Ponedjeljak, 02.12.2024 | 07:13
IZVOR: rtcg.me

Crna Gora - Izgradnja druge dionice auto-puta koštaće 600 MILIONA EURA

Ukupna procijenjena vrijednost projekta izgradnje druge dionice autoputa Mateševo-Andrijevica je 600 miliona eura. 




Foto: arhiva, MediaBiro

To se navodi u Finansijskom sporazumu između Vlade Crne Gore i Evropske komisije za trans-evropske saobraćajne mreže u Crnoj Gori, u okviru Višegodišnjeg akcionog plana za period 2024-2027, prenosi RTCG.

Kako se navodi u nacrtu sporazuma, glavni cilj izgradnje druge dionice autoputa, Mateševo-Andrijevica, je ostvarenje punog regionalnog povezivanja, uz smanjenje regionalnih neravnomjernosti i uvezivanje sa mrežom Trans-evropskih koridora, dostizanje standarda Evropske unije i proklamovanih ciljeva koji se odnose na nesmetan protok ljudi, roba, usluga i kapitala, u skladu sa ciljevima kreiranja Jedinstvenog ekonomskog prostora Zapadnog Balkana i približavanja regiona tržištu EU.

Samim tim, cilj predmetne akciije i Finansijskog sporazuma kojim je obuhvaćena je unapređenje postojeće saobraćajne infrastrukture i jačanje drumskog saobraćaja, koji predstavlja nacionalni prioritet za Crnu Goru, posebno u pogledu koridora koji povezuje Bar, glavnu luku Crne Gore, sa granicom Srbije, kod Boljara.

Naglašeno je da poboljšanje transportnih veza smanjuje gužve, olakšava trgovinu unutar zemlje i prekograničnu trgovinu, skraćuje vrijeme putovanja i povećava bezbjednost na putevima.

“Povećana trgovina (i roba i usluga) dovodi do otvaranja novih radnih mjesta, podstiče konkurentnost i stvara bolje mogućnosti za saradnju i inovacije. Omogućiće efikasnu, bezbjednu i brzu vezu između manje razvijenog sjevernog i razvijenijeg južnog područja Crne Gore, stvarajući mogućnost za povezivanje i integraciju ovih područja i poboljšanje prometa ljudi i robe, što će ujedno olakšati pristup regionalnim tržištima”, ističe se u Finansijskom sporazumu.

Budući da je autoput Bar-Boljare produžetak koridora Orijent (Bliski Istok)/ Istočni Mediteran (OIM) na Zapadni Balkan, omogućiće se, kako se navodi, efikasnija povezanost između zemalja sjeverne, centralne i južne Evrope i Zapadnog Balkana.

To će, kažu, ujedno povećati potencijal Luke Bar, jer će doći do poboljšanja njene povezanosti sa OIM koridorom, što će omogućiti povećanje izvoza država u regionu koje nemaju izlaz na more.

Evropska komisija je, kako se ističe, za ovaj projekat ranije odobrila sredstva kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir u iznosu od 7,5 miliona eura za pripremu studije izvodljivosti, njeno ažuriranje i pripremu idejnog projekta.

“Dok je u julu 2024. godine u okviru Ekonomsko-investicionog plana (EIP) za Zapadni Balkan usvojila odluku o finansiranju granta od 100 miliona eura iz IPA III sredstava za podršku izgradnji dionice auto-puta Bar-Boljare, između Mateševa i Andrijevice”, piše u dokumentu Vlade.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zadužili se milijardu i po, vratili 770 miliona dugova

Subota, 06.12.2025 | 18:50

Izvještaj o realizaciji budžeta i naknadne odluke pokazuju stanje u javnim finansijama. Za deset mjeseci naplaćeno 35 miliona eura manje od plana. Deficit iznosi 118 miliona, a nije realizovano još 126 miliona od planiranih troškova.

Crnoj Gori 46,1 milion eura iz višegodišnjeg IPA programa za period 2025-2027

Petak, 05.12.2025 | 14:57

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, potpisala je danas Finansijski sporazum o višegodišnjem IPA programu za Crnu Goru za period 2025–2027. godine kojim je za Crnu Goru za dati period opredijeljeno 46,1 milion eura, od čega je doprinos Evropske unije 45 miliona eura, dok je nacionalno kofinansiranje 1,12 miliona eura.

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Radulović: Modernizacija Luke Bar u fokusu crnogorske transportne politike

Petak, 05.12.2025 | 14:01

Crna Gora jača svoju ulogu u razvoju TEN-T mreže, posebno kroz unapređenje Luke Bar koja postaje ključno regionalno čvorište, kazao je ministar pomorstva Filip Radulović na ministarskom sastanku Transportne zajednice u Briselu.

Nišić: Povećanje plata u javnom, ne smije demotivisati privatni sektor

Petak, 05.12.2025 | 11:39

Socijalni savjet u ponedjeljak će na sjednici raspravljati o Opštem kolektivnom ugovoru, a ujedno i o zahtjevu Unije slobodnih sindikata da se za 10 odsto povećavaju zarade zaposlenih u javnoj upravi.

