Utorak, 21.01.2025 | 08:51
IZVOR: n1.info.rs

Studija pokazala da OBIM VRATA može da ukaže na ZDRAVSTVENE PROBLEME

Ova studija je obuhvatila 160 odraslih osoba koje su bile podvrgnute ljekarskom pregledu.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Od njih, 26 je imalo metabolički sindrom na osnovu obima struka, krvnog pritiska, šećera u krvi natašte i nivoa lipida.

Obim vrata može da ukaže na povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti, prema istraživanju predstavljenom na Kongresu Azijsko-pacifičkog kardiološkog društva (APSC) koji organizuje Udruženje za srce Filipina. Evropsko kardiološko društvo (ESC) i APSC održavaju zajedničke naučne sesije u okviru programa ESC Global Activities.

Šta je metabolički sindrom?

Metabolički sindrom se odnosi na grupu dijabetesa ili predijabetesa, abdominalne gojaznosti, visokih lipida u krvi i visokog krvnog pritiska. Procjenjuje se da oko jedne četvrtine svjetske populacije ima metabolički sindrom i da je tri puta veća vjerovatnoća da će doživjeti srčani ili moždani udar.

„Metabolički sindrom postaje globalni problem sa povećanom rasprostranjenošću“, rekao je dr Pacifiko D. Gines, iz Medicinskog centra Manila.

„Pretpostavili smo da bi obim vrata mogao biti jednostavan i brz način da se identifikuju osobe u riziku, kako bi mogli da promijene način života i da se liječe, a sve u cilju sprječavanja srčanog i moždanog udara.

Povezanost koju je studija pokazala

Studija je ispitivala odnos između obima vrata i komponenti metaboličkog sindroma i definisala granične vrijednosti.

Obim vrata je bio značajno veći kada su učesnici imali visok krvni pritisak, dijabetes i dislipidemiju. Veći obim vrata bio je u korelaciji sa nižim holesterolom lipoproteina visoke gustine (HDL), dobrom vrstom holesterola. Veći obim vrata je takođe povezan sa povišenim trigliceridima i povišenim nivoom glukoze u krvi natašte.

Obim vrata preko 40 centimetara za muškarce 36 centimetara za žene identifikovane odrasle osobe sa metaboličkim sindromom.

„Studija je otkrila da je obim vrata značajan prediktor metaboličkog sindroma i da je tačniji od obima struka na koji utiču disanje i punoća stomaka“, rekao je dr Gines, i dodao da rezultati ukazuju na to da se obim vrata može koristiti kao alat za skrining za metabolički sindrom. Lako se mjeri tokom redovnih pregleda.”

On navodi da osobe sa metaboličkim sindromom treba da jedu uravnoteženu ishranu, održavaju zdravu tjelesnu težinu, redovno vježbaju i redovn posjećuju svoje ljekare kako bi provjerili napredak“, dodao je on.

Dr Eugene Rejs, naučni predsjedavajući APSC rekao je da je „metabolički sindrom sve veći problem zbog smanjenja fizičke aktivnosti i sve veće potrošnje hrane sa visokim sadržajem ugljenih hidrata i lošeg kvaliteta, uključujući mnoge lance brze hrane.

Takođe je upozorio da je hitno potrebno obuzdati rast metaboličkog sindroma da bi se izbjegli moždani i srčani udari.

Profesor Mišel Komajda, bivši predsjednik ESC rekao je da je „metabolički sindrom smrtonosno stanje i treba podsticati napore da se identifikuju oboljeli“.

Takođe je rekao da ova studija ukazuje da je obim vrata, a ne samo obim struka, dobar marker metaboličkog sindroma.

„Pacijenti treba da daju akcenat na zdrav način života, a posebno da budu fizički aktivniji i da jedu uravnoteženu ishranu. Možda će biti potrebni i ljekovi da bi se kontrolisali faktori rizika“, dodao je on.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kako na vrijeme prepoznati povišen očni pritisak i spriječiti oštećenje vida?

Petak, 24.04.2026 | 17:43

Očni pritisak predstavlja ključni faktor za pravilno funkcionisanje oka, jer održava ravnotežu unutar oka i omogućava redovno izlučivanje očne vodice. Kada je očni pritisak u normali, on omogućava očima da obavljaju svoje funkcije bez poteškoća.

Često jutarnje drijemanje kod starijih može biti znak narušenog zdravlja

Četvrtak, 23.04.2026 | 19:09

Nova studija objavljena u časopisu JAMA Network Open, pokazala je da jutarnje, duže i učestale drijemke kod starijih osoba mogu biti povezane s većom stopom smrtnosti te ukazuju na moguće skriveno narušeno zdravlje.

Ove jutarnje navike mogu se odraziti na zdravlje vašeg srca

Srijeda, 22.04.2026 | 10:14

Uz navršenih 50 godina briga o zdravlju vašeg srca postaje prioritet, a pojedine jutarnje navike mogu se odraziti na zdravlje vašeg srca.

Posle 40. godine se tijelo mijenja: Ove tri namirnice ubrzavaju metabolizam i čuvaju mišiće

Utorak, 21.04.2026 | 19:40

Nutricionisti ističu da žene nakon 40. godine zbog hormonalnih promjena i gubitka mišića imaju sporiji metabolizam, ali da ishrana bogata proteinima iz piletine, lososa i mliječnih proizvoda može pomoći u očuvanju snage i linije.

Ove jutarnje navike mogu se odraziti na zdravlje vašeg srca

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 20:21

Uz navršenih 50 godina briga o zdravlju vašeg srca postaje prioritet, a pojedine jutarnje navike mogu se odraziti na zdravlje vašeg srca.

