Petak, 27.12.2024 | 13:41
IZVOR: kolektiv.me

Poznata imena dobitnika nagrade „Iskra“

Fond za aktivno građanstvo (fAKT) objavio je imena dobitnika godišnjih nagrada i priznanja za filantropiju „Iskra“.




Foto: Fond za aktivno građanstvo

Žiri za dodjelu nagrada i priznanja odlučio je da za 2024. godinu dodijeli četiri nagrade i osam specijalnih priznanja.

Nagrade:

Nagrada za dopinos dijaspore: Porodica Hajdari
Nagrada za doprinos opštem dobru (posthumno): Petar Sinanović Nagib
Nagrada za doprinos na nacionalnom nivou: One Crna Gora d.o.o.
Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici: NLB Banka a.d. Podgorica

Specijalna priznanja za građanski doprinos opštem dobru:

· Vuk Vujisić

· Pavle Pajo Pepđonović

· Dobrovoljni davaoci krvi „Fap Mašina“

· Centar za prava djeteta Crne Gore

Specijalno priznanje za mlade filantrope: Klub mladih volontera Crvenog krsta Cetinje

Specijalno priznanje za doprinos opštem dobru: Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom, Nikšić

Specijalno priznanje za medijski doprinos:

· Željka Mirković (TV Nova)

· Tijana Perović (TV7)

"Porodica Hajdari, porijeklom iz Ulcinja, dobitnik je nagrade za doprinos dijaspore. Već dugi niz godina, ova porodica doprinosi razvoju ruralnih područja Opštine Ulcinj. Jedan od najvećih projekata je javni park koji se nalazi u blizini Vladimira, čija je izgradnja završena 2019. godine, a za koji je porodica Hajdari donirala oko 300,000 dolara. Na prostoru od preko 6500 m2, pored zelene površine, džoging i biciklističke staze, nalaze se i sportski tereni za tenis, košarku i fudbal. U kontinuitetu pomažu ugroženim porodicama, starim osobama, studentima, kao i organizaciju raznih aktivnosti za djecu i mlade. Preko humanitarnog fonda „Trojet tona“, ova porodica je od 2020. godine među glavnim donatorima odbojkaškog kluba za djevojčice, karate kluba u Anamalskom području, kao i redovna podrška edukativnom centru za djecu „Bright Minds“. Samo u godini za nama, porodica Hajdari je donirala 50,000 eura. Iako odavno žive i rade u Americi, nikada nijesu zaboravili svoj zavičaj i svoju domovinu", saopšteno je iz Fonda za aktivno građanstvo.

Iskra za doprinos opštem dobru posthumno se dodjeljuje Petru Sinanoviću Nagibu.

"Prvoborac koji je odbio da primi „Patrizansku spomenicu“ smatrajući da je njegovo učešće u Trinaestojulskom ustanku bilo obična patriotska dužnost, takav je bio i kao privredni genije ondašnje Crne Gore i Jugoslavije. Razvoj privrede zemlje i Cetinja bili su za njega novi „ustanak“ i obična patriotska dužnost. O tome svjedoče fabrika na Rijeci Crnojevića, „Obod“, „Radoje Dakić“ i brojne druge fabrike i postrojenja širom zemlje pa i svijeta. Iako je socijalizam bio sinonim za čovjekoljublje, malo je bilo ljudi koji su poput Petra Sinanovića razumjeli suštinski značaj tog zahtjeva. On je, kao istinski filantrop i društveno odgovoran privrednik, podržavao školovanje radnika u zemlji i inostranstvu. Pomagao im je da steknu, i da poboljšaju svoje živote. Uveo je zdravstvenu zaštitu radnika, kupio zemljište na crnogorskoj obali i omogućio radnicima obavezno ljetovanje. Razvijao je ideju proizvodnje organske hrane  i podržavao sportske i kulturne aktivnosti, sve jednako za žene i muškarce. Iako su mu radnici podigli bistu u krugu „Radoja Dakića“, socijalističke vođe su ga isključivale iz Saveza komunista jer nije podržavao ideju samoupravljanja. Iako su radnici i stranci bili inspirisani njegovom harizmom i bezuslovno mu vjerovali, Petar je morao da bude sklonjen iz „Oboda“. Iako su završni udarac ovom crnogorskom ekonomskom geniju dali ratovi i tranzicija, on ostaje iskra nadahnuća potrebna u svim vremenima. Kompanija One Crna Gora je dobila nagradu za doprinos na nacionalnom nivou. Društvena odgovornost je ugrađena u temelje korporativne kulture i identitet ove kompanije, koja je u toku 2024. godine realizovala niz sopstvenih društveno-odgovornih projekata i kampanja, kao što su „Jedan mijenja svijet" i „Djevojčice u ICT-ju", istovremeno podržavajući pažljivo odabrane projekta u oblastima kulture, sporta, edukacije i zaštite životne sredine, u vrijednosti od preko 200.000 eura".

