Srijeda, 04.12.2024 | 17:54
IZVOR: kolektiv.me

Milatović sa Ruteom: Crna Gora što prije da IMENUJE AMBASADORA pri NATO-u

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji boravi u radnoj posjeti Briselu, sastao se danas sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom.




Foot: Kabinet Predsjednika Crne Gore 

Predsjednik države je izrazio zadoljstvo konstruktivnim razgovorom, posebno što je današnji susret, prvi sastanak Rutea u poziciji generalnog sekretara sa nekim crnogorskim državnikom.

„Razovarali smo o brojnim temama i zaključili smo da Crna Gora treba što prije da imenuje ambasadora pri NATO-u, i u razgovorima sa Vladom ću predložiti da to bude naš karijerni diplomata i mislim da je to način na koji treba pristupiti ovoj temi“, kazao je Milatović.

Takođe, na sastanku je bilo riječi i o stavu Crne Gore kada je u pitanju mehanizam podrške Ukrajini, što je bio jedan od zaključaka samita u Vašingtonu.

„Mi kao zemlja, obavezali smo se da ćemo to stavti na dnevni red. Tako da, sasvim sigurno će na jednoj od sljedećih sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost to biti tačka dnevnog reda. I ja se nadam da ćemo kao država, preuzeti obavezu na koju smo se obavezali Vašingtonskim samitom“, rekao je Milatović.

Predsjednik države je ocijenio da NATO i generalni sekretar Rute izuzetno cijene ulogu koju Crna Gora ima kada je u pitanju regionalna stabilnost, dodajući da je članstvo Crne Gore 2017. godine doprinijelo dodatnoj stabilnosti cjelokupnog regiona Zapadnog Balkana.

„Crna Gora takođe učestvuje u misijama podrške i imamo stacionirane vojnike i u Letoniji i u Bugarskoj, i na taj način dodatno pokazujemo naše kredibilno članstvo u okviru NATO-a. Trenutno postoje brojni izazovi u svijetu i u proteklih par godina, geopolitička situacija se poprilično zakomplikovala. Iz ove perspektive, čini mi se da se vidi koliko je dobro članstvo Crne Gore u okviru NATO-a, u okviru kolektivnog mehanizma bezbjednosti i odbrane“, kazao je Milatović.

Predsjednik je podsjetio da je više od godinu dana apelovao na Vladu da i djelima, ne samo riječima i floskulama, pokaže jednu odgovornost kada je u pitanju imenovanje ambasadora Crne Gore pri NATO-u.

„Nažalost, to nije urađeno. Ono što mislim da treba što hitnije uraditi jeste upravo pristupiti toj situaciji na način koji sam predložio, da se prosto vidi koji je to karijerni diplomata iz Ministarstva vanjskih poslova najbolje rješenje za našeg ambasadora u NATO-u. Mislim da je to jedna razumna stvar oko koje svi politički subjekti treba da se slože, da bismo na taj način dokazali demokratsku zrelost i odgovornost i to će upravo biti stav koji ću prenijeti Vladi po povratku u zemlju“, zaključio je predsjednik Milatović.

Na kraju, Milatović je pozvao Rutea da učini zvaničnu posjetu Crnoj Gori, što bi bila potvrda naše posvećnosti daljem jačanju kredibilnosti Crne Gore kao NATO članice.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Krstović: Mišljenje Evropskog saveza ima ograničenu političku težinu

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:48

Šef odborničkog kluba Pokreta za Podgoricu Miloš Krstović reagovao je povodom izjave jednog od lidera Evropskog saveza Vatroslava Belana da predsjednik Crne Gore Jakov Milatović predloži izmjene Ustava i zabrani krivično gonjenje učesnika litija, Srba i pripadnika SPC, i kazao da mišljenje Evropskog saveza ima ograničenu političku težinu.

Tramp: Nema mira ako Iran ima nuklearno oružje, o napadu na Teheran ću odlučiti za 10 dana

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:16

Američki predsjednik Donald Trump govorio je kao domaćin prvog sastanka Odbora za mir prilikom čega je govorio o prilikama na Bliskom istoku ističući da je bombardovanje Irana i dalje aktivna opcija o kojoj će odlučiti.

Borovinić Bojović: Ko se rukovodi interesom građana ne smatra da su izbori potrebni

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:36

Inicijativa za skraćenje mandata Skupštini Glavnog grada, naći će se na dnevnom redu sjednice, redovne ili vandredne – zavisi od dogovora sa šefovima odborničkih klubova, saopštila je za RTV Podgorica predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović. Za gradonačelnika Sašu Mujovića 2027. biće godina u kojoj će građani odlučiti – opipljivi rezultati ili politički pamfleti.

Zirojević: Milatović poziva na nezabilježeni presedan, u najavi grubo miješanje u rad pravosuđa

Četvrtak, 19.02.2026 | 18:26

Predsjednik države Jakov Milatović pozvao je danas, prema riječima poslanika Evropskog saveza Nikole Zirojevića, na gotovo nezabilježeni presedan povodom slučaja bivše ministarke Vesne Bratić kojoj je odlukom suda određen pritvor u trajanju od 30 dana.

Gorčević: Najmanje 40 odsto članova Vlade biće žene

Četvrtak, 19.02.2026 | 16:48

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je da novi Zakon o Vladi donosi važnu promjenu, prema kojoj će najmanje 40 odsto članova Vlade biti žene.

