Utorak, 10.12.2024 | 11:53
IZVOR: dan.online

Marković Vukšiću: Očekujem da shvatite da je INTERES DRŽAVE iznad bilo čijeg ličnog ili političkog obračuna

Savjetnik predsjednika Crne Gore za bezbjednost i odbranu Dejan Vukšić, pokazuje rijetku dosljednost u pokušajima da opravda nesmotrene poteze svog šefa, predsjednika Jakova Milatovića, kroz zamjenu teza i iskrivljavanje pravnih činjenica, kazao je državni sekretar u Ministarstvu odbrane Marko Marković.




Foto: Facebook screenshot/Ministarstvo odbrane Crne Gore

"Njegova interpretacija opšte nadležnosti Savjeta za odbranu i bezbjednost, kao univerzalnog alata za političku promociju predsjednika države je, u najmanju ruku, zabrinjavajuća",  kazao je Marković.

On je kazao da zakoni Crne Gore nisu prostor za improvizaciju, a pogotovo ne za političku manipulaciju.

Podsjetio je na nekoliko ključnih činjenica:

"Prvo, Ustavne norme razrađuju se zakonima – U konkretnom slučaju, Zakon o Vojsci Crne Gore jasno i nedvosmisleno definiše nadležnosti svih aktera, uključujući ministra odbrane, načelnika Generalštaba i Savjeta za odbranu i bezbjednost. Opšta nadležnost Savjeta ne može da poništi zakonski okvir i hijerarhiju.

Drugo, svako ovlašćenje je ograničeno Ustavom i zakonima – Član 11 Ustava Crne Gore jasno propisuje da sva tijela i funkcije u državi moraju djelovati u skladu sa zakonima. Dakle, Savjet ne može donositi odluke koje zadiru u zakonske nadležnosti ministra odbrane ili načelnika Generalštaba.

Gospodine Vukšiću, Vi ste pravnik, pa Vam valjda nije teško da to razumijete. Član 38 Zakona o Vojsci detaljno propisuje nadležnosti ministra odbrane, a svi stavovi pomenutog člana zakona  čine nadležnosti ministra i to - obezbjeđuje izvršavanje odluka o komandovanju Vojskom; donosi odluke o upotrebi Vojske u drugim aktivnostima u zemlji; odlučuje o prijemu u službu, prestanku službe i o drugim pravima i obavezama lica u službi u Vojsci, u vezi sa službom u Vojsci;  određuje vršioce dužnosti za formacijska mjesta oficira, odnosno podoficira postavljenog na formacijskom mjestu u Ministarstvu, državnom organu, privrednom društvu ili pravnom licu i drugo.

"Takođe, član 40 Zakona precizno propisuje da je načelnik Generalštaba odgovoran ministru odbrane, a ne Savjetu za odbranu i bezbjednost. Generalštab, prema članu 39, funkcioniše kao združeni štab unutar Ministarstva odbrane. Ove činjenice nisu stvar tumačenja – one su propisane zakonom", naveo je Marković.

Vaša selektivna primjena zakona podjednako je zabrinjavajuća kao i Vaša upornost da branite neodbranjivo, poručio je Vukšiću.

"Zakoni nisu švedski sto sa kojeg uzimate samo ono što Vam odgovara, a zanemarujete sve ostalo. Vaša kontradiktorna interpretacija ne može promijeniti pravni okvir, ali može nanijeti štetu vjerodostojnosti institucije koju predstavljate", dodao je.

 Dodaje da suštinsko pitanje nije pravne prirode.

"Ključno je zašto se Vi i predsjednik Milatović konstantno stavljate u odbranu kadrova bivšeg režima, poznatih po zloupotrebama u Vojsci Crne Gore i Ministarstvu odbrane. Zar su Vam interesne grupe bivšeg režima važnije od građana Crne Gore, koji su decenijama trpjeli represiju, otpuštanja, nezakonite progone, prisluškivanja i druge oblike zloupotreba moći, pogotovu u Ministarstvu odbrane.Građani Crne Gore imaju pravo da znaju – zašto opstruirate  reforme u sektoru odbrane. Vaša politika sitnih manipulacija ne doprinosi ni stabilnosti Vojske ni sigurnosti države. Reforma sistema odbrane je prijeko potrebna i neće je zaustaviti ni Vaša retorika, ni Vaše političke igrice. Ministar odbrane vodi resor u skladu sa zakonima, i to će nastaviti da radi – sa ili bez Vaše podrške. Vrijeme je da svi shvatimo da je interes države iznad bilo čijeg ličnog ili političkog obračuna. Očekujem da to konačno shvatite i Vi, gospodine Vukšiću";  poručio je Marković u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Erdogan odbacuje izraelske provokacije i poručuje: Ne povlačimo se ni na jednom frontu

