Petak, 29.11.2024 | 13:28
IZVOR: Cdm.me

Ministarstvo finansija: U prvih deset mjeseci prihodovano 193,9 miliona eura više nego prošle godine, suficit budžeta 75,1 milion

U prvih deset mjeseci 2024. godine sve glavne kategorije prihoda budžeta bilježe rast, kako u odnosu na plan, tako i u odnosu na prethodnu godinu, saopštili su iz Ministarstva finansija.




Foto: Ilustracija, Pixabay 

Naime, kako su naveli, prihodovano je 2.317,7 miliona eura, što je u odnosu na isti period prethodne godine 193,9 miliona eura ili 9,1 odsto više, odnosno 33,9 miliona eura ili 1,5 odsto više od plana po rebalansu.

“Iako su, izuzimajući prihode jednokratnog karaktera, prihodi budžeta za deset mjeseci 2024. godine, u odnosu na posmatrani period 2023. godine, veći za 329,5 miliona eura ili 16,8 odsto”, kažu iz Ministarstva.

Kako su dalje naveli, kapitalni budžet, koji uključuje budžetske pozicije kapitalnih izdataka, kao i pojedine pozicije u okviru rashoda za usluge i druge pozicije, realizovan je u iznosu od 133,76 miliona eura, što predstavlja 86,9 odsto plana za ovaj period, odnosno uvećanje od 19,49 miliona eura ili 17,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

“Porez na dobit pravnih lica ostvaren je u iznosu od 205,9 miliona eura, što je za čak 62,6 miliona eura ili 43,7 odsto više u odnosu na posmatrani period 2023. godine i 2,9 miliona eura ili 1,4 odsto iznad plana po rebalansu. Porez na dohodak fizičkih lica ostvaren je u iznosu od 70 miliona eura, što predstavlja značajan rast u iznosu od 19,9 miliona eura ili 39,6 odsto u odnosu na posmatrani period 2023. godine, kao i 3,2 miliona eura ili 4,8 odsto u poređenju sa planom po rebalansu”, navode iz Ministartsva finansija.

Doprinosi su ostvareni u iznosu od 484,9 miliona eura što je za 45,6 miliona eura ili 10,4 odsto više u odnosu na posmatrani period 2023. godine i 8,5 miliona eura ili 1,8 odsto više nego što je predviđeno rebalansom.

“Porez na dodatu vrijednost je ostvaren u iznosu od 1.020,5 miliona eura, što predstavlja snažan rast od 127,5 miliona eura ili 14,3 odsto u odnosu na posmatrani period 2023. godine, tj. 16,2 miliona eura ili 1,6 odsto u odnosu na plan po rebalansu”, kažu iz Ministarstva.

Povraćaj PDV-a u posmatranom periodu iznosio je 75,7 miliona eura, što je 2,4 miliona eura ili 3,2 odsto više u odnosu na realizovani povraćaj PDV-a za deset mjeseci 2023. godine.

“Prihodi od akciza u navedenom periodu iznosili su 309,9 miliona eura, što predstavlja rast od 39,5 miliona eura ili 14,6 odsto u odnosu na isti period 2023. godine i 4,1 milion eura ili 1,3 odsto u odnosu na rebalansom planirane. Najveći doprinos rastu akciza, kao i obično zabilježen je, kod akcize na mineralna ulja i njihove derivate,kao i kod akcize na duvan i duvanske proizvode”, rekli su iz Ministarstva.

Kako ističu, samo u oktobru, prihodi budžeta iznosili su 240,4 miliona eura, što je u odnosu na isti mjesec prethodne godine, više za 20,4 miliona eura ili 9,3 odsto, odnosno gotovo pet miliona eura više nego što je predviđeno rebalansom.