Kako se navodi u saopštenju, nagrada za doprinos lokalnoj zajednici je pripala NLB Banci, čija se korporativna filantropija ogledala u brojnim pokroviteljstvima i donacijama, prvenstveno ustanovama od društvenog značaja - obrazovnim, zdravstvenim, domovima za stare, dnevnim centrima za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju, ali i organizacijama koje pružaju pomoć zajednici ili se neposredno bave humanitarnim radom. Vrijednost podrške lokalnim zajednicama u Crnoj Gori je iznosila više od 200.000 eura, a pomoć je upućena i Crvenom krstu Bosne i Hercegovine u iznosu od 50.000 eura za saniranje posljedica izazvanih poplavama u BiH.

"Dobitnik specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru je Vuk Vujisić. Novinar i građanski aktivista od svoje 15. godine. Svojim pričama i aktivizmom pokrenuo je osvjetljavanje i rješavanje nekoliko izuzetno važnih pitanja i problema za crnogorsko društvo poput ilegalne eksploatacije šljunka u koritu Morače, krivolova na Skadarskom jezeru, uništavanja šuma Crne Gore. Neumorno radi na ozelenjavanju Crne Gore, okupljajući sve veći broj pojedinaca i institucija. Sanja o ekološkoj Crnoj Gori, zemlji socijalne pravde i za ostvarenje vizije jedne takve održive zajednice, spreman je da da sve.Vuk je svojim djelovanjem postao paradigma mladima u borbi za zdraviju i zeleniju Crnu Goru. Dobitnik specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru je i Pavle Pajo Pepđonović,  idejni tvorac i glavni organizator Mundijala prijateljstva u Ulcinju. Ugledni ulcinjski privrednik, bivši košarkaš i sportski radnik uz svesrdnu pomoć svih građana Ulcinja, ove godine je po treći put organizovao Mundijal prijateljstva, koji je okupio brojne sportske legende iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Na ovoj jedinstvenoj regionalnoj manifestaciji okupili su se i družili osvajači više od stotinu medalja na svjetskim, olimpijskim i evropskim takmičenjima. Snažna poruka prijateljstva i zajedništva, poslata je sa Mundijala prijateljstva koji je Ulcinj i Crnu Goru predstavio u najljepšem svijetlu, a sa kojeg je izvještavalo oko 100 novinara". 

Dobrovoljni davaoci krvi „Fap Mašina“ su takođe dobitnici specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru.

Udruženje koje je formirala grupa mladih humanista entuzijasta iz Nikšića. U vrijeme pandemije korona virusa iskoristili su mogućnosti društvenih mreža da organizuju akcije dobrovoljnog davanja krvi i postali su jedno od najaktivnijih udruženja u Crnoj Gori. Od 2020. godine organizuju akcije više puta godišnje, a poznati su i po humanitarnim akcijama prikupljanja sredstava za socijalno ugrožene porodice ili poklona za djecu koja se nalaze na bolničkom liječenju. Naziv udruženja potiče od imena navijačke grupe fudbalskog kluba „Čelik“  koji je bio duže vremena ugašen.Ovi mladi entuzijasti su svoj omiljeni klub obnovili isključivo svojim zalaganjem i prikupljenim sredstvima, tako da se FK „Čelik“ ponovo takmiči u trećoj crnogorsko ligi.

