Petak, 13.12.2024 | 16:47
IZVOR: kolektiv.me

Đeljošaj: Zatvaranje poglavlja je ISTORIJSKI TRENUTAK za Crnu Goru

Svaki građanin Crne Gore danas treba da slavi i da se osjeća ispunjeno, i da bude ponosan kada u ponedjeljak u Briselu bude vidio predstavnike Crne Gore na zvaničnom zatvaranju poglavlja, poručio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj.




Foto: Vlada Crne Gore

“Od 1. novembra 2023. godine, kada smo stupili na dužnost u Vladi Crne Gore, uložili smo mnogo napora da se Crna Gora afirmiše kao država koja želi i može u EU. Možda većina u početku nije vjerovala da to možemo, u Briselu su možda bili i skeptični, ali su članovi Vlade, na čelu sa premijerom, vjerovali. Stigao je IBAR i nova etapa, i mi smo se fokusirali na to da konačno počnemo da zatvaramo poglavlja”, kazao je Đeljošaj.

Kako je kazao, velike ambicije koje su imali, za neke su bile nemoguća misija, ali, kako je dodao, oni su vjerovali da mogu da počnu da zatvaraju poglavlja ove godine.

“I da, danas očekujemo vijest da će Crna Gora konačno početi sa zatvaranjem poglavlja, nakon 12 godina čekanja i predstoji nam faza koja će zahtijevati mnogo rada i više ozbiljnosti. Da li smo mogli više, vjerovatno, da li postoje nemoguće stvari, ne postoje, pod ovim okolnostima, za samo godinu dana rada Vlade i sa ovom parlamentarnom većinom, da dođemo u situaciju da zatvorimo tri ili četiri poglavlja je ogroman uspjeh. Da li će biti tri ili četiri, sada je svejedno, jer svi znaju ko je uzrok ako će biti tri, ali i ako bude četiri, svi znamo ko je bio razlog da strepimo da li će biti četiri”.

U svakom slučaju i kako god odlučili, Đeljošaj je, kako stoji u saopštenju, zahvalan “prijateljskoj Hrvatskoj”, jer i ove dileme koje postoje su velika pomoć da i oni koji nijesu shvatili, shvate gdje je naš problem, prijatelji su tu da nam ukažu na to, a “mi se nadamo da ćemo to riješiti”.

“Naravno, dodatno sam ponosan i osjećam se ostvarenim što sam zajedno sa svojim timom u Ministarstvu ekonomskog razvoja dao direktan doprinos u dva i djelimičan doprinos u jednom poglavlju koje se zatvara ogromnim radom koleginice Vujović i kolege Dukaja. Najvažnija poruka je da Crna Gora može i želi da uđe u EU, uz ohrabrenje da ćemo naredne godine svi raditi još više kako bismo imali što više zatvorenih poglavlja, a naše ambicije će i dalje biti velike kao ove godine, a ove smo ih ostvarili”, ističe Đeljošaj.

Kako je poručio, od prvog dana je znao da ta ambicija za evropski ​​put koju ima premijer, ministarka evropskih poslova, i svi koji su stupili na dužnost 31. oktobra 2023. godine, može se ostvariti ako se svi fokusiraju.

“Uvijek je pitanje da li je bilo onih koji su smetali, da bilo ih je, možda bi bilo više zatvorenih poglavlja, ali sada znamo, i cijelo društvo, a i naši partneri su identifikovali problem koji ćemo morati da riješimo i vjerujem da imamo snage da ga riješimo za dobrobit naše djece, odnosno evropske Crne Gore. Idemo dalje i nećemo dozvoliti nikome da sruši naše i snove naših građana za Crnu Goru u EU do 2028. godine”.

Đeljošaj je, kako se zaključuje u saopštenju, zahvalio svom timu iz Ministarstva ekonomskog razvoja na velikom trudu, radu, posvećenosti i profesionalizmu na doprinosu za zatvaranje poglavlja, kako bi postigli i donijeli boljitak za našu djecu i evropsku budućnost Crne Gore.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bešić: Izlazak DNP-a strateška odluka, raskol unutar koalicije nepovratan, ali Vlada neće pasti

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:45

Izlazak DNP-a iz vlasti nije incident, već pažljivo odmjerena politička odluka, ocjenjuje profesor Miloš Bešić. U tom potezu vidi pokušaj destabilizacije, ali i borbu za prevlast nad srpskim biračkim tijelom. Raskol unutar koalicije Za budućnost Crne Gore smatra nepovratnim, ali ne očekuje pad Vlade, već nove političke preslaganja.

Eraković: Postoji jedna zastava, jedna himna, identitetska pitanja koja se ne smiju dirati do ulaska Crne Gore u EU

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 18:45

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić je kazao da je na Kolegijumu dogovoreno da se na današnjoj sjednici usvoje predlozi zakona koji su prioritetni za zatvaranje pregovaračkih poglavlja predviđenih za prvu polovinu 2026. godine.

Evropska komisija još razmatra izmjene zakona o ANB i unutrašnjim poslovima

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:35

Amandmani na zakone o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost na procjeni su u Evropskoj komisiji, potvrđeno je RTCG u Briselu.

Za Crnu Goru 2026. ključna godina

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 17:58

Iz civilnog sektora upozoravaju da to što se predlogom pristupanja EU predviđa usvajanje oko 500 akata predstavlja rizik da se evropske integracije svedu na administrativnu vježbu, bez stvarne reforme sistema.

Milatović: Pitanje plata u pravosuđu riješiti sistemski, uz mjerljive kriterijumime učinka

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 15:45

Predsjednik države Jakov Milatović oglasio se povodom povećanja plata u pravosuđu. 