“Dakle, uzimajući u obzir ostvarene prihode i rashode, u posmatranom periodu, ostvaren je suficit budžeta u iznosu od 75,1 miliona eura, odnosno na nivou od jedan odsto procijenjenog BDP-a, što je u poređenju sa planom, koji je predviđao ostvarenje deficita od 105,3 miliona eura, za 180,5 miliona eura bolji budžetski bilans od plana. Na bazi pozitivnih trendova za deset mjeseci, kretanja u novembru i povoljnih prognoza za decembar, očekujemo da godinu završimo boljim ukupnim budžetskim bilanosm od plana i držimo se pozitivnih kretanja, kao i zlatnog pravila javnih finansija – suficita tekuće potrošnje i finansiranja svih tekućih obaveza iz tekućih prihoda”, zaključuju u Ministarstvu finansija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Maraš: Od maja linija Tivat – Amsterdam

Četvrtak, 18.12.2025 | 08:25

Predsjednica Odbora direktora Aerodroma Crne Gore Jelena Maraš najavila je za Pobjedu otvaranje nove avio-linije između Tivta i Amsterdama. To je, nakon najave otvaranja baze kompanije Wizz Air u Podgorici i rekordnih tri miliona putnika u jednoj godini, još jedna u nizu dobrih vijesti za građane i privredu iz kompanije Aerodroma Crne Gore.

Sporazum Udruženja multiple skleroze i ToMontenegro: Povratne avio karte za 50 EURA i tokom 2026. godine

Srijeda, 17.12.2025 | 12:20

Udruženje multiple skleroze Crne Gore potpisalo je ugovor sa nacionalnim avio-prevoznikom ToMontenegro, kojim se članovima Udruženja omogućava kupovina povratnih avio karata na relacijama Podgorica–Beograd–Podgorica i Tivat–Beograd–Tivat po cijeni od 50 eura.

Đukanović: Milatović u svojim javnim istupima ne barata činjenicama, dokumentacijom niti zvaničnim podacima

Utorak, 16.12.2025 | 20:00

Reagovanje predsjednika Odbora direktora EPCG Milutina Đukanovića, na ocjene predsjednika države Jakova Milatovića.

Cigarete će poskupjeti najmanje 40 centi?

Utorak, 16.12.2025 | 15:04

Ukoliko Skupština usvoji vladin Predlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama, paklica cigareta će u 2026. godini poskupjeti najmanje 40 centi, dok bi u 2027. i 2028. godini cijena rasla po 60 centi.

Adžović: Bulevar Tivat - Jaz mora biti završen do maja, ili će izvođači plaćati penale

Utorak, 16.12.2025 | 13:53

Vlada neće odustati od zahtjeva da se radovi na izgradnji bulevara Tivat - Jaz moraju realizovati do maja, saopštila je ministarka javnih radova Majda Adžić na konferenciji posvećenoj turizmu u organizaciji Privredne komore Crne Gore.

Joanikije: Kapela će se vratiti na Lovćen kad mi budemo bolji, složniji i kada se pokajemo za grijehe

Srijeda, 17.12.2025 | 13:27

Kako se navodi u objavi na sajtu MCP, Joanikije je sinoć u sali Centra za kulturu Pljevlja održao predavanje na temu: Tajna Lovćenske kapele.    

Odbornici protiv odluke da skupštine stanara odlučuju o kafićima i restoranima u zgradama

Srijeda, 17.12.2025 | 12:05

Predlog Odluke o kućnom redu, koji je Pokret za Podgoricu (PzPG) uputio na razmatranje Skupštini glavnog grada, predviđa da vlasnici ugostiteljskih objekata moraju dobiti saglasnost Skupštine stanara kako bi mogli obavljati djelatnost. O predlogu će odbornici odlučivati na sjednici 23. decembra.

UP - Oduzet Audi RS7 koji se potražuje u Njemačkoj

Srijeda, 17.12.2025 | 11:10

"Službenici Sektora granične policije su na graničnom prelazu Debeli Brijeg kontrolisali državljanina Republike Turske A.K. (38) koji je upravljao vozilom marke Audi, model RS7, njemačkih registarskih oznaka, a za koje je utvrđeno da je u vlasništvu drugog lica", saopšteno je iz Uprave policije.

