Srijeda, 27.11.2024 | 14:45
IZVOR: kolektiv.me

Otvaranje Osmih dana elektroinženjera IKCG: Energetska tranzicija u fokusu

Na imanju Knjaz u Podgorici, u prisustvu brojnih visokih zvanica, danas su svečano otvoreni "Osmi dani elektroinženjera IKCG", dvodnevni stručni skup koji okuplja elektroinženjere iz Crne Gore i regiona. Organizator događaja je Strukovna komora elektroinženjera Crne Gore, koja već osmu godinu zaredom pruža platformu za razmjenu znanja, iskustava i umrežavanje stručnjaka iz ove oblasti




Foto: EPCG

Otvarajući eminentni skup, Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore, istakao je značaj energetske tranzicije za razvoj zemlje. Đukanović je naglasio kako ovaj proces predstavlja ključni korak ka održivijem i energetski efikasnijem društvu te ukazao na ulogu elektroinženjera u sprovođenju ovih promjena kroz inovacije i saradnju.

"Elektroenergetika je istorijska šansa za Crnu Goru. Naša kompanija planira u dva pravca. Jedan segment predstavlja dugoročno planiranje projekata (hidroelektrane, na primjer), a drugi segment je pristup "odmah i ovdje". Dinamika razvoja je takva da se, za neke bitne aspekte, više ne može samo planirati na godišnjem nivou, nego se mora ozbiljno raditi iz dana u dan. U tom smislu, podsjetio bih na ključne činioce takvog pristupa. Prije svega, poslovna filozofija "proizvodi tamo gdje trošiš". Primjenom tog koncepta smo završili projekat 'Solari 3000+ i 500+', a uveliko radimo i na realizaciji projekta 'Solari 5000+'. Do sada smo mini solarne elektrane instalirali na preko 6.500 objekata, što predstavlja 65 MWp. Drugi bitan aspekt našeg planiranja predstavlja korišćenje hidroenergetske infrastrukture za priključenje solarnih elektrana, jer postoji izuzetna tehnička i meteorološka kompatibilnost tih segmenata. Treće, i ne manje važno, da sve to bude praćeno razvojem baterijskih sistema. Toliko je mnogo posla u tim oblastima, da sam siguran da bi sve kolege iz struke mogli da se uključe u nešto što, bez pretjerivanja, možemo nazvati energetskom revolucijom u Crnoj Gori", istakao je Đukanović.

Osim Đukanovića, uvodna obraćanja su imali i predsjednik Organizacionog odbora Inženjerske komore Crne Gore (Željko Maraš), predsjednik Strukovne komore elektroinženjera (Rajko Radusinović), predsjednica Skupštine Glavnog grada (Jelena Borovinić Bojović), predsjednik Odbora direktora CGES-a (Aleksandar Mijušković) i predstavnik Ministarstva energetike (Božidar Pavlović). Ovogodišnji program uključuje prezentacije radova autora iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske, kompanijske prezentacije izlagača i sponzora, kao i panele na kojima će se raspravljati o aktuelnim temama i zakonodavnim okvirima iz oblasti elektroinženjerstva. Na izlagačkim štandovima predstavljeni su inovativni proizvodi i rješenja kompanija iz sektora elektroenergetike.

"Osmi dani elektroinženjera" tradicionalno okupljaju kako aktivne članove Strukovne komore, tako i penzionisane inženjere, a prisustvo skupu je besplatno za sve. Organizatori ističu da je cilj ovog događaja, osim stručne razmjene, i jačanje profesionalne zajednice kroz povezivanje članova i uspostavljanje kontakata sa domaćim i stranim kompanijama.

Skup traje do 28. novembra, a očekuje se da će biti obilježen raznovrsnim sadržajem i plodonosnim diskusijama koje će doprinijeti daljem razvoju elektroinženjerske profesije i sektora u cjelini.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Prva faza Instituta Igalo OTVARA VRATA i sezonskoj radnoj snazi

Utorak, 17.06.2025 | 13:25

Soliter prve faze Instituta „Simo Milošević“ Igalo ove sezone biće popunjen sezonskim radnicima za potrebe privrednika Herceg Novog, dok su u glavnoj zgradi smješteni gosti te rekreativno zdravstvene ustanove.

