Utorak, 17.12.2024 | 18:31
IZVOR: kolektiv.me

Injac: Podgorički forum – ZNAČAJNA platforma za razmjenu ideja, inicijativa i rješenja

Gradonačelnica Podgorice prof. dr Olivera Injac otvorila je Podgorički forum koji je održan danas u Naučno tehnološkom parku Crne Gore. Ovaj događaj svake godine okuplja brojne učesnike iz zemlje, regiona i Evrope, biznis i naučnu zajednicu, a u fokusu ovogodišnjeg foruma je razvoj saobraćajne infrastrukture i uticaj na razvoj Podgorice, inovacije u službi održivog razvoja, startUp ekosistem i stvaranje održive preduzetničke kulture.




Foto: podgorica.me

Pozdravljajući prisutne, gradonačelnica je istakla da se Podgorički forum organizuje sa ciljem umrežavanja privrede, nauke i svih drugih sektora od vitalnog značaja za našu zajednicu i njen budući razvoj.

“Podgorički forum je itekako značajna platforma za razmjenu ideja, inicijativa i rješenja koja će nam omogućiti da iskoristimo sve svoje potencijale i krenemo ka održivom razvoju u svim sferama društva. Danas živimo u globalnom okruženju koje se brzo mijenja, a naša je obaveza, kao donosilaca odluka, ali i odgovornih lidera, da radimo na tome da Podgorica postane prepoznatljiv centar inovacija, privrede i znanja”, kazala je Injac i dodala da ovaj događaj nije samo prilika da diskutujemo o izazovima, već i da se fokusiramo na investicione potencijale Podgorice.

“Polazeći od izvrsne geografske pozicije, i namjere da u narednim godinama dodatno unapređujemo infrastrukturu, pa do inovativnih ideja koje dolaze sa univerziteta i naučnih institute uvjerena sam da je Podgorica spremna da bude investicioni centar, jer ovdje su naši ljudi, stručnjaci i preduzetnici koji svakodnevno pokreću nove inicijative i stvaraju novu vrijednost”, kazala je Injac.

Kako je kazala, važno je da nastavimo ulaganja i jačamo sinergiju između privrede i naučne zajednice, jer samo na taj način možemo stvoriti uslove za inovacije koje će omogućiti našim preduzećima da budu konkurentnija i doprinesu rastu ekonomije.

“Naš cilj je da Podgorica postane mjesto gdje se najbolje ideje pretvaraju u konkretne projekte, i da omogućimo svim zainteresovanim investitorima da prepoznaju naš grad kao sigurno i perspektivno okruženje za ulaganja. Vjerujem da će diskusije koje ćemo imati danas rezultirati konkretnim projektima i partnerstvima koji će unaprijediti našu ekonomiju i podići standard života svih naših građana”, poručila je Injac.

Tema na prvom panelu bila je Saobraćajna infrastruktura u funkciji razvoja glavnog grada. Učesnici na ovom panelu bili su: Sava Ašanin, državni sekretar Ministarstva saobraćaja, prof.dr Biljana Ivanović na Građevinskom fakultetu UCG, Roko Tolić, izvršni direktor Aerodroma Crne Gore i Srđan Pejović izvršni direktor Delta Transport Sistema, dok je moderator tokom trajanja ovog panela bio mr Luka Đukanović, menadžer Glavnog grada.

Prvi panel bio je prilika za konstruktivan dijalog između različitih aktera iz privatnog i državnog sektora, kao i eminentnih stručnjaka iz oblasti saobraćaja i urbanizma. Cilj diskusije bio je definisanje pravca u kojem treba da se razvija saobraćajna infrastruktura, s posebnim naglaskom na razvoj glavnog grada.

Jedan od ključnih zaključaka panela bio je da je neophodno raditi na izmještanju transporta i saobraćaja iz užeg dijela grada. Ovaj pristup omogućio bi rasterećenje centralnih gradskih zona, smanjenje saobraćajnih gužvi i unapređenje kvaliteta života stanovnika.

Tema drugog panela bila je “Pametni gradovi: Inovacija u službi održivog razvoja”, dok su učesnici bili: prof.dr Aleksandar Stevanović Univerziteta u Pitsburgu, Jelena Sretenović direktorka za tržišta Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine Mastercard, Stevan Šandi izvršni direktor Bix Bit. Moderator ovog panela bio je Nikola Mićunović rukovodilac Službe za informacioni sistem Glavnog grada.

Ključni cilj za budućnost jeste integracija svih usluga na jednom mjestu, čime bi se značajno uštedjelo vrijeme građana i unaprijedio kvalitet njihovog svakodnevnog života poručeno je na ovom panelu. Ovaj pristup predstavlja viziju za buduću pametnu Podgoricu – grad u kojem tehnologija služi potrebama zajednice, čineći ga efikasnijim, povezanijim i održivim.

