Subota, 07.12.2024 | 14:21
IZVOR: n1.hrvatska.hr/danas.rs

Ovo je najveći "GUTAČ" GORIVA u automobilu

 Uz nekoliko trikova možete da uštedite mnogo goriva.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Nepotrebni teret i prtljag u vozilu povećavaju potrošnju goriva automobila. Prema ADAC-u, pravilo je: Za svakih 100 kilograma nepotrebnog tereta možete očekivati do 0,3 litre više goriva na 100 kilometara, prenosi Fenix magazin.

„Usput, rezervni točak pune veličine u prtljažniku može težiti oko 20 kilograma. Ako želite trajno da uštedite na težini, možete razmisliti o setu gume s zaptivačem i kompresorom“, savjetuje Matijas Brug iz časopisa Auto Bild.

ADAC naziva krovnu kutiju jednim od najvećih gutača dodatnog goriva. Već pri 80 km/h potrošnja raste za oko 11 odsto. Pri 130 km/h može biti i do 2 litre na 100 kilometara više, računa klub na svojim stranicama. Ako vam nakon putovanja više ne treba krovna kutija, bolje je da je uklonite što je prije moguće.

Snijeg i led na automobilu utiču na aerodinamiku, povećavaju težinu i stoga mogu značiti povećanu potrošnju. Zato biste trebalo potpuno očistiti snijeg i led s automobila prije polaska na put. To takođe poboljšava vidljivost i osigurava veću sigurnost.

Uostalom, drugi učesnici u saobraćaju ne bi trebalo da budu ugroženi ledom i snijegom ako padnu sa vozila, prenosi n1.info.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Skuplje gorivo na pumpama u Srbiji - Litar eurodizela 1.91 eur

Subota, 25.07.2026 | 09:12

U Srbiji će cijena eurodizela u narednih sedam dana koštati 224 dinara za litar, a benzina 200, što je poskupljenje za dva dinara u odnosu na prošlu nedjelju, piše RTS.

Adžović: Sporazum značajan iskorak u daljem razvoju snažnih prijateljskih i savezničkih između CG i SAD

Petak, 24.07.2026 | 20:18

Ministarka javnih radova Majda Adžović i pomoćnik državnog sekretara SAD za ekonomska, energetska i poslovna pitanja Caleb Orr potpisali su u Vašingtonu Međudržavni sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o saradnji u implementaciji strateških projekata.

Adžović - Potpisan sporazum o saradnji sa SAD, strateško partnerstvo dobija novu razvojnu dimenziju

Petak, 24.07.2026 | 19:42

Ministarka javnih radova Majda Adžović i pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za ekonomska, energetska i poslovna pitanja Kejleb Or potpisali su u Vašingtonu Međudržavni sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o saradnji u implementaciji strateških projekata.

Susret premijera: Babiš ugostio Spajića u Pragu, poruka jasna – Crna Gora kao 28. članica jača EU

Petak, 24.07.2026 | 16:40

Ulazak Crne Gore ojačaće Evropsku uniju i donijeti benefite za obije strane, poruka je sa sastanka predsjednika Vlade Češke Andreja Babiša i crnogorskog premijera Milojka Spajića.

Vlada produžava bezvizni režim za Rusiju i Bjelorusiju, uvodi ograničenja za nova izuzeća

Petak, 24.07.2026 | 15:30

Vlada Crne Gore pripremila je izmjene i dopune Uredbe o viznom režimu kojima se važenje pojedinih bezviznih režima produžava do 31. oktobra 2026. godine, dok se uvodi zabrana da se nakon tog datuma, kao i od 1. oktobra 2026. godine kada je riječ o sezonskim izuzećima, oslobađanje od obaveze pribavljanja viza uređuje posebnim aktima Vlade.

Ivanović i Šahavdinov: Crna Gora i Uzbekistan posvećeni jačanju političke i ekonomske saradnje

Petak, 24.07.2026 | 15:03

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa nerezidentnim ambasadorom Republike Uzbekistan u Crnoj Gori, sa sjedištem u Budimpešti, Ojbekom Šahavdinovim, a sagovornici su ocijenili da postoji značajan prostor za unapređenje bilateralne saradnje u više oblasti od zajedničkog interesa.

Sunce i prijatne temperature obilježiće SUBOTU

Petak, 24.07.2026 | 15:37

U subotu nas očekuje pretežno sunčano uz slab, tek ponegdje umjeren, lokalni razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima tokom poslijepodneva.

"Srećan rođendan, ljubavi": Beni Blanko pokazao kako je iznenadio Selenu Gomez

Petak, 24.07.2026 | 15:23

Muzički producent Beni Blanko podijelio je sa pratiocima intimne trenutke sa proslave 34. rođendana supruge Selene Gomez, otkrivši kako su poseban dan obilježili romantičnim kulinarskim iskustvom u Italiji.

Mujović razgovarao sa predstavnicima Mense Crne Gore uoči velikog evropskog okupljanja u Podgorici

Petak, 24.07.2026 | 14:53

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović razgovarao je danas sa predstavnicima Mense Crne Gore povodom predstojećeg Evropskog godišnjeg okupljanja članova Mense, jednog od najznačajnijih međunarodnih događaja koje će Podgorica ugostiti ovog ljeta.

Sporazum sa SAD: Prioriteti Jadransko-jonski koridor, energetika, Luka Bar i bezbjednosna infrastruktura

Petak, 24.07.2026 | 14:46

Jadransko-jonski koridor sa gasovodom i optičkom mrežom, razvoj energetike i kritičnih minerala, modernizacija Luke Bar, izgradnja velikih data centara, kao i uvođenje sistema za skeniranje tereta na svim graničnim prelazima i u Luci Bar, ključni su projekti koje su Crna Gora i Sjedinjene Američke Države definisale usaglašenim tekstom Sporazuma o saradnji u implementaciji strateških projekata.