Jovanović: Donacija od 1.000 eura vraćena odmah

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:31

Novčana sredstva nijesu zadržana, niti korišćena u bilo koju svrhu, već su u cjelosti i bez odlaganja vraćena uplatiocu odmah po uočavanju da postoje zakonska ograničenja za prihvatanje takve uplate, tvrdi Jovanović.

NATO se povlači sa Kosova? Stručnjaci upozoravaju na posljedice!

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:14

jedinjene Američke Države pod Donaldom Trampom vrše pritisak na NATO da smanji mnoge svoje strane aktivnosti, uključujući i misiju KFOR na Kosovu, ali i misije Alijanse u Iraku, objavio je POLITICO.  

"Pandora papiri" i nakon više od četiri godine u fazi izviđaja

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:49

Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) saopštili su Portalu RTCG da su se interesovali u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) za predmet "Pandora papiri" koji je, kako su im rekli iz tužilaštva, i nakon više od četiri godine u fazi izviđaja.

SDT vratilo spise za Medovinu

Četvrtak, 19.02.2026 | 09:24

Specijalno državno tužilaštvo vratilo je Osnovnom sudu na Cetinju spise predmeta protiv bivše načelnice Filijale MUP-a Olivere Krivokapić, koja se tereti za nesavjestan rad u službi jer nije pokrenula postupak za oduzimanje oružja sada pokojnom Vuku Boriloviću, koji je 2023. godine počinio masovno ubistvo na Cetinju.

Zukerberg pred sudom: Da li je Instagram dizajniran da izaziva zavisnost kod djece i mladih?

Četvrtak, 19.02.2026 | 17:21

Izvršni direktor kompanije Meta Mark Zukerberg izjavio je pred porotom tokom prvog svjedočenja o sigurnosti djece da ova kompanija nije dizajnirala Instagram kako bi izazvao zavisnost kod mladih korisnika, odbacujući tvrdnje da ova popularna platforma šteti djeci.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:52

U petak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak praćen grmljavinom. 

Krstović: Mišljenje Evropskog saveza ima ograničenu političku težinu

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:48

Šef odborničkog kluba Pokreta za Podgoricu Miloš Krstović reagovao je povodom izjave jednog od lidera Evropskog saveza Vatroslava Belana da predsjednik Crne Gore Jakov Milatović predloži izmjene Ustava i zabrani krivično gonjenje učesnika litija, Srba i pripadnika SPC, i kazao da mišljenje Evropskog saveza ima ograničenu političku težinu.

Bivši princ Endrju pušten iz pritvora, ali je pod istragom

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:39

Bivši engleski princ Endrju Mauntbaten-Vindzor pušten je iz pritvora, nakon što je ranije danas uhapšen zbog sumnje da se nedolično ponašao na javnoj funkciji.

Tramp: Nema mira ako Iran ima nuklearno oružje, o napadu na Teheran ću odlučiti za 10 dana

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:16

Američki predsjednik Donald Trump govorio je kao domaćin prvog sastanka Odbora za mir prilikom čega je govorio o prilikama na Bliskom istoku ističući da je bombardovanje Irana i dalje aktivna opcija o kojoj će odlučiti.

Komnenić: Lik RTCG-a grešno začet u saradnji političkih pokrovitelja bezbjednosnog sektora i botova sa Javnog servisa

Četvrtak, 19.02.2026 | 21:08

"I dok god bot bleji, naručioci ovog novog spin poduhvata i njihove kolege u Vladi aktivno žmure pred činjenicom da je sud po treći put presudio da je direktor Javnog servisa nezakonito imenovan na tu funkciju.... Jedan bot definitivno postoji - to je Vladin bot koji se predstavlja kao direktor RTCG"

Užas u Italiji: Pronađeno obezglavljeno i raskomadano žensko tijelo

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:31

Policija na periferiji Firence pronašla je obezglavljeni leš ženske osobe.

Lester se žalio na odluku o oduzimanju šest bodova

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:24

Bivši šampion Premijer lige Lester žalio se na odluku Engleske fudbalske federacije da im se oduzme šest bodova zbog kršenja finansijskih pravila, prenijeli su danas britanski mediji.

Gejts se zbog slučaja Epstin povukao sa samita o vještačkoj inteligenciji u Indiji

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:19

Milijarder i suosnivač kompanije Microsoft, Bill Gates, neće učestvovati na Samitu o uticaju vještačke inteligencije u glavnom gradu Indija, saopštila je njegova fondacija.

Ukrajincu zadržavanje do 72 sata zbog udesa sa vozilom iz pratnje Spajića

Četvrtak, 19.02.2026 | 20:08

Sumnjiči se za teško krivično djelo protiv bezbjednosti javnog saobraćaja

Ugostitelji će morati da pomjere bašte lokala najmanje dva metra od stambene zgrade

Četvrtak, 19.02.2026 | 19:56

Stotine ugostitelja u Podgorici moraće da pomjere bašte svojih lokala najmanje dva metra od stambenih zgrada i prilagode se novim urbanističko-tehničkim uslovima. Od avgusta se može očekivati i kažnjavanje onih koji ne budu poštovali propise, poručuje za Televiziju Podgorica direktor Uprave za inspekcijske poslove Branko Kovačević.