Ponedjeljak, 20.01.2025 | 19:52
IZVOR: cdm.me

Savjet roditelja OŠ „Radojica Perović“ pisao ministarki prosvjete: Tražimo uvođenje školskog policajca u svim školama

Savjet roditelja Osnovne škole „Radojica Perović“ obratio se pismom ministarki prosvjete, nauke i inovacije Anđeli Jakšić- Stojanović u kojem izražavaju zabrinutost zbog najnovijeg dešavanja veznog za vršnjačko nasilje kada su prije dva dana maskirani tinejdžeri napali djecu u Bloku 5.




Foto: Kolektiv.me, arhiva

Njiho pismo prenosimo integralno:

Poštovana ministarko prosvjete, nauke i inovacija,

Obraćamo Vam se u ime Savjeta roditelja Osnovne škole “Radojica Perović” iz Podgorice sa dubokom zabrinutošću i hitnim zahtjevom za uvođenje školskog policajca u našu školu, kao i u sve osnovne i srednje škole u Crnoj Gori. Naše društvo i zajednica moraju konačno vidjeti da institucije u Crnoj Gori neće više djelovati reaktivno, već preventivno. Duboko smo potreseni tragičnim događajima u regionu, uključujući masovno ubistvo u školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu i ubistvo u Zagrebu. Posebno nas je pogodilo najnovije dešavanje u našoj zemlji, kada smo se suočili sa činjenicom da su u dvije i po godine četiri nevina dječaka izgubila život. Ovi događaji su nas ostavili u stanju šoka i straha za sigurnost naše djece, kreirali kolektivnu traumu, te molimo za hitno postupanje po ovom zahtjevu.

Tokom pripreme ovog dopisa zatečeni smo bili još jednim slučajem ekstremnog vršnjačkog nasilja u našoj zajednici kada su maskirani tinejdžeri napali djecu. Ovaj slučaj zaista pokazuje da smo kao društvo, roditelji i institucije dotakli samo dno, i da je krajnje vrijeme da bez odlaganja uzmemo stvari u svoje ruke, te da su svi ovi naši zahtjevi opravdani. Molimo za hitnu preventivnu akciju, a ne zakašnjelu reakciju.

U ranijim strategijama za prevenciju vršnjačkog nasilja navodilo se da je potrebno uvesti školskog policajca, međutim, do realizacije nikada nije došlo. Škole uglavnom čuvaju domari koji, uz dužno poštovanje, zbog svojih godina ne bi bili u stanju da zaštite djecu od potencijalne opasnosti, a nijesu ni obučeni niti imaju licencu za taj posao.

Objašnjenja, koja kao roditelji dobijamo, jeste da nedostaje kadar u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Kako je MUP, tek nakon velike tragedije, našao načine da po hitnom postupku zaposli 815 policajaca, takođe može da iznađe načine da spriječi neko novo nasilje koje, po svemu sudeći, može da se dogodi i u našem dvorištu. Ovo više nijesu priče iz američkih filmova, mi živimo tu stvarnost.

Pod uticajem društvenih mreža, uz pojačanu izraženu agresivnost kod mladih ljudi, uz ozbiljan manjak rada na mentalnom zdravlju društva, uz obrazovne programe koji ne razvijaju kritičku misao, te uz ozbiljan problem lake dostupnosti i posjedovanja ilegalnog oružja u Crnoj Gori, veoma je izvjesno da se i Crna Gora, kao što se to dogodilo zemljama u regionu, može suočiti sa nekim velikim problemom.

Čvrsto vjerujemo da Crna Gora može i ima kapacitet da okupi stručnjake iz raznih oblasti koji bi po hitnom postupku napravili strategiju koja se tiče sprečavanja nasilja, ali koja nije „mrtvo slovo na papiru“, već podrazumijeva konkretne aktivnosti koje se sprovode bez odlaganja. Kao roditelji, osjećamo se nemoćno i nezaštićeno. Sigurni smo da mnogi roditelji u Crnoj Gori sa strahom šalju svoju djecu u škole – da se obrazuju, a pravo na obrazovanje je zagarantovano Ustavom!

Imajući na umu realne probleme sa kadrom sa kojim se suočava MUP, a ne želeći da kao odgovor na ovaj dopis dobijemo upravo to, ljubazno vas molimo da, ukoliko je uvođenje školskih policajaca nemoguće, ozbiljno i po hitnom postupku riješite ovaj problem uvođenjem privatnog obezbjeđenja. Za bezbjednost naše djece budžet mora da se odvoji. U ime Savjeta roditelja obavještavamo vas da nismo spremni da budemo odbijeni, jer ovo pitanje je već alarmantno. Takođe ne možemo prihvatiti kao odgovor ni duge tenderske procedure, jer, ponovo, bezbjednost naše djece ne može biti stavka na čekanju. Neobraćanje pažnje na ovaj problem i odlaganje njegovog rješenja vodi i do toga da sve veći broj roditelja razmatra prepisivanje djece u privatne škole, što u potpunosti urušava obrazovni sistem, i vodi u dalju problematiku koje ste kao profesionalac itekako svjesni.

