Subota, 28.12.2024 | 21:03
IZVOR: index.hr

LISTA 100 najboljih jela i kuhinja na svijetu - Ovaj grad je GASTRONOMSKI raj

Ove godine TasteAtlas je objavio i listu 100 najboljih jela i kuhinja na svijetu, kao i listu gradova i regiona sa najboljom hranom na svijetu.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Italijanska regija Kampanija proglašena je za region sa najboljom hranom na svijetu, a grad sa najboljom hranom na svijetu više nije Rim, kao prošle godine, već Napulj.

U nastavku pogledajte spisak gradova sa najboljom kulinarskom scenom koju vrijedi posjetiti.

U prvih 10 našlo se čak šest italijanskih gradova - Napulj, Milano, Bolonja i Firenca na prva četiri mjesta, Rim na šestom, a Torino na devetom, a od ostalih gradova Mumbaj je na petom mjestu. Pariz na sedmom mjestu, Beč na osmom i Osaka na desetom.

Napulj je pobjednik, a za razliku od Rima, koji je prošle godine ocjenjen kao grad sa najboljom hranom na svijetu sa visokih 4,93, Napulj je dobio najvišu moguću ocjenu, 5,00.

Rodno mjesto pice odavno je poznato kao jedan od najboljih gradova za svakoga ko voli dobro da jede, a najpoznatiji je po ovim jelima.

Tradicionalna napuljska jela

Pica Napolitana, pica Margarita, pica marinara, pržena pica frita i calzone pica samo su neka od jela karakterističnih za okolinu Napulja, a ovaj grad je poznat i po još jednoj vrsti pice - pica montanara je zapravo prženo tijesto za picu, preliveno marinarom, sirom i bosiljkom, koji se prije serviranja kratko stavi u rernu.

Pored pice, Napulj je poznat i po tjestenini, a iz ovog grada potiče i jelo koje Italijani često jedu na Badnje veče, špageti alle vongole.

Iz Napulja dolazi nekoliko poznatih italijanskih poslastica, među kojima su pastiera, pita od bobičastog voća, rikota i krem za pecivo, obogaćene kandiranom korom pomorandže, kao i zeppole, specijalitet od prženog tijesta koji se obično preliva šećerom, a može se i puniti kremom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Abazović o incidentu u sudnici: Ubović je pokušao da me isprovocira

Petak, 05.06.2026 | 21:11

Bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović tvrdi da ga je biznismen Ranko Ubović provocirao u podgoričkom Sudu za prekršaje, što je dovelo do ozbiljnog incidenta u kom je umalo došlo do fizičkog obračuna.

Skaloni ogolio istinu: Nijednu odluku ne donosim bez Mesija

Petak, 05.06.2026 | 21:33

Argentina je godinama navikla da se mnogo toga vrti oko Lionela Mesija, a sada je selektor Lionel Skaloni otvoreno priznao da kapiten ima važnu riječ i kada su u pitanju odluke van terena.  

UP: Od 20 sati normalizacija saobraćaja na relaciji Podgorica–Cetinje–Budva i u Tivtu

Petak, 05.06.2026 | 20:35

Saobraćaj na putnom pravcu Podgorica – Cetinje – Budva, kao i na području Opštine Tivat, biti u potpunosti normalizovan i otvoren za nesmetano odvijanje danas, danas. 5. juna, nakon 20.00 sati, saopšteno je iz Uprave policije.

Vučić: Hiljade građana Crne Gore su mi poželjeli dobrodošlicu

Petak, 05.06.2026 | 19:47

Odnosi između Crne Gore i Srbije, prema današnjoj poruci predsjednika te zemlje Aleksandra Vučića, nijesu narušeni uprkos događajima koji su prethodili Samitu u Tivtu. Vučić je istakao da se u Crnoj Gori uvijek osjeća kao kod kuće.  

U ponedjeljak počinje 55. Festival dramskih amatera Crne Gorecv

Petak, 05.06.2026 | 20:45

Bijelo Polje će od 8. do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.

Agasi: Siner nema izgovor za onakvu eliminaciju

Petak, 05.06.2026 | 21:44

Bivši američki teniser Andre Agasi rekao je da je iznenađen načinom na koji je Janik Siner eliminisan sa Rolan Garosa.  

Težak incident u sudnici: Umalo tuča Dritana Abazovića i Ranka Ubovića

Petak, 05.06.2026 | 18:13

Prema prvim podacima, Ubović je navodno glavom krenuo na Abazovića, a potom ga je bivši premnijer odgurnuo.

Fon der Lajen: Crna Gora napravila impresivne reforme; Košta: Pristupanje Zapadnog Balkana naš prioritet

Petak, 05.06.2026 | 17:42

Nakon današnjeg Samita EU- Zapadni Balkan održanog u Tivtu poručeno je da je Crna Gora napravila impresivne reforme, kao i da je prioritet EU da joj pristupe države Zapadnog Balkana. Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, naveo je na konferenciji za novinare održanoj nakon Samita, zajedno sa predsjednikom Evropskog savjeta Antonijom Koštom i predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, da Crna Gora zbližava Evropu danas i da je to moćna poruka.

Stanišić: Mecola u Skupštini i Samit EU–Zapadni Balkan potvrđuju da Crna Gora mora iskoristiti evropski trenutak

Petak, 05.06.2026 | 17:22

Samit Evropska unija–Zapadni Balkan kao i snažne poruke koje je predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola uputila iz Skupštine Crne Gore predstavljaju važan politički trenutak za Crnu Goru, region i evropsku perspektivu naše države, saopštio je generalni sekretar Skupštine Crne Gore Boban Stanišić.

Putin: Kraj ere ekonomske dominacije Zapada, BRIKS glavni pokretač svjetske ekonomije

Petak, 05.06.2026 | 19:57

Predsjednik Rusije obraća se na plenarnoj sjednici Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu. On će iznijeti svoju viziju toga u kom pravcu treba da ide Rusija i sa kojim izazovima se suočava. Kako je ranije rekao portparol Kremlja Dmitrij Peskov, glavni dio Putinovog izlaganja, naravno, biće posvećen ekonomiji – ekonomskim pitanjima i problemima, kako u Rusiji, tako i na međunarodnom nivou, ali će pažnja biti posvećena i političkim pitanjima.