Četvrtak, 12.12.2024 | 07:39
IZVOR: rtcg.me

Na dva konkursa za zatvorskog policajca nije se prijavilo dovoljno kandidata

Uprkos tome što Upravi za izvršenje krivičnih sankcija treba više zatvorskih službenika i što je Javna ustanova Viša stručna škola „Policijska akademija” u Danilovgradu tokom prošle godine dva puta raspisivala konkurse za zatvorskog policajca, za tu poziciju se ne javlja dovoljan broj kandidata.




Foto: Ilustracija, Pixabay

„Policijska akademija“ u Danilovgradu ima obrazovni program za to zanimanje za u obimu od 120 CSPK kredita – V stepen kvalifikacije obrazovanja.

U dokumentu Ministarstva pravde piše da je Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Uprave za izvršenje krivičnih sankcija broj sistematizovanih radnih mjesta je 661 od čega je popunjeno 459.

"Od popunjenog broja izvršilaca u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija samo 20 zaposlenih ima zvanje zatvorski policajac/ka stečeno po Obrazovnom programu za zanimanje zatvorski policajac/ka. Imajući u vidu broj sistematizovanih izvršilaca u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, postojeći broj službenika od kojih samo njih 20 ima zvanje zatvorski policajac/ka stečeno po Obrazovnom programu za zanimanje zatvorski policajac/ka, a posebno imajući u vidu broj pritvorenih i zatvorenih lica koja se nalaze u svim organizacionim jedinicama Uprave za izvršenje krivičnih sankcija sa ukupnim kapacitetom od 1.333 lica, to je 0,37 službenika na jednog zatvorenika, a prosječne vrijednosti na nivou država članica Evropske unije kreću se od 0,6 do 0,8 službenika na jednog zatvorenika", ističe se u dokumentu.

U „Policijskoj akademiji“ ima mjesta za 120 policajaca za obje godine, a sredstva za školovnje se obezbjeđuju iz državnog budžeta.

Odjeljenje može imati najmanje 26 učenika, a troškovi školovanja po jednom polazniku za jednu budžetsku godinu iznose 9,559.12 eura.

"„Policijska akademija” u Danilovgradu je tokom kalendarske 2023. godine dva puta raspisivala javni konkurs (20.06.2023. godine i 20.10.2023. godine) za upis II generacije učenika/polaznika po Obrazovnom programu za zanimanje zatvorski policajac/ka (26 učenika/polaznika), ali se na ovim javnim konkursima nije prijavio dovoljan broj kandidata. Ministartsvo pravde uputilo je dopis Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacije da planirana, a neutrošena sredstva iz 2023. godine budu preusmjerena za 2024. godinu, za upis II generacije učenika/polaznika po Obrazovnom programu za zanimanje zatvorski policajac/ka (26 učenika/polaznika) za školsku 2024-2025. godinu", navodi se u dokumentu.

Međutim, tokom ove godine, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija nije inicirala raspisivanje konkursa za upis 26 polaznika za zanimanje zatvorski policajac/ka za školsku 2024-205.godinu, pa sredstva opredijeljena za navedene namjene nijesu iskorišćena u 2024. godini.

"Obrazovanjem polaznika po ovom obrazovnom programu će se stvoriti uslovi da se u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija zapošljava kadar stručno osposobljen za obavljanje veoma specifičnih poslova na koji način će se sa jedne strane ojačati kadrovski kapaciteti Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i povećati nivo bezbjednosti u Upravi, a sa druge strane povećati nivo poštovanja ljudskih prava lica lišenih slobode, a samim tim i izbjeći eventualni troškovi postupaka kako pred nacionalnim tako i pred međunarodnim institucijama zbog kršenja ljudskih prava i osnovnih sloboda", zaključuju u dokumentu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zečević: U 2025. asfaltirano 90 kilometara puteva, od februara u funkciji kamenolom

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:05

Za preduzeće Putevi, godina za nama bila je više nego uspješna, što potvrđuju i podaci – preko 90 kilometara asfaltiranih cesti, niz investicija, sa fokusom na modernizaciju javnog prevoza i bolju povezanost svih djelova grada.