Gospođo Jakšić – Stojanović, obraćamo Vam se i kao roditelju, koji trenutno zauzima određenu poziciju moći sa koje može da prenese glas crnogorskih roditelja. Roditelju koji je, sigurni smo, baš kao i mi koji stojimo iza ovog dopisa, zabrinut za bezbjednost svog djeteta. Ne dozvolite da upadnemo u društvenu letargiju, makar kada su naša djeca u pitanju. Navikavanje na izopačenost u društvu je najgori ambis u koji možemo upasti. Problemi se neće riješiti sami od sebe. Jedino rješenje je da se počnemo baviti uzrocima po dubini i širini. Molimo Vas da, konkretnim aktivnostima kao što je ova, pokažete da Ministarstvo i Vi lično imate i moć i znanja i volje da se izborite za bezbjednost naše djece. Oni zaslužuju da se osjećaju sigurno, a mi kao roditelji imamo odgovornost da im to omogućimo.

S poštovanjem,
Savjet roditelja Osnovne škole „Radojica Perović“

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Viši sud: Odluka o pritvoru Vesne Medenice donijeta zakonito, odlaganje postupka nije uzrokovano radom suda

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:25

Radi objektivnog i potpunog informisanja javnosti, Viši sud u Podgorici ukazuje da je u predmetu optužene Vesne Medenice blagovremeno i zakonito odlučeno o predlogu Specijalnog državnog tužilaštva za određivanje pritvora, koji je odbijen, dok su istovremeno određene mjere nadzora.

Ugasili požar na spratu kuće u Danilovgradskoj ulici

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:07

Pripadnici Službe zaštite i spašvanja Glavnog grada oko 18 časova ugasili su požar koji je izbio u stanu na spratu kuće u Danilovgradskoj ulici u Zagoriču.

Upravni sud odbacio tužbu Mirjane Pajković u vezi izbora Ombudsmana

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 20:47

Upravni sud Crne Gore je 2. februara 2026. godine odbacio kao nedozvoljenu tužbu Mirjane Pajković iz Podgorice kojom je osporila raspisani javni poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića od 1. oktobra 2025. godine za predlaganje kandidata za Zaštitnika/cu ljudskih prava i sloboda Crne Gore i odluku predsjednika  od 4. decembra 2025. o predlogu kandidata za Zaštitnika. Sud je bio stava da se protiv ovakvih odluka ne može podnijeti tužba, jer predsjednik ima pravo da predlaže kandidata za Zaštitnika na osnovu Ustava.

Adžović: Rekonstrukcija dječjeg odjeljenja Instituta, trajno rješenje školskog prostora u Igalu

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 18:56

Ministarka javnih radova Majda Adžović istakla je da rekonstrukcija dječjeg odjeljenja Instituta "Dr Simo Milošević" predstavlja mnogo više od jednog građevinskog projekta. To je prilika da se prostoru koji ima dugu tradiciju i poseban značaj za Igalo i Herceg Novi, da nova vrijednost i jasna svrha: da postane savremeni školski prostor.

Ko je zakazao u slučaju Lidije Mitrović: Sudski savjet uključio Komisiju za pritužbe

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 17:32

Sudski savjet će inicijativu da li ima propusta sudova u upućivanju na izdržavanje kazne zatvora, u međuvremenu odbjegle bivše specijalne državne tužiteljke Lidije Mitrović, uputiti Komisiji za pritužbe na nadležno postupanje.

Sud odložio odluku o Medenici zbog nepotpune dokumentacije

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 10:11

Apelacioni sud Crne Gore saopštio je da su spisi predmeta optužene Vesne Medenice, radi odlučivanja o žalbi SDT-a izjavljenoj protiv rješenja Višeg suda u Podgorici, kojim je odbijen predlog za određivanje pritvora ovoj optuženoj i izrečene joj mjere nadzora, administrativno vraćeni nižestepenom sudu jer je sudija izvjestilac utvrdio da u spisima nema dokaza o uručenju navedenog rješenja advokatu Zdravku Tomanoviću, braniocu optužene Vesne Medenice, koja ima pravo da izjavi žalbu u dijelu rješenja kojim su joj izrečene mjere nadzora.

