Srijeda, 15.01.2025 | 11:27
IZVOR: informer.rs

Na današnji dan - Dr. Nejsmit postavio TEMELJE košarke sa prvim PRAVILIMA igre

Na današnji dan, 15. januara 1892. godine, doktor Džejms Nejsmit, kanadski ljekar i pedagog, objavio je prvih 13 pravila košarke, sporta koji je osmislio samo mjesec dana ranije.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ova pravila postavila su osnovu za igru koja će se ubrzo proširiti svijetom i postati jedna od najpopularnijih sportskih disciplina.

Prva pravila košarke bila su jednostavna, ali jasna i precizna, a među njima su se nalazile odredbe o načinu dodavanja lopte, zabrani kretanja s loptom i uslovima za postizanje koša.

Jedno od pravila je, na primjer, glasilo da se lopta može dodavati u bilo kom pravcu s jednom ili obje ruke, ali nikada šakom.

Pravila su naglašavala fer-plej, pa je bilo zabranjeno udaranje, guranje, ili bilo kakvo nasilno ponašanje prema protivnicima.

Faulovi su se strogo kažnjavali, a ako bi tim napravio tri uzastopna faula, protivnik bi automatski dobio poen.

Igra je trajala dva poluvremena od po 15 minuta, sa pauzom od pet minuta između. Pobjednik je bio tim koji postigne više koševa, a u slučaju neriješenog rezultata, kapiteni su mogli odlučiti da igraju dok jedan tim ne postigne dodatni koš.

Ova osnovna pravila bila su osnova za sport koji će se razviti u globalni fenomen, a Džejms Nejsmit ostao je upamćen kao tvorac igre koja je inspirisala generacije sportista i navijača širom svijeta.

Danas, 133 godine kasnije, košarka je postala simbol strasti, timskog duha i vještine, a pravila koja je Nejsmit zapisao i dalje predstavljaju osnovu modernih verzija igre.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vlada smanjila akcize: Dizel jeftiniji, cijene benzina bez promjena

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 21:49

Na osnovu detaljne analize Ministarstva finansija o kretanjima cijena na međunarodnom tržištu nafte i njihovom uticaju na životni standard građana i poslovni ambijent u našoj zemlji, Vlada je donijela odluku da kroz korekciju akciza privremeno amortizuje očekivani rast maloprodajnih cijena goriva saopšteno je iz Vlade.

Sankcionisana 53 vozača autobusa

Utorak, 21.07.2026 | 08:28

Službenici Reginalnog centra bezbjednosti „Jug“ su, u danima vikenda, u Herceg Novom, Tivtu, Kotoru, Budvi i Baru istovremeno izveli akciju „Autobus“, kontrolišući 83 vozila.

Smederevo: Dječak se utopio na bazenu

Utorak, 21.07.2026 | 09:50

Dječak 2021. godište, utopio se oko 18.30 na bazenu u Smederevu, u akva parku Jugovo, potvrđeno je RTS-u u Policijskoj upravi Smederevo.

Abazović i Adžić saslušani u SPO u istrazi o dodjeli počasnog državljanstva Ramaju

Utorak, 21.07.2026 | 08:36

Bivši premijer Dritan Abazović i nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić dali su izjavu u Specijalnom policijskom odjeljenju (SPO), a u okviru izviđaja oko počasnog državljanstva biznismenu s Kosova Naseru Ramaju, koje mu je dato pred sam kraj mandata manjinske 43. Vlade, pišu današnje Vijesti.

Strahinja Koprivica osuđen na osam i po godina robi

Utorak, 21.07.2026 | 09:48

Nikšićanin Strahinja Koprivica prvostepeno je u Višem sudu u Podgorici osuđen na osam i po godina robije, a nakon odluke mu je produžen pritvor.

Promjenljivo OBLAČNO, moguća kiša prijepodne - Ove TEMPERATURE nas očekuju u SRIJEDU

Utorak, 21.07.2026 | 15:12

U srijedu nas očekuje  promjenljivo oblačno i nestabilno uz kišu, pljuskove i grmljavinu, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Savić objavio spisak za pripreme na Zlatiboru

Utorak, 21.07.2026 | 15:08

Selektor mlađe kadetske fudbalske reprezentacije Crne Gore, Vladan Savić objavio je spisak igrača koji će od 24. jula do 3. avgusta boraviti na pripremama na Zlatiboru.

Spajić: Malo su svi potrčali da paniče, ali mogli smo i mi biti koordinisaniji ruku na srce

Utorak, 21.07.2026 | 14:52

Premijer Milojko Spajić priznao je da je bilo prostora za bolju koordinaciju u komunikaciji sa javnošću u vezi sa jučerašnjim informacijama o cijenama goriva, ali je poručio da je najvažnije što je Vlada na vrijeme reagovala i spriječila nagle inflatorne pritiske.

Knežević: Pljevlja osvijetlila obraz Crnoj Gori

Utorak, 21.07.2026 | 14:38

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević čestitao je svim odbornicima SO Pljevlja koji su danas glasali za odluku o priznanju tzv. države Kosovo i tako doprinijeli da se Pljevlja grad velike istorije i svijetle tradicije dobrih i plemenitih ljudi pridruže Opštini Zeta u ispravljanju najcrnje istorijske neprave, a to je priznanje Kosova.

Ministarstvo javnih radova raspisalo tender: Za nadzor izgradnje Bulevara Velje brdo 400.000 eura

Utorak, 21.07.2026 | 14:29

Ministarstvo javnih radova raspisalo je tender vrijedan 400.000 eura sa PDV-om za stručni nadzor nad izvođenjem radova na izgradnji Bulevara Velje brdo sa pratećom infrastrukturom.

Ćeman: Pokrećemo raspravu o neustavnoj dodjeli stanova i kredita funkcionerima

Utorak, 21.07.2026 | 14:24

Nakon dva neuspjela pokušaja, zbog nedostatka kvoruma, za zakazivanje tematske sjednice Odbora za zdravstvo rad i socijalno staranje na temu neustavne dodjele stanova i stambenih kredita javnim funkcionerima, danas sam, kao što sam i obećao građanima, tražio dopunu dnevnog reda sa ovom tačkom, saopštio je poslanik Demokrata Albin Ćeman.

Bogdanović: Oni koji su bezbjednosni sektor pretvorili u ispostavu mafije nemaju pravo da danas drže lekcije

Utorak, 21.07.2026 | 14:04

Predsjednik Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović saopštio je da oni koji su, kako tvrdi, godinama upravljali bezbjednosnim sektorom i omogućili infiltraciju organizovanog kriminala u institucije danas nemaju kredibilitet da govore o stanju u policiji.

SO Pljevlja usvojila Deklaraciju o nepriznavanju nezavisnosti Kosova

Utorak, 21.07.2026 | 13:58

Skupština opštine Pljevlja jednoglasno je, glasovima svih 18 prisutnih odbornika, usvojila Deklaraciju o nepriznavanju odluke o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Đurović: Sjutra rekonstrukcija Vlade, Vučurović i Zečević novi ministri

Utorak, 21.07.2026 | 13:35

Sjutra će biti rekonstruisana Vlada, potvrdio je za RTCG šef Poslaničkog kluba Nove srpske demokratije Dejan Đurović.

Reforme u ABA ligi – ponovo se uvodi Fajnal 4, liga ostaje podjeljena na dvije grupe

Utorak, 21.07.2026 | 13:23

Skupština ABA lige na današnjem sastanku donjela je odluku da se od ove sezone vrati Fajnal for umjesto do sadašnjeg plej ofa koji je godinama bio na snazi.