ODT Podgorica: Zadržavanje državljaninu BiH osumnjičenom da je fizički napao partnerku

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:02

Osumnjičenom određeno zadržavanje zbog postojanja opasnosti od bjekstva, imajući u vidu da je strani državljanin, te da je boravio u Crnoj Gori isključivo zbog oštećene

Na GP Ranče oduzeto preko 320 vatrometa

Nedjelja, 04.01.2026 | 19:28

Sprovodeći intenzivne aktivnosti u sklopu akcije “Petarda” službenici Stanice granične policije I Pljevlja su na graničnom prelazu Ranče, na ulazu u Crnu Goru kontrolisali vozilo marke BMW kojim je upravljao S.P. (31) iz Nikšića, dok se sa njim nalazio F.P. (26) i B.D. (29) saopšteno je iz Uprave policije. 

UP: Vještačenje pada dronova u Budvi u toku, javnost će o ishodu biti blagovremeno obavještena

Nedjelja, 04.01.2026 | 19:23

Policijski službenici RCB Jug i OB Budva stigli su na plato Lučke kapetanije oko 1 sat iza ponoći, te utvrdili da je došlo do oštećenja doronova. Uzimajući u obzir, kako kažu, da je riječ o specifičnim tehničkim komponentama čije vještačenje zahtijeva posebna znanja i kompetencije iz odgovarajuće struke, nakon sprovedenih detaljnih vještačenja i okončanja izviđaja javnost će sa ishodom istrage biti blagovremeno obaviještena.

Boljević pred tužiocem tvrdio da nije ubio Markovića, pa postat u pritvor do 72 sata

Nedjelja, 04.01.2026 | 18:08

Podgoričanin Nikola Boljević (24) negirao je danas na saslušanju u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici da je 30. decembra prošle godine ubio Sima Markovića (52) u Budvi, nezvanično je rečeno portalu Adria. Nakon saslušanja, Boljeviću je određeno zadržavanje do 72 sata.

Dr Markišić: Crnom Gorom cirkuliše više virusa istovremeno, najviše pogođena djeca

Nedjelja, 04.01.2026 | 08:16

Građani mjesecima imaju osjećaj da se nikako ne mogu izvući iz respiratornih infekcija. Zašto smo se našli u začaranom krugu, šta se promijenilo pa smo postali manje otporni na viruse, u intervjuu za Kolektiv objašnjava dr Mirza Markišić.

Tramp označio još dvije države kao iduće mete: "Moraju se paziti, jedna proizvodi kokain, a druga je propala država"

Nedjelja, 04.01.2026 | 11:39

Američki predsjednik Donald Tramp se javio na pres konferenciji u kojoj je istakao ponos na napad SAD-a na Venezuelu. Ovaj čin opravdao je željom za mirom u Venecueli i činjenicom da su oni najveći izvoznici narkotika.

Slabiji zemljotres sinoć u blizini Velimlja

Nedjelja, 04.01.2026 | 08:18

Slabiji zemljotres jačine 2,9 stepeni Rihterove skale osjetio se sinoć u 1:18 h iza ponoći, osam kilometara od Velimlja u opštini Nikšić.

Venecuelanski zvaničnik: Najmanje 40 poginulih u američkom napadu

Nedjelja, 04.01.2026 | 09:03

Najmanje 40 ljudi, uključujući civile i vojnike, poginulo je tokom američkog vojnog napada na Venecuelu, navodi se u izvještaju koji je objavio Njujork tajms pozivajući se na visokog venecuelanskog zvaničnika koji je tražio da ostane anoniman.

