Petak, 17.01.2025 | 19:16
IZVOR: rts.rs/Guardian/ Smithsonian

Mjesec se našao na listi NAJUGROŽENIJIH lokaliteta svjetske kulturne baštine

Prvi put na listi najugroženijih lokaliteta Svjetskog fonda za spomenike našao se naš satelit jedina nezemaljska lokacija do sada. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Mjesec se našao na listi iz straha od potencijalnih pljački i razaranja zbog planiranih komercijalnih putovanja. Postoji posebna zabrinutost skrnavljenja otisaka stopala koje su ostavili prvi ljudi na Mjesecu, Nil Armstrong i Baz Oldrin.

Stavljanjem Mjeseca među 25 ugroženih lokacija naglašava se hitna potreba za prepoznavanjem vrijednosti i potrebe za očuvanjem artefakata koji svjedoče o prvim koracima čovječanstva izvan Zemlje, što je prema riječima direktora Svjetskog fonda za spomenike (WMF) Benedikta de Montlara, odlučujući trenutak u našoj zajedničkoj istoriji.

„Kamera koja je snimila slijetanje na Mjesec, memorijalni disk koji su ostavili astronauti Armstrong i Oldrin, i stotine drugih artefakata simbol su nasljeđa čovječanstva. Ipak, oni su suočeni sa sve većim rizicima usljed ubrzanih lunarnih aktivnosti, preduzetih bez adekvatnih protokola”, kaže Montlar.

Svjetski fond za spomenike dodaje da bi takvi poremećaji mogli da ugroze više od 90 lokacija na površini Mjeseca, koje predstavljaju neke od najupečatljivijih podviga hrabrosti i domišljatosti čovječanstva.

Sprovođenje zaštite Mjeseca će biti veliki izazov, s obzirom na to da on ne pripada nijednoj naciji ili vladi, ali stručnjaci su optimisti da je međunarodna saradnja moguća.

Ovogodišnja lista ugrožene kulturne baštine izabrana je na osnovu 200 predloga podnijetih na javni poziv. Prema riječima Montlara, ovaj način selkcije nam omogućava da bolje razumijemo i odgovorimo na izazove sa kojima se suočavaju lokaliteti svjetske baštine.

„U predlozima se najčešće navodio problem nedovoljnog finansiranja za očuvanje nasljeđa. Ovo nam govori da je potrebno ozbiljno podizanje svijesti i prikupljanje resursa za očuvanje naše kulturne baštine”, ističe Montlar.

Najčešći uzroci ugroženosti klima, kriza, konflikti

Analiza predloga je otkrila najčešće razloge za zabrinutost u pojedinim regionima. U 60 odsto lokacija na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi ozbiljni problemi su konflikti i velika kriza, a u 81 odsto lokacija u podsaharskoj Africi kao problemi se navode klimatske promjene.

„Dok su klimatske promjene već prepoznate kao velika pretnja u prethodnoj listi iz 2022. godine, najnoviji podaci potvrđuju ozbiljnost tih problema, posebno u podsaharskoj Africi koja se suočava sa prijetnjama kao što su olujni udari i porast nivoa mora“, kaže Montlar.

Oružani sukobi ugrožavaju pojedine objekte na listi, uključujući Učiteljsku kuću u Kijevu gdje je Nacionalni parlament počeo da se sastaje nakon što je Ukrajinska Narodna Republika proglasila nezavisnost 1918. godine. Svjetski fond za spomenike kaže da podržava napore da se zgrada obnovi kao nacionalni simbol otpora i trajnog identiteta u vremenima sukoba.

Gaza je takođe dospjela na listu. Veliki dio područja je uništen tokom aktuelnih ratnih dešavanja. Crkva Svetog Porfirija u Gazi, za koju se vjeruje da je treća najstarija crkva u svijetu, pretrpjela je najmanje dva artiljerijska napada.

Zapanjujući broj ugroženih lokacija nalazi se u relativno bogatim zemljama ili u središtu velikih gradova. Dva lokaliteta sa liste nalaze se u SAD. Riječ je o svetionicima Mejna, kojima prijeti erozija obale i ekstremne vremenske prilike povezane sa klimatskim promjenama i Velika trgovačka staza koju koriste domorodački narodi za trgovinu.

Iako su ugroženi lokaliteti razlog za zabrinutost, veliki broj navedenih u prethodnim listama je obnovljen i sačuvan. Istorijski centar Santa Kruz de Mompok u Kolumbiji, koji je i pod zaštitom Uneskove svjetske baštine, stavljen je na listu za nadzor Fonda 2012. godine zbog krhkog stanja njegove građevinske konstrukcije iz kolonijalnog doba. Sada je obnovljen i privremeno sačuvan od propadanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Španski klub Celta Vigo očajnički traži Madonnu i dres koji je nosila na nastupu prije 36 godina

Subota, 07.03.2026 | 15:23

Španski fudbalski klub Celta Vigo očajnički traži Madonnu dok pokušava pronaći 36 godina star dres koji je pop zvijezda nosila na koncertu 1990. godine na stadionu Balaidos.

Vašington bez Kongresa odobrio Izraelu hitnu prodaju 12.000 aviobombi za 151,8 miliona dolara

Subota, 07.03.2026 | 12:29

State Department Sjedinjenih Američkih Država odobrio je u petak, 6. marta 2026. godine, prodaju municije i prateće podrške Izraelu u vrijednosti 151,8 miliona dolara, koristeći hitnu proceduru bez uobičajenog kongresnog nadzora.

