Četvrtak, 12.12.2024 | 16:15
IZVOR: novosti.rs

Omiljena TORTA Novaka Đokovića: Napravite MARKIZU po Dijaninoj recepturi

Torta u kojoj uživaju sva čula, a i Novaku je bila omiljena – markiza po receptu Dijane Đoković.




Foto: Rolex Shanghai Masters, Youtube screenshot

Novak i Jelena Đoković praktikuju poseban režim ishrane, bez mesa i glutena, a isti program prate i njihova deca. Međutim, majka najboljeg tenisera svijeta nije toliko stroga i, po sopstvenom priznanju, umije da „prekrši pravila” kada je unuci zamole da im spremi prave palačinke.

Jednom prilikom Dijana Đoković ispričala je šta je pravila Novaku kada je bio mali. Kao i većina djece, obožavao je razne poslastice.

Najčešće sam mu pravila bajadere, palačinke, keks-tortu i markiza tortu, nju je obožavao. I ne samo Nole, sva tri sina su voljeli slatkiše - otkrila je Dijana jednom prilikom. Markiza torta, kao što joj i nobl naziv kaže, vodi porijeklo iz Francuske.

Ovaj kremasti delikates vrlo je jednostavan za pripremu, a karakterističan je po bogatom ukusu i raskošnoj teksturi. Svaki pravi sladokusac trebalo bi da zna kako se pravi. Recept za markiza tortu je univerzalan, mada, u zavisnosti od želja i ukusa, nekad ima izuzetaka od pravila.

Markiza torta - sastojci:
2 dl svežeg mlijeka
400 g piškota
250 g maslaca
250 g čokolade za kuvanje
10 jaja
250 g šećera
250 g slatke pavlake
kašičica ruma

Markiza torta - priprema:

Najprije odvojte žumanca od bjelanaca. Mutite žumanca mikserom dok ne dobijete penastu smjesu. Dok mutite, postepeno ubacujte 125 grama šećera dok se sve dobro ne sjedini.

Sipajte smjesu u šerpicu, kuvajte nekoliko minuta, pa pred kraj ubacite čokoladu i rum. Kuvajte dok ne dobijete gladak fil.

U međuvremenu umutite maslac i dodajte u smjesu.

U drugoj posudi sjedinite bjelanca sa preostalim šećerom i mutite dok ne dobijete šam. Umješajte ga sa čokoladnim filom.

Piškote potopite u mlijeko kako bi malo omekšale. Poređajte ih na dno okruglog kalupa prečnika 25 cm, preko njih sipajte krem i poravnajte. Piškote možete da poređate i uz krug kalupa, kao ogradu.

Odložite u frižider. Najbolje bi bilo da odstoji preko noći. Na kraju, umutite slatku pavlaku i napravite šlag, pa dekorišite tortu čokoladnim mrvicama ili seckanim pečenim lješnicima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

(VIDEO) Amerikanci objavili snimak napada na Iran; Prvi put korišćeno novo oružje

Subota, 28.02.2026 | 21:33

Američka centralna komanda (CENTCOM) objavila je video-snimke koje prikazuju današnje udare Sjedinjenih Američkih Država na Iran.

Vesna Kovačević demantovala Medenicu: Neistine me neće uplašiti – istina je provjerljiva

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:49

Sutkinja Višeg suda Vesna Kovačević demantovala je navode osuđene bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice da je ucijenjena u postupku protiv nje i njene porodice, te da je bila servilna. Kazala je i da je neistina da je njen suprug imao poslovne veze sa porodicom Radulović.

SDT: Optužena Vesna Medenica lažima obmanjuje javnost

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:16

Iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) oglasili su se nakon što je bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica uputila medijima pismo pošto što joj je večeras određen pritvor.

Ajatolah ubijen za 30 sekundi

Nedjelja, 01.03.2026 | 11:15

Ajatolah Ali Hamenej bio je glavna meta koordinisanog američko-izraelskog napada na Teheran i, prema navodima izraelskih medija, ubijen je već u prvih 30 sekundi vazdušnih udara, zajedno sa još dvadesetak najviših vojnih i bezbjednosnih zvaničnika Revolucionarne garde.

