Subota, 18.01.2025 | 21:30
IZVOR: gradski.me

Nišić: Radimo na izmjenama Zakona o Fondu rada, radnici neće moći da OSTANU BEZ PENZIJE zbog propusta poslodavaca

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić otkrila je u emisiji “Iz drugog ugla” na Gradskoj RTV da se trenutno radi na izmjenama Zakona o Fondu rada, a da će na taj način država ispraviti propuste poslodavaca koji iz nekog razloga radnicima nijesu uplaćivali doprinose.




Foto: Vlada Crne Gore, arhiva

Nišić je najavila da izmjenama žele da prošire nadležnost Fonda rada, te da se na taj način ispravlja nepravda prema radnicima koji su ostajali bez penzije zbog propusta poslodavaca.

„Fond rada je garantna institucija koja mora da postoji. Kroz Fond rada smo riješili i pitanje Košute. Mislimo da je ta institucija bila nedovoljno iskorišćena. Ako nešto ima status kao garantna institucija, gdje se uplaćuje određeni dio doprinosa, onda svi naši građani koji ostvare jedan od uslova za penziju, a iz nekih razloga poslodavac im nije uplatio doprinose, moći će to da ostvare kroz Fond rada i neće biti vezan samo za stečaj, već će njegova djelatnost biti proširena“, kazala je Nišić.

Ministarka je govorila o odrastanju, privatnom i poslovnom životu.

Ističe da odgovornom čovjeku svaki posao pada teško, a da je to dodatno izraženo na poziciji ministra, gdje, kako kaže, ne postoji radno vrijeme. Navodi da svaku svoju odluku i te kako ispituje.

Neradne dane najviše voli da provodi sa majkom, u Pljevljima.

„Mnogo volim da restauriram stari namještaj. Ispunjava me taj trud da od nečega što je bilo staro, a ima vrijednost, da mu dam neku novu dušu. To je moj veliki hobi i pored cvijeća me to najviše ispunjava. Imam staru porodičnu kuću u Pljevljima, gdje volim da farbam, krečim i radim razne stvari koje me relaksiraju“, kazala je Nišić.

Njena porodica potiče iz Pljevalja, dok su starije generacije živjele u Nikšiću. Za porodicu kaže da je tradicionalna i da se uvijek pažnja posvećivala vjeri i vjerskim običajima.

Djetinjstvo pamti po, kako kaže, kamenoj kući, mirisu hljeba, staroj avliji, svojim drugarima i mahali u kojoj su se svi zajedno igrali.

 Ona je u emisiji podijelila i fotografije iz djetinjstva, navodeći da je imala lijepo odrastanje u porodici gdje se, kako navodi, znalo da je posljednja riječ uvijek roditelja.

Ističe i da sada, kada je na funkciji ministarke, živi prilično normalnim životom, kao i ostali obični građani.

„Moj život se zaista ne razlikuje od života bilo kog običnog građanina. Sve kućne poslove obavljam sama. Živim skromnim i normalnim životom. Podstanar sam. Materijalne stvari su prolazne. Prioriteti su bili usmjereni na neke druge stvari“, kazala je Nišić.

Za sebe kaže da je politika više izabrala nju, nego što je ona izabrala politiku.

„Duži period bila sam apolitična. Pratila sam društvene stvari, ali sigurno  sedam ili osam godina nijesam pratila politiku. Ne kajem se što sam ušla u politiku, jer smo mnogo dobrih stvari uradili“, navela je Nišić.

Radne navike stekla je još u ranom djetinjstvu, a ni kasnije, kako navodi, nije birala poslove.

„Radila sam kao operater u kladionici, anketar, kao i poslove određenih promocija. To je i normalno u studentskim danima, a i veoma korisno. Jako je bitno da se mladi što ranije osamostale. Nezavisnost mladih je važna i ne razumijem mlade koji ne žele da rade kako bi sebi priuštili neke stvari“, poručuje Nišić.

U emisiji otkriva da od kolega ministara najviše cijeni Anđelu Jakšić-Stojanović i Vojislava Šimuna, te da s njima i najviše sarađuje.

Da nije u politici, sigurno bi, kako kaže, bila u privatnom sektoru i bavila se pravom.

Nišić je na ministarskoj poziciji više od godinu, a navodi da je riječ o zahtjevnom ministarstvu, te da mora još mnogo toga da se uradi da bi zaokružili sistem socijalne pravde. U Crnoj Gori je trenutna nezaposlenost 11,54 odsto, a prema riječima Nišić neophodno je da se u kontinuitetu radi sa mladim ljudima.

