Ponedjeljak, 13.01.2025 | 13:49
IZVOR: klix.ba

Ovo su ZDRAVSTVENE PREDNOSTI redovnog održavanja FIZIČKE AKTIVNOSTI

Održavanje zdravlja mozga je ključno za kvalitetu života, a jednostavna fizička aktivnost jedan je od najučinkovitijih načina za jačanje kongnitivnih funkcija i emocionalne aktivnosti.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

"Fizička aktivnost može trenirati područja mozga koja su zadužena za rješavanje problema, koordinaciju i pamćenje", kazala je fiziologinja dr. Milica McDovell za Parade. Ona pojašnjava da složeni obrasci vježbi poput golfa ili stonog tenisa jačaju te sposobnosti. Osim toga, vježbanje poboljšava kvalitet sna što omogućava poboljšanje sjećanja i razvoj kreativnosti.

"Vježbanje može pomoći boljem snu, ali je bitno da izbjegavate intenzivnu aktivnost prije spavanja", kazao je psihijatar dr. Mike McGrath.

Umjereno vježbanje takođe smanjuje rizik od inzulinske rezistencije.

"Vježbanje smanjuje rizik od inzulinske rezistencije i upale te potiče rast novih krvnih žila i stanica u mozgu", kazala je dr. Rabi Kashouti.

Osim toga, redovno vježbanje potiče oslobađanje hormona poput dopamina i serotonina za koje dr. McDowell pojašnjava da stvaraju pozitivne osjećaje nakon vježbanja i smanjuju stres.

"Prema istraživanjima, umjereno vježbanje može smanjiti rizik od kognitivnog opadanja za 38 posto", kazao je dr. McDowell.

On preporučuje 150 do 180 minuta umjerene aktivnosti sedmično ili 75 do 150 minuta intentivne vježbe snage bar dva puta sedmično. Takođe, jednostavne aktivnosti poput hodanja mogu značajno unaprijediti zdravlje mozga, a najbolje vježbe su one kojima ćete biti dosljedni.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đoković otkrio - TRI sportska idola koja su oblikovala njegovu karijeru

Četvrtak, 01.01.2026 | 15:43

Srpski teniser Novak Đoković izabrao je trojicu sportskih idola, koji su oblikovali njegovu karijeru.

FOTO: Milatović sa suprugom Milenom na Novogodišnjem koncertu Bečke filharmonije

Četvrtak, 01.01.2026 | 14:21

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i njegova supruga Milena bili su gosti predsjednika Republike Austrije Aleksandera Van der Belena i prve dame na Novogodišnjem koncertu Bečke filharmonije.

Šćepanović - Botunjani da razgovaraju sa predstavnicima institucija

Četvrtak, 01.01.2026 | 13:35

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović rekao je Radiju Crne Gore da će mještani Botuna sa predstavnicima nadležnih institucija, van Uprave policije, otvoriti novi dijalog o postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu. Sa druge strane, Bojan Bašanović, stanovnik tog mjesta vjeruje da će se ipak odustati od lokacije koja je zacrtana i da će se naći novo rješenje.

Zdravko Dragaš prvi dan Nove godine u TE „Pljevlja“

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:29

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Zdravko Dragaš, prvi dan Nove godine proveo je u Termoelektrani Pljevlja, gde je razgovarao sa inženjerima tog pogona i predstavnicima izvođača radova.

KO SU SUPRUGE CRNOGORSKIH POLITIČARA? Prva dama i misteriozna Tamara

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:24

Drugi dio serijala „Ko su supruge crnogorskih političara?“

Mirko bez velikih riječi i obećanja: Da sagnemo glavu, zasučemo rukave i napornim radom vratimo samopozdanje

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:17

Motivisan, spreman, pun samopouzdanja – kakav je nekada bio i na terenu – ali bez velikih riječi i obećanja.

Da li znate? Evo šta označavaju BROJEVI i SLOVA na gumama

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:09

Na gumama postoji mnogo različitih oznaka, svaka od njih ima određenu funkciju, odnosno svaka je važna na svoj način. Nije naodmet da se podsjetimo...

Novogodišnja noć protekla mirno, registrovano pet krivičnih djela

Četvrtak, 01.01.2026 | 11:43

Glavni policijski inspektor OKC Uprave policije Milan Delić saopštio je da je novogodišnja noć protekla bez većih incidenata, uz manji broj krivičnih djela i saobraćajnih nezgoda.

ASTRO prognoza - Tri znaka ulaze u period MIRA I SREĆE

Četvrtak, 01.01.2026 | 11:22

Za tri horoskopska znaka otvara se period koji ne donosi samo sreću u klasičnom smislu, već ono što je mnogo ređe i dragocjenije - mir, jasnoću i osjećaj da život ponovo ima smislen tok.

Zastave na Cetinju spuštene na pola koplja zbog godišnjice tragedije

Četvrtak, 01.01.2026 | 10:53

Godinu dana je od tragedije koja je zadesila Cetinje, čiji je epilog 13 preminulih, među kojima dvoje djece, dok je troje građana teško ranjeno, saopšteno je iz Prijestonice Cetinje.