Četvrtak, 16.01.2025 | 18:52
IZVOR: rts.rs

Najatraktivniji evropski grad prošle godine - Ovaj grad je pomjerio Madrid i Rim sa trona

Listu najposećenijih gradova na svijetu tokom prethodne godine napravio je „Euromonitor International", na osnovu parametara kao što su turističke posjete, održivost, ekonomski aspekt posjeta gradovima svijeta.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Pariz je četvrtu godinu zaredom najatraktivniji grad za turiste. Na drugom i trećem mjestu najpopularnijih destinacija našli su se Madrid i Tokio, a Rim je na četvrtom mjestu. Iznenađenje su dve destinacije koje su po dolascima i tranzitu putnika tokom 2024. godine privukle milione turista – Bangkok i Istanbul.

Kompanija „ Euromonitor International” vodeća je u svijetu po analitici podataka i istraživanjima tržišta, industrije, privrede i potrošača. Kompanija ima 16 kancelarija širom svijeta i bavi se turističkim i analitičkim podacima u preko 210 država svijeta.

Istraživanje koje je uradila pomenuta kompanija bazira se na 55 različitih metrika, podeljenih na šest ključnih oblasti koje se primenjuju na 100 gradova u svijetu. Parametri su: ekonomija i poslovnost, turizam, turistička infrastruktura, politika turizma sa atraktivnošću gradova, bezbjednost i zdravlje i održivost.

Na turističkim listama uglavnom su se našli evropski gradovi, prema godišnjem izvještaju ove kompanije. U prethodnoj godini zabilježen je povećan broj posjeta neevropskim gradovima. Na rang listi izdvaja se Azija, koja se sa dva grada našla u deset omiljenih destinacija.

Gradovi na razvijenim tržištima napreduju zbog rastuće potražnje za putovanjima u 2024. godini, a globalni međunarodni dolasci zabilježili su porast od 19 odsto u prethodnoj godini.

Evropa je ostala najpopularnija, dostigavši 793 miliona međunarodnih putovanja u jednoj godini. Bangkok je bio na vrhu liste međunarodnih dolazaka po gradovima sa 32,4 miliona putovanja u 2024.

„U 2024. veliki gradovi su koristili sportske i kulturne događaje kako bi povećali prihode od turizma. Poboljšanja infrastrukture i kontinuirani marketing privukli su pažnju putnika, otvarajući bolji profit i rast. I dalje postoji zabrinutost zbog prekomjernog turizma, pa su povećani nameti – takse i porezi", istakao je predstavnik kompanije.

Bangkok je dragulj Tajvana, iznenađenje po broju međunarodnih dolazaka.

Bangkok, glavni grad Tajlanda, posetilo je tokom 2024. godine 32,4 miliona turista, što je oko 37 odsto više nego prethodne godine. Na drugom mjestu prema broju posjeta turista našao se Istanbul, koji je posjetilo 23 miliona ljudi, a koji je u 2023. godini bio prvi na listi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Plenković: Tuđmanova ostavština je ostvarenje viševjekovnog sna o hrvatskoj državi

Srijeda, 10.12.2025 | 14:22

Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je danas da je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman bio vizionar čija je trajna politička ostavština ostvarenje viševjekovne težnje hrvatskog naroda o slobodnoj, demokratskoj međunarodno priznatoj državi.

Vuleviću određeno zadržavanje do 72 sata, branio se ćutanjem

Srijeda, 10.12.2025 | 14:17

Osumnjičenom za dvostruko ubistvo u Nikšiću, Baraninu Lazaru Vuleviću nakon saslušanja u Višem državnom tužilaštvu određeno je zadržavanje do 72 sata.   

Publika uživala u gitarskoj virtuoznosti i flamenko energiji na “Danima gitare”

Srijeda, 10.12.2025 | 13:28

U nastavku jubilarnog, desetog Međunarodnog festivala Dani gitare u Podgorici, sinoć je u velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, održan koncert koji je na upečatljiv način objedinio mladalačku virtuoznost, afirmisanu međunarodnu umjetničku praksu i duh interkulturnog dijaloga. Tom prilikom publici su se predstavli gitarista Petar Nikolić i flamenko duo – gitarista Huan Lorenco i plesačica An Sinel.

Prve konsultacije MVP Crne Gore i Irske: Podrška završetku EU pregovora u 2026.

Srijeda, 10.12.2025 | 13:23

Prve bilateralne konsultacije između ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i Irske održane su 9. decembra 2025. godine u Dablinu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore.

Pogledajte prazničnu atmosferu: Počinje postavljanje novogodišnje jelke na Trgu nezavisnosti (VIDEO)

Srijeda, 10.12.2025 | 13:23

U Podgorici je u toku postavljanje novogodišnje jelke na Trgu nezavisnosti, koja će biti centralni simbol praznične atmosfere u gradu.

Radulović: Podrška za sve projekte bolje zaštite i komunikacije sa našim pomorcima

Srijeda, 10.12.2025 | 13:21

Ministar pomorstva Filip Radulović sastao se sa predstavnicima NVO ”Pomorci”, saopštili su iz Ministarstva pomorstva.

Mujović: Nije bilo govora o intervenciji policije; Vlada daje novac i gradi, Botun i Zeta su gazde

Srijeda, 10.12.2025 | 13:19

Na pitanje novinara da li su tražili da u Botunu interveniše policija, Mujović ističe da nije bilo govora o tome.

Milatović: „Vladavina prava ne smije ostati u fiokama“

Srijeda, 10.12.2025 | 12:47

Predsjednik otvorio konferenciju Građanske alijanse „Vladavina prava u fiokama pravosuđa“, nema demokratije bez ljudskih prava, ni ljudskih prava bez vladavine prava.

Božović: Ujedinjenje 1918. godine bilo je istorijsko-politička neminovnost

Srijeda, 10.12.2025 | 12:43

Dinastija Petrović-Njegoš zaslužuje naše duboko poštovanje, jer je, kako je isticao mitropolit Amfilohije, „svetorodna duhovna i svjetovna dinastija, vodič i zaštitnik Crne Gore, predvodnik njenih nacionalnih i državnih interesa“. 

Ovo su garancije Vlade Botunjanima

Srijeda, 10.12.2025 | 12:29

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila garancije koje će biti date mještanima Botuna za puštanje u pogon Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.