Subota, 11.01.2025 | 17:31
IZVOR: WebMD, 24sata.hr

Šta uzrokuje "pivski stomak" i kako ga se EFIKASNO riješiti?

Bilo da dolazi od alkohola, slatkih pića ili velikih porcija hrane, višak kalorija povećava masnoću na stomaku. Alkohol ima poseban efekat jer jetra daje prednost razgradnji alkohola u odnosu na masti.




Foto: Ilustracija/ PIxabay.com

Ako imate „pivski stomak“, niste sami – mnogi pivopija širom svijeta, posebno muškarci, primećuju da im stomaci postaju sve veći kako stare.

Ali da li pivo to zaista prouzrokuje? Ne piju svi koji imaju pivski stomak, što nameće pitanje: Šta zapravo dovodi do ovog problema?

Šta uzrokuje pivski stomak?

Ne u tolikoj mjeri pivo, već preveliki unos kalorija. Bilo da dolazi od alkohola, slatkih pića ili velikih porcija hrane, višak kalorija povećava masnoću na stomaku.

Alkohol ima poseban efekat jer jetra daje prednost razgradnji alkohola u odnosu na masti. Standardna piva sadrže oko 150 kalorija, a više pića za kratko vrijeme lako dovedu do viška.

Osim toga, alkohol može povećati apetit, a hrana koja ide uz pivo – kao što su pica, pileća krilca i pržene grickalice – često je kalorična.

Zašto se masnoća akumulira na stomaku?

Višak kalorija koji ne konzumirate se skladišti kao masnoća, a gdje se skladište zavisi od starosti, pola i hormona.

Kod muškaraca, masnoća se češće skladišti u prdjelu stomaka, dok žene teže da skladište salo u bokovima, butinama i zadnjici.

Sa godinama, potreba tijela za kalorijama se smanjuje, aktivnost se smanjuje, a masti se lakše akumuliraju. Pad nivoa hormona dodatno povećava nakupljanje masti u sredini tijela, posebno kod žena u menopauzi koje ne koriste hormonsku terapiju.

Zašto je pivski stomak problematičan?

Salo na stomaku je povezano sa raznim zdravstvenim problemima, uključujući dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak i kardiovaskularne bolesti. Posebno je opasna visceralna masnoća, koja se nalazi duboko u trbušnoj duplji i okružuje organe.

Obim struka veći od 89 centimetaram kod žena i 102 centimetaram kod muškaraca povezan je sa povećanim rizikom od metaboličkog sindroma, srčanih bolesti i mortaliteta. Održavanje struka ispod ovih vrijednosti je od suštinskog značaja za zdravlje.

Kako izgubiti pivski stomak?

Ne postoji magična metoda – ključ je smanjiti unos kalorija i povećati fizičku aktivnost. Dijete koje obećavaju brz gubitak masti na stomaku nisu ništa efikasnije od uravnotežene, niskokalorične dijete.

Smanjenje unosa alkohola može biti dobar početak. Preporuke su da se alkohol ograniči na jedno piće dnevno za žene i dva za muškarce. Svijetlo pivo sa manje od 100 kalorija može pomoći, kao i smenjivanje alkoholnih pića sa niskokaloričnim bezalkoholnim pićima.

Da li vježbanjem može da se reši problem pivskog stomaka?

Vježbe za stomak poput trbušnjaka mogu ojačati mišiće, ali neće ukloniti masnoću. Aerobne aktivnosti kao što su trčanje, plivanje i vožnja bicikla su najefikasnije za smanjenje tjelesne masti, piše WebMD.

Dobra vijest je da se visceralna mast brže razlaže, tako da je to često prva stvar koju ćete izgubiti kada počnete da gubite na težini.

Zaključak

Za postizanje ravnog stomaka potrebna je disciplina, uravnotežena ishrana i redovna fizička aktivnost. Smanjite unos alkohola, više se krećite i fokusirajte se na dugoročne promjene za bolje zdravlje, prenosi 24 sata.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Procesuirani Nikšićani: Jedan koristio koristio kokain u dvorištu osnovne škole, drugi mu omogućio

Srijeda, 24.06.2026 | 08:57

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija podnijela krivičnu prijavu protiv N.K. (30) iz Nikšića, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo omogućavanje uživanja droga, kao i prekršajnu prijavu protiv B.L. (28) zbog sumnje da je koristio kokain u dvorištu osnovne škole.

Ronioci drugi dan tragaju za nestalim mladićem u koritu Morače

Srijeda, 24.06.2026 | 11:42

Ronilački timovi već drugi dan zaredom intenzivno pretražuju korito rijeke Morače u okviru potrage za mladićem kojem se trag izgubio u blizini mjesta Kolovrat u Podgorici.

