Petak, 17.01.2025 | 20:50
IZVOR: rtcg.me

Drobnjak: Od februara UVEĆANE penzije; Vuković: Budžet za 2025. fiskalno NEODGOVORAN

Direktor Fonda PIO Vladimir Drobnjak istakao je da penzioneri mogu očekivati uvećane januarske penzije koje će biti isplaćene do 20. februara, i da će povećanje biti najvjerovatnije pet do šest odsto. Kako je kazao Drobnjak u emisiji “Okvir”, koliko će tačno biti uvećane, znaće krajem mjeseca, kada Monstat objavi dva parametra značajna za formulu po kojoj se penzije obračunavaju, ali to povećanje će biti značajno veće od sva tri u prethodnoj godini.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Komentarišući izjavu premijera Milojka Spajića da će u februaru imati problem da isplate uvećane i srazmjerene penzije, jer se ušlo u privremeno finansiranje, Drobnjak ističe da to potencijalno može biti problem.

“Penzije su mandatorni izdaci i ti izdaci se moraju isplatiti, tako da stojim pri stavu da će biti isplaćene uvećane u februaru”, kazao je Drobnjak.

Dodao je da su dobili 65 miliona eura što je dovoljno za isplatu decembarskih penzija. Pojašnjava da Crna Gora ima 126.000 penzonera, a januarsko povećanje neće dobiti oni koji imaju minimalnu penziju, nešto više od 46.000. Za njih će tako biti do kraja 2025.

“Svi koji imaju preko 450 i koji su primali razliku do 450 imaće janurasko usklađenje penzija”, kazao je Drobnjak.

Što se tiče srazmjernih penzija direktor Fonda PIO je istakao da je 5,5 miliona eura finansijski efekat tog izdatka, a takvih penzionera je nešto manje od 3.000. Taj akt je u skupštinskoj proceduri i čeka da bude usvojen zajedno u paketu sa Zakonom o budžetu.

“Iskreno se nadam da će se parlamentarci dogovoriti, jer ovo je u korist svih građana. Kada se makne politika sve je čisto i jasno. Čim to prođe u Skupštini, a sjednica je 21. januara, onda će srazmjerni penzioneri dobiti svoje pravo, a to podrazumijeva da ako imaju drugu penziju iz inostranstva koja je manja od 450 eura biće im isplaćena u iznosu od 450 eura. To je značajno, jer je veliki broj onih koji imaju male penzije i ranjiva su kategorija, a ovim bi problem mogao biti riješen”, naglasio je Drobnjak.

Profesorica Ekonomskog fakulteta UCG Maja Baćović, naglašava da na bazi podataka zaključno sa novembrom, prema grubim procjenama Fondu PIO može da nedostaje svega par miliona koja mogu da obezbijede dobrim finansijskim upravljanjem.

 “Januraska penzija pokazuje da su troškovi oko 63 miliona, tako da i u januaru bi mogli da naprave neke uštede i da riješe nedostatak tih nekoliko miliona”, objašnjava Baćović.

I Miloš Vuković, iz NVO “Fidelity consulting” je stava da isplata februarskih penzija neće biti problem, niti tokom cijele godine, jer sve što je mandatorni izdatak ne može biti problem.

“Kada vidimo podatke Ministarstva finansija, novca ima, pa čudi izjava premijera, ali možda on nešto više zna. Ni 2021. kada smo imali privremeno finansiranje nije bilo problema i mislim da je ovo više politički marketing da se dižu tenzije, jer ni na lokalnom ni na državnom nivou nema problema”, naveo je Vuković.

Privremeno finansiranje šalje signal o nestabilnosti u državi

Baćović se osvrnula na činjenicu da nije usvojen bužet ističući da i u uslovima privremenog finasiranja sistem može da funkcioniše, ali nije dobro neusvajanje budžeta, jer to šalje signale ekonomskim saradnicima i investitorima da u zemlji postoji nestabilnost.

“Kreditni rejting pada, imate veću cijenu za pozajmljena sredstva. Politička nestabilnost znači i pad investicija, tako da to dodatno pogoršava stanje i ne ide u prilog crnogorskoj ekonomiji”, kazala je Baćović.

Vuković podsjeća da je 2021. budžet usvojen u junu. Tehnički rok za usvajanje je do marta i nema potrebe da se ulazi u tenzije. To je, kaže bila i postkovid godina, gdje smo imali mnogo težu prihodovnu stranu.

Vuković: Ovakvim rješenjima krši se Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti

Komentarišući budžet za 2025. Vuković ističe da je uvedena akciza od tri centa na litar goriva, kompanije i jahte su oslobođene ove takse. Cijene stanova su visoke rente takođe, voda i struja će biti veće, a od svake kese koja se kupi uzima se tri centa.

“Uveden je PDV na online trgovinu, uvećan je u ugostiteljstvu, takse na mirna vina, porezi priređivačima igara na sreću. Imamo 25 miliona za nabavku vladinog aviona, ali nemamo za avion za gašenje požara. Smanjen budžet Fonda zdravstva, MUP i ostale potrošačke jedinice dobile su manje novca. Ovaj zakon o budžetu krši zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, jer je deficit preko 3 odsto, dug preko 60 odsto. Krši se i zato što tekući izdaci rastu brže od rasta BDP-a, a to je fiskalno neodrživo. Ovakvo kršenje se, istina, dešavalo i ranijih godina, ali se mora reći da je ovaj budžet fiskalno neodgovoran”, navodi Vuković.