Poseban fokus stavljen je na primjenu adaptibilnih sistema u upravljanju saobraćajem. Kroz uvođenje pametnih semafora i naprednu kontrolu raskrsnica, značajno se unapređuje saobraćajna infrastruktura, čime se omogućava optimizacija saobraćajnih tokova, smanjenje gužvi, manja potrošnja goriva.

Tokom trećeg panela “Inovacije i startup ekosistema: Stvaranje održive preduzetničke kulture” naglašena je važnost sinergije aktera u sistemu – uključivanje državnog sektora, privrede, lokalne zajednice i stručnjaka. Učesnici ovog panela bili su Frane Šesnić izvršni direktor Zicer centra Zagreb, Marijeta Barjaktarović Lanzardi, državna sekretarka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Sanja Gardašević, su-osnivačica Zuno games, a moderator ovog panela bio je Šućo Orahovac, sekretar Sekretarijata za preduzetništvo i investicije Glavnog grada.

Prioriteti su osluškivanje privrede, razumijevanje potreba zajednice i njihovo integrisanje u razvojne planove, kako bi se unaprijedio kvalitet života i podstakla održiva preduzetnička kultura.

Kontinuirana komunikacija sa zajednicom igra centralnu ulogu – otvoreni dijalog i prikupljanje prijedloga od građana i preduzetnika omogućavaju bolje razumijevanje njihovih potreba i efikasnije odgovaranje na izazove, poručeno je sa Trećeg panela.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

RTV Budva: Novak Đoković u maju OTVARA Sveti Stefan

Petak, 07.11.2025 | 11:28

Od maja naredne godine grad–hotel Sveti Stefan mogao bi ponovo da otvori svoja vrata, a prema nezvaničnim informacijama, menadžersku palicu mogao bi da preuzme svjetski teniski as Novak Đoković.

Poreska uprava za 10 mjeseci naplatila 1,4 milijarde eura

Petak, 07.11.2025 | 09:45

Poreska uprava (PU) ostvarila je naplatu bruto prihoda od ukupno 1,4 milijarde eura za deset mjeseci ove godine, što je više za 17 miliona eura u odnosu na isti period lani. Plan naplate za period od početka januara do kraja oktobra ostvaren je na nivou od 99,6 odsto, saopšteno je iz Poreske uprave.

Joković: Sve će biti PO PLANU Uprave za šume

Petak, 07.11.2025 | 08:25

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković kaže da javni pozivi za davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju za ovu godinu treba da se sprovedu i okončaju onako kako je planirano iz Uprave za šume.

POGLEDAJTE - Ovo su proizvodi sa limitiranim cijenama

Petak, 07.11.2025 | 07:46

Vlada je juče usvojila je Odluku o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi – Limitirane cijene, kojom se uvode privremene kontrole cijena osnovnih životnih namirnica i higijenskih proizvoda.

Đukanović: Za tri godine realizovali smo INVESTICIJE vrijedne preko 200 miliona eura

Četvrtak, 06.11.2025 | 16:57

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Milutin Đukanović, učestvovao je na međunarodnoj konferenciji „Elektrane 2025“, jednog od najznačajnijih naučno-stručnih skupova u oblasti energetike u regionu, koji se održava od 4. do 7. novembra u hotelu Palisad na Zlatiboru.

Smijenjen Vuk Kadić

Četvrtak, 06.11.2025 | 17:07

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Vuk Kadić smijenjen...

FOTO: Odloženo suđenje po tužbi Đukanovića protiv ASK-a

Četvrtak, 06.11.2025 | 13:28

U Osnovnom sudu u Podgorici, za danas u 13 sati je bio zakazan glavni pretres pred sutkinjom Valentinom Vuković, a u postupku koji je pokrenut po tužbi bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića koju je podnio protiv Agencije za sprečavanje korupcije (ASK).

DPS: Neodržavanje sjedenice lokalnog parlamenta DOKAZ KRIZE vlasti u Pljevljima

Četvrtak, 06.11.2025 | 13:08

Kako je sjednica Skupštine opštine Pljevlja, koja je trebalo da bude održana 29. septembra, nije održana do danas, očigledno je da je, nakon tri neuspjela pokušaja, predsjednica lokalnog parlamenta odlučila da istu ne zakazuje dok se ne završi konkurs za izbor prvog ćacija Pljevljalja - saopštili su iz DPS-a Pljevlja

Pročitajte koje će saobraćajnice biti ZATVORENE povodom održavanja trke NLB Podgorica Millenium Run

Četvrtak, 06.11.2025 | 17:18

Povodom održavanja trke NLB Podgorica Millenium Run od petka 07. novembra do nedjelje 09. novembra, biće privremeno obustavljen saobraćaj na više lokacija u Podgorici, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Porodice stradalih na Cetinju: Imamo informaciju da je SMIJENJEN Jokić, odlučićemo o eventualnom PREKIDU protesta

Četvrtak, 06.11.2025 | 18:56

Porodice stradalih u dva masakra na Cetinju, koji protestuju mjesecima tražeći pravdu za smrt svojih najbližnjih, dobili su informaciju večeras da je smijenjen načelnik Centra za bezbjednost Podgorica Goran Jokić. Saopštili su da će nakon ove smjene donijeti odluku i izvijestiti javnost o eventualnom prekidu protesta.