Greškom dobio skoro milion eura: Državljanin Bosne i Hercegovine odmah obavijestio banku

Petak, 06.03.2026 | 20:56

Švedski tapetar bh. porijekla Frank Arnautović (57) ostao je šokiran kada je na svom bankovnom računu iznenada ugledao veliku svotu novca koja nije bila njegova.

Dubai uveo nova pravila za influensere: Kazne idu do 230.000 eura

Petak, 06.03.2026 | 11:37

Influenseri u Dubaiju upozoreni su da mogu da dobiju zatvorsku kaznu zbog objavljivanja sadržaja o sukobu s Iranom.

Panč i dalje privlači posjetioce, čuvari zadovoljni što se polako uključuje među majmune

Četvrtak, 05.03.2026 | 21:17

Panč je glavna turistička atrakcija u zoološkom vrtu i botaničkoj bašti grada Ičikava u Japanu, gdje posjetioci stoje u redu da ga fotografišu. Razlog? Zato što se, kada je stigao ovdje, zanemareni makaki nije odvajao svoje plišane igračke orangutana.

Sančez: Ponosno je biti Španac i vidjeti za šta se zalažemo pred licem varvarstva

Subota, 07.03.2026 | 21:40

Španski premijer Pedro Sančez ponovio je svoje protivljenje ratu, ističući da Španija predvodi napore u odbrani međunarodnog prava i ljudskih prava, dok rastu tenzije nakon američkih napada na Iran.  

Netanjahu Irancima: Približava se trenutak istine

Subota, 07.03.2026 | 21:46

Premijer Izrael Benjamin Netanyahu poručio je u videoporuci da će se rat protiv Iran nastaviti „bez prekida i bez kompromisa“.

MVP: Ažurirani pregled ključnih informacija za države obuhvaćene bezbjednosnom eskalacijom

Subota, 07.03.2026 | 21:13

U cilju pravovremenog informisanja, Ministarstvo vanjskih poslova je ažuriralo pregled ključnih servisnih informacija za države obuhvaćene bezbjednosnom eskalacijom, imajući u vidu povećan nivo bezbjednosnih rizika i poremećaje u međunarodnom saobraćaju.  

Poslanici DPS-a za vrijeme glasanja pošli na koncert Emine Jahović?

Subota, 07.03.2026 | 21:22

Dok su njihove kolege iz opozicije u Skupštini Crne Gore dramatično upozoravale javnost da se usvajaju „staljinistički zakoni“ i da je ugrožena demokratija, dio poslanika DPS-a odlučio je da to veče provede na koncertu Emine Jahović.

Novljanima nedovoljno sedam golova Janovića - Jadran ispao od Panatinaikosa

Subota, 07.03.2026 | 21:53

Jadran je eliminisan u osmini finala Evrokupa, pošto je nakon prave drame i peteraca izgubio od Panatinaikosa 5:4. U regularnom dijelu Novljani su slavili 18:17. Tim iz Atine je prvi meč dobio sa 11:10.

Respektabilna, ali neiskorišćena pomoć: Crna Gora nije aktivirala Mehanizam za civilnu zaštitu EU

Subota, 07.03.2026 | 21:33

Predstavnici ministarstava unutrašnjih i vanjskih poslova održali su sastanak na kojem su razmotrene mogućnosti korišćenja instrumenata evropske civilne zaštite u kontekstu eventualne evakuacije crnogorskih državljana iz ugroženih područja u državama Bliskog istoka, potvrđeno je “Danu” iz resora kojima rukovode Danilo Šaranović i Ervin Ibrahimović.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Plate u RTCG ne mogu biti veće od plata načelnika u ministarstvima

Subota, 07.03.2026 | 20:46

Ministarstvo finansija poručilo je da dio predloženih koeficijenata za radna mjesta u RTCG mora biti usklađen sa sistemom zarada u javnom sektoru i da ne može prelaziti nivo koji važi za slične poslove u državnoj upravi. U dopisu upućenom Javnom servisu i odgovoru dostavljenom Pobjedi, iz tog resora navode da su zaposleni u RTCG, prema Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, dio javnog sektora, zbog čega se i sistem njihovih zarada mora uklapati u pravila koja važe za ostale državne institucije, prenosi Pobjeda.  

Ulcinjska solana u novoj fazi upravljanja i očuvanja biodiverziteta

Subota, 07.03.2026 | 20:32

Crna Gora je, formiranjem upravljačke strukture Parka prirode Ulcinjska solana, ispunila važnu obavezu u oblasti zaštite prirode i zatvaranja Poglavlja 27. No, to nije sve. Ispunjava i ostale obaveze na planu zaštite biodiverziteta, a prvi put ima i planove upravljanja invazivnim vrstama koje izazivaju veliku zabrinutost i prijete ekosistemima.

Tri ponude na tenderu za rekonstrukciju i izgradnju novog mosta na Morači, radovi vrijedni oko sedam miliona

Subota, 07.03.2026 | 20:03

Tenderska procedura za izbor izvođača radova na rekonstrukciji postojećeg i izgradnji novog mosta na Morači, u produžetku budućeg Bulevara Vojislavljevića na Zabjelu, i dalje je u toku. Iz Uprave za saobraćaj kažu da je procijenjena vrijednost radova oko sedam miliona eura, te da će novi most značajno rasteretiti saobraćaj u ovom dijelu Podgorice.