Policija upozorava građane na novu internet prevaru: Lažna investiciona platforma „CGInvest“

Srijeda, 24.06.2026 | 13:22

Uprava policije upozorila je građane na pojavu internet prevare koja se putem društvenih mreža, internet portala i sponzorisanih oglasa predstavlja kao navodna investiciona platforma pod nazivom „CGInvest“, pri čemu se, kako navode, neovlašćeno koriste fotografije, imena i navodne izjave državnih zvaničnika, kao i simboli države, s ciljem dovođenja građana u zabludu.

Glavni grad raspisao Konkurs za idejno rješenje uređenja Park šume Gorica

Srijeda, 24.06.2026 | 08:45

Glavni grad Podgorica raspisao je Konkurs za idejno rješenje uređenja i revitalizacije Spomenika prirode „Park šuma Gorica“ u Podgorici.

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 24.06.2026 | 10:58

Novi repertoar bioskopa Cineplexx.

Evo šta se dogodi tijelu kada 30 dana ne jedete posle 18 sati

Srijeda, 24.06.2026 | 21:56

Pravilo da se ne jede posle 18 sati godinama važi za jedan od najpopularnijih savjeta za mršavljenje, ali njegove prednosti mogu biti mnogo šire od samog gubitka kilograma.

Milanović oduzeo sva državna odlikovanja Branimiru Glavašu nakon što je osuđen za ratne zločine

Srijeda, 24.06.2026 | 21:33

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović oduzeo je Branimiru Glavašu sedam odlikovanja, odluka je objavljena u Narodnim novinama, a uslijedila je nakon što je Visoki krivični sud objavio presudu kojom je Glavaš u predmetu garaža i selotejp osuđen na sedam godina zatvora zbog ratnih zločina.

Muškarac stradao u Sutomoru: Pao sa potpornog zida

Srijeda, 24.06.2026 | 21:27

Pod još nerazriješenim okolnostima večeras je u Sutomoru stradao muškarac. Prema saznanju Primorskog portala on je pao sa potpornog zida visokog oko dva metra.

Spašen državljanin Hrvatske iz kanjona Nevidio

Srijeda, 24.06.2026 | 21:17

Pripadnici Gorske službe spašavanja (GSS) Crne Gore uspješno su završili spasilačku akciju u kanjonu Nevidio i evakuisali povrijeđenog državljanina Hrvatske.

Đurović: Trobojka će se uskoro vioriti ispred Skupštine Crne Gore

Srijeda, 24.06.2026 | 21:04

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije, Dejan Đurović, poručio je da će se uskoro ispred Skupštine vioriti trobojka.

Vuković preskočila 193 centimetra u Zagrebu

Srijeda, 24.06.2026 | 20:39

Nakon šest vezanih prvih mjesta, Marija Vuković kao petoplasirana završila je nastup na 76. memorijalnom turniru ,,Boris Hanžeković“, koji je održan u Zagrebu.

CNN analizira: Tramp se vratio na svoje političko srećno mjesto, ali birači možda neće krenuti za njim

Srijeda, 24.06.2026 | 20:26

Donald Tramp se vratio tamo gdje je sve počelo, prenosi Danas.

Inspekcije će provjeravati uslove za rad na otvorenom tokom ekstremnih vrućina

Srijeda, 24.06.2026 | 20:14

Iako smo već tri dana svjedoci popodnevnog nevremena, s pljuskovima i grmljavinom, temeprature tokom dana su visoke. Oni koji rade na otvorenom najbolje znaju šta to znači. Zato je potrebno mijenjati režim rada, na šta apeluju i inspekcija i ljekari. Jedan od glavnih savjeta je izbjegavanje sunca između 11 i 16 sati.

Drakić traži poništenje odluke o izboru direktorice ASK: Tijelo koje se bori protiv sukoba interesa samo u sukobu interesa

Srijeda, 24.06.2026 | 20:04

Bivši vršilac dužnosti direktora Agencije za sprečavanje korupcije Dušan Drakić podnio je Upravnom sudu tužbu kojom traži poništenje odluke o izboru Kristine Braletić za direktoricu ASK-a. Drakić u tužbi, u koju je TV Podgorica imala uvid, tereti Savjet Agencije za povredu pravila upravnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, kao i pogrešnu primjenu materijalnog prava. U tužbi se posebno naglašava da je tokom postupka otvoreno pitanje mogućeg sukoba interesa pojedinih članova Savjeta u odnosu na izabranu direktoricu Kristinu Braletić.

Podrška više od 50 evropskih parlamentaraca za Crnu Goru

Srijeda, 24.06.2026 | 19:57

Crna Gora naporno radi da zatvori sva poglavlja do kraja godine, a podrška stiže od više od 50 parlamentaraca iz zemalja članica Evropske unije. Sa sastanka Međuparlamentarnog odbora o proširenju, čiji je domaćin bio Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta, između ostalog je poručeno da nacionalni parlamenti imaju veoma važnu ulogu u animiranju javnih diskusija o budućnosti Evropske unije i geopolitičkom značaju proširenja.