Srijeda, 11.12.2024 | 10:46
IZVOR: kolektiv.me

Istraživanje NVO Biciklo.me: Biciklisti i pješaci se NE OSJEĆAJU BEZBJEDNO u Podgorici

Oko tri četvrtine pješaka i vozača bicikla u Podgorici ne osjeća se bezbjedno prilikom prelaska ulice odnosno kretanja biciklom u Glavnom gradu, pokazalo je godišnje istraživanje o percepciji uslova za aktivnu mobilnost koje je u novembru 2024. godine sprovela NVO Biciklo.me.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/MediaBiro

Kako se navodi u saopštenju, kada je u pitanju upotreba bicikla, broj onih koji se ne osjećaju bezbjedno značajno je porastao u odnosu na prethodnih pet godina, kada je taj procenat varirao između 57% i 64%. Ove godine, više od 36% ispitanika izjavilo je da se osjeća veoma nebezbjedno, dok je svega 4,5% izjavilo da se osjeća veoma bezbjedno.

"Ako se ovi podaci uporede sa onima iz 2021. godine, primjetno je da je percepcija bezbjednosti znatno pogoršana. Tada je oko 24% biciklista izjavilo da se osjeća veoma nebezbjedno, dok je bilo nešto više od 10% onih koji se osjećaju veoma bezbjedno vozeći biciklo kroz Podgoricu. Podaci o percepciji uslova za kretanje pješaka prikupljeni su po prvi put ove godine. Najveći broj ispitanika (82%) smatra da je praktičnije kretati se gradom pješke ili biciklom nego automobilom, a takva percepcija je gotovo identična među pješacima i biciklistima. Međutim, čak 88% biciklista i 77% pješaka navodi da ih vozači automobila ne doživljavaju kao ravnopravne učesnike u saobraćaju", naveli su iz NVO Biciklo.me.

Obje grupe ispitanika izražavaju nezadovoljstvo zbog prepreka na pješačkim i biciklističkim površinama, poput parkiranih automobila, lokvi i rupa. Ove prepreke kao problem prepoznaje 90% pješaka i biciklista, a to je do sada najviši procenat među biciklistima od kada se vrši ovo istraživanje.

"Ovaj procenat je sličan prošlogodišnjem, ali značajno viši u odnosu na 2021. godinu, kada je 74,5% ispitanika smatralo da su prepreke prepreke prisutne na stazama u značajnom obimu. Posebno su zanimljivi podaci o tome kako pješaci i biciklisti vide odnos donosilaca odluka prema ovim vidovima transporta. Gotovo 75% pješaka i više od 86% korisnika bicikla smatra da političari i planeri čine sve kako bi prevoz automobilom bio lakši od kretanja pješke ili biciklom. Kada je u pitanju odnos uprave Glavnog grada prema biciklističkom i pješačkom saobraćaju, većina pješaka (67%) i biciklista (72%) smatra da je ovaj odnos donekle, uglavnom ili veoma negativan. Primjetno je da se percepcija korisnika bicikla o odnosu gradske uprave značajno se pogoršala tokom mandata aktuelne vlasti. Dok je 2021. godine 79% biciklista smatralo da se uprava pozitivno odnosi prema ovom obliku mobilnosti, taj broj je 2023. pao na 37%, a ove godine na svega 28%. Ovaj pad može se povezati sa kampanjom protiv, a potom i uklanjanjem privremenih biciklističkih traka uspostavljenih tokom pandemije, pri čemu nije obezbijeđena adekvatna alternativa uprkos obećanjima".

Iz NVO Biciklo.me dodaju da je percepcija korisnika bicikla o odnosu medija prema ovom vidu transporta takođe je pogoršana.

"Po prvi put, broj onih koji smatraju da mediji negativno izvještavaju o biciklističkom saobraćaju premašio je broj onih koji misle da su mediji pozitivno nastrojeni prema ovom obliku mobilnosti. Trend pada prisutan je od 2020. godine, što se može dovesti u vezu sa izraženim interesovanjem medija za privremene biciklističke trake, koje su ponekad prikazivane kao problem a ne kao dio mogućeg rješenja za sve veće saobraćajne probleme u Glavnom gradu. Ispitanici su prepoznali dva ključna problema u saobraćaju u Podgorici: prekomjernu upotrebu automobila i nepropisno parkiranje. Interesantno, korisnici bicikla smatraju da je prekomjerna upotreba automobila najveći problem u gradu, dok je za pješake na prvom mjestu nepropisno parkiranje. Istraživanje pod nazivom „Stavovi građana Podgorice o uslovima za pješačenje i upotrebu bicikla" sprovedeno je od 12. do 24. novembra 2024. godine na stratifikovanom uzorku od 635 ljudi koji žive na teritoriji Glavnog grada Podgorica, a podržano je od strane fondacije Fondacije Hajnrih Bel", zaključeno je u saopštenju NVO Biciklo.me.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PODGORICA: Sjutra regionalna modna smotra ,,Modni mostovi Balkana”

Petak, 26.06.2026 | 18:27

U Podgorici će sjutra na platou kod Dvorca Petrovića biti održana regionalna modna manifestacija ,,Modni mostovi Balkana”. Riječ je o događaju koji okuplja istaknute dizajnere iz šest zemalja regiona. Publika će imati priliku da vidi šest revija renomiranih autora: Kaja Hrovat (Slovenija), Ivica Skoko (Hrvatska), Dragana Ognjenović (Srbija), HAAD (BiH), Nikola Petrovski (Sjeverna Makedonija) i Nataša Pejović (Crna Gora).

