Petak, 13.12.2024 | 15:38
IZVOR: kolektiv.me

"POTPISAN Memorandum o saradnji za osnaživanje lokalnih zajednica u procesu evropskih integracija"

Ministarstvo javne uprave (MJU) , Zajednica opština Crne Gore, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Ministarstvo saobraćaja, kao i predstavnici svih 25 jedinica lokalne samouprave u Crnoj Gori, potpisali su Memorandum o saradnji u okviru EU projekta „Opštine za EU – Osnaživanje lokalnih zajednica u procesu evropske integracije Crne Gore”.




Foto: Miistarstvo javne uprave

„Lokalne samouprave suštinski su značajne da se evropske vrijednosti i standardi približe građanima. Pravi pokazatelj uspjeha u pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji neće biti samo usvajanje nacionalnih politika i zakonodavstva već u tome koliko će one biti sprovođene na lokalnom nivou gdje direktno utiči na živote građana. Podsticanjem saradnje između nacionalnog i opštinskog nivoa zajednički gradimo temelj za inkluzivniji i djelotvorniji proces evropske integracije. Ovo nije samo okvir za saradnju, to je izjava o zajedničkoj odgovornosti. To je deklaracija da je put ka Evropi kolektivni napor – onaj koji mora biti izgrađen na povjerenju, partnerstvu i priznanju da svaki nivo vlasti ima ključnu ulogu u tom procesu” poručio je ambasador Evropske unije u Crnoj Gori  Johan Satler na potpisivanju memoranduma.

U saoptšenju za medije MJU navodi se da je Memorandumom posebna pažnja posvećena prilagođavanju lokalnih samouprava evropskim standardima i politikama, kao i podizanju svijesti građana o EU.

„U kontekstu aktuelnih dešavanja, promjene su neophodne ali i podrška lokalnim samoupravama. Samo timski rad, na koji vas sve pozivamo, može dati traženi rezultat. Memorandum u svojoj primjeni, treba snažno da doprinese decentralizaciji lokalnih samouprava, a to je najbolji put za demokratske pomake, kojima smo svi jednako posvećeni“, rekao je  Maraš Dukaj ministar javne uprave.

Iz MJU su pojasnili da potpisivanje Memoranduma predstavlja ključni korak u pripremi jedinica lokalne samouprave za korišćenje EU fondova i unapređenje kvaliteta života građana. Dokumentom je predviđeno osnivanje EU kutka u svakoj opštini.

„Lokalne samouprave igraju ključnu ulogu u procesu evropske integracije. One su, kao nivo vlasti najbliži građanima, često prve na liniji sprovođenja politika koje dolaze iz pregovaračkog procesa sa EU. Čak 70 odosto evropskog zakonodavstva primjenjuje se upravo na lokalnom nivou. Stoga je naš zadatak da osiguramo njihovu punu uključenost u planiranje i sprovođenje aktivnosti koje vode usvajanju evropskih standarda i vrijednosti“, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Iz MJU su pojasnili da potpisom su se, jedinice lokalne samouprave  obavezale da će uspostaviti službe za evropske integracije, u skladu sa opštinskim odlukama o organizaciji i načinu rada. Ove službe će se, između ostalog, baviti pripremom projekata za prikupljanje sredstava iz fondova Evropske unije, upravljanjem projektima finansiranim iz EU fondova, koordinacijom aktivnosti vezanih za proces pristupanja EU, takođe, obezbijediće se adekvatni resursi za rad tih službi.

„Opštine su prve na liniji kada je u pitanju pružanje usluga građanima i primjena evropskih standarda u svakodnevnom životu i od izuzetne je važnosti da lokalne samouprave imaju znanje, kapacitete i alate potrebne za uspešno prilagođavanje evropskom zakonodavstvu, “ rekao je Radoš Žugić predsjednik Upravnog odbora Zajednice opština Crne Gore.

Mišela Manojlović, generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore, istakla je da je projekat šansa da lokalne samouprave efikasnije koriste sredstva koja su na raspolaganju kroz EU fondove.

„Kroz ovu inicijativu, opštine će biti u mogućnosti da povećaju svoje absorpcione kapacitete za EU finansijsku pomoć, što će omogućiti da se projekti sprovedu efikasnije i sa većim pozitivnim uticajem na svakodnevni život građana“, rekla je Manojlović.