RTV Budva: Novak Đoković u maju OTVARA Sveti Stefan

Petak, 07.11.2025 | 11:28

Od maja naredne godine grad–hotel Sveti Stefan mogao bi ponovo da otvori svoja vrata, a prema nezvaničnim informacijama, menadžersku palicu mogao bi da preuzme svjetski teniski as Novak Đoković.

Njegošev poetski univerzum u Perjaničkom domu - Predavanje prof. dr Vesne Vukićević Janković

Petak, 07.11.2025 | 11:01

Muzej savremene umjetnosti Crne Gore, povodom obilježavanja praznika kulture, Njegoševog dana, organizuje predavanje prof. dr Vesne Vukićević Janković pod nazivom „Njegošev poetski univerzum", koje će se održati u utorak, 11. novembra, u 19 časova, u Perjaničkom domu. Medijator predvanja je Suzana Popović, muzejska savjetnica za književnu djelatnost.

Poreska uprava za 10 mjeseci naplatila 1,4 milijarde eura

Petak, 07.11.2025 | 09:45

Poreska uprava (PU) ostvarila je naplatu bruto prihoda od ukupno 1,4 milijarde eura za deset mjeseci ove godine, što je više za 17 miliona eura u odnosu na isti period lani. Plan naplate za period od početka januara do kraja oktobra ostvaren je na nivou od 99,6 odsto, saopšteno je iz Poreske uprave.

U sve četiri srednje škole u Nikšiću anonimne DOJAVE o BOMBAMA

Petak, 07.11.2025 | 09:39

Jutros su u sve četiri srednje škole u Nikšiću, stigle anonimne dojave o postavljenim bombama, koje su upućene na mejl adrese uprava srednjih škola.

Krivična prijava protiv Andrijevičanina - OSUMNJIČEN za šumsku krađu

Petak, 07.11.2025 | 09:37

Službenici Jedinice za suzbijanje ekonomskog kriminaliteta u Beranama podnijeli su tužilaštvu krivičnu prijavu protiv V.L. (30) iz Andrijevice, zbog sumnje da je počinio krivično djelo šumska krađa na štetu Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, na način što je u avgustu ove godine, u državnoj šumi u mjestu Zeletin, opština Andrijevica, bez potrebne dokumentacije, izvršio sječu stabala molike čime je pričinio štetu Upravi za gazdovanje šumama i lovištima. To je saopšteno iz Uprave policije.

Zemljotres jačine 3,6 stepeni na granici Crne Gore i BiH

Petak, 07.11.2025 | 09:32

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju je jutros u 8.59 sati registrovao zemljotres jačine 3.6 jedinica Rihterove skale, sa epicentrom na 19 km jugoistočno od Srbinja (Bosna i Hercegovina).

Petar Đukanović (CGO): Odluka o vizama za Tursku donijeta bez analiza i konsultacija

Petak, 07.11.2025 | 09:07

Ukidanje bezviznog režima za državljane Turske izazvalo je snažne reakcije u Crnoj Gori, ali i otvorilo brojna pravna, politička i bezbjednosna pitanja.

Mirza Selimović o SMRTI MAJKE: "I danas imam ožiljke, ta BOL vrišti iz mene“

Petak, 07.11.2025 | 09:02

Mirzi je preminula majka u maju prošle godine, a pjevač se od ovog bolnog gubitka još uvijek nije oporavio.

Evakuacija u američkoj vojnoj bazi: Otkriven sumnjiv paket s bijelim prahom

Petak, 07.11.2025 | 08:44

Više osoba prevezeno je u bolnicu nakon što je u američku vojnu bazu Joint Base Andrews u Merilendu dostavljen sumnjiv paket. Dva izvora upoznata s istragom potvrdila su da je paket sadržao nepoznati bijeli prah, piše CNN.

GREŠKA koju prave mnogi: Ova metoda ODLEĐVANJA auta može vas SKUPO KOŠTATI

Petak, 07.11.2025 | 08:43

Za vlasnike automobila bez garaže zimska jutra znače jedno – svakodnevno struganje leda s vjetrobranskog stakla. No stručnjaci upozoravaju: pokušaj da se taj posao ubrza „pametnijim rješenjima“ može završiti skupim problemom.