Četvrtak, 16.01.2025 | 17:59
IZVOR: cdm.me

Spajić: Niko u parlamentu ne smije da zakoči evropski put; Kos: Saslušaću argumente opozicije

Premijer Milojko Spajić kazao je da je posjeta evropske komesarke za proširenje Marte Kos velika obaveza Crnoj Gori da radi još jače, sprovodi reforme još brže.




Foto: Vlada Crne Gore/video screen

“Nije lako biti u poziciji Crne Gore da do kraja 2026.godine moramo da zatvorimo 25 poglavlja. To je izvodljivo, ali je ambiciozno, zahtijeva ogroman rad i fokus na ove reforme”, istakao je Spajić na konferenciji za medije.

Kos je izrazila saučešće povodom tragedije na Cetinju.

“Izražavam svoje najdublje saučešće porodicama i prjateljima poginulih. Želim brz oporavak ranjenima. Moje misli su bile uz vas tokom prvih dana ove godine i ostaće i dalje”, poručila je Kos.

Ističe da je prvo došla u državu koja je najuspješnija u integracijama.

“Ovdje sam da vas ohrabrim da još jače radite ako želite da ispunite vaše ambicije i ciljeve-25 poglavlja do 2026.godine-moraćemo puno da radimo, imaćemo puno posla i u promijenjenim uslovima-proširanje danas nije bilo ono što je bilo ranije. Crna Gora zaista ima stvarnu šansu da završi proces pregovora tokom mog mandata”, istakla je Kos, dodajući da treba ubrzati rad kako bi se ovo postiglo.

Navodi da proširanje treba uključiti sve sfere crnogorskog društva.

Na pitanje kako komentariše to što opozicija bojkotuje parlament, Kos je kazala da je najbolji način da se napreduje na evropskom putu da se uključi opozicija što je više moguće i da podrži sve potrebne reforme.

“Razumijem da ponekad postoje različiota mišljenja na različite teme, ali to je ono što parlament zapravo jeste-parlament mora biti mjesto gdje se može razgovarati o razlikama. Očekujem da će većina u parlamentu podržati reforme i pomoći i meni na putu Crne Gore ka EU”, navela je Kos.

Spajić je na isto pitanje poručio da žali zbog poteza opozicije.

“Vi znate da sam više puta pozivao opoziciju na razgovore i da ću nastaviti to da radim. Naša ruka je pružena opoziciji, želimo da opozicija u punom kapacitetu radi sa nama ka evropskom putu”, kazao je Spajić.

 Spremni su, poručuje, da razgovaraju o svemu.

“Ne postoje nepremostive prepreke za saradnju u Crnoj Gori. Crnoj Gori je otvoren prozor mogućnosti i mislim da ne postoji niko u Crnoj Gori ko bi to smio da ugrozi. Moramo da vidimo kako zajednički da ubrzamo taj put. Ja sam rekao više puta ovo nije put – neće Milojko Spajić uvesti Crnu Goru u EU, ili 44. Vlada….Svi mi. Ili ćemo raditi ili nećemo raditi. Niko u parlamentu ne smije da zakoči evropski put”, rekao je Spajić.

Volio bi, dodaje, da vidi da se budžet usvili do kraja januara iz više razloga.

“Jedan od tih razloga je Plan rasta. Mi ne možemo da sprovedemo Plan rasta bez budžeta, ne možemo da sprovodimo kapitalne projekte, da investiramo u našu infrastrukturu, ne možemo da isplatimo povećane penzije”, kazao je Spajić.

Nada se da opozicija neće bojkovati sjednicu Skupštine 21. januara.

“Ne vidim nepremostive prepreke za saradnju u Crnoj Gori vlasti i opozicije”, ističe Spajić.

Kos je dodala da će se sastati sa opozicijom kasnije.

“Saslušaću njihove argumente, zabrinutosti. Ukoliko bude potrebe da EU pomogne, spremni smo da to uradimo”, poručila je Kos.

Na kritike opozicije da vlast u Crnoj Gori nije proevropska, Kos je kazala da je za EU važno kako djeluju parlament i Vlada Crne Gore.

“Do sad su pokazali djelovanje koje oslikava da je Crna Gora predvodnica u čitavom ovom procesu. To je za nas veoma važno. Veoma je važno da Crna Gora potpuno ostane na putu ka EU, naravno uz podršku mog tima. Ja vjerujem Crnoj Gori i ljudima Crne Gore da će oni pomoći Vladi i parlamentu da ostvare uspjeh na putu ka članstvu u EU”, kazala je Kos.

Na pitanje kako komentariše proteste neformalne grupe studenata “Kamo sjutra”, Spajić je podsjetio da je pozvao organizatore na sastanak.