Poslanici SNP-a: Vlada HITNO da uputi izmjene Zakona o šumama

Utorak, 17.06.2025 | 10:58

SNP izražava puno razumijevanje za brojne građane koji su zbog neusklađenosti Zakona o šumama onemogućeni da na zakonit i pošten način koriste svoju imovinu, navodi se u saopštenju poslanika Bogdana Božovića i Slađane Kaluđerović.

Crna Gora - POSKUPILE sve vrste goriva

Utorak, 17.06.2025 | 08:03

Sve vrste goriva od ponoći su skuplje jedan do dva centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Glavni grad za podršku ženskom preduzetništvu opredijelio 45.000 EURA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 16:28

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, danas je potpisao ugovore sa dobitnicama podrške ženskom preduzetništvu u Podgorici.

Koprivica: Popis duvana sproveden, sva dokumentacija dostavljena SDT-u

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 13:58

Popis zaplijenjenog duvana je sproveden efikasno, transparentno i u potpunosti u skladu sa zakonom. Obavljen je na tri lokacije – u Luci Bar (skladište Paccorini, kontejner i kamioni ispred carinske ispostave) i u Podgorici (Zetatrans i pridruženi carinski magacin), saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.

ISPROBAJTE GA - Dvominutni TRIK koji "BUDI MOZAK"

Utorak, 17.06.2025 | 13:34

Već ovo radite svako jutro – zašto ne biste tu naviku pretvorili u vježbu za mozak?

Prva faza Instituta Igalo OTVARA VRATA i sezonskoj radnoj snazi

Utorak, 17.06.2025 | 13:25

Soliter prve faze Instituta „Simo Milošević“ Igalo ove sezone biće popunjen sezonskim radnicima za potrebe privrednika Herceg Novog, dok su u glavnoj zgradi smješteni gosti te rekreativno zdravstvene ustanove.

Crnogorske košarkašice SPREMNE za EUROBASKET– poznat konačan sastav

Utorak, 17.06.2025 | 13:08

Selektorka ženske košarkaške reprezentacije Jelena Škerović uoči puta za Brno odlučila se za 12 igračica, koje će predstavljati Crnu Gore na šampionatu Evrope.

Brajušković: Veselin Veljović bio GLAVNI za "Crne trojke", Perović njegova desna ruka

Utorak, 17.06.2025 | 13:00

Dugogodišnji policijski funkcioner Brajuško Brajušković saopštiće danas na sjednici Anketnog odbora za postupanja državnih organa u političkim ubistvima i napadima na novinare i intelektualce, uključujući djelovanje „Crnih trojki” Skupštine Crne Gore svoja saznanja.

Muž Penelope Kruz OTVORIO DUŠU u borbi svoje supruge

Utorak, 17.06.2025 | 12:51

U svijetu glamura, crvenih tepiha i filmske čarolije, rijetko kada imamo priliku da zavirimo iza kulisa savršenog života slavnih

Dodavanjem ovog sastojka možete POBOLJŠATI UKUS kuvanog krompira

Utorak, 17.06.2025 | 12:17

Mnoga kuvana jela su nezamisliva bez krompira, a kada ga kuvate najvažnije je dobiti dobar ukus. 

Velike su ŠANSE da ćete biti ODUŠEVLJENI: Stižu velike promjene na Instagram

Utorak, 17.06.2025 | 11:45

Sve se dešava u okviru ažuriranja koja imaju za cilj olakšavanje korisničkog iskustva.

Beč pao s trona – Novi NAJBOLJI GRAD za život iznenadio mnoge

Utorak, 17.06.2025 | 11:09

Zvanično je.

Poslanici SNP-a: Vlada HITNO da uputi izmjene Zakona o šumama

Utorak, 17.06.2025 | 10:58

SNP izražava puno razumijevanje za brojne građane koji su zbog neusklađenosti Zakona o šumama onemogućeni da na zakonit i pošten način koriste svoju imovinu, navodi se u saopštenju poslanika Bogdana Božovića i Slađane Kaluđerović.

Knežević NIJE putovao Vladinim avionom

Utorak, 17.06.2025 | 10:52

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević nije putovao Vladinim avionom iz Beograda za Podgoricu, nakon prisustva na proslavi Dana državnosti Srbije u Beogradu, 16. februara ove godine.