IJZCG: Svjetski problem droga, novi izazovi, inovativni odgovori

Petak, 26.06.2026 | 20:23

Svjetski dan borbe protiv droga i nezakonite trgovine drogama obilježava se u cilju podizanja svijesti o ovom velikom javnozdravstvenom problemu. Ovaj dan je ustanovljen od strane Ujedinjenih nacije (UN) kao globalna kampanja koja ističe opasnosti ilegalnih droga, nove izazove na tržištu droga, bori se protiv stigme i naglašava prevenciju i liječenje zasnovane na dokazima - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Danas početak pripremnih radova na drugoj dionici auto-puta

Petak, 26.06.2026 | 18:13

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica biće ozvaničen danas, a ceremonija je zakazana za 18 sati. Okupiće predstavnike Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta.

Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru

Petak, 26.06.2026 | 17:00

Vučićević u Informeru, čiji je i vlasnik, a koji je blizak režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u kontinuitetu širi govor mržnje na račun države Crne Gore i njenih građana

Mujović: Budućnosti je visio mač nad glavom; Brajović: Od transfera Savovića i Kostića skoro milion eura do kraja juna

Petak, 26.06.2026 | 15:24

Danas je u prostorijama kluba održana pres konferencija Fudbalskog kluba Budućnost.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.

Đoković savladao Pola u egzibiciji pred Vimbldon

Petak, 26.06.2026 | 21:00

Srpski teniser, Novak Đoković savladao je danas Amerikanca Tomija Pola u egzibicionom meču pred Vimbldon.

U toku ceremonija povodom početka pripremnih radova na drugoj dionici auto-puta

Petak, 26.06.2026 | 18:44

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica ozvaničen je danas, na ceremoniji koja je počela u 18 sati. Ceremoniji prisustvuju predstavnici Vlade i institucija, međunarodni partneri, izvođači radova i kompanije uključene u realizaciju projekta, prenosi RTCG.

PODGORICA: Sjutra regionalna modna smotra ,,Modni mostovi Balkana”

Petak, 26.06.2026 | 18:27

U Podgorici će sjutra na platou kod Dvorca Petrovića biti održana regionalna modna manifestacija ,,Modni mostovi Balkana”. Riječ je o događaju koji okuplja istaknute dizajnere iz šest zemalja regiona. Publika će imati priliku da vidi šest revija renomiranih autora: Kaja Hrovat (Slovenija), Ivica Skoko (Hrvatska), Dragana Ognjenović (Srbija), HAAD (BiH), Nikola Petrovski (Sjeverna Makedonija) i Nataša Pejović (Crna Gora).

Zbog čega su bebe rođene tokom ljeta "u prednosti" u odnosu na druge

Petak, 26.06.2026 | 20:55

Kada parovi planiraju porodicu, rijetko se opterećuju godišnjim dobom u kojem će se dijete roditi. Međutim, zanimljiva sociološka i medicinska istraživanja već godinama pokazuju da bebe rođene tokom ljeta imaju niz zdravstvenih prednosti.

Koliko ste trenutno u formi? To bi moglo utjecati na to koliko dugo živite

Petak, 26.06.2026 | 20:35

Vaša kardiorespiratorna kondicija u srednjoj dobi može predvidjeti više od toga koliko se osjećate bez daha nakon trčanja, a također bi mogla otkriti tragove o vašem životnom vijeku i koliko dugo ćete ostati zdravi, prema novoj studiji.

IJZCG: Svjetski problem droga, novi izazovi, inovativni odgovori

Petak, 26.06.2026 | 20:23

Svjetski dan borbe protiv droga i nezakonite trgovine drogama obilježava se u cilju podizanja svijesti o ovom velikom javnozdravstvenom problemu. Ovaj dan je ustanovljen od strane Ujedinjenih nacije (UN) kao globalna kampanja koja ističe opasnosti ilegalnih droga, nove izazove na tržištu droga, bori se protiv stigme i naglašava prevenciju i liječenje zasnovane na dokazima - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode

Petak, 26.06.2026 | 20:10

Vlada Crne Gore, je na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode, kojim se na sveobuhvatan način uređuju uslovi i način zaštite i očuvanja prirode u Crnoj Gori, saopšteno je iz ovog resora.

Danas početak pripremnih radova na drugoj dionici auto-puta

Petak, 26.06.2026 | 18:13

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica biće ozvaničen danas, a ceremonija je zakazana za 18 sati. Okupiće predstavnike Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta.

Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

Petak, 26.06.2026 | 19:39

DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.