Ponedjeljak, 20.01.2025 | 09:28
IZVOR: kolektiv.me

"Ministarstvo finansija da objavi HITNO podatke o javnog dugu i deficitu"

U martu 2025. godine navršava se tačno 10 godina otkako je Vlada Crne Gore usvojila Strategiju za implementaciju evropskih statističkih pravila u statistici javnih finansija. Iako je EU potrošila čitavu deceniju rada i ulaganja u razvoj ove statistike, Ministarstvo finansija  i dalje je ne objavljuje, iako njome raspolaže, saopštila je izvršna direktorica Društva statističara Gordana Radojević.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

"Razlog se čini očiglednim –primjena ESA 2010 standarda značajno mijenja fiskalnu sliku Crne Gore, povećavajući prikazani procenat javnog duga i deficita u odnosu na BDP. To bi pokazalo koliko je Crna Gora zaista udaljena od ispunjavanja Mastrihtskih kriterijuma odnosno fiskalnih ograničenja EU da budžetski deficit ne smije biti veći od 3% BDP-a i javni dug od 60% BDP-a".

Kako navodi Radojević, Evropska komisija godinama napominje da je bez validnih podataka o stanju državnih finansija, nemoguće zatvoriti pregovaračka poglavlja 18 (Statistika), 17 (Ekonomski kriterijumi) i 33 (Finansijske i budžetske odredbe).

"Podsjetimo, od 2015. godine, kada je Ministarstvo finansija obećalo evropskim partnerima postepeno usklađivanje sa ESA 2010, promijenilo se mnogo toga: pet vlada, šest ministara finansija i pet glavnih pregovarača. Ipak, ekspertsko-rukovodni kadar Ministarstva finansija, odgovoran za ovu oblast ostao je nepromjenjen. Čak neki od ključnih nosilaca ovog nezavršenog posla, napredovali su nakon 2020. godine. Međutim, fiskalna transparentnost nije napredovala zajedno s njima. Podaci o javnim finansijama, usklađeni s evropskim standardima, i dalje nijesu dostupni ni domaćoj javnosti, a ne mogu se naći ni na sajtu Eurostat-a. Umjesto da završi započeti posao, Ministarstvo finansija pokušava da odgovornost prebaci na Upravu za statistiku (MONSTAT), iako ta institucija nema adekvatne resurse za obavljanje tako složenog zadatka. Prema posljednjem izvještaju Evropske komisije, MONSTAT-u nedostaje čak 40% potrebnih kadrova. U isto vrijeme, Ministarstvo finansija sprovodi izmjene zakonske regulative, ne s ciljem jačanja profesionalne nezavisnosti i stvaranja boljih uslova za rad MONSTAT-a, već kako bi formalno prebacilo svoj nezavršeni posao obrade i objave  statistike javnih finansija na ovu već preopterećenu instituciju", objašnjava Radojević.

Kako dodaje, "ignorisanje evropskih pravila u prikazivanju stanja javnih finansija, ne predstavlja samo statistički, već finansijski i politički rizik".

"Ne smijemo zaboraviti, da su prikrivanje stvarnog stanja javnih finansija i manipulacija statistikom doveli do finansijskog kolapsa u Grčkoj 2009. godine. Kada su tačni podaci konačno izašli na vidjelo, bilo je prekasno – povjerenje investitora se urušilo, a mjere štednje pogodile su najranjivije slojeve društva, ostavljajući dugoročne socio-ekonomske posljedice", zaključila je Radojević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Poslanici SNP-a: Vlada HITNO da uputi izmjene Zakona o šumama

Utorak, 17.06.2025 | 10:58

SNP izražava puno razumijevanje za brojne građane koji su zbog neusklađenosti Zakona o šumama onemogućeni da na zakonit i pošten način koriste svoju imovinu, navodi se u saopštenju poslanika Bogdana Božovića i Slađane Kaluđerović.

Crna Gora - POSKUPILE sve vrste goriva

Utorak, 17.06.2025 | 08:03

Sve vrste goriva od ponoći su skuplje jedan do dva centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Glavni grad za podršku ženskom preduzetništvu opredijelio 45.000 EURA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 16:28

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, danas je potpisao ugovore sa dobitnicama podrške ženskom preduzetništvu u Podgorici.

Koprivica: Popis duvana sproveden, sva dokumentacija dostavljena SDT-u

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 13:58

Popis zaplijenjenog duvana je sproveden efikasno, transparentno i u potpunosti u skladu sa zakonom. Obavljen je na tri lokacije – u Luci Bar (skladište Paccorini, kontejner i kamioni ispred carinske ispostave) i u Podgorici (Zetatrans i pridruženi carinski magacin), saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.

Anđušić: Ekonomija vještačke kome

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 13:39

Dakle ovako, da podsjetimo-rezimiramo: resorno ministarstvo je 29. aprila saopštilo da ćemo od 15. maja imati nove mjere ili nastavak akcije: “Limitirane cijene”. Ovo je ujedno bio i jedini mehanizam koji Vlada sprovodi u cilju “sprječavanja” inflacije. 15. maj je prošao, a od direktnog obećanja prošlo je skoro dva mjeseca. U međuvremenu smo, zauzvrat, dobili uvećanje cijena hljeba, komunalnih usluga, goriva, saopštio je Mihailo Anđušić, poslanik Demokratske partije socijalista u Skupštini Crne Gore.

Ognjen Amidžić dobio EMOTIVNU poruku od supruge: "Znaj da si najvoljeniji čovjek na svijetu!" (FOTO)

Utorak, 17.06.2025 | 18:47

Danas je za njih poseban dan.

Šta znači kada neko PUCKETA PRSTIMA DOK GOVORI? - Signal koji rijetko PRIMJETIMO

Utorak, 17.06.2025 | 18:36

Šta znači kad neko pucketa prstima dok govori? Psihologija ima objašnjenje, a moglo bi vam biti korisno i za druge i za sebe.

Crnogorske košarkašice STIGLR u Brno - Kovačević: Prvi meč NAJVAŽNIJI

Utorak, 17.06.2025 | 18:16

Crnogorske košarkašice doputovale su u Brno, a nakon kratkog predaha stigle su i do Starec arene, koja će od četvrtka do nedjelje biti domaćin grupe C prvenstva Evrope.

BMW postavlja NOVE standarde - Električni MODEL sa dometom od 800 km (VIDEO)

Utorak, 17.06.2025 | 18:08

Ruši dosadašnje granice.

Justin Bieber nakon KRITIKA zbog ponašanja: "Znam da sam slomljen i imam problema s BIJESOM" (FOTO)

Utorak, 17.06.2025 | 17:48

Justin Bieber posljednjih mjeseci izaziva zabrinutost obožavatelja zbog svog ponašanja. Nakon što su mu ljudi masovno počeli komentarisati objave s porukama da treba pronaći pomoć, pjevač je sada objavio poduži post u kojemu tvrdi da je "slomljen".

DPS predlaže Nikolu Rakočevića za POTPREDSJEDNIKA Skupštine

Utorak, 17.06.2025 | 17:31

Demokratska partija socijalista (DPS) predložiće poslanika te stranke Nikolu Rakočevića za potpredsjednika Skupštine, odlučeno je na današnjoj sjednici Predsjedništva DPS-a.

Ðuričković pitao Mandića: Da li imate saznanja da je makar jedan četnik u Crnoj Gori stradao od strane fašističkih okupacionih snaga?

Utorak, 17.06.2025 | 17:11

Kako sam danima tragao za određenim podacima o djelovanju četničkog pokreta u Crnoj Gori, a u nemogućnosti da pronađem relevantne informacije, odlučio sam da se dopisom za dodatne informacije obratim predsjedniku Skupštine Crne Gore, Andriji Mandiću, saopštio je član Evropskog saveza (ES) i međunarodni sekretar Socijaldemokrata (SD), Miloš Đuričković.

UP: Procesuirano 18 osoba zbog ŠTETE po budžet Crne Gore u iznosu od oko 20 MILIONA eura

Utorak, 17.06.2025 | 16:40

"U nedjelji od 9. do 16. juna 2025. godine, službenici Uprave policije nastavili su sa realizacijom aktivnosti usmjerenih na očuvanje stabilnog bezbjednosnog ambijenta u zemlji, sproveden je niz aktivnosti i ostvareni konkretni rezultati u cilju suzbijanja krivičnih djela i prekršaja, procesuirani su slučajevi organizovanog kriminala, korupcije, teških krivičnih djela i zloupotrebe droga. Preduzete su preventivne i represivne aktivnosti prema članovima organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnim licima, a procesuirano je 18 lica zbog krivičnih djela iz oblasti ekonomskog kriminala koji se sumnjiče za nanošenje štete Budžetu Crne Gore od gotovo 20 miliona eura", navode iz policije

Boja koja dominira - Narandžasta maskara zauzima tron (VIDEO)

Utorak, 17.06.2025 | 16:19

Svaka sezona donosi nove beauty trendove, a ovog ljeta to je narandžasta maskara. Idealna za postizanje izgleda zalaska sunca na očima, unosi dozu svježine i lako osvježava svakodnevnu makeup rutinu.  

Đeljošaj: Duboko CIJENIMO političku Mađarske koja nam pomaže da se USKLADIMO sa standardima EU i ojačamo institucije

Utorak, 17.06.2025 | 15:56

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj, održao je danas bilateralni sastanak sa ministrom vanjskih poslova Mađarske, Peterom Sijartom, potvrđujući snažno i dugogodišnje partnerstvo između dvije zemlje.