Poginulo trogodišnje dijete u Sutomoru

Petak, 24.04.2026 | 08:45

Trogodišnje dijete iz Podgorice poginulo je sinoć u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 21.00 čas u Sutomoru, u neposrednoj blizini marketa “Idea”.

Muriću određen istražni pritvor zbog opasnosti od bjekstva, uticaja na svjedoke i težine djela

Petak, 24.04.2026 | 10:03

Vehid Murić saslušan je danas kod sudije za istragu podgoričkog Višeg suda, koji mu je odredio istražni pritvor od 30 dana zbog trostrukog ubistva za koje je osumnjičen.

Makedonac uhapšen u Beogradu, osumnjičen da se lažno predstavljao kao hirurg

Četvrtak, 23.04.2026 | 20:23

Policija u Beogradu uhapsila je državljanina Sjeverne Makedonije (42) zbog sumnje da se lažno predstavljao kao hirurg i sa još nekoliko nepoznatih osoba oštećenu doveo u zabludu da će joj za novac hitno operisati člana porodice, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

BiH: Maloljetnik silovao trudnu sestru s poteškoćama u razvoju, majka je bacila s balkona, stradalo nerođeno dijete

Petak, 24.04.2026 | 13:17

Po nalogu Tužilaštva Unsko-sanskog kantona pripadnici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona juče su na području opštine Velika Kladuša uhapsili dvije osobe, od kojih je jedna maloljetna, prenosi Dnevni avaz.

Uhapšen državljanin BiH, osumnjičen za lažnu dojavi o bombi u Podgorici

Petak, 24.04.2026 | 09:51

Policija sumnjiči A.B. (42), državljanina Bosne i Hercegovine iz Sarajeva, za dojavu o bombi u podgoričkoj školi.

Siner se mučio, ali prošao u treće kolo

Petak, 24.04.2026 | 19:20

Prvi teniser svijeta Janik Siner nije blistao u 2. kolu mastersa u Madridu, ali je pronašao načina da pobijedi Francuza Benžamana Bonzija sa 6:7 (6), 6:1, 6:4.         

Radulović: Na bulevaru Jaz-Tivat oko 300 radnika i 150 mašina, naredne sedmice biće asfaltirana još jedna dionica

Petak, 24.04.2026 | 19:02

U potpunosti je intenzivirana dinamika radova na rekonstrukciji bulevara od Tivta do Jaza, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović tokom obilaska gradilišta.

Milatović: Kratošija je simbol trajanja, identiteta i razvoja

Petak, 24.04.2026 | 18:57

Povodom Međunarodnog dana kratošije, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je video poruku učesnicima manifestacije koju je organizovao Evropski red vinskih vitezova – Legatura Crna Gora, ističući značaj očuvanja kratošije kao najstarije autohtone crnogorske sorte vinove loze i njenog važnog mjesta u nacionalnom identitetu i vinskoj tradiciji Crne Gore.  

Pavličić i Božović o evropskoj agendi Crne Gore: Izvršna i sudska vlast na istom zadatku – članstvo u EU 2028. godine

Petak, 24.04.2026 | 18:37

Adria Future Samit koji se od 22. aprila održavao u Tivtu završen je danas porukom da napredak Crne Gore u procesu evropske integracije počiva na vladavini prava i pravnoj sigurnosti kao ključnim preduslovima za dalji ekonomsko-društveni razvoj.  

Neće braniti titulu - Alkaras zbog povrede otkazao nastup na Rolan Garosu

Petak, 24.04.2026 | 18:33

Povreda ručnog zgloba bila je jača od Karlosa Alkarasa, pa je Španac bio primoran da otkaže nastup na Rolan Garosu.     

Majk Džejms na kraju sezone napušta Monako

Petak, 24.04.2026 | 18:21

Plejmejker Monaka Majk Džejms potvrdio je da će na kraju sezone napustiti klub iz Kneževine.     

Budvanin osumnjičen da je prekršio mjeru nadzora, privremeno mu oduzeto vozilo

Petak, 24.04.2026 | 18:08

Nikšićka policija u tom gradu kontrolisala je D.I. iz Budve – operativno interesantnu osobu koje je blisko jednoj organizovanoj kriminalnoj grupi, saopštila je policija na mreži X.   

Ministarstvo sporta i mladih: Jačanje međunarodne saradnje kao ključ razvoja esporta u Crnoj Gori

Petak, 24.04.2026 | 17:56

Direktor Direktorata za sport u Ministarstvu sporta i mladih Zoran Jojić ugostio visoku delegaciju međunarodnih sportskih organizacija i federacija povodom razgovora o razvoju i unapređenju esporta.  

Kako na vrijeme prepoznati povišen očni pritisak i spriječiti oštećenje vida?

Petak, 24.04.2026 | 17:43

Očni pritisak predstavlja ključni faktor za pravilno funkcionisanje oka, jer održava ravnotežu unutar oka i omogućava redovno izlučivanje očne vodice. Kada je očni pritisak u normali, on omogućava očima da obavljaju svoje funkcije bez poteškoća.

Kaluđerović: Predložene Izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju doprinose unapređuju kvaliteta

Petak, 24.04.2026 | 17:31

entar za građansko obrazovanje (CGO) pozdravlja predložene izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, koje se odnose na član 100 i uvođenje obaveznih prijemnih ispita za upis na postdiplomske studije nakon osnovnih studija i stečenih 180 ECTS. Ove izmjene mogu doprinijeti unapređenju kriterijuma kvaliteta, posebno kroz kombinovanje uspjeha sa osnovnih studija i rezultata prijemnog ispita, ocijenila je viša pravna savjetnica, Snežana Kaluđerović.