Kristijan Bejl otkrio jedini razlog zbog kojeg fanovi ne treba da ga upoznaju uživo

Subota, 28.02.2026 | 21:53

"Nikad ne upoznaj svoje heroje" je moto kojeg se godinama pridržava Kristijan Bejl, glumac koji je igrao Brusa Vejna/Betmena u filmovima "Batman Begins", "The Dark Knight" i "The Dark Knight Rises".

Reza Pahlavi pozvao Irance da proslave smrt Alija Hamneija

Nedjelja, 01.03.2026 | 21:06

Reza Pahlavi, sin poslednjeg iranskog šaha, pozvao je danas Irance da proslave smrt vrhovnog vođe Alija Hamneija "pjesmama svake noći", da ostanu na bezbjednom i da jasno i glasno kažu koji su im zahtjevi za budućnost Irana.

Sjutra će biti donešena odluka o pritvoru Aca Đukanovića

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:53

Sjutra će biti donešena odluka o pritvoru biznismena Aca Đukanovića, brata nekadašnjeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića. To je večeras kazao njegov advokat Nikola Martinović. Đukanović je prije nekoliko sati bio priveden sudiji za istragu Osnovnog suda u Nikšiću. Njemu je prethodno juče određen pritvor od 72 sata nakon što je policija u njegovoj kući u Rastocima kod Nikšića pronašla više komada vatrenog oružja, municije i balističkih pancira. Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, nakon saslušanja donio je rješenje o zadržavanju i podnio predlog za određivanje pritvora zbog opasnosti od bjekstva.    

Živković u posjeti Mojkovcu: Razgrađivanje grada u režiji aktuelne vlasti

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:32

Posljednjih godina, Mojkovac se ne gradi, već razgrađuje u režiji aktuelne vlasti. U ovom gradu, ne samo da nema novih investicija, već su i postojeće zaustavljene, ocijenili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).  

(FOTO) Festival vina i ukljeve: Proglašena najbolja vina u nekoliko kategorija

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:16

Drugi dan Festivala vina i ukljeve, koji se ove godine održava po 28. put na Virpazaru, protekao je u znaku kvalitetnog kulturno-umjetničkog programa, raznovrsne gastronomske ponude, ali i dodjele nagrada i priznanja za najbolja vina u nekoliko kategorija.  

Najopasniji uređaji za produžni kabl: Jedna greška može izazvati požar

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:12

Arsenal slavio u derbiju: Korneri i Raja presudili

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:51

Fudbaleri Arsenala uspjeli su da preskoče veliku prepreku u borbi za titulu. Ekipa sa Emirejtsa savladala je Čelsi sa 2:1 i tako ostala na prvom mjestu Premijer lige sa pet bodova više u odnosu na Mančester siti.    

Radulović: Naši pomorci u Persijskom zalivu da se jave Ministarstvu

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:47

Crnogorski pomorci u Persijskom zalivu nalaze se u osjetljivoj poziciji – zavise od odluka globalnih brodarskih kompanija i geopolitičkih kretanja, a njihova sigurnost je direktno vezana za stabilnost Hormuškog moreuza, saopšteno je TVCG iz Ministarstva pomorstva.    

Državljanin BiH vozilom usmrtio srnu u Bijelom Polju

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:44

Policija je obavila uviđaj na licu mjesta, povrijeđenih osoba u nezgodi nije bilo, dok je na vozilu pričinjena materijalna šteta.  

ABA liga izdala saopštenje zbog Dubaija

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:25

ABA liga se kratko oglasila i stala uz Košarkaški klub Dubai koji se nalazi u problemima zbog ratnog stanja na Bliskom istoku.  

Stalno ste umorni i žudite za šećerom? Doktorka otkriva mogući uzrok

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:17

Ako mislite da imate "spor metabolizam", važno je da razumijete zbog čega se to dešava.