„Moramo mnogo toga da uradimo u narednom periodu, jer sa otvorenim tržištem rada i onim što bi donijela Evropska unija, ona bi povukla veliki broj naše omladine. Pored povećanja zarada i otvaranja dodatnih radnih mjesta moramo da budemo svjesni da nigdje nije toliko lijepo kao što je ovdje. Uz malo napretka, Crna Gora će biti jedna od poželjnijih destinacija, kao što je i sada za pojedine zemlje, odnosno građane koji bi i te kako voljeli da imaju mogućnost da rade u našoj zemlji“, istakla je Nišić.

Podsjeća da su pokrenuli Program garancije za mlade, koji je trenutno u pilot fazi, a sprovodi se u tri grada – Ulcinj, Nikšić i Bijelo Polje.

„To je podstrek i za srednjoškolce i studente, da rade, da se prekvalifikuju, a da Zavod uz garanciju za mlade pomogne da taj cilj i ostvare. Tu ćemo određeni dio sredstava povući iz EU i smatramo da će to biti program koji će pomoći mladim ljudima“, najavljuje Nišić.

KOMENTARI (5)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
VaSko
18.01.2025 22:58

Gledao sam intervju . Kad se realno posmatra , sa pozicije vlaSti vise je uradila nego razna ekvivalentna ministarstva i svi moguci sindikati radnika za prethodnih 30 godina . Prava Ministarka u ovim teskim vremenima . Puna podrska

2 1
Mara
18.01.2025 23:17

Ovako gospodice..40 god.staza i 15 nikad nije moglo bit istouvijek je postojao stepen odvajanja po godini sad sve poništena kao i radno vrijeme radiš 8 plate 4 nervira se aj kući pa nista ove 4 god.pravo bezvlasce ispravljanje nepravdu. Majke bez dana radnog staža više no neki penzioner vidite šta je politika

0 0
Maras
18.01.2025 23:20

Radim 9 godina rešenje sve na mjesec.uplacene 4.5de da tražim pravdu....kući kod zene

1 0
Matija
18.01.2025 23:25

Vi se igrate sa ljudima...kakvu nepravdu dijelove kakvi zakoni dali ste.nadoknade pojedinim majkama iz radnog odnosa na penziju pošaljite one bez radnog staža da rade il na socijalnu šta.da kažu majke na selu imaju decu nemaju nadoknade..jel vidite diskriminaciju i podjele ...penzioneri radnici. Bruka za drustvo

1 0
Pa
18.01.2025 23:33

Potrudi se da.procesljas plate neko prima penziju i pokriva radno mjesto omladini.imas penziju i nadoknade za majke ista osoba prima.procesljaj pa se javi

0 1

OSTALE VIJESTI

Vuković: Snažna privreda temelj evropske i ekonomski stabilne Crne Gore

Utorak, 12.05.2026 | 20:00

Na jubilarnom, desetom izdanju dodjele Godišnjih nagrada Asocijacija menadžera Crne Gore, ministar finansija Novica Vuković poručio je da su znanje, odgovornost i snažan realni sektor ključ razvoja savremene i evropske Crne Gore.

Crna Gora dobila više od 250 miliona eura, Albaniji 20 miliona: Veliki infrastrukturni projekti donijeli Podgorici veću podršku EU

Utorak, 12.05.2026 | 18:16

Evropska investiciona banka (EIB) najavila je nova velika ulaganja u Crnu Goru i Albaniju, ali sa različitim prioritetima — dok Podgorica dobija više od 250 miliona eura za bolnice, željeznicu i energetiku, Tirana, kako je danas saopšteno dobija podršku za razvoj privatnog sektora, digitalizaciju i zelenu ekonomiju.

Rakočević: Građani danas ne žive bolje; Čarapić: Da nije bilo programa Evropa sad plate bi bile 500 eura

Utorak, 12.05.2026 | 13:18

Na dnevnom redu sjednice je Predlog zakona o izmjenama Zakona o poreskoj administraciji, Predlog zakona o izmjeni Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica i Predlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti depozita.

Na predlog Mugoše održaće se saslušanje oko Opšteg kolektivnog ugovora

Utorak, 12.05.2026 | 12:39

Skupštinsko saslušanje resornih ministara zaduženih za socijalni dijalog i finansije, Naide Nišić i Novice Vukovića, povodom kompleksne situacije oko Opšteg kolektivnog ugovora (OKU), održaće se naredne sedmice.