Aleksandra Prijović iskreno o drugoj trudnoći: „Kad sam trebala biti najsrećnija, nijesam to bila“

Nedjelja, 04.01.2026 | 10:55

Aleksandra Prijović se vratila nastupima nakon trudnoće, pa je održala tri koncerta, i to u Baru, Zagrebu i Beogradu. Ona je govorila o proteklom periodu u kojem je napravila pauzu u radu.

Dikaprio zabrinut: Da li publika i dalje želi bioskope ili će oni postati mjesta poput džez barova?

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:53

Jedan od najvećih holivudskih glumaca današnjice Leonardo Dikpario zabrinut je za budućnost odlaska u bioskop, zapitavši se da li publika i dalje ima želju za gledanjem filmova na velikom platnu – ili bi bioskopi mogli postati mjesta nalik džez barovima.  

Kadeti Crne Gore sigurni i protiv Kosova, polufinale je, praktično, u džepu

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:45

Muška kadetska (U18) odbojkaška reprezentacija Crne Gore upisala je i drugu pobjedu, ponovo maksimalnu, na turniru u Podgorici, u sklopu prve runde kvalifikacija za Evropsko prvenstvo – nakon Turske, tim Miljana Boškovića je rutinski odradio posao protiv Kosova sa 3:0, za 61 minut efektivne igre, kolo prije kraja grupne faze, praktično, osigurao jedno od prva dva mjesta u grupi A koja vode u polufinale turnira.

Kakvo nas VRIJEME očekuje u ponedjeljak? Pročitajte vremensku PROGNOZU

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:28

U ponedjeljak se očekuje oblačno vrijeme, sa umjerenom do jakom povremenom kišom u većem dijelu Crne Gore.

Čelsi šokirao Siti u finišu meča i odnio bod sa "Etihada"

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:23

Bez prvog trenera na klupi, Čelsi je u Mančester stigao sa veoma skromnim očekivanjima. Zadatak koji je imao privremeni šef struke Kalum Mekfarlan bio je jedan od najzahtjevnijih mogućih, ostati neporažen protiv Sitija na njihovom terenu. Na kraju je u tome uspio, bilo je 1:1 u 20. kolu Premijer lige.

Zečević: U 2025. asfaltirano 90 kilometara puteva, od februara u funkciji kamenolom

Nedjelja, 04.01.2026 | 21:05

Za preduzeće Putevi, godina za nama bila je više nego uspješna, što potvrđuju i podaci – preko 90 kilometara asfaltiranih cesti, niz investicija, sa fokusom na modernizaciju javnog prevoza i bolju povezanost svih djelova grada.

Edi Marfi konačno otkrio zašto je rano napustio dodjelu Oskara nakon poraza: Nisam taj lik

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:46

Glumac i komičarska legenda Edi Marfi konačno je otkrio pravi razlog zbog kojeg je prerano napustio dodjelu Oskara 2007. godine, nakon što je izgubio nagradu za najbolju sporednu mušku ulogu.

Bivši kapiten Milana na radaru Juventusa

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:34

Juventus navodno vodi pregovore oko senzacionalnog transfera bivšeg beka Milana, Tea Ernandeza, koji trenutno igra za Al-Hilal u Saudijskoj Pro ligi.

Fjuri se uželio boksa, najavio povratak

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:18

Bivši svjetski šampion u teškoj kategoriji, Tajson Fjuri planira povratak u ring.  

ODT Podgorica: Zadržavanje državljaninu BiH osumnjičenom da je fizički napao partnerku

Nedjelja, 04.01.2026 | 20:02

Osumnjičenom određeno zadržavanje zbog postojanja opasnosti od bjekstva, imajući u vidu da je strani državljanin, te da je boravio u Crnoj Gori isključivo zbog oštećene

Brahim Dijas odveo Maroko u četvrtfinale

Nedjelja, 04.01.2026 | 19:35

Maroko je golom Brahima Dijasa savladao Tanzaniju u osmini finala Kupa afričkih nacija (KAN).