“Stvarno želimo da čujemo drugu stranu. Tu smo za razgovor. Politička odgovornost svih ljudi koji su na čelu je uvijek na stolu. Nemamo problem da razgovaramo o bilo kojoj temi, naša vrata su širom otvorena”, rekao je Spajić.

Na pitanje da li je svjesna da EU ohrabrujete zvanični Beograd i Crkvu Srbije, kao i dokazane saveznike Putina i Moskve, da preko svojih ekspozitura u Crnoj Gori još jače razaraju državno i društveno tkivo Crne Gore, Kos je odgovorila da su građani Crne Gore različitih nacionalnosti i član 2 EU povelje govori o poštovanju prava manjina.

Ukoliko Crna Gora želi da postane članica EU, a zaista vjerujem da to želi, uradićemo sve moguće za manjine. Sa druge strane, to može da kreira probleme, može da učini da moramo ponovo da  razmišljamo o svojim pozicijama, ali nikada nećemo nauditi procesu proširenja, integracija”, odgovorila je Kos.

Vjeruje da je EU zajednica vrijednosti zasnovana na principima koje se ne mogu naći nigdje u svijetu.

Zaista nije lako kada spoljni uticaj želi da naudi takvom skladu, ali sa druge strane nastavićemo zajedničkim snagama da to branimo”, kazala je Kos.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

U Savjetu EU traže više od milion eura za pripremu članstva Crne Gore

Subota, 29.08.2026 | 08:28

Generalni sekretarijat Savjeta EU predložio je povećanje budžeta za 2027. godinu za 1,054 miliona eura kako bi se obezbijedili dodatni kapaciteti za pripremu mogućeg pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Spajić: Njemačka podrška od izuzetnog značaja za evropski put Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 12:54

Premijer Milojko Spajić poželio je dobrodošlicu novom ambasadoru Njemačke u Crnoj Gori Edgaru Alfredu Gansenu, poručivši da je podrška Berlina od izuzetnog značaja u ključnom periodu evropskih integracija.

Bojović traži sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu zbog Spajićevih tvrdnji o hibridnim prijetnjama

Petak, 28.08.2026 | 12:06

Kao član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore zatražiću hitnu sjednicu Odbora povodom navoda premijera Milojka Spajića o navodnom hibridnom djelovanju koje se, kako on to tvrdi i predstavlja odvija i od spolja i iznutra, poručio je Vladislav Bojović, poslanik Demokratske narodne partije u Skupštini Crne Gore. 

Veliko interesovanje za Sea Dance: Krenite na vrijeme da ne biste propustili nastup omiljenih izvođača

Petak, 28.08.2026 | 12:50

Zbog velikog interesovanja za Sea Dance festival i očekivanog pojačanog saobraćaja u Budvi i Bečićima tokom festivalskih večeri, organizatori pozivaju posjetioce da na festival krenu na vrijeme, kako bi bez žurbe stigli do festivalske lokacije i ne bi propustili nastup svog omiljenog izvođača, saopštili su organizatori. 

Spajić: Njemačka podrška od izuzetnog značaja za evropski put Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 12:54

Premijer Milojko Spajić poželio je dobrodošlicu novom ambasadoru Njemačke u Crnoj Gori Edgaru Alfredu Gansenu, poručivši da je podrška Berlina od izuzetnog značaja u ključnom periodu evropskih integracija.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.

Od 1. septembra besplatan prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici

Petak, 28.08.2026 | 13:28

Besplatan prevoz u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada Podgorice počinje da važi 1. septembra, a zahtjevi za izradu i produženje kartica već se podnose.

Tri horoskopska znaka kojima jesen pred nama donosi neočekivanu sreću

Petak, 28.08.2026 | 14:23

Jesen često povezujemo s povratkom obavezama, kraćim danima i nešto mirnijim ritmom života, ali za neke znakove Zodijaka period pred nama mogao bi da bude sve samo ne predvidiv.

Obratite pažnju na OVE DETALJE - Kako provjeriti pritisak u gumama?

Subota, 29.08.2026 | 11:57

Većina vozača pritisak u gumama provjerava tek kada se na instrument tabli pojavi upozorenje. Tad može biti već kasno.

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Vrućine se nastavljaju - Subota u znaku OVIH TEMPERATURA

Petak, 28.08.2026 | 15:33

Pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu oblačnost tokom dana, mjestimično se očekuje kratkotrajna kiša, ponegdje i grmljavina, u kontinentalnim predjelima, moguće i na području Boke, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Keković: Veće zarade izvjesne, iznos će se znati u septembru

Petak, 28.08.2026 | 14:41

Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca ponovo su sjeli za pregovarački sto, ali konkretan dogovor o potpisivanju novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju obračunske vrijednosti koeficijenta još nije postignut, piše Pobjeda.