Cilj projekta „Opštine 4 EU – Osnaživanje lokalnih zajednica u procesu EU integracija Crne Gore“ , kojeg finansira Evropska unija, je podrška razvoju kapaciteta lokalnih samouprava kako bi one bile spremne da efikasno odgovore na zahtjeve procesa pristupanja EU.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Uhapšeni Alžirac i Podgoričanin: Osumnjičeni za teške krađe i oduzimanje vozila

Utorak, 24.02.2026 | 11:40

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica rasvijetlili su više krivičnih djela iz oblasti imovinskih delikata izvršenih na teritoriji Glavnog grada i procesuirali dva lica – jednog povratnika u vršenju krivičnih djela i jednog stranog državljanina – zbog sumnje da su otuđili vozilo, novac, mobilne telefone i druge predmete.

DPS: Ponovo ćemo predložiti produžetak roditeljskog odsustva

Utorak, 24.02.2026 | 10:45

Sad kad je objelodanjen prijedlog Vlade da se kroz izmjene Zakona o radu skrati roditeljsko odsustvo za majke sa 12 na 10 mjeseci, jasno je zašto su poslanici vlasti nedavno odbili predlog Demokratske partije socijalista koji se odnosio na produžetak roditeljskog odsustva, navode iz te partije.

Forum žena Evropskog saveza: Umjesto jačanja socijalne politike, Vlada bira da umanjuje već stečena prava žena

Utorak, 24.02.2026 | 10:44

Žene Evropskog saveza najoštrije osuđuju predlog izmjena Zakona o radu, koji je utvrdila Vlada Crne Gore, a kojim se porodiljsko odsustvo smanjuje sa dosadašnjih 12 na 10 mjeseci.

Božović: Protivimo se gradnji stočnog groblja u Kučima, mjesto nije ni zabačeno, ni nenaseljeno

Utorak, 24.02.2026 | 10:05

Predsjednica NVO "Za djecu Kuča" Anđela Božović istakla je da se mještani Kuča protive namjeri Glavnog grada da se na prostoru između tri sela napravi stočno groblje. Kako je naglasila, više je razloga zašto odabrana lokacija ne odgovara, a posebno su ogorčeni što o ovoj odluci nijesu ni obaviješteni, već su za nju saznali iz medija.

Milatović odlikovao Milevu Garu Jovanović za izuzetne zasluge u očuvanju Sinjajevine

Utorak, 24.02.2026 | 09:02

Povodom uspjeha filma “Planina”, koji je na Filmskom festivalu Sandens osvojio Veliku nagradu žirija u programu međunarodnog dokumentarnog filma, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je autore filma Biljanu Tutorov i Petra Glomazića, kao i glavne protagonistkinje Milevu Garu Jovanović i Nadu Stanišić, i tom prilikom odlikovao Jovanović za izuzetne zasluge u očuvanju Sinjajevine.

ANKETA: Dva mjeseca roditeljskog odsustva za očeve - Da li podržavate predloženu izmjenu Zakona?

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 14:52

Vlada Crne Gore utvrdila je predlog izmjena Zakona o radu kojim se predviđaju promjene u načinu korišćenja porodiljskog odsustva.

Država u slučaju "Tunel" pretrpjela štetu, pa zabetonirala sramotu

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 16:26

Tunelom koji je prokopan do depoa Višeg suda u Podgorici državi Crnoj Gori napravljena je velika i trajna šteta, a bezbjednosni sektor je pretrpio najveću ili jednu od najvećih sramota u svom radu ikada, ocijenio je sudija Osnovnog suda u Podgorici Borko Lončar u obrazloženju presude u predmetu "Tunel".

(VIDEO) Stručnjaci su utvrdili zašto je mama odbacila Panča

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 13:37

Mladunče majmuna u Japanu osvojilo je srca ljudi širom svijeta nakon što su prošle nedjelje postali viralni snimci na kojima ga drugi majmuni maltretiraju, a majka odbacuje.

Okupila se košarkaška reprezentacija: Nidam se vratio, Dubljević preskače Grčku zbog povrede

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 13:29

Košarkaška reprezentacija Crne Gore okupila se u Podgorici uoči drugog prozora u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, kada izabranike selektora Andreja Žakelja očekuju dvije utakmice sa selekcijom Grčke – 27. februara u Atini i 2. marta u Podgorici. U sastavu je poslije sedam godina ponovo Derek Nidam, koji je dobio mjesto naturalizovanog igrača, jer Kendrik Peri zbog privatnih obaveza nije mogao da se odazove, a i Kajl Olmen je zatražio vrijeme za odmor i saniranje sitnih povreda.

