Nedjelja, 19.01.2025 | 13:56
IZVOR: krstarica.rs

U čemu je RAZLIKA između CRNOG i BIJELOG bibera?

Skoro svako jelo koje pripremamo kod kuće uključuje crni biber, ali mnogi od nas imaju punu bočicu bijelog bibera koja samo stoji u kuhinjskom ormariću, čekajući da bude upotrijebljena.




Foto: Ilustracija/Pixbaay.com

Iako bijeli i crni biber imaju veoma različite ukuse, boje i teksture, oba mogu doprinijeti bogatstvu, pikantnosti i intenzitetu ukusa u brojnim receptima.

Skoro svako jelo koje pripremamo kod kuće uključuje crni biber, ali mnogi od nas imaju punu bočicu bijelog bibera koja samo stoji u kuhinjskom ormariću, čekajući da bude upotrebljena. Bijeli biber često može djelovati zbunjujuće, naročito ako niste sigurni kada i kako da ga koristite. Iako bijeli i crni biber imaju veoma različite ukuse, boje i teksture, oba mogu doprineti bogatstvu, pikantnosti i intenzitetu ukusa u brojnim receptima.

Dakle, u čemu je razlika između bijelog i crnog bibera? Ovdje ćemo detaljno objasniti razlike (i sličnosti) između ova dva popularna začina.

Šta je bijeli biber?

Bijeli biber, poput crnog, je začin koji se pravi od bobica bibera. Ima blag i suptilan zemljani ukus, koji je rezultat procesa sazrijevanja i berbe. Kada bobice bibera potpuno sazru (ili skoro potpuno), one se potapaju u vodu, što im omogućava da fermentišu i blago omekšaju. Nakon toga, spoljni sloj se uklanja (zahvaljujući omekšavanju), otkrivajući glatke bijele biberove zrnce. Pošto je koža uklonjena, bijeli biber ima blaži ukus u poređenju sa svojim tamnijim pandanom.

Takođe, kao i kod svakog procesa fermentacije, trajanje potapanja u vodi utiče na ukus zrna bibera. Ukus može varirati od blagog i travnatog do kompleksnog i intenzivnog.

Šta je crni biber?

Crni biber ima snažan i robustan ukus koji može istaknuti suštinu drugih sastojaka u jelu. Za razliku od belog bibera, proces berbe crnog bibera počinje prije nego što bobice potpuno sazru. Svako zrno bibera se skida sa biljke dok je još zeleno, a zatim se suši na suncu ili uz pomoć mašine. To je ono što daje crnom biberu tamnu boju i naboranu, grubu teksturu. Pošto spoljni sloj crnog bibera ostaje netaknut, on ima jači, intenzivniji i aromatičniji ukus.

Kada koristiti beli biber

Bijeli biber se možda ne koristi tako često kao crni, ali svakako vredi imati bočicu ovog začina u svom kuhinjskom ormariću. Popularan je u francuskoj i švedskoj kuhinji, kao i u različitim azijskim kuhinjama, poput kineske i vijetnamske. Neki kuvari preferiraju beli biber u svijetlim jelima, poput pire krompira, jer ga smatraju vizuelno privlačnijim.

Dodajte mljeveni bijeli biber u kremaste sosove i supe, ili u bogata, škrobna jela poput makarona sa sirom i zapečenog krompira, kako biste dobili dodatni sloj ukusa. On će pružiti zemljani, blago fermentisani ton koji je suptilniji od crnog bibera.

Bijeli biber u prahu možete pronaći na polici sa začinima u lokalnom supermarketu. Dok ga je ranije bilo teže naći, brendovi poput Simply Organic i McCormick sada proizvode beli biber u prahu. Alternativno, možete kupiti cijela zrna belog bibera i samleti ih u mlinu za biber.

Kada koristiti crni biber

Način na koji meljete crni biber utiče na njegov ukus, teksturu i intenzitet. Čist mljeveni biber je najjači i najintenzivniji tip, i odličan je za sporo kuvanje i jela koja zahtevaju dozu pikantnosti. Biber koji se nalazi na stolu u restoranima obično je sitno mljeven (poznat kao „stočni mleveni biber“) i idealan je za završnu notu ukusa bez pretjerivanja. Grubo mleveni crni biber je odličan za začinjavanje mesa ili salatnih preliva, dok su cijela zrna bibera najbolja za kiseljenje, domaće supe i marinade.

Može li se bijeli biber koristiti umjesto crnog?

U većini recepata beli biber može zameniti crni, ali ukus jela može biti malo drugačiji zbog razlike u aromi. Iako bijeli biber ima blaži, zemljani ukus, preporučljivo je da ga dodajete postepeno, po malo, i prilagodite količinu ukusu jela.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević odgovorio Vajcu: Moram s majkom vidjeti da prodamo kravu da spasimo Podgoricu bankrota

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:52

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je europarlamentarcu Tomasu Vajcu. Poslanik je reagovao na intervju koji je jutros objavljen u Pobjedi.