Danas nastavak potrage za nestalima u Morači

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 08:07

Danas će se nastaviti potraga za osobom, ili više njih, koja je preksinoć kod mosta Luča u Podgorici automobilom sletjela u nabujalu rijeku.

Knežević: Dragi Saša, šuška se šuška da ima nešto između tebe i Duška

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 13:17

Dragi Saša, prođe ljubav naša i razbi se kao čaša, a počinje ljubav vaša jer se baš šuška da ima nešto između tebe i Duška, poručio je presjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću.

Od utorka skuplje sve vrste goriva

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 10:09

Iz Ministarstva energetike i rudarstva obavještavaju da od 10. februara 2026. godine stupaju na snagu nove maksimalne cijene naftnih derivata, a iznosiće više od jednog do dva centa po litru.

Šćekić: Javni servis da uvede ćirilicu kao ravnopravno pismo u svojim programima

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 11:42

Lider Pokreta narodnog povjerenja Dragoslav Šćekić poziva je rukovodstvo Javnog servisa Radio-televizije Crne Gore da u svojim programima uvede ćirilicu kao ravnopravno pismo, jer je to obaveza koja direktno proizilazi iz Ustava Crne Gore, saopšteno je iz tog pokreta.

Žakelj: Nemam šta da zamjerim igračima, dali su svoj maksimum

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:59

Skoro puna „MTEL dvorana Morača” i sjajno navijanje, nijesu pomogli Budućnost Voliju da pobijedi evroligašku Zvezdu, koja je na kraju ubjedljivo slavila (93:80), iako se meč odlučio u posljednja dva i po minuta.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:33

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno i mjestimično slaba do umjerena kiša, u južnim predjelima češće u drugom dijelu dana. 

Krstović se ne zaustavlja - sedmi gol u sezoni

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:35

Crnogorski napadač strijelac i protiv Kremonezea

Geopolitičke tenzije na Arktiku zasjenile druge probleme: Crni ugljenik dovodi do sve bržeg otapanja leda

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:46

Kako rast globalnih temperatura ubrzava topljenje morskog leda u Arktičkom okeanu, otvaraju se nove plovne rute koje su ranije bile zaleđene i neprohodne, što je izazvalo pravi boom brodskog saobraćaja.

Viši sud: Odluka o pritvoru Vesne Medenice donijeta zakonito, odlaganje postupka nije uzrokovano radom suda

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:25

Radi objektivnog i potpunog informisanja javnosti, Viši sud u Podgorici ukazuje da je u predmetu optužene Vesne Medenice blagovremeno i zakonito odlučeno o predlogu Specijalnog državnog tužilaštva za određivanje pritvora, koji je odbijen, dok su istovremeno određene mjere nadzora.

Ugasili požar na spratu kuće u Danilovgradskoj ulici

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:07

Pripadnici Službe zaštite i spašvanja Glavnog grada oko 18 časova ugasili su požar koji je izbio u stanu na spratu kuće u Danilovgradskoj ulici u Zagoriču.

Upravni sud odbacio tužbu Mirjane Pajković u vezi izbora Ombudsmana

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 20:47

Upravni sud Crne Gore je 2. februara 2026. godine odbacio kao nedozvoljenu tužbu Mirjane Pajković iz Podgorice kojom je osporila raspisani javni poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića od 1. oktobra 2025. godine za predlaganje kandidata za Zaštitnika/cu ljudskih prava i sloboda Crne Gore i odluku predsjednika  od 4. decembra 2025. o predlogu kandidata za Zaštitnika. Sud je bio stava da se protiv ovakvih odluka ne može podnijeti tužba, jer predsjednik ima pravo da predlaže kandidata za Zaštitnika na osnovu Ustava.

Skupština sjutra o izboru sudije Ustavnog suda

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 20:36

Vanredno zasijedanje Skupštine Crne Gore biće održano u utorak, 10. februara, sa početkom u 11 časova. Na dnevnom redu nalazi se drugo glasanje o predlogu za izbor jednog sudije Ustavnog suda Crne Gore.

Za ovaj nadimak Džejle Ramović niko ne zna osim njene porodice

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 20:23

I dok se brojne poznate ličnosti ‘kriju’ pod umjetničkim imenima, pobjednica „Zvezda Granda“ Džejla Ramović ima nadimak koji krije od javnosti.

Rusija predstavila novo oružje protiv ukrajinskih dronova: Izgleda kao kosilica

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 20:07

Rusija je predstavila prototip bespilotnog kopnenog vozila (UGV) opremljen neuobičajenim mehaničkim sistemom zaštite od ukrajinskih FPV dronova, koji bi mogao predstavljati novi odgovor Moskve na sve sofisticiranije prijetnje na ratištu.