Petak, 13.12.2024 | 19:03
IZVOR: kolektiv.me

Vlada poslala Skupštini predlog IZMJENE ZAKONA o ANB-u: Umjesto generalnog inspektora specijalni kontrolor

Vlada je danas poslala Skupštini predlog izmjena i dopuna Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) kojim se predviđa uspostavljanje instituta specijalnog kontrolora, umjesto generalnog inspektora.




Foto: Arhiva/Kolektiv.me 

Prema predlogu Vlade specijalnog kontrolora postavija i razrješava Vlada na predlog predsjednika Vlade.

Kako se navodi u predlogu izmjena zakona specijalni kontrolor podnosi direktoru Agencije izvještaj o svim pitanjima od značaja za rad Agencije, povredi zakona i drugih propisa, kao i o drugim saznanjima do kojih dođe tokom kontroie i daje preporuke i odreduje rok za otklanjanje nedostataka.

“Predmetni institut generalnog inspektora kao ključne figure u unutrašnjoj kontroli Agencije, u praksi se našao u raskoraku između svojih ovlašćenja i zaduženja sa jedne i odgovornosti sa druge strane, te nije uspio da zadovolji potrebe vršenja efikasne kontrole organa nadležnog za poslove nacionalne bezbjednosti. Prethodno posebno iz razloga što pozicija generalnog inspektora nije predviđena u Kabinetu predsjednika Vlade, vec Aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Agencije, iz čega nesumnjivo proizilazi pitanje nepristrasnosti generalnog inspektora pri vršenju unutrašnje kontrole Agencije”, ocijenjeno je u obrazloženju predloženog zakona.

To je dovelo do situacije u kojoj je institut generalnog inspektora za unutrašnju kontrolu rada Agencije, iskijučivo predviđen zakonom, bez jasnog pozicioniranja unutar sistema Vlade.

“Na ovaj način, nije ustanovljeno koja prava ima generalni inspektor, te nisu precizirana prava u dijelu koji se na odnosi na koeficijent složenosti poslova. Imajući u vidu navedeno, glavni cilj usvajanja predmetnog Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za nacionainu bezbjednost jeste uspostavijanje novog instituta specijalnog kontrolora, a koji će odgovarati potrebama efikasnog, pravovremenog, pravilnog i odgovornog vršenja unutrašnje kontrole Agencije”.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Iranci objasnili zašto su napali Emirate: "Ne osjećamo neprijateljstvo, moramo se braniti od agresije SAD-a"

Utorak, 05.05.2026 | 20:12

Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei rekao je da se svi napadi na zemlje u regiji vrše u samoodbrani.

MVP: Crna Gora pozdravlja inicijativu Ukrajine da uspostavi prekid vatre, ruska agresija izazvala je ogromnu ljudsku patnju i gubitke

Utorak, 05.05.2026 | 18:58

Ministarstvo vanjskih poslvoa poručilo je da Crna Gora pozdravlja inicijativu Ukrajine da uspostavi prekid vatre počev od noći između 5. i 6. maja.  

Camaj: Crna Gora čvrsto na evropskom putu, jačanje institucija ključ napretka

Utorak, 05.05.2026 | 18:44

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj primio je danas delegaciju organizacije “Evropski pokret Danske”, predvođenu Kenetom Finsenom, koja boravi u studijskoj posjeti Crnoj Gori i regionu Zapadnog Balkana, saopštili su iz kabineta potpredsjednika Skupštine Crne Gore.  

Knežević: Naša spoljna politika je kao “muva bez glave”

Utorak, 05.05.2026 | 17:33

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i poslanik u Skupštini Crne Gore upitao je potpredjsednika Vlade Filipa Ivanovića kakav će stav Crne Gore biti o najavljenoj ideji američkog predsjednika Donalda Trampa da izvrši aneksiju Grenlanda i kazao da je spoljna politika Crne Gore kao "muva bez glave".

Ibrahimović - Feron: Partnerstvo sa OEBS je oblikovalo reforme i evropski put Crne Gore

Utorak, 05.05.2026 | 16:51

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se sa direktorkom Centra za prevenciju konflikata pri Misiji OEBS Kejt Feron, saopšteno je iz MVP.     

Drama na kruzeru zbog smrtonosnog virusa se nastavlja: Zabranjeno iskrcavanje

Utorak, 05.05.2026 | 09:08

Kruzer "MV Hondius" sa oko 150 ljudi nalazi se na sidrištu kod obale Zelenortskih ostrva nakon što su tri putnika preminula, a najmanje troje je oboljelo od, kako se sumnja, hantavirusa, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i operater broda.

Crna Gora slavi 20 godina nezavisnosti uz spektakl: Riki Martin stiže u Podgoricu

Utorak, 05.05.2026 | 08:27

U okviru obilježavanja dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, na Trgu nezavisnosti u Podgorici 21. maja biće organizovan jedan od najznačajnijih muzičkih događaja u novijoj istoriji regiona. Kako je saopšteno iz Vlade, tom prilikom nastupiće svjetska muzička zvijezda Riki Martin.