UIP: Psa Meda nijesmo oduzeli postupajući po zakonu, ne zbog "naredbe" Mujovića

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:05

Uprava za inspekcijske poslove Glavnog grada obavještava javnost da je administrativno izvršenje oduzimanja kućnog ljubimca, zakazano za 23. decembar 2025. godine, odloženo isključivo u skladu sa zakonskim propisima, na osnovu neobavezujuće preporuke gradonačelnika, bez ikakvog političkog ili ličnog uticaja.

Najduža noć u godini i zvanični početak zime, ali i povratak Sunca

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:32

Decembarski solsticij ili početak zime označava da se Sunce nalazi na najjužnijoj tački na nebu u jednoj godini.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

Žugić o tragediji na Savinom kuku: Insistiram na potpunoj i transparentnoj istrazi, utvrđivanju odgovornosti i hitnim mjerama

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:19

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić saopštio je da je sa dubokim žaljenjem primio vijest o nesreći na Savinom kuku, u kojoj je život izgubio državljanin Njemačke, dok je njegova supruga povrijeđena.

ANKETA: Da li vam se dopada pjesma koja će predstavljati Crnu Goru na EUROSONGU?

Nedjelja, 21.12.2025 | 23:09

Tamara Živković sa pjesmom "Nova zora", predstavljaće Crnu Goru na Eurosongu, koji će se 2026. godine održati u Beču.

EPCG - Ekološka rekonstrukcija donijela manje zagađenja

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:42

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopštila je da rezultati mjerenja Centra za ekotoksikološka istraživanja (CETI), sprovedeni prije i nakon adaptacije kotla i dimnjaka Termoelektrane Pljevlja, jasno i nedvosmisleno potvrđuju da je tokom probnog rada postrojenja došlo do značajnog smanjenja emisija ključnih zagađujućih materija povezanih sa njenim radom.

Dva će biti u Podgorici, po jedan u južnoj i sjevernoj regiji: Crna Gora dobija četiri mamografa

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:31

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) odobrila je Crnoj Gori nacionalni projekat tehničke saradnje MNE6009 – „Unapređenje nacionalnog programa snimanja dojke za rano otkrivanje raka dojke“, koji će se realizovati u periodu 2026–2028. godine.

Ministarstvo sporta o incidentu u Nikšiću: Ovo je nedopustivo

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:20

Ministarstvo sporta i mladih najoštrije osuđuje neprimjereno i neprihvatljivo ponašanje dijela publike tokom kadetske košarkaške utakmice između KK Sutjeska i KK Milenijum, odigrane u Nikšiću, u kojoj je domaćin bila ekipa Sutjeske.

Vuković: Ministarstvo ostaje posvećeno usklađivanju fiskalne i poreske politike sa evropskim standardima

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:05

Ministarstvo finansija ostaje posvećeno daljem usklađivanju fiskalne, poreske i regulatorne politike sa evropskim standardima uz punu saradnju sa strukom i privredom, poručio je ministar finansija Novica Vuković na otvaranju IV Novogodišnjeg ekonomskog foruma, koji organizuje Institut sertifikovanih računovođa i revizora Crne Gore u Tivtu.

Službeni pas kod Švajcarca nanjušio hašiš, uručeno mu rješenje o zabrani ulaska u Crnu Goru

Nedjelja, 21.12.2025 | 20:20

Na sudu kažnjen i sa 1.000 eura.

Klikovac Mujoviću: Zašto menadžment RTV Podgorica krije od odbornika ugovore i ostalu dokumentaciju?

Nedjelja, 21.12.2025 | 19:42

Šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac, upitao je na mreži X gradonačelika Podgorice Sašu Mujovića zašto menadžment RTV Podgorica i dalje krije od odbornika ugovore i ostalu dokumentaciju.

EU se predomislila oko zabrane benzinaca i dizelaša

Nedjelja, 21.12.2025 | 20:45

Njemačka slavi pobjedu svojih proizvođača automobila nakon što je Evropska komisija ublažila planiranu zabranu motora s unutrašnjim sagorijevanjem do 2035. godine. Ipak, ova promjena politike mogla bi se pokazati kao neočekivani dar kineskim konkurentima, dajući im dodatno vrijeme da učvrste svoju prednost na evropskom i svjetskim tržištima u razvoju, piše Politico.

Barselona torpedovala "žutu podmornicu"

Nedjelja, 21.12.2025 | 19:31

Barselona je upisala sedmu uzastopnu pobjedu u svim takmičenjima nakon trijumfa od 2:0 na gostovanju Viljarealu, čime su Katalonci ostali na vrhu La Lige.

Ruski diplomata: Ako Crna Gora uvede vize moraćemo da reagujemo

Nedjelja, 21.12.2025 | 19:15

Ukoliko Podgorica uvede vize državljanima Rusije, moraćemo da reagujemo, kazao je direktor drugog evropskog odjeljenja ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Jurij Pilipson.