Subota, 11.01.2025 | 18:31
IZVOR: rts.rs/Guardian

Neobična odluka - Mali FRANCUSKI grad DOBIO 10 miliona eura od TAJANSTVENOG nasljednika

Gradić Tibervil u Normandiji dobio je neočekivani prihod u vrijednosti pet puta većoj od godišnjeg opštinskog budžeta od jednog stanovnika Pariza koji je nosio isto prezime – Tibervil.




Foto: YouTube screenshot/ AzPost

Tokom dugog života Rože Tibervil, nijednom nije posjetio grad u Normandiji koji mu je dao prezime. Poticao je iz porodice vlasnika vinograda, nasljedio je imanje u Parizu od roditelja i radio je kao meteorolog.

Ali kada je gospodin Tibervil preminuo u avgustu u 91. godini ne ostavivši potomke, gradonačelnik istoimenog grada od 1.773 stanovnika primio je telefonski poziv u kome je obavješten da je pokojnik zaveštao gradu većinu svog bogatstva procenjenog na 10 miliona evra.

Gi Pari, gradonačelnik Tibervila, kaže da začuđeni i oduševljeni mještani i zvaničnici sada razmišljaju kako da potroše neočekivani prihod, koji je pet puta veći od godišnjeg budžeta opštine.

„To je izuzetna suma novca. Ovo prevazilazi i najluđe snove“, rekao je Pari lokalnoj radio stanici. „Još ne znamo šta ćemo sa njim.“

„Nećemo sve potrošiti. Upravljaćemo ovim nasledstvom kao što smo uvek radili sa našim opštinskim budžetom – oprezno i odgovorno.”

Francuska opština sada pokušava da otplati bankarski kredit od više od 400.000 evra koji je korišćen za izgradnju nove osnovne škole. Pošto je grad javna ustanova, neće morati da plaća porez na nasljedstvo.

Pari navodi da se čini da je jedina veza Tibervila sa gradom njegovo prezime i da razumije da je gradski dobrotvor živeo „skromno u Parizu“, gdje je imao četiri stana u jugoistočnom 15. arondismanu grada. Čudno je jedino da nema njegovih fotografija, a jedina želja mu je bila da se njegov pepeo položi u spomen obilježje na opštinskom groblju.

„Gospodin Tibervil nije tražio ništa zauzvrat, ali mi mu dugujemo barem to“, rekao je gradonačelnik.

Tibervil je neupadljiv grad koji se može pohvaliti dvorcem iz kasnog 19. vijeka i bivšom fabrikom traka, ali malo šta drugo ga izdvaja od drugih normandijskih opština. Najbliža glavna turistička atrakcija je velika bazilika u Lizjeu – 16 km zapadno – izgrađena u čast Svete Tereze i otvorena 1950-ih.

„Imamo razne projekte: gradska bašta sa igralištem, igralište za boćanje sa solarnim panelima koji će služiti kao hladovina, renoviranje osnovne škole, sintetički fudbalski teren...“ nabraja Gi Pari.

Dok je Tibervil slavio, susjedna sela L Plonke i La Šapel-Arong vjerovatno žale zbog odluke da se ne spoje sa gradom kako bi dobili subvencije rezervisane za zajednice sa više od 2.000 stanovnika.

Plan su odbacili susjedni odbornici, što znači da Tibervile neće morati da dijeli svoje nasljedstvo.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšena jedna osoba - Osumnjičen za ubistvo Nikšićanina Ljubiše Mrdaka

Srijeda, 30.04.2025 | 13:00

D.B. alijas D.P .iz Banjaluke uhapšen je na osnovu međunarodne potjernice koju je za njim raspisao Interpol u Podgorici zbog oružanog razbojništva kada je ubijen radnik obezbjeđenja Pošte Ljubiša Mrdak, a za koje je nedavno oslobođen krivice, potvrđeno je za ATV.

Đoković se oglasio POSLE povlačenja

Srijeda, 30.04.2025 | 08:11

Teniser Novak Đoković objavio je poruku na društvenim mrežama nakon što se povukao sa Mastesa u Rimu.

Mandić se OGLASIO nakon HAPŠENJA sinovca, navodi da je za optužbe SAZNAO iz medija

Srijeda, 30.04.2025 | 13:50

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, naglašava da je o hapšenju i optužbama protiv sinovca Danila Mandića saznao iz medija.