Vuković: Podrška EU nikad jača – Crna Gora stabilno ide ka cilju 2028.

Utorak, 05.05.2026 | 08:43

Ministar finansija,Novica Vuković izjavio je za Bloomberg da Crna Gora ulazi u odlučujuću fazu evropskih integracija uz snažnu podršku međunarodnih partnera i institucija.

Todorović: Jovanoviću, džaba manipulacije, gdje si potrošio 21 milion

Utorak, 05.05.2026 | 09:27

Zaista je fascinantno slušati lekcije o odgovornosti od takozvanog predsjednika Opštine Budva i “finansijskog maga” Nikole Jovanovića, čovjeka koji je uspio da iznevjeri baš sve što se iznevjeriti može, poručila je u reagovanju portparolka DNP-a i odbornica u SO Budva Jovana Todorović.

Tržišna inspekcija pojačala nadzor tokom prvomajskih praznika: Zapečaćeno 15 trgovinskih objekata i obavljene 64 kontrole

Utorak, 05.05.2026 | 12:45

Prvomajski praznici donijeli su pojačane aktivnosti tržišne inspekcije širom Crne Gore, sa ciljem suzbijanja nepravilnosti u trgovini i zaštite prava potrošača. Pojačani nadzor obuhvatio je različite segmente tržišta, a poseban akcenat stavljen je na poštovanje zakonskih obaveza trgovaca.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 05.05.2026 | 20:47

Promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, uglavnom u prvom dijelu dana.

Mijajlović: Potraga za nestalom osobom za sada bez rezultata

Utorak, 05.05.2026 | 21:20

Naši ronioci, raspoređeni u tri ronilačka tima, i danas su intenzivno pretraživali dno jezera, ali potraga za sada nije dala rezultate, saopštio je za Portal RTV Podgorica Danilo Mijajlović iz Regionalnog ronilačkog centra Bijela.  

Zašto psi jedu travu: Veterinar objašnjava tri najčešća razloga

Utorak, 05.05.2026 | 21:10

Veterinar koji je postao viralan na TikToku objasnio je tri najčešća razloga zbog kojih psi jedu travu.  

Tramp: Niko neće probiti američku "čeličnu blokadu", nadam se da će se finansijski sistem Irana ubrzo potpuno urušiti

Utorak, 05.05.2026 | 20:57

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas na konferenciji za medije u Bijeloj kući da niko neće probiti američku "čeličnu blokadu" brodova koji ulaze i izlaze iz iranskih luka i izrazio nadu da će se finansijski sistem Irana ubrzo potpuno urušiti. Tramp je istakao da Iranci žele da postignu dogovor, bez obzira na njihove kontradiktorne javne izjave u domaćim medijima.  

Moskva “udarila” po džepu: Telegramu ogromna kazna

Utorak, 05.05.2026 | 20:45

Prema odluci Taganskog suda u Moskvi, Telegram je proglašen krivim za administrativni prekršaj prema članu 13.41 ruskog zakona o upravnim prekršajima, koji se odnosi na nepoštovanje procedura za ograničavanje pristupa informacijama.  

Mbape morao da se oglasi zbog slučaja “jahta”

Utorak, 05.05.2026 | 20:28

Fudbaler Real Madrida Kilijan Mbape reagovao je saopštenjem nakon što se našao na meti kritika navijača.   

Sabalenka najavila bojkot grend slem turnira

Utorak, 05.05.2026 | 20:27

Nagradni fond povećan ovogodišnjeg Rolan Garosa je uvećan za 10 odsto na 61,7 miliona eura, odnosno za 5,3 miliona više u odnosu na prošlu godinu, ali teniseri su nezadovoljni.  

Iranci objasnili zašto su napali Emirate: "Ne osjećamo neprijateljstvo, moramo se braniti od agresije SAD-a"

Utorak, 05.05.2026 | 20:12

Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei rekao je da se svi napadi na zemlje u regiji vrše u samoodbrani.

Jačanje obrazovanja kroz saradnju: Crna Gora i Austrija razmjenjuju iskustva o školskoj infrastrukturi

Utorak, 05.05.2026 | 19:58

Sastanak Anđele Jakšić Stojanović, ministarke prosvjete, nauke i inovacija i Kristofa Viderkera, federalnog ministra obrazovanja Austrije, održan je danas u Beču u okviru posjete delegacije Crne Gore Republici Austriji.  

Koordinacija inspekcijskog nadzora za ljetnju turističku sezonu i iz Kolašina

Utorak, 05.05.2026 | 19:15

Inspekcijski organi će tokom glavne turističke sezone, od 1. jula do 9. septembra, raditi u režimu od pet smjena, u cilju obezbjeđivanja kontinuiranog i efikasnog nadzora, a timovi stacionirani u Kolašinu pokrivaće opštine sjeverne regije.