Utorak, 17.12.2024 | 14:14
IZVOR: kolektiv.me

EPCG - U rekonstrukciju MHE „Podgor“ i „Rijeka Crnojevića“ 1,6 MILIONA EURA

Male hidroelektrane, “Podgor” i “Rijeka Crnojevića” nakon potpune rekonstrukcije ponovo su priključene na elektroenergetski sistem Crne Gore.




Foto: EPCG

Rekonstrukcija vrijedna oko 1,6 miliona eura podrazumijevala je kompletnu zamjenu hidromašinske i elektro opreme, instalaciju jake i slabe struje, uređenje enterijera i eksterijera mašinske zgrade te sanaciju dovodnih organa sa sistemom za daljinsko upravljanje i nadzor iz HE “Perućica” u čijem sastavu posluju.

Ugrađena je oprema poznatih evropskih proizvođača: dvokomorna Gros-flow turbina “CINK” iz Češke, samopobudni generator “Mareli” iz Italije, transformator “Makitel Dooel” iz Sjeverne Makedonije i srednjenaponsko postrojenje “Schneider electric” iz Francuske.

MHE “Podgor” i MHE “Rijeka Crnojevića” najstariji su proizvodni objekti u vlasništvu naše kompanije. Prve kilovatsate crnogorskom elektroenergetskom sistemu isporučile su davne 1941. godine. Od 2015. godine do rekonstrukcije nijesu bile u funkciji.

Ponovno puštanje u rad ova dva energetska objekta, koji će sistemu godišnje isporučivati oko 3,5 GWh zelene energije ozvaničio je izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović koji je, tom prilikom, istakao da rekonstrukcija tih objekata svjedoči o odgovornom odnosu Elektroprivrede i prema svom kulturno-istorijskom nasljeđu.

- Najvažnije je da sačuvamo kulturno-istorijsko nasljeđe Elektroprivrede Crne Gore i mislim da to radimo na pravi način i da ćemo nastaviti sa ovakvim trendom, paralelno ulažući u nove proizvodne objekte i veće snage, kazao je izvršni direktor EPCG.

Foto: EPCG

Nivo rekonstrukcije i adaptacije je takav da su elektrane osposobljene da rade bez posade, sa sistemom za daljinsko upravljanje i nadzor iz HE “Perućica”.

- Procedura njihove adaptacije i rekonstrukcije, počela je 2017. godine, zatim se,  krajem 2018. godine, pristupilo izradi Idejnog projekta, koji je završen u aprilu 2020. godine. Potom je  raspisan javni poziv za izradu i reviziju Glavnog projekta i nabavku i montažu opreme, za što je, početkom 2023. godine, sklopljen Ugovor sa firmom Vigoris iz Podgorice, kaže rukovodilac Podružnice HE Perućica Radovan Đukanović.

Instalisana snaga MHE “Podgor” je 360 kW, a planirana proizvodnja 1,8 GWh, dok  je  instalisana snaga MHE “Rijeka Crnojevića” 451 kW, a planirana proizvodnja 1,7 GWh čiste, zelene energije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Laković: Rudnik uglja Pljevlja zainteresovan za kupovinu Vektre Jakić

Četvrtak, 18.06.2026 | 14:43

Vlada Crne Gore pokrenula je istorijski investicioni ciklus vrijedan 113 miliona eura usmjeren direktno u naš grad, saopštio je izvršni direktor Rudnika uglja AD Pljevlja (RUP) Nemanja Laković tokom gostovanja u emisiji „Aktuelno“ na TV Pljevlja.

Radulović: Crna Gora može postati važna tačka za snabdijevanje Centralne Evrope

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:56

Crna Gora, zahvaljujući svom strateškom položaju na Jadranu, ima realnu priliku da postane značajna tačka za snabdijevanje država Centralne Evrope, ali je za ostvarenje tog potencijala neophodno nastaviti ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu, poručio je ministar pomorstva i koordinator rada Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Bajčetić: Aerodromi do prvog juna ugostili više od milion putnika

Četvrtak, 18.06.2026 | 10:30

Član Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, Nikola Bajčetić, poručio je da ovo preduzeće bilježi sjajne rezultate ove godine.

