i doprinese stvaranju uslova za efikasan rad sudova i kroz što hitniju realizaciju procesa provjere integriteta svih sudija u Crnoj Gori", naglašavaju iz Udruženja sudija.

Ujedno, pozivaju i Specijalno državno tužilaštvo da povodom izjave Bogdanovića formira predmet i pokrene izviđaj.

"U toku postupka će saslušati imenovanog u svojstvu svjedoka, kako bi isti iznio svoja saznanja i ukazao na sudije koje svoj posao rade nezakonito", navode u reagovanju.

Vjeruju, kako navode, da će Bogdanović shvatiti posljedice težine riječi koje kao poslanik izgovara, ukoliko nema dokaza za izgovorene riječi, dodajući da to predstavlja napad na Ustav demokratske države i na sudsku granu vlasti.

"Prema tome, blaćenje i vrijeđenje sudijske funkcije, a kako je to učinjeno veliki broj puta od strane političke grupacije kojoj gospodin Boris Bogdanović pripada, najoštrije osuđujemo kao nedopušteno i neprimjereno i ukazujemo da se ovakvim izjavama narušava načelo podjele državne vlasti i podriva sudska nezavisnost. Ujedno, pozivaju sve nosioce državnih funkcija da ubuduće pažljivo biraju riječi kojima se osvrću na rad sudske grane vlasti"I na taj način daju doprinos razvoju i jačanju nezavisnosg sudstva Crne Gore, jer je to nešto što se od njih očekuje, baš kao i to da se svako posveti rezultatima u oblasti kojom se bavi", zaključuje se u reagovanju.

ČITAJTE DETALJNIJE!

Bogdanović: Viši sud PRIZNAO PROPUSTE koji su ugrozili živote građana

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mujović: Nemamo od čega da strepimo 19. marta

Subota, 07.03.2026 | 09:27

U potpuno relaksiranoj atmosferi očekujem tačku o skraćenju mandata Skupštini Glavnog grada 19. marta i parlamentarnu raspravu o tome, saopštio je za „Dan“ gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Usvojen Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 21:15

Skupština Crne Gore usvojila je Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima. Predlog je usvojen uz 47 glasova za i 12 protiv. Zakon o ANB-u i onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

Uhapšen osumnjičeni za prijetnje Borisu Bogdanoviću

Petak, 06.03.2026 | 19:42

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, uhapsili S.P. (55) iz Nikšića zbog sumnje da je na štetu Borisa Bogdanovića, poslanika u Skupštini Crne Gore, počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Udruženje pravnika CG: Predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Ustavni sud bi proglasio neustavnim

Petak, 06.03.2026 | 21:04

Udruženje pravnika Crne Gore, nakon analize predloženih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, dužno je da ukupnoj crnogorskoj javnosti, a posebno poslanicima kao nosiocima zakonodavne vlasti, ukaže da se, u dijelu amandmana, radi o rješenjima koja bi za slučaj pokretanja postupka pred Ustavnim sudom, saglasno članu 150 Ustava Crne Gore, ista bila proglašena neustavnim.

Lažne dojave o bombama u podgoričkim tržnim centrima

Petak, 06.03.2026 | 18:54

Dojave o bombama u tržnim centrima Big Fashion i City Mall bile su lažne, saopšteno je iz Uprave policije.

(FOTO) Dojava o navodnim bombama u tržnim centrima: Policija provjerava "Big Fashion" i "City Mall"

Petak, 06.03.2026 | 15:13

Povodom dojave koja je danas putem e-maila poslata crnogorskim medijima, a koja se odnosi na navodno postavljanje eksploziva u tržnim centrima Big Fashion i City Mall u Podgorici, Službenici Uprave policije su odmah postupili po navedenoj dojavi i preduzimaju hitne protivdiverzione mjere i radnje u odnosu na pomenuto, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Politiko: Pariz odbija dati zeleno svjetlo za izradu ugovora o pristupanju sa Crnom Gorom

Petak, 06.03.2026 | 11:24

Kada je u pitanju prijem novih članica u EU, Evropska komisija ima jedan glavni prioritet: osigurati se da se nijedna država ne pretvori u novu Mađarsku, prenosi Pobjeda.