Brnabić: Smijem se od tuge što Crna Gora ide ka zatvaranju poglavlja, a Srbija ne može da otvori nova

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 08:06

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je da se nikada nije miješala u unutrašnje političke procese u Crnoj Gori, ali je istakla da ne može da razumije ozbiljne bezbjednosne propuste u zemlji koja se smatra najnaprednijom na Zapadnom Balkanu na putu ka Evropskoj uniji.

Šokantna odluka Kristijana Ronalda

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 08:54

Kristijano Ronaldo odlučio je da ne nastupi na današnjoj utakmici Al Nasra protiv Al Rijada u okviru 20. kola Saudijske lige, prenosi portugalski list A Bola.

Saslušaće i Vukšića i Pajković

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 08:14

Podgorički tužioci iz Osnovnog državnog tužilaštva postupaju u više predmeta formiranih po međusobnim prijavama doskorašnjih državnih funkcionera - bivše čelnice Direktorata u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Mirjane Pajković i bivšeg direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i savjetnika za bezbjednost predsjednika države Dejana Vukšića.

Vuković: Svaki euro iz budžeta mora biti planski uložen, odgovorno potrošen i u službi javnog interesa

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:49

Ministar finansija Novica Vuković otvorio je sastanak Radne grupe za praćenje realizacije Programa reforme upravljanja javnim finansijama (PMF) za period 2022–2026. godine, poručivši da uređene, transparentne i odgovorno vođene javne finansije predstavljaju osnov stabilne ekonomije, boljeg života građana i snažnijeg povjerenja u institucije.

Udes na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđena jedna osoba

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:32

Jedna osoba je povrijeđena u saobraćajnoj nezgodi koja se desila na putu Podgorica-Cetinje, u mjestu Barutana. Saobraćaj je u prekidu, saopšteno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Gorčević: Hvala poslanicima, ponovo smo pokazali da ozbiljno shvatamo priliku da do 2026. zatvorimo sva poglavlja

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:37

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da je usvajanjem prioritetnih zakona sa plavom zastavicom Skupština dala ključan doprinos ispunjavanju završnih mjerila za niz poglavlja, a time i približavanju konačnom cilju.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:28

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, od sredine mjestimično slaba kiša, a na primorju moguće i u jutarnjim satima.

Jovanović: Medenica je pogriješio što je pobjegao; Zirojević: Bezbjednosni sektor nam se raspada

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:00

Miloš Medenica je pogriješio što je pobjegao nakon izricanja presude, smatra njegov advokat Stefan Jovanović. Saglasni su i zamjenik predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu (SD) Nikola Zirojević, kao i član Odbora za bezbjednost i odbranu (NSD) Jovan Vučurović. U emisiji Naglas na TVCG oni kažu da je bilo propusta prilikom čuvanja Medenice te da institucije prave propust tako što se ne mogu usaglasiti niti sarađuju.

Đeljošaj: Usvajanjem Zakona o slobodnim zonama Crna Gora konačno stavila tačku na šverc cigareta

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:57

Usvajanjem Zakona o slobodnim zonama Crna Gora je konačno stavila tačku na šverc cigareta, poručio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Bešić: Izlazak DNP-a strateška odluka, raskol unutar koalicije nepovratan, ali Vlada neće pasti

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:45

Izlazak DNP-a iz vlasti nije incident, već pažljivo odmjerena politička odluka, ocjenjuje profesor Miloš Bešić. U tom potezu vidi pokušaj destabilizacije, ali i borbu za prevlast nad srpskim biračkim tijelom. Raskol unutar koalicije Za budućnost Crne Gore smatra nepovratnim, ali ne očekuje pad Vlade, već nove političke preslaganja.

Skupština konstatovala ostavke Miluna Zogovića i Maje Vukićević

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 18:38

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić zakazao je za danas dvije vanredne sjednice Skupštine, na čijem je dnevnom redu skoro 50 predloga zakona. Sjednica je počela oko 18 sati, jer je poslanicima je saopšteno da moraju sačekati odbore da završe i dostavljanje izvještaja o glasanju. Na početku, parlament je konstatovao da su predstavnici DNP-a Milun Zogović i Maja Vukićević podnijeli ostavke na funkcije u Vladi.

Sterling ponuđen Union Berlinu, ali njemački klub brzo rekao - ne

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:58

Rahim Sterling je bio ponuđen Union Berlinu, ali njemački klub nije pokazao konkretno interesovanje za angažman iskusnog engleskog reprezentativca.

Za razvoj kreativnih industrija 400.000 eura

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:47

Ministarstvo kulture i medija opredijelilo je ukupno 400.000 eura za podršku projektima od značaja za razvoj kreativnih industrija u 2026. godini, kroz Javni konkurs za sufinansiranje inovativnih i tržišno orijentisanih inicijativa koje spajaju kreativnost i preduzetništvo, saopšteno je iz tog resora.

Evropska komisija još razmatra izmjene zakona o ANB i unutrašnjim poslovima

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:35

Amandmani na zakone o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost na procjeni su u Evropskoj komisiji, potvrđeno je RTCG u Briselu.

Mask napao Kristofera Nolana zbog Lupite u ulozi Jelene Trojanske: Izgubio je integritet

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 20:17

Tehnološki milijarder Ilon Mask izazvao je buru na društvenim mrežama nakon što je javno kritikovao reditelja Kristofera Nolana, tvrdeći da je “izgubio integritet” ukoliko se ispostavi da će glumica Lupita Njongo u filmu “Odiseja” tumačiti lik Jelene Trojanske.