Isto priznanje dobio je i Centar za prava djeteta Crne Gore. Za gotovo dvije i po decenije djelovanja, ostvario je značajan napredak u unapređenju kvaliteta života djece i mladih, naročito ranjivih grupa kao što su djeca i mladi sa problemima u ponašanju, i djeca i mladi kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite. Dobrom saradnjom sa institucijama sistema, lokalnom zajednicom, lokalnim i međunarodnim organizacijama i posebno kroz direktan rad sa djecom, Centar je postao prepoznatljiv kao kredibilna organizacija kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou.Istovremeno, nizom humanitarnih akcija, posebno tokom kriznih situacija i elementarnih nepogoda, Centar je uvijek nalazio načine da hitno interveniše i pruži pomoć onima kojima je to najpotrebnije.

Klub mladih volontera Crvenog krsta Cetinje, dobitnik je specijalnog priznanja za mlade filantrope. Klub je formiran je prije dvije godine, u cilju postizanja što većeg društvenog angažmana mladih, naročito u radu sa najranjivijim grupama. U zajednici su prepoznati po aktivnostima koje realizuju u saradnji sa Domom zdravlja, Dnevnim boravkom za stare, vaspitno-obrazovnim ustanovama, Centrom za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i sportskim kolektivima. Redovne aktivnosti Kluba, koji u svom sastavu ima 35 članova, su održavanje predavanja, treninga, radionica sa vršnjacima, rad s djecom iz socijalno ugroženih porodica i romske zajednice,  pohađanje obuka i učešće na međunarodnim kampovima. Kako sami ističu, posebno su ponosni na činjenicu da u današnjem svijetu u kojem vrijednosti nameću društvene mreže, Crveni krst Prijestonice uspijeva da okupi mlade ljude koji su spremni da svoje slobodno vrijeme ispune pomaganjem drugima i radom za dobrobit čitave zajednice.

"Specijalno priznanje za doprinos opštem dobru pripalo je Dnevnom centru za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom, Nikšić. Kao  koncept podrške životu u zajednici, djelatnost Dnevnog centra predstavlja sveobuhvatan servis socijalne brige i zaštite djece sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom. Predani rad ovog kolektiva, čija se posvećenost ogleda u mnogobrojnim aktivnostima van redovnog posla u samom Centru,  svakim danom iznova pokazuje da osobe sa smetnjama u razvoju mogu mnogo ukoliko im pružite ljubav, empatiju, ukoliko radite s njima, vjerujete u njih i doživljavate ih kao ravnopravne članove zajednice, što oni i jesu. Brojni su sadržaji koje organizuju uz podršku zajednice: predstave, izložbe, proslave, modne revije, kampovi, snimanje spotova. Nedavno su u saradnji sa Radio-televizijom Nikšić pokrenuli i emisiju „Iskorak“ – prvu TV emisiju u regionu gdje su se u ulozi novinara/voditelja našli i mladi sa smetnjama u razvoju, sa ciljem da doprinesu promjeni pristupa društvene zajednice u načinu razmišljanja, naročito u shvatanju, “šta je to što djeca i mladi sa smetnjama u razvoju mogu, a ne šta je to što ne mogu“", naveli su iz Fonda za aktivno građanstvo.

Željka Mirković, novinarka TV Nova, dobitnica je specijalnog priznanja za medijski doprinos. Sa osjećajem za potrebe drugih, prepoznajući značaj tema koje se tiču „običnog čovjeka“, Željka Mirković svojim prilozima redovno uspijeva da osvijetli male/velike ljude na poseban način: da skrene pažnju na osobe sa invaliditetom, predstavljajući njihove talente, da nam približi kulturu Romske zajednice, da iz  Doma za stare prenese priču o ljubavi i prijateljstvu koje se rađa u poznim godinama. Mnogo je i priloga kojima je Željka inicirala pomoć drugima, ali jedna akcija je posebna. Radi se o njenoj borbi, zajedno sa pacijentima koji su na dijalizi, da država odobri transplantaciju u Bjelorusiji o svom trošku. Željka je dala sve od sebe da u toj namjeri uspije – njene priče dirnule su mnoge, a onda je pozvala kolege iz drugih medija da svi zajedno pokušaju da se izbore da pacijenti iz „čekaonice za život“ uđu u život. Uslijedili su mnogi prilozi, tekstovi, i stigla je i pobjeda – trošak transplantacije bubrega je sada o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje.