Naglašava da investitori gledaju deficit, koliko su izdaci za potrošnju, i prate preporuke Evropske komisije koja je rekla da se višak sredstava iskoristi za otplatu duga, jer dolaze nesigurna vremena

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Đeljošaj: Snažna mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta

Subota, 27.06.2026 | 13:05

Povodom Međunarodnog dana malih i srednjih preduzeća, upućujem iskrene čestitke svim preduzetnicima, privrednicima i zaposlenima koji svojim radom, znanjem i posvećenošću svakodnevno doprinose razvoju crnogorske privrede, poručio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj.

Monteput pokreće pripreme za tender za dionicu Smokovac – Tološi

Subota, 27.06.2026 | 12:39

Monteput će 10. jula organizovati vebinar za zainteresovane izvođače i konsultante u okviru ranog uključivanja tržišta, čime počinju pripreme za raspisivanje međunarodnog tendera za izgradnju 10,5 kilometara duge dionice auto-puta Smokovac – Tološi, odnosno obilaznice oko Podgorice.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Spajić: Svaki euro ide u razvoj

Petak, 26.06.2026 | 19:38

Premijer Milojko Spajić je kazao da je njegova želja bila da se ova ceremnije održi prije dvije godine i taj ašov su, kako je kazao, svi dobro upamtili.

Ljiljanić: Po završetku radova od Podgorice do Andrijevice stizaće se za manje od 40 minuta

Petak, 26.06.2026 | 18:52

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica ozvaničena je danas, a na ceremoniji koja je održana na Mateševu okupili su se predstavnici Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta, prenosi RTCG.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Bijelsa: Nismo imali sreće, preuzimam odgovornost za neuspjeh

Subota, 27.06.2026 | 15:30

Urugvaj je na dva uzastopna Svjetska prvenstva takmičenje završavao u grupnoj fazi. Selektor te selekcije Marselo Bijelsa da nisu imali sreće

Kako lakše kontrolisati apetit tokom mršavljenja: Ove metode mogu pomoći

Subota, 27.06.2026 | 15:11

Kalorijski deficit predstavlja osnovu procesa mršavljenja, ali mnogima je upravo kontrola apetita najveći izazov, posebno kada je teško odoljeti određenim namirnicama.

„Ajkule“ izgubile od SAD

Subota, 27.06.2026 | 15:02

Crnogorski vaterpolisti poraženi su od Sjedinjenih Američkih Država 12:11 (4:5, 4:2, 2:2, 2:2) u prvoj od tri prijateljske utakmice koje ove dvije reprezentacije igraju u okviru zajedničkih priprema u Los Anđelesu.

Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan

Subota, 27.06.2026 | 14:55

Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Jovanović: Čast je biti dio najboljeg kluba u državi

Subota, 27.06.2026 | 14:33

Kapiten omladinske reprezentacije Crne Gore, Matija Jovanović, ozvaničio je saradnju sa FK Budućnost.

Hrvatska pod pritiskom: Poraz od Gane “vatrene” bi poslao kući

Subota, 27.06.2026 | 14:07

Šanse Hrvatske da se u nokaut fazu Svjetskog prvenstva plasira kao jedna od najboljih trećeplasiranih reprezentacija znatno su umanjene nakon raspleta utakmica odigranih prethodne noći.

Rasvijetljena krađa u Kotoru, uhapšena dva Gruzijca, za trećim se traga

Subota, 27.06.2026 | 13:46

Policija u Kotoru rasvijetlila je tešku krađu u kojoj je Tivćaninu ukradeno preko 11.200 eura. Dva osumnjičena Gruzijca lišena su slobode, a za trećim se traga. Pronađen je i dio ukradenog novca.

Šest kandidata u trci za direktora Uprave carina: Ministarstvo finansija daje završnu riječ

Subota, 27.06.2026 | 13:29

Na konkurs za direktora Uprave carina prijavili su se Nebojša Kaljević, Maja Vučinić, Siniša Raičević, Miroslav Raonić, Predrag Radovanović i Gojko Kalezić, a predlog za izbor kandidata trebalo bi da donese Ministarstvo finansija.

Apelacioni sud potvrdio presudu Harviju Vajnstinu za silovanje

Subota, 27.06.2026 | 13:19

Apelacioni sud potvrdio je presudu bivšem holivudskom filmskom producentu Harviju Vajnstinu za silovanje i seksualni napad 2022. godine u Kaliforniji u petak i naložio sudiji niže sudske instance, da ponovo izrekne presudu. Tročlano vijeće Apelacionog suda Drugog okruga Kalifornije ovu oduku je donijelo jednoglasno, piše “CBS News”, prenosi Tanjug.

Đeljošaj: Snažna mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta

Subota, 27.06.2026 | 13:05

Povodom Međunarodnog dana malih i srednjih preduzeća, upućujem iskrene čestitke svim preduzetnicima, privrednicima i zaposlenima koji svojim radom, znanjem i posvećenošću svakodnevno doprinose razvoju crnogorske privrede, poručio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj.