Ponedjeljak, 20.01.2025 | 08:23
IZVOR: klix.ba

Trikovi za savršene BANANE u kolačima - Kako spriječiti tamnjenje i očuvati svježinu?

Banane su popularan sastojak u mnogim kolačima i desertima, ali nažalost, imaju tendenciju da brzo pocrne nakon što se narežu ili izlože vazduhu.




Foto: Ilustracija, Pexels

Tamnjenje banana može narušiti izgled i ukus vaših poslastica, ali postoji nekoliko jednostavnih trikova koji vam mogu pomoći da banane zadrže svjež izgled i boju, bez obzira na to koliko dugo stoje.Ako banane nisu prekrivene šlagom ili nekim drugim premazom, jednostavno ih možete premaći voćnim sokom. Kisjelina u voćnom soku pomaže u sprečavanju oslobađanja enzima koji uzrokuju tamnjenje.

Najčešće se koristi sok od limuna, narandže ili ananasa, ali možete koristiti i limunadu ili jednostavno iscijediti limun direktno na narezane banane. Ovo će značajno smanjiti mogućnost njihovog tamnjenja.

Međutim, treba imati na umu da ova metoda može uzrokovati blagi kisjelkasti ukus na bananama i kolaču zbog kisjeline u soku. Ako želite izbjeći ovaj efekt, možete koristiti alternativu - sok od jabuke. Sok od jabuke ima blag, slatkast, ali i blago kisjelkast okus, što čini da banane zadrže svoju svježinu, a istovremeno ne mijenja previše njihov ukus.

Osim voćnih sokova, još jedna odlična opcija je med. Za ovaj trik, dovoljno je otopiti jednu kašiku meda u 100 ml vode i potopiti narezane banane u ovu smjesu na oko 30 sekundi. Med ne samo da sprječava tamnjenje, već takođe dodaje blag ukus koji može obogatiti vaš kolač.

Korištenjem ovih jednostavnih trikova možete biti sigurni da će vaše banane u kolačima ostati svježe i lijepo izgledati, a vaša poslastica će imati bolji vizuelni utisak i dugotrajan ukus.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dajković saslušan u policiji zbog pjesama, u znak protesta došao sa guslama

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:03

Predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković saslušan je u podgoričkoj policiji zbog, kako se navodi, izvođenja pjesama na crkvenom saboru u Pljevljima. U znak protesta, on je u policiju došao sa guslama, poručujući da se radi o apsurdnom postupku i ograničavanju slobode izražavanja.

Vučinić: Mislim da smo na putu da izrastemo u pravi tim

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:05

Crna Gora je u Plovdivu ostvarila važan trijumf nad Bugarskom, savladavši domaćina minimalnim rezultatom i pritom po prvi put nakon dužeg perioda sačuvala svoju mrežu.  

Martinović: Predmet "Telekom" već 20 godina je političko, a ne pravno pitanje; Mrdović: Nije zakonito držati predmet u fioci godinama

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:00

Slučaj Telekom i dalje izaziva polemike – od tvrdnji o političkom revanšizmu do optužbi da su institucije godinama omogućavale zastaru ključnih postupaka.:U emisiji "Naglas"  razgovaralo se o temi: "Slučaj Telekom – politički revanšizam ili pravna bitka države?"

Mirjana Pajković raspoređena na mjesto savjetnice u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:24

Bivša generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu manjinskih i ljudskih prava, Mirjana Pajković, koja je zbog afere sa eksplicitnim snimcima krajem januara dala ostavku, a Vlada je razriješila 19. marta, nastavila je karijeru u tom Ministarstvu, pišu Vijesti.

Janović: Vlast mora pokazati odgovornost i razgovarati sa opozicijom

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:13

Vlast mora pokazati odgovornost i razgovarati sa opozicijom, kazao je na mreži X nezavisni poslanik Nikola Janović.

Mandić: Sada da vratimo i imovinu SPC i Karađorđevićima

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:44

U Skupštini Crne Gore izglasan je Zakon o statusu dinastije Petrović Njegoš. Glasalo je 45 poslanika, 40 je bilo za, 3 su bila protiv, 2 su bila uzdržana.

Vladimir Putin i vještina ličnog marketinga

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:30

Tokom godina, Putin je transformisao Rusiju iz krhke demokratije u nastanku u uglavnom autoritarnu državu koja se vrti oko njega kao predsjednika. Dramatično je transformisao i samog sebe.

Ibrahimović: Crna Gora ostaje posvećena članstvu u EU

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:30

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović razgovarao je danas sa delegacijom poslanika Hrišćansko-demokratske unije (CDU) iz pokrajinskih parlamenata Hesena, Donje Saksonije i Hamburga, kao i sa Jakovom Devčićem, direktorom Fondacije Konrad Adenauer (KAS) za Crnu Goru i Srbiju o evropskoj integraciji Crne Gore, regionalnoj saradnji i aktuelnim bezbjednosim izazovima, saopštili su iz Ministarstva vanjskih poslova.  

Pakistanac uhapšen u Italiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Podgorica

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:20

Službenici Policije Italije su, postupajići po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Podgorica, uhapsili državljanina Pakistana A.A. (44), saopštila je Uprava policije (UP).

Pekić: Uprkos prijemu 375 policajaca, nedostaje još 1.500 službenika

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:10

Iako se prema najnovijim podacima Eurostata Crna Gora nalazi među deset evropskih zemalja sa najvećom stopom ubistava, stručnjaci poručuju da nema razloga za uznemirenost građana. Kako ističu, statistički pokazatelji ne odražavaju uvijek stvarni nivo bezbjednosti svakodnevnog života, prenosi RTV Podgorica.