Četvrtak, 25.12.2025 | 21:11

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan govorio je o Gazi, Izraelu i regionalnim pomorskim sporovima, odbacujući poteze Izraela i izjave premijera Benjamina Netanjahua.

Tramp: Srećan Božić svima, uključujući i "radikalni lijevi ološ"

Četvrtak, 25.12.2025 | 21:01

Američki predsjednik Donald Tramp poželio je na svojoj društvenoj mreži sretan Božić svima, „uključujući i radikalni lijevi ološ“, misleći na svoje demokratske protivnike, koje redovno optužuje da su uzrok svih zala.

Božović: Crna Gora spremna da zaokruži tehnički dio pregovora za EU

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:26

Ministar pravde Bojan Božović istakao je u emisiji "Argumenti" na TVCG 1 da Crna Gora mora iskoristiti trenutni istorijski momenat i završiti tehnički dio pregovora za članstvo u Evropskoj uniji.

Klub odbornika DPS-SD-Građani: Zbog odluke Bakića da odbije amandmane opozicije, ispaštaju kolašinska djeca i penzioneri

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:18

Odbornički klub DPS-SD-Građani podnio je devetnaest amandmana na Predlog budžeta Opštine Kolašin za 2026. godinu i jedan amandman na Predlog odluke o stipendiranju studenata, i saopštio da zbog odluke predsjednika Opštine Kolašin Petka Bakića da odbije amandmane opozicije, ispaštaju kolašinska djeca i penzioneri.

Popović: Dok Vlada obustavlja priznavanje diploma stečenih na Megatrendu, brojni Megatrendovci sjede u parlamentarnoj većini

Četvrtak, 25.12.2025 | 17:28

Nesporno je da je odluka Vlade Crne Gore da obustavi priznavanje diploma stečenih na Univerzitetu Megatrend u svrhu zapošljavanja radi zaštite javnog interesa opravdana. Isto tako, nesporno je i da brojni Megatrendovci sjede u parlamentarnoj većini, saopštila je portparolka DPS-a Sonja Popović.

Pjesma „Ljube“ kao oda ljubavi: Sergej Ćetković u najintimnijoj posveti porodici (VIDEO)

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:24

Jedan od najcjenjenijih regionalnih kantautora, Sergej Ćetković, objavio je novu pjesmu pod nazivom „Ljube“, kojom nastavlja da njeguje prepoznatljiv muzički izraz – emotivan, iskren i duboko ličan.

Klub poslanika DPS-a: Simović u zatvoru zbog 5.000 eura, a Bratić na slobodi uprkos šteti od pola miliona

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:33

Sinoćnja odluka Višeg suda, da Milutinu Simoviću bude određen pritvor do 30 dana, nastavak je brutalnog obračuna pravosuđa sa nekadašnjim državnim funkcionerima, koji ima za cilj da po svaku cijenu kriminalizuje prethodnu vlast i lično se sveti njenim najistaknutijim predstavnicima.

Istraživanje tajni Rima: Fascinantna istorija se krije ispod "Vječnog grada"

Srijeda, 24.12.2025 | 21:50

Za svaku priču o fenomenima iz istorije čovječanstva, Rim je nezaobilazna stanica na kojoj se nemoguće zadržati tek nekoliko trenutaka.

Brajović: MCP ne smije biti utočište za zlostavljače, hitno sprovesti nepristrasnu i temeljnu istragu

Četvrtak, 25.12.2025 | 14:51

Srpska pravoslavna crkva ne smije niti može biti utočište za zlostavljače, saopštila je predsjednica Foruma žena SDP Podgorica i predstavnica Evropskog saveza Danijela Brajović.