Knežević: Spajić i Milatović da se uozbilje, ja sam najzaslužniji za zatvaranje poglavlje 11 i 13

Srijeda, 17.12.2025 | 14:00

Predsjednik Demokratske narodne partije DNP Milan Knežević poručio je danas premijeru Milojku Spajiću i predsjedniku države Jakovu Milatoviću da se uozbilje. Knežević tvrdi da je on najzaslužniji što je Crna Gora zatvorila poglavlja 11 i 13.

Vraneš: Obnova kapele na Lovćenu kruna duhovne obnove Crne Gore

Srijeda, 17.12.2025 | 12:30

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš kazao je da nije slučajno što se upravo u Pljevljima započinje ciklus predavanja o obnovi Lovćenske kapele, jer taj grad, kako je naveo, danas simbolizuje slobodu u Crnoj Gori.

Brajići: Zbog ispisivanja grafita na potpornom zidu odgovaraće četiri osobe

Četvrtak, 18.12.2025 | 10:13

Zbog ispisivanja grafita na potpornom zidu na Brajićima prekršajno će odgovarati četiri osobe i to J.K. (22), S.P. (23), M.B. (22) i S.R. (21), svi iz Podgorice, saopštili su iz Uprave policije.

U Skupštini Crne Gore ponovljena rasprava o Zakonu o slobodnom pristupu informacijama

Četvrtak, 18.12.2025 | 10:09

U nastavku Četvrte sjednice Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja Skupštine Crne Gore, po drugi put se raspravljalo o Predlogu zakona o slobodnom pristupu informacijama, saopšteno je iz Ministartsva javne uprave.

VIDEO: Kako se živi u Jakutsku – najhladnijem gradu na svijetu

Četvrtak, 18.12.2025 | 10:09

Razlika u temperaturi između zime i ljeta može da bude veća od 100 stepeni Celzijusa.

Fico: EU nepravdena prema Srbiji jer je previše ponosna i suverena; Orban: Ponašanje Brisela prema Srbiji „sramotno i nefer"

Četvrtak, 18.12.2025 | 10:02

Premijer Slovačke Robert Fico izjavio je juče u Briselu da je Evropska unija (EU) nepravdena prema Srbiji i da sprečava njeno pridruživanje jer je "previše ponosna, samouverena i suverena" zemlja.

Duško Ivanović: U svemu ovome je najvažnije šta mi želimo

Četvrtak, 18.12.2025 | 10:02

Virtus je slavio u "Beogradskoj areni" 86:68.

Uhapšen Bjelopoljac: Osumnjičen da je maloljetnu ćerku tjerao na prosjačenje

Četvrtak, 18.12.2025 | 09:55

Bjelopoljska policija uhapsila je M.S. iz tog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo trgovina ljudima.

Počelo glasanje košarkaša za Ol-star vikend u Los Anđelesu

Četvrtak, 18.12.2025 | 09:52

Počelo je glasanje za učesnike NBA Ol-star utakmice 2026. godine i trajaće do 14. januara, kada će biti zaključen izbor najboljih pojedinaca iz Istočne i Zapadne konferencije NBA lige.

Viber ima nove korisne funkcije, evo šta možete s njima

Četvrtak, 18.12.2025 | 09:37

Rakuten Viber je najavio partnerstvo sa kompanijom DoubleVerify s ciljem unaprijeđenja transparentnosti, bezbjednosti i efikasnosti oglašavanja na svojoj platformi.

CGO: Ako Crna Gora bude izgledala kao neka verzija Srbije može ugroziti svoj evropski put

Četvrtak, 18.12.2025 | 09:05

Legitimna je zabrinutost država članica da bi nove članice Evropske unije mogle destabilizovati Uniju zloupotrebom prava veta i kroz jačanje ruskog uticaja.

Krivična prijava protiv Beranca: U vozilu pronađeni lovačka puška i municija

Četvrtak, 18.12.2025 | 09:01

Beranska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv J.B. (28) iz tog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.