Utorak, 21.01.2025 | 17:35
IZVOR: kolektiv.me

Milatović: Crna Gora po uzoru na Češku može izgraditi STABILNU ekonomsku osnovu za BUDUĆE generacije

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i predsjednik Češke Republike Peter Pavel otvorili su biznis forum privrednika dvije države u Podgorici, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

“Mislim da je posjeta predsjednika Češke Republike upravo dobra prilika da fokus stavimo na produbljivanje naših ekonomskih odnosa koji su zaista ispod zajedničkog potencijala. Ovdje smo da razmijenimo ideje, unaprijedimo saradnju i ojačamo ekonomske mostove, već zasnovane na iskrenom prijateljstvu, razumijevanju i poštovanju. Veze između Crne Gore i Češke sežu duboko u istoriju”, kazao je Milatović.

Češki narod je, prema njegovim riječima, kroz vjekove gledao na Crnu Goru kao simbol slobodarskog duha i borbe za slobodu.

“Zato ne čudi što niko nije tako snažno prikazao hrabrost i stradanje Crnogoraca u istoriji kao čuveni češki slikar Jaroslav Čermak na svojoj slici „Ranjeni Crnogorac“. S druge strane, Prag je nama uvijek predstavljao svetionik kulture i jedan od najvećih centara koji je čuvao i njegovao baštinu naše zajedničke slovenske civilizacije, inspirišući generacije umjetnika, stvaralaca i intelektualaca. Za južne Slovene, pa i za Crnu Goru, Prag je bio i ostao centar kulture i putokaz ka napretku i slobodnoj misli”, poručio je Milatović.

On je u govoru istakao savremene ekonomske uspjehe Češke.

“Uprkos teškoj ekonomskoj tranziciji 90-tih godina, očuvani su snažni državni brendovi, a istovremeno je izgrađena moderna IT infrastruktura i uspješna digitalna ekonomija. Zato se Češka posljednjih decenija može pohvaliti odličnim ekonomskim razvojem, koji je rezultirao sustizanjem razvijenih zemalja OECD-a”, kazao je Milatović.

Kako dalje navodi, najnovija ekonomska strategija Vlade Češke planira da do 2040. godine zemlja uđe u prvih deset članica EU po visini bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika. Ta vizija, osnažena konkretnim rezultatima i vidljivim napretkom inspiriše i Crnu Goru da uloži dodatne napore u reforme i ubrza približavanje evropskom prosjeku. Za to je neophodno da, kao i Češka, izdvajamo više sredstava u unaprjeđenje infrastrukture, u obrazovanje i nauku”, kazao je predsjednik Milatović.

Istakao je da Crna Gora, oslanjajući se na iskustva i modele Češke, može snažnije iskoristiti domaće resurse, ljude i znanje, i izgraditi stabilnu ekonomsku osnovu za buduće generacije.

“U tom smislu, neophodno je da se ova saradnja intenzivira, da veći broj čeških investitora pronađe svoj interes u Crnoj Gori i da zajedno sa nama radi na uspostavljanju boljih ekonomskih odnosa, na benefit građana dvije države. Jednom rečenicom ali i kao snažna politička poruka: treba nam više Češke u Crnoj Gori! Vjerujem da privrednici iz obje zemlje mogu konkretnim projektima doći do ovog cilja. Dozvolite mi da vam svima poželim uspješan rad i plodonosne razgovore. Ubijeđen sam da će ovaj Forum označiti početak jednog novog, još dinamičnijeg perioda u našim bilateralnim odnosima, na dobrobit građana Crne Gore i Češke Republike. Živjeli i želim vam uspješan rad”, zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Skupština usvojila predlog amandmana na Ustav

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:17

Poslanici u Skupštini usvojili su amandmane na Ustav koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku Crne Gore. za to je glasalo 68, niko nije bio protiv niti uzdržan.

Ustavne amandmane podržaće DPS, ES i GP URA, DNP ostaje protiv

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:04

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su danas raspravu o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

Mugoša: Kneževiću, što Mandića ne pitate je li rezervista Vojske Srbije?

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:34

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša upitao je predsjednika DNP-a Milana Kneževića zašto pitanje o eventualnom statusu rezerviste Vojske Srbije ne postavi i predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću.

Babiš: Nadam se da će 2028. članica EU postati Crna Gora, Srbija je davno morala da bude u Šengenu

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:07

Češki premijer Andrej Babiš je danas, na godišnjem savjetovanju čeških ambasadora u Pragu, poručio da je Srbija, kao i drugi na Zapadnom Balkanu, već davno morala da bude dio šengenskog prostora, i kritikovao Evropsku uniju što govori o članstvu, a ne rješava ovo jednostavnije uključenje.

Poslanici danas o Predlogu amandmana na Ustav

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 08:07

Poslanici crnogorskog parlamenta raspravljaće danas o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

EU hitno poslala Srbiji četiri helikoptera kao pomoć u gašenju požara

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:36

Evropska unija poslala je hitnu pomoć Srbiji preko svog Mehanizma za civilnu zaštitu dok jaki požari nastavljaju da pogađaju Specijalni rezervat prirode Deliblatsku peščaru, gdje je već zahvaćeno 3.500 hektara, saopštila je Evropska komisija.

ATP lista: Siner na čelu, Novak peti

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:25

Asocijacija profesionalnih tenisera (ATP), danas je objavila najnoviju rang-listu. 

Ustavne amandmane podržaće DPS, ES i GP URA, DNP ostaje protiv

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:04

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su danas raspravu o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

Uprava Partizana i Saša Ilić podnose ostavke poslije revanša sa Hetafeom

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:43

Uprava FK Partizan i šef stručnog štaba Saša Ilić podnijeće ostavke poslije revanš utakmice protiv Hetafea, bez obzira na rezultat meča, saopštio je klub iz Humske. O novom rukovodstvu odlučivaće Skupština kluba, čija je sjednica najavljena za period od 21. do 25. septembra.

Mugoša: Kneževiću, što Mandića ne pitate je li rezervista Vojske Srbije?

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:34

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša upitao je predsjednika DNP-a Milana Kneževića zašto pitanje o eventualnom statusu rezerviste Vojske Srbije ne postavi i predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću.

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja gase požar u Kučima

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:19

Ptripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i danas su aktivni na gašenju požara u blizini sela Momči, u Kučima.

Srušio se mađarski borbeni avion, razlozi još uvijek nepoznati

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:50

Iz još neutvrđenih razloga, jedan od borbenih mađarskih aviona srušio se pre u blizini Solnoka, saopštio je na Iksu mađarski premijer Peter Mađar.

UEFA novčano kaznila Crvenu zvezdu, Faniju tri meča suspenzije

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:38

Disciplinska komisija UEFA novčano je kaznila Crvenu zvezdu zbog organizacionih propusta tokom utakmice protiv Hapoela iz Berševe

Kosovo: Ubijena ženska osoba u osmom mjesecu trudnoće, njen muž teško ranjen

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:20

Dvadesetpetogodišnja Džetlira Fonići (Jetlira Foniqi), koja je bila u osmom mjesecu trudnoće, ubijena je u nedjelju naveče u Mališevu na Kosovu, prenosi Dnevni avaz.

Vujović: Farhadijevo prisustvo na FFHN je susret sa autorom od kojeg učimo da film može biti hrabar, precizan i duboko ljudski

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:58

Priznanje mu je uručeno uoči prikazivanja njegovog najnovijeg filma „Paralelne priče“ na tvrđavi Forte Mare, u okviru 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festival.