"Isto priznanje pripalo je i Tijani Perović, novinarki televizije TV7. Kroz desetine intervjua i emisija koje je realizovala, Tijana kontinuirano i posvećeno radi na podizanju svijesti o temama od društvenog značaja, poput vršnjačkog i nasilja nad ženama, potrebama i položaju starijih, romske populacije i onih koji žive u siromaštvu. Sa temeljnim i empatičnim pristupom, posebnu pažnju posvećuje podizanju svijesti zajednice o vrijednostima starijih kao ravnopravnih članova društva i pozivanju donosioca odluka na kreiranje politika koje će unaprijediti položaj starijih. Aktivna je učesnica brojnih humanitarnih akcija, o kojima je i izvještavala. Istovremeno, otvarajući medijski prostor za organizacije i projekte koji su za cilj imali pomaganje ugroženim i ranjivim grupama građana, ukazuje na značaj humanosti i solidarnosti"   

Nagrade i priznanja biće dodijeljene 24. januara, na svečanosti u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“, na Cetinju.

Dodjelu nagrade „Iskra” organizuje Fond za aktivno građanstvo fAKT, u saradnji i uz podršku Privredne komore i Fondacije „Ćano Koprivica“.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Savjet za demografiju: Crna Gora priprema sistemski odgovor na demografske izazove

Petak, 26.06.2026 | 16:03

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predsjednik Savjeta za demografiju Damir Gutić predsjedavao je drugom sjednicom Savjeta za demografiju, na kojoj su razmatrane ključne mjere koje će predstavljati osnov za izradu Demografske strategije Crne Gore.

Mujović: Budućnosti je visio mač nad glavom; Brajović: Od transfera Savovića i Kostića skoro milion eura do kraja juna

Petak, 26.06.2026 | 15:24

Danas je u prostorijama kluba održana pres konferencija Fudbalskog kluba Budućnost.

SDT: Bramerc pohvalio saradnju sa Specijalnim tužilaštvom

Petak, 26.06.2026 | 15:45

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc u izvještaju o napretku Savjetu bezbjednosti, za period od 16. novembra prošle do 15. maja ove godine, između ostalog je naveo da je, u izvještajnom periodu, Međunarodni rezidualni mehanizam blisko sarađivao sa Specijalnim državnim tužilaštvom (SDT), da je na osnovu te saradnje Specijalno državno tužilaštvo ostvarilo "pozitivan napredak“ u istragama i krivičnim postupcima. Kako je saopšteno iz SDT, naveo je i da Mehanizam i dalje želi da pruža potrebnu pomoć, po zahtjevima Specijalnog državnog tužilaštva.

Ćulafić: Građani pokazuju da zaštita životne sredine postaje zajednička vrijednost

Petak, 26.06.2026 | 15:10

Akcija Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera "Deset plastičnih flaša ili limenki za jednu sadnicu“ danas je uspješno realizovana u Beranama, gdje je podijeljeno oko 500 sadnica i prikupljeno oko 5.000 plastičnih flaša i limenki, saopšteno je iz tog resora.

Zbog bespravne gradnje prijave protiv 15 građana, šteta 535.000 eura

Petak, 26.06.2026 | 14:30

Policija je u koordinaciji sa tužilaštvom podnijela krivične prijave protiv 15 fizičkih lica zbog krivičnog djela građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje, a kako tvde, nastala šteta po budžete opština Tuzi i Ulcinj iznosi oko 535.000 eura.

Evropski savez: U normalnoj državi, Krapović bi već danas bio smijenjen

Petak, 26.06.2026 | 16:15

Jučerašnja sjednica Skupštine Crne Gore, tokom koje je ministar odbrane Dragan Krapović pokušao da se fizički obračuna sa poslanicima Evropskog saveza Borisom Mugošom i Nikolom Zirojevićem, upućujući im najprizemnije uvrede, najbolja je slika aktuelne vlasti i parlamentarne većine. U normalnoj državi, Krapović bi već danas bio smijenjen, saopšteno je iz Evropskog saveza.