Država prodaje 68, uglavnom starijih, službenih vozila - Ovo je POČETNA CIJENA

Subota, 06.12.2025 | 08:36

Uprava za državnu imovinu objavila je javni poziv za prodaju 68 motornih vozila u svom vlasništvu. Vozila se prodaju pojedinačno, a zainteresovani kupci mogu ih pogledati 12. decembra 2025. godine, u terminu od 09.00 do 11.00 časova, na parking prostoru Uprave – južni dio kasarne u Maslinama u Podgorici.

NTO: "Uncover Your Wild Side" proglašen drugim najboljim turističkim filmom na svijetu

Subota, 06.12.2025 | 14:18

Destinacijski film Nacionalne turističke organizacije "Uncover Your Wild Side" osvojio je visoko drugo mjesto na 37. festivalu "World Tourism Film Awards – The Festival of Festivals" u portugalskom gradu Gimaraešu.

Milena Milatović: Humanost, solidarnost i zajedništvo su vrijednosti koje nas spajaju

Subota, 06.12.2025 | 13:42

Supruga predsjednika Crne Gore, Milena Milatović, prisustvovala je danas Međunarodnom diplomatskom bazaru, tradicionalnoj manifestaciji koja već sedamnaest godina okuplja diplomatsku i međunarodnu zajednicu u duhu međusobnog povezivanja i podrške humanitarnim inicijativama.

Knežević: Naš Zećanin Bečić da primi građane Botuna na razgovor, kako bi splasnule tenzije

Subota, 06.12.2025 | 13:14

Mještani Zete okupili su se danas na lokaciji planiranoj za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, nakon poziva lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koji se tom prilikom obratio okupljenim građanima, prenosi Pobjeda.

Uprava policije: U Podgorici u toku planska akcija „Šljunak“

Subota, 06.12.2025 | 11:19

Saopšteno iz Uprave policije (UP).

Milatović čestitao rukometašicama: Idemo do kraja po medalju

Subota, 06.12.2025 | 20:38

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović čestitao je na društvenoj mreži X rukometašicama na, kako je kazao, zasluženom plasmanu u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

Luka Dončić predstavio svoju princezu, slavni košarkaš objavom raznježio sve

Subota, 06.12.2025 | 20:37

Jedan od najpoznatijih košarkaša na svijetu, Luka Dončić, drugi put je postao otac.

Bojović: Status srpskog jezika u Crnoj Gori riješiti prije ulaska u EU

Subota, 06.12.2025 | 20:26

Status srpskog jezika u Crnoj Gori trebalo bi riješiti prije članstva u Evropskoj uniji, kazao je za Newsmax Balkans televiziju potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Dragan Bojović.

Eurosong mijenja pravila glasanja: Ovako će se od sada birati pobjednik

Subota, 06.12.2025 | 20:04

Organizatori Evrovizije najavili su značajne promjene u pravilima glasanja za iduće izdanje takmičenja, koje će se održati u Austriji nakon pobjede njihovog predstavnika Džej Džeja ove godine.

Berane: Uhapšen osumnjičeni za pokušaj ubistva

Subota, 06.12.2025 | 19:20

Beranska policija uhapsila je B.D. (25) osumnjičenog za pokušaj ubistva, jer je kako se sumnja presreo sugrađanina i udarao ga pesnicom u glavu, saopšteno je iz Uprave policije.

Ministarstvo kulture i medija: Nakon decenija povlastica jednaka pravila za sve mogu biti bolna

Subota, 06.12.2025 | 19:30

Reagovanje Ministarstva kulture i medija prenosimo integralno:

Novi dokazi o Alchajmerovoj bolesti: Otkriven uzročnik bolesti

Subota, 06.12.2025 | 19:10

Nova studija objavljena u časopisu Neurology pokazuje da povišeni biomarkeri Alchajmerove bolesti u krvi ne moraju nužno značiti da je mozak oštećen, u nekim slučajevima uzrok može da bude smanjena funkcija bubrega.

Zadužili se milijardu i po, vratili 770 miliona dugova

Subota, 06.12.2025 | 18:50

Izvještaj o realizaciji budžeta i naknadne odluke pokazuju stanje u javnim finansijama. Za deset mjeseci naplaćeno 35 miliona eura manje od plana. Deficit iznosi 118 miliona, a nije realizovano još 126 miliona od planiranih troškova.

Dukaj na diplomatskom bazaru: Male stvari, učinjene s velikom ljubavlju, mijenjaju svijet

Subota, 06.12.2025 | 18:41

Ministarstvo javne uprave učestvovalo je na Međunarodnom diplomatskom humanitarnom bazaru, i tom prilikom resorni ministar Maraš Dukaj kazao je da male stvari, učinjene s velikom ljubavlju, mijenjaju svijet.

Čarapić: Iskorijeniti nelegalnu eksploataciju šljunka iz Morače

Subota, 06.12.2025 | 18:37

Nelegalna eksploatacija šljunka iz korita Morače na području Botuna je najveći ekocid koji se već godinama dešava u Crnoj Gori i on se mora iskorijeniti, objavio je na društvenim mrežama Vasilije Čarapić, poslanik Pokreta Evropa sad.