Zakonodavni odbor usvojio Lakovićeve amandmane na predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 11:04

Skupštinski Zakonodavni odbor usvojio je pet amandmana poslanika Pokreta Evropa sad Miodraga Lakovića na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima.

Inspektori će kontrolisati tri gazdinstva u Bijelom Polju na kojima potencijalno postoji zaraza ptičijeg gripa

Petak, 06.03.2026 | 10:54

Trenutno je ptičiji grip potvrđen samo na dva gazdinstva, u Bijelom Polju i Nikšiću, ali će inspektori danas kontrolisati još tri gazdinstva u Bijelom Polju zbog sumnje da se tamo mogu naći oboljele životnje, rečeno je press konferenciji Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove koja je organizovana danas u Vladi.

Đoković iznenadio odlukom u Indijan Velsu

Petak, 06.03.2026 | 10:00

Teniser Novak Đoković u Indijan Velsu neće nastupati samo u singl konkurenciji.

Jokić nije mogao sam, Denver poražen od Niksa

Subota, 07.03.2026 | 09:47

Košarkaši Denver Nagetsa doživjeli su ubjedljiv poraz na svom parketu od Njujork Niksa 142:103 u NBA ligi.

Jadran M:Tel dočekuje Panatinaikos

Subota, 07.03.2026 | 09:30

Vaterpolisti Jadran M:Tela ove sezone igrali su grupnu fazu Lige šampiona.

Mujović: Nemamo od čega da strepimo 19. marta

Subota, 07.03.2026 | 09:27

U potpuno relaksiranoj atmosferi očekujem tačku o skraćenju mandata Skupštini Glavnog grada 19. marta i parlamentarnu raspravu o tome, saopštio je za „Dan“ gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.

Vučević slomio prst, Boston bolji od Dalasa na povratku Tejtuma

Subota, 07.03.2026 | 08:42

Utakmicu između Boston Seltiksa i Dalas Maveriksa obilježila je povreda Nikole Vučevića, koji je slomio prst već na početku meča u kojem je Boston slavio 120:100.    

Iranska revolucionarna garda tvrdi da čeka Amerikance u Ormuskom moreuzu

Subota, 07.03.2026 | 08:33

Iranska revolucionarna garda saopštila je jutros da "čeka" Amerikance, pošto je američki ministar energetike Kris Rajt rekao da se mornarica sprema da prati trgovačke brodove kroz strateško važni Ormuski moreuz, gdje je pomorski saobraćaj praktično paralizovan zbog rata u regionu, prenijela je iranska agencija Fars.    

Uživajte u prvom danu vikenda - Subota u znaku SUNCA

Petak, 06.03.2026 | 21:40

Sunčano uz povremeno malu do umjerenu oblačnost. 

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

Petak, 06.03.2026 | 21:38

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio je ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

Usvojen Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 21:15

Skupština Crne Gore usvojila je Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima. Predlog je usvojen uz 47 glasova za i 12 protiv. Zakon o ANB-u i onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

Nikolić: Poslanici DPS-a podnijeće ostavke na funkcije u skupštinskim tijelima

Petak, 06.03.2026 | 20:32

Poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić upozorio je da, ukoliko bude usvojen Zakon o unutrašnim poslovima, poslanici DPS-a će naredne sedmice podnijeti ostavke na sve predsjedničke i potpredsjedničke funkcije u skuptinskim tijelima. Predsjednik Skupštine Andrija Mandić ih je pozvao da razmisle i ne donose odluke zbog kojih će se kajati.

Ronaldo otišao u Madrid za spas karijere

Petak, 06.03.2026 | 21:31

Poznati portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo otputovao je u Madrid kako bi pronašao što efikasniji metod za oporavak od povrede zadnje lože zbog koje ga izvjesno neko vrijeme neće biti u timu Al Nasra.