Savjet za demografiju: Crna Gora priprema sistemski odgovor na demografske izazove

Petak, 26.06.2026 | 16:03

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predsjednik Savjeta za demografiju Damir Gutić predsjedavao je drugom sjednicom Savjeta za demografiju, na kojoj su razmatrane ključne mjere koje će predstavljati osnov za izradu Demografske strategije Crne Gore.

NVO traže od EU podršku u primjeni zakona i pristupu informacijama u procesu imenovanja članova Savjeta RTCG

Petak, 26.06.2026 | 15:33

Predstavnici 18 nevladinih organizacija dostavili su danas šefu Delegacije Evropske unije Johanu Satleru, zahtjev za podršku u primjeni zakona i pristupu informacijama u procesu imenovanja članova Savjeta RTCG-a

SDT: Bramerc pohvalio saradnju sa Specijalnim tužilaštvom

Petak, 26.06.2026 | 15:45

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc u izvještaju o napretku Savjetu bezbjednosti, za period od 16. novembra prošle do 15. maja ove godine, između ostalog je naveo da je, u izvještajnom periodu, Međunarodni rezidualni mehanizam blisko sarađivao sa Specijalnim državnim tužilaštvom (SDT), da je na osnovu te saradnje Specijalno državno tužilaštvo ostvarilo "pozitivan napredak“ u istragama i krivičnim postupcima. Kako je saopšteno iz SDT, naveo je i da Mehanizam i dalje želi da pruža potrebnu pomoć, po zahtjevima Specijalnog državnog tužilaštva.

Ćulafić: Građani pokazuju da zaštita životne sredine postaje zajednička vrijednost

Petak, 26.06.2026 | 15:10

Akcija Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera "Deset plastičnih flaša ili limenki za jednu sadnicu“ danas je uspješno realizovana u Beranama, gdje je podijeljeno oko 500 sadnica i prikupljeno oko 5.000 plastičnih flaša i limenki, saopšteno je iz tog resora.

Drašković: Ako se trend nastavi, pred nama je najbolja sezona do sada

Petak, 26.06.2026 | 14:50

U Crnoj Gori trenutno boravi oko 100 hiljada turista, što je 10 odsto više nego prošle godine, kazao je za Javni servis državni sekretar u Ministarstvu turizma Petar Drašković.

Zbog bespravne gradnje prijave protiv 15 građana, šteta 535.000 eura

Petak, 26.06.2026 | 14:30

Policija je u koordinaciji sa tužilaštvom podnijela krivične prijave protiv 15 fizičkih lica zbog krivičnog djela građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje, a kako tvde, nastala šteta po budžete opština Tuzi i Ulcinj iznosi oko 535.000 eura.

Dukaj: Javna uprava mora biti servis građana, a ne administrativna prepreka

Petak, 26.06.2026 | 14:09

Ministar javne uprave Maraš Dukaj poručio je da Crna Gora mora graditi javnu upravu koja će biti bliža građanima, efikasnija i otvorenija za njihove inicijative, ističući da su reforma lokalne samouprave, digitalizacija i profesionalizacija administracije ključni prioriteti resora kojim rukovodi.

Počeli pregovori o Granskom kolektivnom ugovoru za oblast medija

Petak, 26.06.2026 | 13:59

Predstavnici reprezentativnih sindikalnih organizacija i poslodavaca u oblasti medija danas su započeli pregovore o Granskom kolektivnom ugovoru (GKU) za informativnu, grafičku i izdavačku djelatnost, saopštio je Sindikat medija Crne Gore.

Vukićević: Ponosna sam što sam učestvovala u pokretanju izgradnje druge dionice auto-puta

Petak, 26.06.2026 | 13:46

Crna Gora danas započinje izgradnju druge dionice auto-puta, najvažnijeg infrastrukturnog projekta u oblasti saobraćajne infrastrukture, napisala je na svom Fejsbuk profilu potpredsjednica DNP-a Maja Vukićević, bivša ministarka saobraćaja.