Spajić: Više od 30 javnih zdravstvenih ustanova u CG dobiće novu medicinsku opremu, vrijednu 27 miliona eura

Utorak, 12.05.2026 | 09:27

Više od 30 javnih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori dobiće novu medicinsku opremu, vrijednu 27 miliona eura, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO: Publika ovacijama pozdravila "Novu zoru": Tamara predstavila Crnu Goru na Evroviziji

Utorak, 12.05.2026 | 21:58

Prvo polufinalno veče 70. izdanja Pjesme Evrovizije održava se večeras u bečkoj dvorani „Štathala“, gdje je crnogorska predstavnica Tamara Živković nastupila sa pjesmom „Nova zora“ pod rednim brojem osam.

Fejzić: Činjenica da odluka SO Zeta nema pravnu snagu ne umanjuje ozbiljnost situacije

Utorak, 12.05.2026 | 21:43

Činjenica da odluka Skupština Opštine Zeta nema pravnu snagu ne umanjuje ozbiljnost situacije, ocijenio je reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić.

Ibrahimović: Čuvajući građansku i evropsku Crnu Goru, čuvamo njenu suštinu

Utorak, 12.05.2026 | 21:30

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović upriličio je u Podgorici svečani prijem povodom Dana crnogorske diplomatije, kojem su prisustvovali predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, bivši predsjednici Skupštine i Vlade, bivši ministri vanjskih poslova, kao i članovi diplomatskog kora.

NBA u šoku: Preminuo Brendon Klark u 29. godini

Utorak, 12.05.2026 | 20:54

Uzrok smrti igrača Memfisa nije poznat.

Zogović: Poziv Milatovića neprimjeren ukoliko Rute nije spreman da prihvati odgovornost za ratni zločin u Murini

Utorak, 12.05.2026 | 20:29

Poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića generalnom sekretaru NATO Marku Ruteu da posjeti Murinu može se smatrati vrlo upitnim i neprimjerenim ukoliko generalni sekretar NATO-a nije spreman da prihvati odgovornost za ratni zločin u Murini i uputi izvinjenje porodicama stradalih, ranjenim građanima, kao i svim stanovnicima ovog kraja. To je saopštio potpredsjednik Demokratske narodne partije Milun Zogović.

Vuković: Snažna privreda temelj evropske i ekonomski stabilne Crne Gore

Utorak, 12.05.2026 | 20:00

Na jubilarnom, desetom izdanju dodjele Godišnjih nagrada Asocijacija menadžera Crne Gore, ministar finansija Novica Vuković poručio je da su znanje, odgovornost i snažan realni sektor ključ razvoja savremene i evropske Crne Gore.

Radunović: Uskoro konkurs za glavni projekat "Veljeg brda"

Utorak, 12.05.2026 | 19:45

Za projekat Velje brdo završen je međunarodni konkurs za idejno rješenje. Upravo ovih dana će da bude raspisan konkurs za glavni projekat i izvođenje radova. To je po principu „projektuj i izvedi”, da bi ubrzali proces, kazao je Slaven Radunović, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

SB o BiH: SAD traže kraj međunarodnog intervencionizma, Rusija ukidanje OHR

Utorak, 12.05.2026 | 20:13

Na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku, posvećenoj stanju u Bosni i Hercegovini (BiH), predstavnica SAD Tami Brus izjavila je da se u BiH bliži kraj međunarodnom intervencionizmu i tutorstvu.

Premijera predstave “Korov” 14. maja na sceni KIC-a “Budo Tomović”

Utorak, 12.05.2026 | 21:04

Peta premijera Gradskog pozorišta Podgorica u ovoj godini biće predstava „Korov“, koju po motivima drame „Cvjećarka“ Mirjane Medojević režira Mirko Radonjić. Premijerno izvođenje zakazano je za četvrtak, 14. maja, sa početkom u 20 časova u Velikoj sali Kulturno-informativnog centara Budo Tomović, saopšteno je iz tog pozorišta.

Perez najavio izbore: Neka izađu iz sjenke ljudi koji vode kampanju protiv mene

Utorak, 12.05.2026 | 21:17

U završnici jedne od rijetkih sezona u istoriji kluba koja završena bez trofeja, u Real Madridu se spremaju za - izbore.