Utorak, 10.12.2024 | 15:06
IZVOR: vijesti.me

Ombudsman: ISPITAĆEMO navode o uznemiravanju učenica, utvrditi jesu li sve ustanove POSTUPILE u skladu sa ovlašćenjima

Ističu da su ovih dana nerijetki slučajevi komentara iz ugla predrasuda, stigmi, seksizma i diskriminacije zasnovane na polu i drugim ličnim karakteristikama.




Gimnazija "Slobodan Škerović"; Foto: Arhiva/Kolektiv.me 

Institucija Zaštitnika ljudskih prava ispitaće navode o slučajevima seksualnog uznemiravanja učenica podgoričke Gimnazije, koji su s pravom uznemirili javnost, kako bi se utvrdilo da li je svaki nadležni organ/ustanova postupao u skladu sa ovlašćenjima i važećim propisima.

"Uz poštovanje pretpostavke nevinosti, do sprovođenja svih pokrenutih postupaka i procedura, apelujemo na sve odgovorne donosioce odluka da na adekvatan način tretiramo svaki slučaj. Imajući u vidu osjetljivost same teme, a i činjenicu da se radi o djeci i/ili mladim osobama, svi koji radimo sa djecom ili za djecu moramo sa dužnom pažnjom i senzibilitetom pristupiti svakom navodu, svakoj prijavi, kako ih ne bismo iznevjerili i kako bi opravdali njihovo i stekli povjerenje svake druge potencijalne žrtve", piše u saopštenju.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) nadležnom tužilaštvu uputilo je spise i prepiske iz dva slučaja u kojima će se utvrđivati da li su profesori podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović" uznemiravali učenice.

"Momenat je kada će se možda i druge žrtve sličnih postupanja (ne samo u obrazovnom sistemu, već i u drugim sferama), ohrabriti da progovore o svojim traumama, da prijave i potraže pomoć. Upitno je da li će se to desiti ukoliko nastavimo da ih dodatno šikaniramo, a posebno u manjim mjestima gdje se status žrtve dodatno komplikuje".

Objašnavaju da je očigledno da našem društvu treba još podizanja svijesti o ovim temama i više kvalitetnog preventivnog djelovanja...

"... ali je dobro što imamo hrabre i odvažne mlade ljude čiji primjer može da pokrene pozitivan lanac promjena, međutim primarna odgvornost za unaprjeđenje stanja svakako je na nadležnim institucijama, ustanovama i organima, koji bi trebalo da pojačaju preventivno djelovanje u ovoj oblasti".

Iz institucije Zaštitnika podsjećaju da su izradili Izvještaj o seksualnom iskorišćavanju djece u Crnoj Gori još 2011.godine, nakon toga Zloupotreba djece putem interneta, koji se takođe odnosio na ovu problematiku.

"Pa je zbog utiska da se stanje nije promijenilo i da su preporuke od tada i dalje aktuelne, 2019. godine sproveo projekat promocije Lancerot konvencije Savjeta Evrope o zaštiti djece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavaljanja. Tada je izrađena brošura. Ne smije niko da te dira“, i sa učenicama/ima osnovnih i srednjih škola sprovedeno je na desetine radionica, a ova tema i nakon toga je bila i nastaviće da bude dio aktivnosti nadležnog sektora tokom posjeta vaspitno-obrazovnim ustanovama", naveli su iz kancelarije Ombudsmana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Danas ZASJEDA Koordinacioni tim za zaštitu i spašavanja

Utorak, 12.08.2025 | 11:08

Sjednica Koordinacionog tima za zaštitu i spašavanje, kojim rukovodi predsjednik Vlade Milojko Spajić, biće održana danas u zgradi Vlade sa početkom u 14 sati, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Vlade Crne Gore.

Šćekić ČESTITAO Međunarodni dan mladih: "Vaša energija je NAJVRIJEDNIJI resurs naše zemlje“

Utorak, 12.08.2025 | 10:56

Povodom 12. avgusta – Međunarodnog dana mladih, ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić uputio je čestitku svim mladima u Crnoj Gori, ističući njihovu ključnu ulogu u razvoju društva.

ZAPALILO se vozilo u pokretu u mjestu Brajići, nema POVRIJEĐENIH

Utorak, 12.08.2025 | 10:27

Nema povrijeđenih u požaru koji je buknuo na automobilu u pokretu, na magistralnom putu Cetinje - Budva, u mjestu Brajići.

MUP: Hitno AKTIVIRANI mehanizmi SARADNJE sa Evropskom unijom, NATO savezom i državama regiona

Utorak, 12.08.2025 | 10:19

Tokom jučerašnjeg dana širom Crne Gore bio je aktivan veći broj požara. Ministarstvo unutrašnjih poslova je odmah po izbijanju požara na više lokacija angažovalo sve raspoložive kapacitete i preduzelo sve neophodne mjere.

