Subota, 14.12.2024 | 09:34
IZVOR: kolektiv.me

Mandić POKLONIO predsjedniku parlamenta Malte ikonu Bogorodice Filermose

Na kraju radnog dijela zvanične posjete predsjednika parlamenta Malte, Anđela Feruđe, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poklonio mu je reprodukciju svjetski poznate ikone Bogorodice Filermose, jedne od tri najpoštovanije hrišćanske svetinje, saopšteno je iz Skupštine.




Foto: Skupština Crne Gore

“Ikonu Bogorodica Filermosa, prema legendi, naslikao je Sveti apostol i jevanđelista Luka. Njen istorijski put može se pratiti od 1395. godine kada je donešena na ostrvo Rodos i smještena u crkvu na brdu Filermos, po kojem je dobila ime. Kroz svoju dugu istoriju prenešena je u Italiju u 16. vijeku, zatim u Nicu, da bi je Malteški vitezovi sa španskim kraljem Karlom V napravili dogovor oko njenog novog sjedišta na Malti”, navodi se u saopštenju.

Prilikom Napoleonskih kampanja među kojima je pokorio i Maltu, vitezovi ikonu prenose u Rusiju 1799. godine gdje će ona biti sve do oktobarske revolucije. Uslijed revolucije, ikona se ponovo prenosi ovog puta u Kopenhagen, zatim u Berlin. Predvidjevši dešavanja u Njemačkoj, 1932. godine ikona se zajedno sa desnicom Sv. Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta Gospodnjeg odnosi u Kraljevinu Jugoslaviju njenom viteškom kralju Aleksandru I Karađorđeviću.

Sa nadolazećom okupacijom 1941. godine, pomenute svetinje se tajno čuvaju u Ostroškoj svetinji sve do 1978. kada su desna ruka Svetoga Jovana i čestice Časnog krsta vraćeni Mitropoliji crnogorsko-primorskoj tj. riznici Cetinjskog manastira, a čudotvorna ikona Bogorodice Filermose, predata od strane Vjerske komisije – Narodnom muzeju Crne Gore, na Cetinju, na čuvanje, gdje je pod misterioznim okolnostima nestao njen najvredniji dragulj.

“Uzevši u obzir njenu veliku istoriju i važnost za cijelo Hrišćanstvo, predsjednik Mandić je istakao da bi ova svetinja trebala da se ponovo sjedini sa desnicom Svetog Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta u Cetinjskom manastiru, kako bi svoje mjesto našla uz ćivot Svetog Petra Cetinjskog. Ova ikona predstavlja ne samo neprocjenjivo kulturno i vjersko blago za Crnu Goru, već i vjekovnu vezu između naše zemlje i Republike Malte. Predsjednik Feruđa se duboko zahvalio na ovom poklonu i naglasio da će ikona biti postavljena na posebno odabranom mjestu u Parlamentu Malte".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Navijači BiH izviždali himnu Srbije

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:29

Himna Republike Srbije „Bože pravde" u sarajevskoj Skenderiji dočekana je večeras uz velike zvižduke i pogrdna skandiranja sa tribina, piše Pobjeda. 

Slavković: Pokazali smo drugu energiju

Nedjelja, 30.11.2025 | 21:17

Crna Gora je uspjela da se podigne nakon teškog poraza od Portugala i na kraju da slavi protiv Rumunije.

Remi u derbiju, Arsenal zadržao distancu u odnosu na pratioce

Nedjelja, 30.11.2025 | 20:35

Situacija u vrhu Premijer lige nije se bitnije promijenila poslije derbija 11. kola – Čelzi i Arsenal su na ,,Stemford bridžu“ remizirali 1:1.

Monstat: Izdato 265 građevinskih dozvola

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:54

Crnoj Gori je u trećem kvartalu izdato 265 građevinskih dozvola i prijava radova, pokazuju podaci Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Papović: Crnogorsko-američka saradnja tokom sedamdesetih i početkom osamdesetih

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:46

Tekst povodom 120 godina od uspostavljanja crnogorsko-američkih odnosa

Uhapšena dva stranca, osumnjičena za 14 krivičnih djela, pronađeno 8.000 eura i falsifikovana dokumenta

Nedjelja, 30.11.2025 | 13:35

Podgorička policija identifikovala je i uhapsila državljanina Srbije E.H. (46) i Sjeverne Makedonije B.S. (39) kojima se na teret stavlja 14 krivičnih djela počinjenih na teritoriji Glavnog grada.

Ivanović: Moramo popraviti odbranu i nametnuti bržu igru protiv Rumunije

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:46

Spoljna linija košarkaša Crne Gore na gostovanju Rumuniji biće pod velikim opterećenjem, posebno uz odsutne igrače. Glavni cilj je zaustaviti Derona Rasela.

Evropi prijeti da ostane bez vode zbog klimatskih promjena

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:26

Veliki djelovi evropskih rezervi vode se iscrpljuju, otkriva nova analiza naučnika sa Univerzitetskog koledža u Londonu, urađena na osnovu satelitskih podataka prikupljenih u posljednje dvije decenije.

Đurašković pozvan u Vašington na Molitveni doručak

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:13

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković pozvan je da prisustvuje Molitvenom doručku, koji će biti održan početkom februara iduće godine u Vašingtonu.

Mikijelj: Opština Budva nije odgovorila ni na jednu inicijativu za saradnju

Nedjelja, 30.11.2025 | 12:02

Odgovarajući na optužbe predsjednika Opštine Budva Nikole Jovanovića da JPMD ne vodi računa o obali, direktor Morskog Dobra Mladen Mikijelj kazao je da ni na jednu inicijativu za saradnju i sprovođenje investicija Opština Budva nije ni odgovorila.