Od Ibice do Jadrana: Globalni uspon elektronske muzike oblikuje novu eru turizma

Četvrtak, 18.06.2026 | 09:50

Globalna industrija elektronske muzike u godini za nama dostigla je vrijednost od vrtoglavih 15,1 milijardu dolara, što je rast od 7% u odnosu na 2024. godinu, pokazuju najnoviji podaci IMS Electronic Music Business Reporta

Uspješna akcija tokom praznika: Izrečeno preko 217 hiljada eura kazni

Srijeda, 17.06.2026 | 17:21

Danas je održana 15. sjednica Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, kojoj je predsjedavao Milutin Butorović, ministar bez portfelja.

Drevni hrast iz legende o Robin Hudu se osušio nakon 1.200 godina

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:00

Major Oak, 1.200 godina star hrast iz Sherwoodske šume u Nottinghamu, nije olistao ovog proljeća i smatra se da je uginuo, saopćilo je u četvrtak Kraljevsko društvo za zaštitu ptica.

Desetka za Mesija i Vozinju

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:45

Prvo kolo na Mundijalu po ocjeni sajta "Sofascore" obilježili su neponovljivi Argentinac Lionel Mesi i Vozinja, golman Zelenortskih Ostrva.

Vršnjačko nasilje ostavlja trajne posljedice: Stručnjaci traže snažniju zaštitu djece

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:30

Dok se pokreću nove inicijative za veću zaštitu djece u školama, pitanje vršnjačkog nasilja ponovo je u fokusu javnosti. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno više kvalitetnog vremena provoditi sa djecom, ali i da institucije moraju odlučnije odgovoriti na ovaj problem.

Klikovac Spajiću: Promijenite savjetnike, možda i dalje rade za DPS

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:18

Odbornik Demokratske partije socijalista (DPS), Andrija Klikovac, kazao je da je premijer Crne Gore i lider Pokreta Evropa sad, Milojko Spajić, svojom današnjom izjavom o navodnoj saradnji DNP-a i DPS-a, potvrdio da PES stoji iza iza štetnog plana uvođenja prinudne uprave u Podgorici, koji je propao.

Milatović doputovao u Astanu, sastaće se sa najvišim zvaničnicima Kazahstana

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Astanu, gdje će sa najvišim zvaničnicima Kazahstana razgovarati o jačanju političkog dijaloga, ekonomske saradnje, investicija i povezivanja dvije države.  

Češka podbacila, Južna Afrika zasluženo do boda

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:02

Drugo kolo na Mundijalu je otvoreno remijem – Češka i Južna Afrika su danas u Atlanti igrali 1:1.

Spajić: Danas i zvanično možemo čestitati Kneževiću koaliciju sa DPS-om

Četvrtak, 18.06.2026 | 19:50

Danas i zvanično možemo čestitati Milanu Kneževiću koaliciju sa DPS-om, saopštio je premijer Crne Gore Milojko Spajić.  

Popović: Za unapređenje putne infrastrukture u Piperima izdvojeno 400.000 eura, rok za završetak mjesec dana

Četvrtak, 18.06.2026 | 19:40

U okviru unapređenja seoske infrastrukture u Piperima, u toku su radovi na dva lokalna putna pravca, Radovče-Kamenik i Radovče-Zmijinac, poručuju iz gradskog preduzeća Putevi.

Vlada utvrdila novi Zakon o turizmu: Veća zaštita putnika, razvoj seoskog turizma i digitalizacija sektora

Četvrtak, 18.06.2026 | 19:25

Vlada Crne Gore utvrdila je na 131. sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, Predlog zakona o turizmu i ugostiteljstvu, kojim se uvode nova razvojna načela, unapređuje zaštita putnika i otvaraju mogućnosti za snažniji razvoj seoskog i regionalnog turizma.

Pauza za vodu donosi bogatstvo - Fifa bi mogla da zaradi 500 miliona dolara

Četvrtak, 18.06.2026 | 19:15

Svjetsko prvenstvo bi moglo da donese Fifi zaradu od 500 miliona dolara prihoda od oglašavanja tokom pauza za hidrataciju, prenosi "Marketing Registrado".