Ponedjeljak, 09.12.2024 | 17:59
IZVOR: kolektiv.me

Milatović - Fajon: Slovenija VAŽAN PARTNER Crnoj Gori na evropskom putu

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je ministarku vanjskih i evropskih poslova Republike Slovenije Tanju Fajon.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore 

On je kazao da odlične odnose dvije države karakteriše istorijska bliskost i iskreno prijateljstvo, te politički dijalog na najvišem nivou.

“Slovenija je važan partner i prijatelj Crne Gore na našem evropskom putu. Zahvalni smo na kontinuiranoj političkoj i ekspertskoj podršci. Očekujem da ćemo do kraja ove godine zatvoriti 4 pregovaračka poglavlja i ubrzati pristupni proces sa ciljem da do 2028. postanemo država članica, u čemu, siguran sam, pomoć Slovenije neće izostati”, poručio je Milatović.

On je kazao da dodatno ohrabrenje u smislu intenziviranja pristupnih pregovora predstavlja činjenica da je nova evropska komesarka za proširenje, Marta Kos, upravo iz Slovenije. Tokom nedavnog susreta u Briselu, svega par dana nakon zvaničnog stupanja na dužnost, komesarka Kos je predsjedniku Milatoviću prenijela bezrezervnu podršku Crnoj Gori na njenom evropskom putu.

Predsjednik Milatović je posebno zahvalio na podršci koju je Slovenija, zajedno sa Francuskom, dala našoj zemlji za otvaranje regionalnog Centra za sajber kapacitete Zapadnog Balkana (WB3C) u Podgorici.

“Suprostavljanje savremenim bezbjednosnim izazovima jedan je od prioriteta Crne Gore kao članice NATO-a i buduće članice Evropske unije. Hibridne prijetnje pokazale su se kao poseban izazov naglašavajući potrebu jačanja nacionalne otpornosti, posebno u oblasti sajber sigurnosti. Rad Centra u Podgorici, u tom kontekstu igra veoma važnu ulogu u jačanju naših i regionalnih kapaciteta u toj oblasti”, saopštio je predsjednik Milatović.

On je takođe pozdravio potpisivanje  Programa razvojne saradnje između dvije države za period 2024-2025, kojim je planirano da slovenačka strana opredijeli podršku projektima u vrijednosti preko 2 miliona eura.

Teme razgovora bile su predstojeća Međuvladina konferencija, Plan rasta za Zapadni Balkan i bilateralni odnosi dvije države i načini za njihovo dodatno jačanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

URA: Vlada odmara dok država gori

Utorak, 12.08.2025 | 10:19

Saopšteno iz GP URA.

Spajić danas sa Štokerom u Podgorici

Utorak, 12.08.2025 | 08:08

Premijer Milojko Spajić sastaće se danas sa austrijskim kancelarom Kristijanom Štokerom, koji boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.

Klub odbornika DPS Podgorice: Umjesto što prima Vučićevu MILOSTINJU, Vlada hitno da uputi ZAHTJEV za pomoć NATO-a u gašenju požara

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 20:27

Uprkos tome što se država guši u dimu, usljed požara koji bjesne na više lokacija, Vlada Crne Gore na čelu sa Milojkom Spajićem još uvijek nije uputila zahtjev za pomoć NATO-a, saopštio je Klub odbornika DPS Podgorice.

Tri godine BEZ ODGOVORA: Cetinjani POZIVAJU GRAĐANE da zapale svijeće za žrtve iz Medovine

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 19:09

Cetinjani koji na Kruševom ždrijelu mjesecima blokiraju saobraćaj zahtijevajući odgovornost nadležnih za dvije tragedije u kojima je stradalo njihovih 23 sugrađana pozvali su građane Crne Gore da sjutra na treću godišnjicu od kada je u Medovini ubijeno deset osoba, dođu ispred Lovćenske Vile kako bi zajedno otišli u to naselje i zapalili za njih svijeće.

DPS Herceg Novi: SRAMOTNO je i skandalozno veličanje lika i djela Pavla Đurišića

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 18:37

Sramotno je i skandalozno veličanje lika i djela četničkog koljača Pavla Đurišića na humanitarnom koncertu u organizaciji Fondacije navijača Crvene Zvezde iz Crne Gore uz podršku Mitropolije crnogorsko-primorske, saopšteno je iz Opštinskiog odbora DPS Herceg Novi.

Šćekić ČESTITAO Međunarodni dan mladih: "Vaša energija je NAJVRIJEDNIJI resurs naše zemlje“

Utorak, 12.08.2025 | 10:56

Povodom 12. avgusta – Međunarodnog dana mladih, ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić uputio je čestitku svim mladima u Crnoj Gori, ističući njihovu ključnu ulogu u razvoju društva.

ZAPALILO se vozilo u pokretu u mjestu Brajići, nema POVRIJEĐENIH

Utorak, 12.08.2025 | 10:27

Nema povrijeđenih u požaru koji je buknuo na automobilu u pokretu, na magistralnom putu Cetinje - Budva, u mjestu Brajići.

URA: Vlada odmara dok država gori

Utorak, 12.08.2025 | 10:19

Saopšteno iz GP URA.

Vojska CG angažovana na GAŠENJU POŽARA u Piperima

Utorak, 12.08.2025 | 10:14

Preko 100 pripadnika Vojske Crne Gore, sa specijalizovanim vozilima i opremom, bilo je tokom čitave prethodne noći angažovano na gašenju požara na području Pipera, gdje je vatra prijetila da zahvati šire područje i dodatno ugrozi domaćinstva, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Znate li zašto u hotelima ponekad NEMA SOBE BROJ 420?

Utorak, 12.08.2025 | 09:58

Ako ste se ikada pitali zašto u nekim hotelima ne možete pronaći sobu s brojem 420, razlog nije praznovjerje, ukletost ili loša sreća

UDES na putu Bar-Ulcinj, POVRIJEĐEN motociklista

Utorak, 12.08.2025 | 09:40

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u 7.05 sati, na magistralnom putu Bar – Ulcinj, povrijeđen je motociklista.

I pljevaljski vatrogasci GASIĆE POŽARE u Podgorici

Utorak, 12.08.2025 | 09:27

Pet pljevaljskih vatrogasaca jutros je krenulo sa dva vatrogasna vozila put Podgorice kako bi pomogli svojim kolegama koji se bore sa vatrenim stihijama.

Đerekarac: Sigurno je da još samo Slovenija šalje helikoptere kao pomoć u GAŠENJE POŽARA

Utorak, 12.08.2025 | 09:07

Načelnik Komandno-operativnog centra Vojske Crne Gore, pukovnik Hajrudin Đerekarac kazao je da je za sada jedino sigurno da će pomoć u gašenju požara u vidu helikoptera poslati Slovenija.

Bešović: POŽARI širom Crne Gore i jutros se GASE iz vazduha, čeka se KANADER iz Hrvatske i odgovor iz NATO-a

Utorak, 12.08.2025 | 08:46

Vazduhoplovi Vojske, Ministarstva unutrašnjih poslova i helikopter koji je kao pomoć stigao iz Srbije već gase požare iz vazduha.

Tripković: Požari i DALJE AKTIVNI u nikšićkoj opštini, najkritičnije na Vučju i Dugi

Utorak, 12.08.2025 | 08:40

Gordan Tripković, komandir smjene u Vatrogasno-spasilačkoj jedinici Nikšić, rekao je u Jutarnjem programu RTCG da je širom nikšićke opštine aktivno nekoliko požara, te da je najkritičnije na Vučju i Dugi.