Vojska CG angažovana na GAŠENJU POŽARA u Piperima

Utorak, 12.08.2025 | 10:14

Preko 100 pripadnika Vojske Crne Gore, sa specijalizovanim vozilima i opremom, bilo je tokom čitave prethodne noći angažovano na gašenju požara na području Pipera, gdje je vatra prijetila da zahvati šire područje i dodatno ugrozi domaćinstva, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Požar u Čanju - Plamen PRIJETI stambenim objektima

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 13:00

Požari na crnogorskom primorju ne jenjavaju. Nakon Buljarice, gori i u Čanju. Barski vatrogasci su na terenu i gase požar koji se nalazi na oko sto metara od kuća.

Sutomore: Pješakinja POVRIJEĐENA u udesu

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 12:34

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Sutomoru, povrijeđena je žena.

Aktiviran zahtjev za POMOĆ od NATO za GAŠENJE POŽARA

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 21:10

Aktiviran je zahtjev za pomoć u gašenju požara na teritoriji Crne Gore preko NATO mehanizama EADRCC centra.

U utorak stiže POMOĆ iz Hrvatske i Slovenije; Najkritičnije tačke trenutno su Kufin, Piperi, Kuči i Kokoti

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 21:57

Ministarstvo unutrašnjih poslova uputilo je poziv za pomoć državama članicama EU Mehanizma civilne zaštite jutros u 11:28 časova, imajući u vidu da je na teritoriji Crne Gore od sinoć i ranih jutarnjih časova aktivan veći broj požara, a mnogi od njih približili su se kućama i prijetili da ugroze imovinu građana.

Ljetnji detoks za um - Ovo je ŠEST mini rituala koje vrijei ZADRŽATI cijelu godinu

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 11:24

Ljeto nas svake godine podsjeti na to koliko malo je zapravo potrebno da se osjećamo bolje; svježi vazduh , sunce, more, dani bez žurbe. No, ono što mnogi zaborave čim stigne jesen i svakodnevni ritam, jest važnost malih rituala koji našem umu i tijelu donose mir i balans. Zato vam donosimo 6 jednostavnih ljetnih rituala koje vrijedi praktikovati cijele godine: za bolji, zdraviji, opušteniji i srećni um.

Danas ZASJEDA Koordinacioni tim za zaštitu i spašavanja

Utorak, 12.08.2025 | 11:08

Sjednica Koordinacionog tima za zaštitu i spašavanje, kojim rukovodi predsjednik Vlade Milojko Spajić, biće održana danas u zgradi Vlade sa početkom u 14 sati, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Vlade Crne Gore.

Šćekić ČESTITAO Međunarodni dan mladih: "Vaša energija je NAJVRIJEDNIJI resurs naše zemlje“

Utorak, 12.08.2025 | 10:56

Povodom 12. avgusta – Međunarodnog dana mladih, ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić uputio je čestitku svim mladima u Crnoj Gori, ističući njihovu ključnu ulogu u razvoju društva.

ZAPALILO se vozilo u pokretu u mjestu Brajići, nema POVRIJEĐENIH

Utorak, 12.08.2025 | 10:27

Nema povrijeđenih u požaru koji je buknuo na automobilu u pokretu, na magistralnom putu Cetinje - Budva, u mjestu Brajići.

URA: Vlada odmara dok država gori

Utorak, 12.08.2025 | 10:19

Saopšteno iz GP URA.

Vojska CG angažovana na GAŠENJU POŽARA u Piperima

Utorak, 12.08.2025 | 10:14

Preko 100 pripadnika Vojske Crne Gore, sa specijalizovanim vozilima i opremom, bilo je tokom čitave prethodne noći angažovano na gašenju požara na području Pipera, gdje je vatra prijetila da zahvati šire područje i dodatno ugrozi domaćinstva, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Znate li zašto u hotelima ponekad NEMA sobe broj 420?

Utorak, 12.08.2025 | 09:58

Ako ste se ikada pitali zašto u nekim hotelima ne možete pronaći sobu s brojem 420, razlog nije praznovjerje, ukletost ili loša sreća.

UDES na putu Bar-Ulcinj, POVRIJEĐEN motociklista

Utorak, 12.08.2025 | 09:40

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u 7.05 sati, na magistralnom putu Bar – Ulcinj, povrijeđen je motociklista.

I pljevaljski vatrogasci GASIĆE POŽARE u Podgorici

Utorak, 12.08.2025 | 09:27

Pet pljevaljskih vatrogasaca jutros je krenulo sa dva vatrogasna vozila put Podgorice, kako bi pomogli svojim kolegama koji se bore sa vatrenim stihijama.

Đerekarac: Sigurno je da još samo Slovenija šalje helikoptere kao pomoć u GAŠENJE POŽARA

Utorak, 12.08.2025 | 09:07

Načelnik Komandno-operativnog centra Vojske Crne Gore, pukovnik Hajrudin Đerekarac kazao je da je za sada jedino sigurno da će pomoć u gašenju požara u vidu helikoptera poslati Slovenija.

Bešović: POŽARI širom Crne Gore i jutros se GASE iz vazduha, čeka se KANADER iz Hrvatske i odgovor iz NATO-a

Utorak, 12.08.2025 | 08:46

Vazduhoplovi Vojske, Ministarstva unutrašnjih poslova i helikopter koji je kao pomoć stigao iz Srbije već gase požare iz vazduha.