Državljanin Crne Gore uhapšen na aerodromu u Varšavi: Litvanija ga optužuje da je kineski špijun

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 16:27

Tužilaštvo je tražilo da mu se odredi pritvor od sedam dana

Uhapšeni Alžirac i Podgoričanin: Osumnjičeni za teške krađe i oduzimanje vozila

Utorak, 24.02.2026 | 11:40

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica rasvijetlili su više krivičnih djela iz oblasti imovinskih delikata izvršenih na teritoriji Glavnog grada i procesuirali dva lica – jednog povratnika u vršenju krivičnih djela i jednog stranog državljanina – zbog sumnje da su otuđili vozilo, novac, mobilne telefone i druge predmete.

Fon der Lajen stigla u Kijev na četvrtu godišnjicu početka rata: "Mir samo pod ukrajinskim uslovima"

Utorak, 24.02.2026 | 12:20

Čelnici EU stigli u Kijev.

Satovi se pomiču ranije nego prošle godine, poznato i zašto

Utorak, 24.02.2026 | 12:10

Ljetno računanje vremena 2026. godine počet će nešto ranije u odnosu na prethodnu godinu, ali razlog za to nije promjena propisa ili politička odluka, već isključivo raspored dana u kalendaru.

Podnijete tri krivične prijave protiv Desingerice nakon što je izveo živo jagnje na nastupu

Utorak, 24.02.2026 | 12:00

Tri krivične prijave u Osnovnom javnom tužilaštvu u Vranju podnete su protiv repera Dragomira Despića Desingerice, zbog nedavnog nastupa ujednom klubu u Vranju.

DPS: Ponovo ćemo predložiti produžetak roditeljskog odsustva

Utorak, 24.02.2026 | 10:45

Sad kad je objelodanjen prijedlog Vlade da se kroz izmjene Zakona o radu skrati roditeljsko odsustvo za majke sa 12 na 10 mjeseci, jasno je zašto su poslanici vlasti nedavno odbili predlog Demokratske partije socijalista koji se odnosio na produžetak roditeljskog odsustva, navode iz te partije.

Forum žena Evropskog saveza: Umjesto jačanja socijalne politike, Vlada bira da umanjuje već stečena prava žena

Utorak, 24.02.2026 | 10:44

Žene Evropskog saveza najoštrije osuđuju predlog izmjena Zakona o radu, koji je utvrdila Vlada Crne Gore, a kojim se porodiljsko odsustvo smanjuje sa dosadašnjih 12 na 10 mjeseci.

Konatar: URA će predložiti povećanje svih penzija za 40 eura u okviru budžeta za 2026. godinu

Utorak, 24.02.2026 | 10:32

Poslanici Građanskog pokreta URA predložiće povećanje svih penzija, uključujući i minimalne, za 40 eura u okviru budžeta za 2026. godinu", saopštio je šef poslaničkog kluba URE Miloš Konatar.

Cijene zakupa stanova u Podgorici počele da padaju

Utorak, 24.02.2026 | 10:21

Nakon perioda konstantnog rasta cijena zakupa, stan u Podgorici od ove godine može se iznajmiti za manje para.

Zvrko: Ma koliko široki bili naši identiteti, matična država je jedna, Crna Gora

Utorak, 24.02.2026 | 10:11

Ma koliko široki bili naši identiteti, matična država je jedna, Crna Gora, kazao je na društvenoj mreži X poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore Elvir Zvrko.

Božović: Protivimo se gradnji stočnog groblja u Kučima, mjesto nije ni zabačeno, ni nenaseljeno

Utorak, 24.02.2026 | 10:05

Predsjednica NVO "Za djecu Kuča" Anđela Božović istakla je da se mještani Kuča protive namjeri Glavnog grada da se na prostoru između tri sela napravi stočno groblje. Kako je naglasila, više je razloga zašto odabrana lokacija ne odgovara, a posebno su ogorčeni što o ovoj odluci nijesu ni obaviješteni, već su za nju saznali iz medija.