MCP: Da li je ovo aparthejd?

Četvrtak, 25.12.2025 | 16:02

Antisrpska i anticrkvena kampanja koja se posljednjih dana vodi u dijelu cetinjskog javnog prostora, povodom angažovanja crkvenih volontera u Državnom arhivu Crne Gore, prerasta u otvorene i opasne oblike diskriminacije, upozoravaju iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

Uljarević: Milatović olako pokrenuo pitanje referenduma o otvorenim listama

Četvrtak, 25.12.2025 | 21:37

Direktorica Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević ocijenila je da je realnije očekivati postepene promjene izbornog sistema, kroz kombinovani model izbornih lista, nego brzo uvođenje potpuno otvorenih lista putem referenduma.

Erdogan odbacuje izraelske provokacije i poručuje: Ne povlačimo se ni na jednom frontu

Četvrtak, 25.12.2025 | 21:11

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan govorio je o Gazi, Izraelu i regionalnim pomorskim sporovima, odbacujući poteze Izraela i izjave premijera Benjamina Netanjahua.

Države koje zvanično nemaju glavne gradove - jedna od njih je u Evropi

Četvrtak, 25.12.2025 | 21:08

Većina ljudi podrazumijeva da svaka država mora da ima glavni grad. Međutim, u svijetu postoje samo dvije države koje zvanično uopšte nemaju prijestonicu.

Tramp: Srećan Božić svima, uključujući i "radikalni lijevi ološ"

Četvrtak, 25.12.2025 | 21:01

Američki predsjednik Donald Tramp poželio je na svojoj društvenoj mreži sretan Božić svima, „uključujući i radikalni lijevi ološ“, misleći na svoje demokratske protivnike, koje redovno optužuje da su uzrok svih zala.

Šćepanović: Zakon nema kompromis sa kriminalom, bez integriteta nema povjerenja

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:33

V.d. direktor Uprave policije Lazar Šćepanović reagovao je na tekst Akcije za ljudska prava HRA ističući da predloženi amandmani na Zakon o unutrašnjim poslovima nijesu „politički veting“, već mehanizam zaštite integriteta policijske profesije, zasnovan na praksi razvijenih demokratija, kojim se bez kompromisa onemogućava infiltracija organizovanog kriminala, uz jasno propisane procedure, pravo na žalbu i zaštitu javnog interesa.

Božović: Crna Gora spremna da zaokruži tehnički dio pregovora za EU

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:26

Ministar pravde Bojan Božović istakao je u emisiji "Argumenti" na TVCG 1 da Crna Gora mora iskoristiti trenutni istorijski momenat i završiti tehnički dio pregovora za članstvo u Evropskoj uniji.

Reno nakon 48 godina napušta F1

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:20

Čuveni francuski proizvođač Reno odlučio je da napusti Formule 1 nakon 48 godina.

Klub odbornika DPS-SD-Građani: Zbog odluke Bakića da odbije amandmane opozicije, ispaštaju kolašinska djeca i penzioneri

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:18

Odbornički klub DPS-SD-Građani podnio je devetnaest amandmana na Predlog budžeta Opštine Kolašin za 2026. godinu i jedan amandman na Predlog odluke o stipendiranju studenata, i saopštio da zbog odluke predsjednika Opštine Kolašin Petka Bakića da odbije amandmane opozicije, ispaštaju kolašinska djeca i penzioneri.

Tekvondo savez: Berišaj i Bećović najbolji u 2025. godini

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:11

Andrea Berišaj i Zinedin Bećović, članovi podgoričkog kluba S3, proglašeni su za najbolje seniore u 2025. godini u borbama, a Milena Šćepanović iz Akademca i Amel Nuti iz Ulcinja u formama, u tradicionalnom izboru Tekvondo saveza.

Predsjednica Skupštine opštine Nikšić uručila poklone mališanima iz OŠ „Radoje Čizmović“

Četvrtak, 25.12.2025 | 20:04

Predsjednica Skupštine opštine Nikšić, Milica Lalatović Žižić, upriličila je prijem za učenike mlađih razreda OŠ „Radoje Čizmović“.