Nedjelja, 19.01.2025 | 08:06
IZVOR: danas.rs

Skoro svaki automobil ga ima, a ovaj UREĐAJ OPASNIJI je od mobilnog telefona

Gotovo svaki automobil danas posjeduje multimedijalni sistem. Ali, istraživanja pokazuju da on stvara mnogo više problema i da je opasniji od vožnje pod dejstvom alkohola ili droge.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Svjesni smo opasnosti korišćenja telefona tokom vožnje, a opšte je poznato da su alkohol i vožnja pogubna kombinacija. Međutim, nedavna istraživanja su pokazala da upotreba multimedijalne tehnologije u automobilu može biti jednako opasna.

Automobil i multimedija – opasnosti i rizici

Istraživanje IAM Roadsmart-a, FIA-e i Fonda Rees Jeffreis Road pokazalo je da ekran infotainment-a može biti distrakcija koja povećava vreme reakcije vozača više od upotrebe alkohola ili marihuane. Korišćenje ekrana osjetljivog na dodir utiče na vrijeme reakcije čak i više od slanja poruka tokom vožnje. Vreme reagovanja se povećava toliko da bi bezbjednosna udaljenost trebalo da bude ekvivalentna dužini pet automobila. Dok koriste infotainment ekran, vozači skreću pogled sa puta do 16 sekundi, a za to vrijeme putuju više od 500 metara brzinom od 110 km/h, piše Metropolitan SI.

U istraživanju, vozači su završili tri probne vožnje na kojima je provjeren uticaj korišćenja sistema Apple CarPlay i Android Auto. Tokom prve vožnje, vozači nisu koristili sistem, tokom druge su koristili samo glasovne funkcije, a tokom trećeg su koristili funkcije ekrana osjetljivog na dodir. Obe metode su značajno ometale vozače, ali je korišćenje ekrana osjetljivog na dodir značajno uticalo na njihovu koncentraciju. Vozači su bili svjesni smanjene pažnje i prilagodili vožnju, ali su im vještine i dalje bile narušene. Bilo im je teško da održavaju bezbjedno rastojanje od vozila ispred sebe i teže su održavali pravac u svojoj traci. Sporije su reagovali i na iznenadne događaje.

„Ometanje pažnje vozača je faktor koji doprinosi trećini svih saobraćajnih nesreća u Evropi svake godine“, rekao je Nil Greg, šef istraživanja u IAM RoadSmart-u.

„Iako su prethodne studije sugerisale da Apple CarPlay i Android Auto rade bolje od tradicionalnih dugmadi i kontrola, rezultati trenutnog istraživanja izazivaju zabrinutost i postavljaju pitanja o razvoju i korišćenju najnovijih infotainment sistema.“

Apeluje se na proizvođače automobila i relevantne organizacije da sprovedu dalja istraživanja ovakvih sistema i razviju jedinstvene standarde koji će pomoći u smanjenju ometanja vozača, dok se vozači podsjećaju da koriste sisteme na najbezbjedniji mogući način, što, između ostalog, znači da se sva podešavanja biraju i programiraju prije početka vožnje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Novi Jeep koncepti spajaju prošlost, sadašnjost i budućnost

Subota, 28.03.2026 | 17:44

Easter Jeep Safari svake godine predstavlja jedinstvenu priliku da Jeep prikaže niz konceptnih vozila koja često nagovještavaju buduće dizajnerske i tehnološke pravce serijskih modela. Ove godine predstavljeno je pet koncepata, u čast 85 godina postojanja brenda i 60 godina same manifestacije.

Škoda napušta kinesko tržište nakon dramatičnog pada prodaje

Četvrtak, 26.03.2026 | 17:57

Kinesko tržište automobila dramatično se promijenilo od pandemije Covid-19, uglavnom zahvaljujući porastu novih domaćih brendova i promjeni preferencija kupaca prema električnim vozilima i hibridima.

Dvostruki aršini: Nova Tojota ima različite pogone za Zapadnu i Istočnu Evropu

Četvrtak, 26.03.2026 | 16:00

Porodica Land Cruiser, koja već osam decenija predstavlja sinonim za nezaustavljivost, dobila je značajno osvježenje u svojoj seriji 250. Toyota je strateški podijelila gamu na dva nova nivoa opreme — VX i VX-L — kako bi odgovorila i na potrebe tradicionalista, ali i na očekivanja nove generacije kupaca kojima je luksuz jednako važan kao i performanse.

Uber ulaže milijarde: Na ulice stiže 50.000 robotaksija!

Utorak, 24.03.2026 | 13:21

Rivian i Uber najavili su saradnju koja bi mogla značajno ubrzati razvoj autonomne vožnje.

Zašto novi BMW i3 ima široke "bubrege", a iX3 uske? Dizajner otkriva ključnu razliku

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 21:34

BMW je testirao različite varijante prednje maske na oba modela.

Pokret Evropa Sad napušta vlast u Pljevljima: Interes građana iznad političkih privilegija

Petak, 03.04.2026 | 13:41

Pokret Evropa Sad donio je odluku da napusti lokalnu vlast u Opštini Pljevlja nakon višemjesečnog političkog zastoja i upornog izbjegavanja potpisivanja koalicionog sporazuma.