Nedović: Milatović još jednom UGROŽAVA državne interese

Srijeda, 30.04.2025 | 08:49

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović saopštila je da je bilo očekivano da predsjednik države Jakov Milatović neće potpisati Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE, ali da je nedopustivo da koristi funkciju predsjednika države kako bi nanosio štetu građanima, zbog "lične netrpeljivosti prema premijeru Milojku Spajiću".

Uprava za saobraćaj: Bez OBUSTAVE saobraćaja u naredna četiri dana

Srijeda, 30.04.2025 | 09:05

Za vrijeme prvomajskih praznika kao i predstojeg vikenda, odnosno od 1. maja do 4. maja, neće biti obustava saobraćaja na dionicama gdje se trenutno izvode radovi, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj.

Koliko DUGO MESO treba da stoji u marinadi za NAJBOLJI UKUS

Srijeda, 30.04.2025 | 21:56

Gastronomski entuzijasti sa portala Serious Eats testirali su piletinu, svinjetinu i govedinu kako bi došli do odgovora na pitanje – koliko dugo meso treba da stoji u marinadi da bi bilo sočno i puno ukusa?

Šćepanović: Ovo je era BORBE protiv KRIMINALA, u Crnoj Gori mora da se dogodi PRAVDA I ISTINA

Srijeda, 30.04.2025 | 21:42

Aktuelna bezbjednosna situacija je stabilna i pod kontrolom, ocijenio je u večerašnjoj emisiji „Kontakt“ na RTNK Lazar Šćepanović, v.d. direktora Uprave policije.

Za Prvi maj biramo drugačije: PET NEOBIČNIH MJESTA za savršen uranak u Crnoj Gori

Srijeda, 30.04.2025 | 21:18

Dok većina planira prvomajski uranak uz roštilj u gradskim parkovima ili na obalama poznatih jezera i rijeka, mi vam donosimo listu manje poznatih, ali podjednako čarobnih lokacija u Crnoj Gori – idealnih za bijeg od gužve i povezivanje s prirodom.

"SREĆNA sam jer nemam djecu": Heder Grejam razbjesnela javnost

Srijeda, 30.04.2025 | 20:56

Američka glumica Heder Grejam u novom je intervjuu izjavila da ne žali zbog odluke da nema djecu.

TRAGEDIJA kod Topole: Pronađena tijela četvoro stradalih u septičkoj jami

Srijeda, 30.04.2025 | 20:48

Četiri osobe nastradale su nedaleko od Topole, kada je muškarac upao u septičku jamu, a ostali ga spasavali, saznaje RTS.

Knežević: Ako postanem ministar, MOJ SAVJETNIK biće Milo Đukanović

Srijeda, 30.04.2025 | 20:44

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević oglasio se večeras nakon informacije kako je počasni predsjednik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić postavljen na poziciju ministar savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova.

Ne krećite na prvomajski uranak dok NE PROVJERITE da li ste ponijeli ono najvažnije

Srijeda, 30.04.2025 | 20:24

Vrijeme kada se svi "sele" u prirodu, roštiljaju, druže i pune baterije.

Google Maps dobio POBOLJŠANJE: Možete da gledate mape u "pozadini"

Srijeda, 30.04.2025 | 19:58

Pre skoro godinu dana, pisalo se o tome da Google Maps zamenjuje pune ekrane nečim što se zove Sheet, odnosno "prozorima" sa u kojima mogu da se vide informacije sa Explore taba.

Ako želite da IZGUBITE KILOGRAME, ovo je VOĆE koje treba češće jesti

Srijeda, 30.04.2025 | 19:30

Iako ne postoji jedna čarobna namirnica za mršavljenje, maline se itekako izdvajaju kada je riječ o zdravoj ishrani i održavanju tjelesne mase.

DPS Glavnog grada: IMENOVANJE članova Nadzornog odbora FK Budućnost prava slika bahate i neodgovorne gradske vlasti

Srijeda, 30.04.2025 | 19:28

Imenovanje članova Nadzornog odbora FK Budućnost predstavlja pravu sliku funkcionisanja bahate i neodgovorne gradske uprave, saopštili su iz Kluba odbornika DPS Glavnog grada.