Mikić: Prijeti nam rast cijena goriva i osnovnih životnih namirnica, a mi se bavimo nebitnim temama starim po 15 ili 20 godina

Petak, 03.04.2026 | 12:02

Poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić rekao je da će u 2027. godini Crna Gora imati istorijski izborni dan, nakon koga bi trebalo da izađe iz stalne izborne tenzije jer je u posljednjoj deceniji svake godine imala izborne procese.

Leković o Popoviću: Gradi evo 10-15 godina, tada je bio slobodan čovjek, sada uhapšen

Petak, 03.04.2026 | 12:17

Poslanik Demokrata Momčilo Leković reagovao je povodom optužbi navodnog Miloša Medenice koji je kazao da su Demokrate nakon promjene vlasti omogućile nezakonite poslove vlasniku Carina Čedomiru Čedu Popoviću.

Vukićević: I dalje sam protiv koncesije nad Aerodromima Crne Gore

Petak, 03.04.2026 | 13:56

Bivša ministarka saobraćaja Maja Vukićević saopštila je da i dalje nije za koncesiju nad Aerodromima Crne Gore (ACG), te da je Skupština o tom pitanju trebala svakako da odlučuje - bez obzira na procijenjenu vrijednost imovine.

Adžović sa predsjednicima opština potpisala ugovor vrijedan 28 miliona za razvoj putne infrastrukture

Petak, 03.04.2026 | 14:08

Ministarka javnih radova Majda Adžović danas je u Vili Gorica sa predsjednicima opština potpisala Ugovor o realizaciji putne infrastrukture i niskogradnje, potvrđujući snažnu posvećenost unapređenju ukupne infrastrukturne mreže u Crnoj Gori.

Ronaldo sve bliži magičnoj brojci

Subota, 04.04.2026 | 11:54

Kristijano Ronaldo nastavlja da pomjera granice – stigao je do čak 967 golova u karijeri i sve je bliži magičnoj cifri od 1.000.

Đurašković: Na Cetinju će tokom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti svakodnevno nastupati crnogorski izvođači

Subota, 04.04.2026 | 11:23

Gradonačelnik Prijestonice Nikola Đurašković saopštio je da če na Cetinju tokom proslave dana nezavisnosti, u muzičkom programu koji će trajati od 16. do 21. maja, svakodnevno nastupati crnogorski izvođači.  

Spajić: Razvojni potencijali i gostoprimstvo potvrđuju neprolazni značaj Ulcinja

Subota, 04.04.2026 | 11:06

Predsjednik Vlade Crne Gore mr Milojko Spajić je uputio čestitku rukovodstvu i građanima Ulcinja povodom Dana opštine.

Borovinić Bojović: Ulcinj grad impresivne prirodne ljepote, kulturne baštine i snažnog turističkog potencijala

Subota, 04.04.2026 | 11:48

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović čestitala Dan opštine Ulcinj.  

Medojević: Mandić ne smjenjuje Bojovića jer računa na njega, uobičajena taktika NSD-a

Subota, 04.04.2026 | 11:05

Skupština Crne Gore, ni nakon dva mjeseca i 13 dana, nije konstatovala ostavke nekadašnjeg poslanika DNP-a Dragana Bojovića na članstva u skupštinskim tijelima – Zakonodavnom i odborima za antikorupciju i za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, kao i u delegaciji u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope.

Milović: Inflacija razara svaku kuću, dok Vlada “prati situaciju”

Subota, 04.04.2026 | 10:38

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Nikola Milović, izjavio je da dok Vlada “prati situaciju” sa tribina, građani plaćaju ceh, skuplje gorivo, hranu i osnovne usluge. On je to napisao u objavi na mreži X,  komentarišući aktuelno poskupljenje goriva.  

Kina želi pokazati globalno liderstvo kroz diplomatiju za okončanje rata u Iranu, Amerikanci nezainteresovani

Subota, 04.04.2026 | 10:19

Kina pojačava diplomatsku ofanzivu povodom rata s Iranom, izlazeći s pet tačaka prijedloga zajedno s Pakistanom, okupljajući podršku zemalja Zaljeva i protiveći se prijedlogu Ujedinjenih nacija da se koristi svaki neophodni oblik sile kako bi se otvorio Hormuški moreuz.

Uhapšen Cetinjanin zbog sumnje da je podmetnuo požar u Podgorici prošlog decembra

Subota, 04.04.2026 | 10:11

D.R (47) sa Cetinja uhapšen je zbog sumnje da je podmetnuo požar na imovini oštećene M.D. koje je izvršeno u decembru prošle godine u Podgorici, saopšteno je iz policije.  

Adetokumbo protiv Baksa: Tvrdi da je zdrav, klub tankuje, liga najavila istragu

Subota, 04.04.2026 | 10:21

U trenutku kada sezona za Milvoki praktično nema takmičarsku težinu, najveći problem Baksa nije rezultat – već odnos sa njihovim najboljim igračem.

Mandić čestitao Dan opštine Ulcinj

Subota, 04.04.2026 | 10:07

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uputio je čestitke predsjedniku Opštine Ulcinj Genciju Nimanbeguu, predsjednici Skupštine opštine Ivani Popović, kao i svim građanima i građankama Ulcinja povodom Dana Opštine, saopšteno je iz Skupštine.